Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Dania bezglutenowe w Chorwacji

Jacy są Chorwaci, ile co kosztuje w Chorwacji, czy warto jadać w restauracjach, co zabrać ze sobą z Polski, czym najlepiej płacić, na co szczególnie uważać oraz wszystkie inne pytania i uwagi związane z wyjazdami, także te nietypowe czy specjalistyczne, powinny znaleźć się w tym miejscu.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
ewa.krakuska
Croentuzjasta
Posty: 380
Dołączył(a): 06.07.2010
Dania bezglutenowe w Chorwacji

Nieprzeczytany postnapisał(a) ewa.krakuska » 29.03.2014 18:09

Niedawno otrzymałam diagnozę - celiakia.

O ile w domu nie ma problemu z trzymaniem diety to zastanawiam się czy uda mi się znaleźć w Hr takie miejsca gdzie będę mogła kupić bezglutenowy posiłek ( niestety muszę też wyeliminować laktozę).

Są na forum osoby z tym schorzeniem?
Natko_
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 444
Dołączył(a): 23.02.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Natko_ » 30.03.2014 11:38

Cześć :D

Jest nas co najmniej 2 ;)
A w FAQ jest pomocny temat związany z dietą bezglutenową w CRO.


Z doświadczenia powiem tak:
w większych miastach (Zadar, Split, Dubrovnik...) są drogerie DM - w nich duży wybór produktów typowo bezglutenowych - chleby, mąki, dodatki, gotowe zupki, ciasta, ciastka... Ceny całkiem znośne (porównuję z czeskim DM, bo w PL nie mamy :/ ).

Restauracji bezglutenowej nie znalazłam. Mając wydruk z chorwackim zdaniem o konieczności bycia na diecie bg możesz zaryzykować zamówienie w restauracji dania.

Ja jadłam - bez sensacji - ryby z grilla z ziemniakami, surówkami - to w zasadzie względnie bezpieczne, byle ryba nie miała panierki z mąki i w sumie najlepiej proste przyprawy: sól, pieprz, zioła.

Oczywiście nie napijesz się słynnego Karlovacko ani Ozujsko, ale wino chorwackie - jak każde inne - jest bezglutenowe ;)

Jeśli chodzi o zakupy "codzienne" - w większości marketów znajdziesz wafle ryżowe (schinkeer czy jakoś tak mają przekreślony kłos, a na reszcie - jak u nas - bywa dopisek, że mogą zawierać śladowe ilości - kwestia tego, jak bardzo ufasz opisom, a jak sobie). Poza waflami znajdziesz kilka rodzajów jogurtów i deserów, które też mają info, że są bezglutenowe. Wiadomo - warzywa, owoce, mięso surowe, sery - można jeść.


Ogólnie: dla siebie biorę z domu ile "zmieszczę", żeby nie musieć szukać na miejscu sklepu na dzień dobry. A jak znajdę sklep, to czasem jest tak, ze zapasy do domu jadą, a ja dodatkowo do PL zakupy zrobię, bo "u nas tego nie ma" ;)

W razie pytań pisz śmiało - od ponad 7 lat jestem na diecie i w sumie też ze względu na nią wybieramy Chorwację jako wakacyjne miejsce - już wiem, że jest "bezpiecznie", wiem, co mam zabrać, czego szukać - z głodu nie padłam do tej pory i nie mam zamiaru dalej ;)
Natko_
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 444
Dołączył(a): 23.02.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Natko_ » 30.03.2014 11:43

ewa.krakuska
Croentuzjasta
Posty: 380
Dołączył(a): 06.07.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) ewa.krakuska » 01.04.2014 18:55

Bardzo dziękuję!

O chorobie dowiedziałam się w ubiegłym tygodniu więc na razie zbieram informacje. Pierwsza myśl po usłyszeniu słowa celiakia była... już nigdy nie napiję się piwa w Chorwacji :)

No cóż jadę w tym roku w nieznane mi tereny ( w "moim" miejscu na pewno byłoby łatwiej) .
Planuję wziąć z sobą prowiant więc dam radę. Bez problemu mogę dogadać się po chorwacku w restauracji ale nie wiem na ile restauratorzy znają się na przygotowywaniu naprawdę bezglutenowych posiłków. Na szczęście będziemy mieć grill przy domu więc rybki, mięsko i kalmary przygotuję sama.

Pozdrawiam Cię serdecznie
Rafi_1_2_3
Podróżnik
Posty: 28
Dołączył(a): 03.03.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rafi_1_2_3 » 05.04.2014 16:16

To jest nas troje :)
Pozdrawiam
ewa.krakuska
Croentuzjasta
Posty: 380
Dołączył(a): 06.07.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) ewa.krakuska » 06.04.2014 19:44

Pozdrawiam kolejnego bezglutenowego Cromaniaka :)
Rafi_1_2_3
Podróżnik
Posty: 28
Dołączył(a): 03.03.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rafi_1_2_3 » 08.04.2014 20:55

[quote="ewa.krakuska"]Bardzo dziękuję!

O chorobie dowiedziałam się w ubiegłym tygodniu więc na razie zbieram informacje. Pierwsza myśl po usłyszeniu słowa celiakia była... już nigdy nie napiję się piwa w Chorwacji :)

Przecież jest piwko bezglutenowe! Nie jest tak tragicznie :)
Pozdrawiam bezglutków !
Natko_
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 444
Dołączył(a): 23.02.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Natko_ » 08.04.2014 21:56

Rafi - a długo jesteś na diecie? :)

Bo jest piwo bg, owszem, ale parafrazując znaną reklamę, to każde bg smakuje PRAWIE jak piwo. i to prawie robi wielka różnicę ;)

Wiadomo, jak się nie ma, co się lubi, to się lubi co się ma :)
Estrella Damn Daura jest jeszcze ok, do tego w cenie w miarę rozsądnej. Bo te ściągane z Niemiec to ceny kosmos - 12 zł za butelczynę? To ja już naprawdę wolę wino :P


Trzymajcie bezglutki kciuki w te wakacje, bo porwałam się na robinsonadę, na wyspie, daleko "cywilizowanych" marketów - co zabiorę z domu, to se pojem - nie mam co liczyć na miejscowe produkty ;)

A Wy dokąd się wybieracie?
Natko_
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 444
Dołączył(a): 23.02.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Natko_ » 08.04.2014 22:05

Ewa - skoro jesteś "świeżynka", to polecam forum celiakia - dużo wiadomości, porady, adresy...

I ogólnie pamiętaj żelazną zasadę: czytasz każdą etykietę!
Zdziwisz się nie raz, gdzie producenci pakują gluten i pod jakimi nazwami :/

W razie pytań - pisz na @ albo PW - służę radą :)
ewa.krakuska
Croentuzjasta
Posty: 380
Dołączył(a): 06.07.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) ewa.krakuska » 09.04.2014 23:11

No właśnie , wydawało mi się że umiem czytać etykiety. Mam syna z cukrzycą typ I, więc z dietetyki mogę robić doktorat. A tu życie przygotowało mi niespodziankę.
Odnalazłam forum celiakia. I kilka blogów, prowadzonych przez osoby na diecie bg.
O piwie bg nie słyszałam ;).

Ja w tym roku jadę do Orebiča. Wynajęliśmy duży dom więc z przygotowaniem posiłków nie będzie problemu.

Najważniejsze dla mnie jest to, że od kiedy odstawiłam gluten i laktozę zaczynam wracać do żywych. Mam nadzieję że wróci dawna energia i chęć życia.

Dziękuję za chęć pomocy, na pewno skorzystam!
maarec
Croentuzjasta
Posty: 252
Dołączył(a): 02.07.2013
Re: Campingowe patenty i caravaning

Nieprzeczytany postnapisał(a) maarec » 12.04.2014 21:39

no i o to chodzi :)

Ty wywalisz, a ja zostałbym np. bez mrożonego jedzenia dla dziecka z alergią, które podczas pierwszych wczasów jadało to co przyjechało z PL i spokojnie przetrwało wczasy.

także dla każdego coś innego pasuje. Ja aktualnie mam w przyczepie lodówkę 160 litrów + 28 litrów zamrażalnik, który trzyma cały czas -20C podczas jazdy... ale niestety ja akurat mam takie wymagania a nie inne, a na awarię nie bardzo mogę sobie pozwolić.

Pozdrawiam
FUX
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13020
Dołączył(a): 14.05.2005
Re: Campingowe patenty i caravaning

Nieprzeczytany postnapisał(a) FUX » 12.04.2014 22:12

Tzn. tylko w Polsce jest „specjalne" jedzenie dla alergików?
:roll:

Także kiedyś z alergikami jeździliśmy i ZTCP, to jedzenia z tego powodu z RP nie zabieraliśmy.
Ale każdy robi jak uważa.
maarec
Croentuzjasta
Posty: 252
Dołączył(a): 02.07.2013
Re: Campingowe patenty i caravaning

Nieprzeczytany postnapisał(a) maarec » 12.04.2014 22:17

pewnie, że jest. Ale jadąc na wczasy wolę nie tracić czasu na ganianie za lokalnymi zwierzakami, a mieć już gotowe do podgrzania :)
FUX
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13020
Dołączył(a): 14.05.2005
Re: Campingowe patenty i caravaning

Nieprzeczytany postnapisał(a) FUX » 12.04.2014 22:22

My traktujemy urlop podobnie do pobytu w domu.
A że w nim nie pitrasi sie godzinami, to problem odpada.
Formy przekąsek w ciągu dnia, wieczorem jakaś konoba.
Żarłokami nie jesteśmy. Patrząc w knajpach, jakie ilości ludzie potrafią wchłonąć 8O , to brak słów komentarza.
gusia-s
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5861
Dołączył(a): 15.01.2013
Re: Campingowe patenty i caravaning

Nieprzeczytany postnapisał(a) gusia-s » 12.04.2014 22:48

FUX napisał(a):Tzn. tylko w Polsce jest „specjalne" jedzenie dla alergików?

A bo to wiadomo czym oni pasą swoje zwierzaki??? albo czym posypują marchewkę. Lepiej dmuchać na zimne i mieć spokój na wakacjach bez wprowadzania innych produktów do diety takiego alergika. :) :idea: np. chorwacki kurczak jest zupełnie innym kurczakiem niż nasz 8O
Następna strona

Powrót do Ceny, usługi, przepisy, porady różne

cron
Dania bezglutenowe w Chorwacji
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone