Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Dolomity - skalne twierdze

We Włoszech znajduje się najstarszy na świecie uniwersytet, jest nim założony w 1088 roku Uniwersytet Boloński. Na terenie Włoch znajdują się 2 słynne wulkany: Etna i Wezuwiusz. We Włoszech trzykrotnie odbywały się igrzyska olimpijskie w latach 1956, 1960 i 2006. We Włoszech znajduje się 50 obiektów światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Modena we Włoszech to prawdziwa stolica samochodów sportowych, mieści się w niej 5 fabryk luksusowych samochodów sportowych: Ferrari, Maserati, Lamborghini, Pagani i De Tomasso.
mahadarbi
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2247
Dołączył(a): 31.07.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) mahadarbi » 09.01.2012 09:46

No i ta ich czerwień głęboka... :D
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12168
Dołączył(a): 17.02.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 09.01.2012 10:12

Franz napisał(a):Ale już w następnym odcinku zaprezentuje się lepiej. Głównie z uwagi na specjalne podświetlenie naturalnym reflektorem.


No to czekamy.

pzdr :wink:
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 58951
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 09.01.2012 17:54

mariusz-w napisał(a):Pozwolę sobie ja ! ;) :)

Cel na muszce. 8)

Crayfish napisał(a):Taka bździnka Lokomotywą ?

Dlatego nie wspomnialbym o niej, gdyby nie Piotr.
Uściślijmy - nie wspomniałbym o niej do tej pory. ;)

mahadarbi napisał(a):Wybrałeś zdjęcie, które i mnie się najbardziej podobało z tego 'rzutu'. Dolomity są po prostu bezkonkurencyjne!

Bo nad ledwo zauważalną Lokomotywą dominują wspaniałe Torri di Sella.

Fatamorgana napisał(a):O ile pamiętam, od ścieżki prowadzącej do "bździnki" i za nią rozpoczyna się jedna z najbardziej rasowych ferrat.

Zapewne masz na myśli ferratę delle Mesules.
Dojście do niej prowadzi poniżej Lokomotywy, na lewo od niej.

franko napisał(a):Góry w Omanie faktycznie robią niesamowite wrażenie. Są tajemnicze, księżycowe a jednoczesnie urocze. No i ten "orient".

Tiaaa... tam mnie nie było i być może już tam nie dotrę...

longtom napisał(a):No to czekamy.

Już wybieram fotki do kolejnej odsłony.

Pozdrawiam,
Wojtek
plavac
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4893
Dołączył(a): 11.02.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) plavac » 09.01.2012 21:57

Dzięki za Lokomotywę :) :) Okazało się, że też myślałem o czymś większym, jest na moim zdjęciu, ale widziałem ją gdzie indziej.

Obrazek

Tym mocniej polubiłem tą skałkę. :wink: , zawsze mnie "wzruszały" takie małe, niedocenianie "kopciuszki" . Komuś kiedyś musiała się ta skałka z czymś bardzo intensywnym skojarzyć i niekoniecznie przedmiotem pamięci musiała być lokomotywa, mogła być tylko projekcją zdarzeń. Ale mógł na ferratę delle Mesules wybierać się przecież i najprawdziwszy maszynista parowozu :)

Dzisiaj benzyna w takiej cenie, że samochód nie na moją kieszeń,
w lokomotywę wodę wleję i taka jazda taniej mnie wyniesie !


pozdrawiam 8)
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 58951
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 10.01.2012 10:13

plavac napisał(a):Dzięki za Lokomotywę :) :) Okazało się, że też myślałem o czymś większym, jest na moim zdjęciu, ale widziałem ją gdzie indziej.

Jest! Ten mały cień u stóp potężnej turni! :)

Pozdrawiam,
Wojtek
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 58951
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 10.01.2012 17:00

Opisałem już w tym wątku jedną trasę w grupie Sella. Wtedy zaczynałem od Brigaty Tridentiny. Wspomniałem też wtedy, że w Sellę będę powracał. I oto przyszła pora na jeden z takich powrotów. Znów będę się posługiwał napisaną kiedyś skrótową relacją. Czasem jednak trzeba wspomnieć o czymś więcej. W tej chwili właśnie taka konieczność zachodzi. Zanim więc przejdę do normalnego porządku rzeczy, zamieszczę cztery fotki już z początku trasy. Chyba nie muszę mówić, co na każdej z nich widać?

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

A teraz już porządnie.

Sella, swym kształtem przywodząca na myśl potężną, skalną twierdzę, graniczy od zachodu z grupą Sassolungo, od północy z Puez-Odle, od wschodu z niewysoką grupą Settsass a od południa z Marmoladą. Na zewnątrz opada pionowymi skałami a jej wnętrze stanowi kamienista pustynia. Najwyższy szczyt - Piz Boe - wznosi się na wysokość 3152m. Oprócz szeregu szlaków turystycznych, w grupie poprowadzono kilka ciekawych i trudnych ferrat.

Tu jest zamieszczona poglądowa mapka Dolomitów.

Gdy wyruszam z przełęczy Sella wygodną ścieżką w kierunku ferraty Mesules, delikatne mgiełki spowijają sterczące za mną szczyty Sassolungo. Od razu wchodzę w strefę rześkiego cienia, a bardzo nisko jeszcze znajdujące się słońce rzuca snopy światła spoza turni Torri del Sella.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 58951
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 10.01.2012 17:01

Wkrótce staję pod prawie pionową ścianą, którą tuż nad moją głową już podąża ktoś przede mną. Fajnie, może jego postać pomoże mi oddać właściwe proporcje skały i wspinającego się nią człowieka.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 10.01.2012 17:51

Wszystkie trzy ranne "obiekty" super !

... ale "poprawka" ... zbliżenie Lokomotywy fantastycznie fantastyczne ! :)


Aha ... do mapki poglądowej już nie zaglądałem ! ;)

Pozdrawiam.
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 58951
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 10.01.2012 18:07

mariusz-w napisał(a):Aha ... do mapki poglądowej już nie zaglądałem ! ;)

8)

Pozdrawiam,
Wojtek
Joanka23
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1949
Dołączył(a): 10.05.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Joanka23 » 10.01.2012 18:12

O! Lokomotywa światła włączyła! :wink:

Nie zmieniłam zdania. Dalej mi się podoba! 8)


Pozdrawiam!
plavac
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4893
Dołączył(a): 11.02.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) plavac » 10.01.2012 18:18

Franz napisał(a): Chyba nie muszę mówić, co na każdej z nich widać?


Nie musisz :) Już nie ...

Ech ... :!:

Tęsknię.


P.S.
Jednak ta Lokomotywa musi być bardzo ważna.
Takie "wywyższenie" światłem :wink: 8)

J.Kardasz opisuje na tej ferracie miejsce bez asekuracji ...wielki, mroczny komin.... jak to pamiętasz ? Nie ukrywam, że Mesules też chodzi mi po głowie, ale miałbym tam iść z trzema osobami po raz pierwszy na ferratach - oczywiście nie na pierwszy rzut.

pozdrawiam 8)
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 58951
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 11.01.2012 08:40

Joanka23 napisał(a):O! Lokomotywa światła włączyła! :wink:

Nie zmieniłam zdania. Dalej mi się podoba! 8)

W tym ujęciu już i mnie ujęła. ;)

plavac napisał(a):J.Kardasz opisuje na tej ferracie miejsce bez asekuracji ...wielki, mroczny komin.... jak to pamiętasz ? Nie ukrywam, że Mesules też chodzi mi po głowie, ale miałbym tam iść z trzema osobami po raz pierwszy na ferratach - oczywiście nie na pierwszy rzut.

Nie przypominam sobie, żeby gdzieś były jakieś niedociągnięcia w kwestii asekuracji. Ferrata do łatwych nie należy, ale jest porządnie ubezpieczona. Z prezentowanych do tej pory w tym wątku, ta jest najtrudniejsza.

Komin.... to może ten, który właśnie jest na zamieszczonych ostatnio fotkach?

Pozdrawiam,
Wojtek
Fatamorgana
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6257
Dołączył(a): 08.09.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Fatamorgana » 11.01.2012 13:37

Kominek rasowy, nie ma co...
Od dawna myślałem jaka ta ferrata jest, bo stojąc na dole pod masywem przyglądałem się idącym w ścianę. Natomiast zachwyciły mnie te potężne turnie - niczym wieże obronne masywu od tej strony.
Fajnie, że coś zobaczę "z trasy".
plavac
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4893
Dołączył(a): 11.02.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) plavac » 11.01.2012 20:19

Pewnie to ten komin, ale przecież nie mnie o tym wiedzieć :)
Sporo w nim dobrych stopni i chwytów.
Ucieszyła mnie Twoja opinia o ubezpieczeniu ferraty.
Co do jej trudności miałem ustaloną opinię i też ją potwierdziłeś.
Czy się na nią "porwę", będzie zależało od wielu czynników.
Tym chętniej przejdę ją z Tobą.

pozdrawiam 8)
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 58951
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 11.01.2012 22:39

Fatamorgana napisał(a):Od dawna myślałem jaka ta ferrata jest, bo stojąc na dole pod masywem przyglądałem się idącym w ścianę. Natomiast zachwyciły mnie te potężne turnie - niczym wieże obronne masywu od tej strony.
Fajnie, że coś zobaczę "z trasy".

Jest niezła. Do tego są z niej ładne widoki. :)

plavac napisał(a):Pewnie to ten komin, ale przecież nie mnie o tym wiedzieć :)
Sporo w nim dobrych stopni i chwytów.

Nie kojarzę drugiego kominka. To musi być ten. Chyba że... znajdę coś w kolejnych fotkach. ;)

plavac napisał(a):Ucieszyła mnie Twoja opinia o ubezpieczeniu ferraty.
Co do jej trudności miałem ustaloną opinię i też ją potwierdziłeś.
Czy się na nią "porwę", będzie zależało od wielu czynników.
Tym chętniej przejdę ją z Tobą.

Ona jest już taka, że trzeba na wspinaczkę nieco uwagi poświęcić. :)

W późniejszych odcinkach znajdą się odrobinę trudniejsze ferraty, chociaż i tak te najciekawsze to nie tu, tylko w Alpejskich Wspinaczkach...

Pozdrawiam,
Wojtek
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Włochy - Italia


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Dolomity - skalne twierdze - strona 79
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone