Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Czarnogóra 2010 - samochodem z dziećmi

Całkowita liczba ludności w Czarnogórze to 623 000 osób, przy czym gęstość zaludnienia w tym kraju wynosi 45 osób na jeden kilometr kwadratowy. Kraj ten jest aż 23 razy mniejszy od Polski. Aż 231 osób w przeliczeniu na 1000 osób w Czarnogórze posiada broń palną.
CalaLuna
Odkrywca
Posty: 94
Dołączył(a): 13.12.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) CalaLuna » 06.09.2010 16:53

Kolejna nasza wycieczka, tym razem dwudniowa, do Mostaru okazała się hitem. Wprawdzie to były chyba dwa najgorętsze dni tych wakacji, ale jakoś wytrwaliśmy.
Do Mostaru udaliśmy się "nową drogą" płatną tuż przy granicy - jakieś 2 eur, pustą, dobrze utrzymaną. Wjechaliśmy na nią w Herceg-Novi.
Po drodze, już w Bośni odwiedziliśmy monastyr Tvrdoš (niedaleko Trebinje). Spotaliśmy tam przemiłego zakonnika, który tlumaczył nam symbole prawosławia, a także wspominał czasy, gdy przysyłał paczki dla Polski.
Kupiliśmy tam wspaniałe wina i miód z figami - cudem ocalałe od rabunku w Sarajevie- były luzem w bagażniku.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Obrazek
CalaLuna
Odkrywca
Posty: 94
Dołączył(a): 13.12.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) CalaLuna » 06.09.2010 17:06

Dalej zatrzymujemy się przy nekropolii Bogomiółów. Fascynujące obrazy jaszczurek, wojowników, roślin na białym kamieniu.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Dotarliśmy wieczorem do Mostaru. Z wielkim trudem znaleźliśmy pensjonat. Zaskoczyły nas nieodbudowane domy po działaniach wojennych, było ich zdecydowanie więcej niż sądziłam, widziałam blok, gdzie na dziesięć pięter dwa były zamieszkałe, reszta zniszczona i wypalona. A te dwa zamieszkałe znajdowały się po środku budynku.

Mostar zachwyca, zaskakuje.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
No i na koniec wycieczki do Bośni krótki przystanek w domu Derwiszy, gdzie podano nam najwspanialszą lemoniadę na świecie.
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 06.09.2010 17:29

Tureckie flagi w Mostarze....hmmmm
:?:
CalaLuna
Odkrywca
Posty: 94
Dołączył(a): 13.12.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) CalaLuna » 06.09.2010 23:41

Te flagi są zielone, Symbolizują islam Pzdr :wink:
piter83pl
Cromaniak
Posty: 651
Dołączył(a): 16.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piter83pl » 07.09.2010 00:04

Widać, że odnowili mogiły Bogomiłów. W zeszłym roku wyglądały na nietykane od wieków. Jak przejeżdżałem na wiosnę przez Stolac to, aż się zdziwiłem - w 2009 pawilon który tam się znajduje był praktycznie cały zburzony, przed nim była tylko wiata i jeden pan który przesiadywał przed zaparkowanym tam swoim autem. W tym roku widziałem już nowy budynek - nie zatrzymywaliśmy się jednak bo lał deszcz. Parę kilometrów od Stolaca w stronę Mostaru znajduje się miejsce katastrofy samolotu prezydenckiego gdzie zginął prezydent Macedonii Boris Trajkovski - ale to taka dygresja... Fajna relacja i fotki :) Jak jechaliście z Trebinje do Mostaru? Przez Biljece? Ja jechałem w potworny deszcz w maju, ale widoki w piękną pogodę byłyby niesamowite...
Pozdrawiam
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59018
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 07.09.2010 00:53

Jacek S napisał(a):Tureckie flagi w Mostarze....hmmmm
:?:


CalaLuna napisał(a):Te flagi są zielone, Symbolizują islam

Symbolem islamu jest zielona flaga Proroka - bez żadnych dodatków.
A dokładny odpowiednik tureckiej flagi, z gwiazdą i półksiężycem, tylko na zielonym tle zamiast czerwonego - to flaga islamskich Bośniaków.
A propos - w języku polskim nie ma rozróżnienia między obywatelem Bośni, a Bośniakiem muzułmaninem. Lepiej jest w angielskim, gdzie jest różnica między "bosnian" a "bosniak" - łatwiej wyrazić, co się ma na myśli.
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 07.09.2010 07:53

Franz napisał(a):
Jacek S napisał(a):Tureckie flagi w Mostarze....hmmmm
:?:


CalaLuna napisał(a):Te flagi są zielone, Symbolizują islam

Symbolem islamu jest zielona flaga Proroka - bez żadnych dodatków.
A dokładny odpowiednik tureckiej flagi, z gwiazdą i półksiężycem, tylko na zielonym tle zamiast czerwonego - to flaga islamskich Bośniaków.
A propos - w języku polskim nie ma rozróżnienia między obywatelem Bośni, a Bośniakiem muzułmaninem. Lepiej jest w angielskim, gdzie jest różnica między "bosnian" a "bosniak" - łatwiej wyrazić, co się ma na myśli.


No zaraz...
CalaLuna - zieleń jak napisał Franz ale chodzi o całość.
Gdzieś wyczytałem, że przed "rewolucją" Ataturka właśnie tak wyglądała flaga narodowa Turcji.
?
Islamski Bośniak, ciekawe...
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59018
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 07.09.2010 09:31

Jacek S napisał(a):Gdzieś wyczytałem, że przed "rewolucją" Ataturka właśnie tak wyglądała flaga narodowa Turcji.
?

W zasadzie wtedy to nawet trudno mówić o "narodzie" tureckim.
Była flaga imperium otomańskiego i ona była czerwona. Początkowo wzorowana na fladze kalifa Umara I, więc bez żadnych ozdóbek. Z czasem zaczęły się pojawiać elementy w rodzaju półksiężyca i jednej bądź większej ilości gwiazdek.
Czerwoną flagę z półksiężycem mieli janczarzy.
Zielony odpowiednik przyjął się (uzupełniony później o gwiazdę), jako symbol kalifatu i był stosowany w religijnych uroczystościach, natomiast symbolem imperium była jego czerwona wersja.
W XIXw. zostały w zasadzie ustalone obecne symbole, z tym że Atatürk skrócił potem ramiona księżyca i zmniejszył ilość ramion gwiazdy, która wcześniej miała ich osiem.

Jacek S napisał(a):Islamski Bośniak, ciekawe...

Początkowo próbowano stosować uproszczenia, że w BiH żyją Serbowie, Chorwaci i Bośniacy, zakładając że ci ostatni, to właśnie muzułmanie. Ale to też nie jest zgodne z prawdą, gdyż wśród tych którzy czują się Bośniakami, są zarówno muzułmanie, jak i chrześcijanie, ateiści i drobne ilości innych wyznań.
A ta flaga dotyczy tylko bośniackich muzułmanów. Dlatego pojawia się w zasadzie wyłącznie w meczetach.

Pozdrawiam,
Wojtek
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 07.09.2010 11:30

Franz napisał(a):...

Mądrego po szkołach to i przyjemnie posłuchać.
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59018
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 07.09.2010 12:08

Jacek S napisał(a):Mądrego po szkołach to i przyjemnie posłuchać.

:lol:

Owszem, historia jest jednym z moich hobby, a zagadnienia tureckie szczególnie mi bliskie. Ale często sobie powtarzam:
Człowiek całe życie się uczy.
A głupi umiera...

Wspominam czasami mojego nauczyciela historii. Krótko przed końcem czwartej klasy ogólniaka ocena z tego przedmiotu wahała mi się pomiędzy pałą a tróją i należało mnie przepytać, by ustalić efekt końcowy. W ząb nie umiałem historii i czułem głęboką niechęć do nauki tejże, więc skutecznie nie trafiałem na lekcje.
W końcu Eryk rzucił przy całej klasie:
- Powiedzcie mu tam, żeby juz przyszedł. Już mu tę tróję na koniec postawiłem.
W porządku był gość. Na następnej lekcji historii już się pojawiłem.
:P

Pozdrawiam,
Wojtek
armar
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 764
Dołączył(a): 28.05.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) armar » 07.09.2010 13:07

Piękne miejsca , widzę że wczasy dostarczyły wiele wrażeń estetycznych , cieszę się :D

Franz napisał(a):A propos - w języku polskim nie ma rozróżnienia między obywatelem Bośni, a Bośniakiem muzułmaninem. Lepiej jest w angielskim, gdzie jest różnica między "bosnian" a "bosniak" - łatwiej wyrazić, co się ma na myśli.


Czasami jeszcze występuje określenie Bosaniec - jako człowieka utożsamiającego się z tym krajem bez określenia przynależności religijnej , pochodzi to z języka serbsko-chorwackiego gdzie występuje określenie Bosanci ( tak swoja przynależność narodową określają np. Jovan Divnjak - serbskiego pochodzenia pierwszy dowódca obrony Sarajeva czy Siergiej Barbarez - najsłynniejszy piłkarz z tego terenu ), w odróżnieniu od określenia Bošnjak który potocznie identyfikuje sie z muzułmanami jako narodem zamieszkującymi Bośnię i region Sandżaku w Serbii .

Ale to tak na marginesie , czekam na dalszy ciąg tej sympatycznej relacji :D
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59018
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 07.09.2010 13:13

armar napisał(a):Czasami jeszcze występuje określenie Bosaniec - jako człowieka utożsamiającego się z tym krajem bez określenia przynależności religijnej , pochodzi to z języka serbsko-chorwackiego gdzie występuje określenie Bosanci ( tak swoja przynależność narodową określają np. Jovan Divnjak - serbskiego pochodzenia pierwszy dowódca obrony Sarajeva czy Siergiej Barbarez - najsłynniejszy piłkarz z tego terenu ), w odróżnieniu od określenia Bošnjak który potocznie identyfikuje sie z muzułmanami jako narodem zamieszkującymi Bośnię i region Sandżaku w Serbii .

Ciekawe, czy się z czasem to okreslenie w języku polskim przyjmie.
Czy też pozostanie ta nieścisłość analogicznie do stosowania słowa "Hindus" na oznaczenie mieszkańca Indii. :)

Pozdrawiam,
Wojtek
CalaLuna
Odkrywca
Posty: 94
Dołączył(a): 13.12.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) CalaLuna » 07.09.2010 16:20

Po tak ciężkim i wyczerpującym, głównie z powodu upału, pobycie w Mostarze; winni byliśmy dzieciom nieco zabawy nad morzem. Pojechaliśmy do Ulcinj, aby zobaczyć jaka jest ta Wielka Plaża.
Nie odjechaliśmy daleko od miasta, może z 4 km plaża Floryda. Tuż przy plaży rozpędzony samochód na kosowskich numerach omal nie stuknął w nasz bok; udało mu się w ostatniej chwili wyhamować. Śmialiśmy się z tego, ze mielibyśmy stłuczkę na drodze gruntowej.

Plaża ogólnie nam się podobała. Doszliśmy do wniosku, że ludzie z dziećmi mogą być zadowoleni. Woda cieplejsza, ale jak dla mnie za płytka, szczerze mówiąc nie lubię takiej mętnej zupy. Oczywiście wiem, że mętnej, nie znaczy brudnej, bo drobny piasek jest ciągle wzburzany. Piach był gorący. Spacer do morza tylko w butkach ochronnych. Piasek jednak ciężko było wypłukać z kostiumów, zabawek, ręczników. Chyba jednak wolałam te żwirkowe; to taka ewolucja; kiedyś lubiłam tylko piasek.

Po kilku godzinach na plaży pojechaliśmy do Ulcinja na obiad. Byliśmy już mocno zmęczeni słońcem. Tak bardzo, że nawet nie wyciągałam aparatu, by robić zdjęcia. Tu nie byliśmy zachwyceni miejscem, wiem są różne opinie, ale dla nas było za tłoczno, ruch uliczny okropny, problem z parkowaniem. Obiad niedrogi i smaczny. Mała plaża wieczorem wyglądała odrażająco, jeden wielki śmietnik. Ludzie zostawili śmieci jak leżeli
Obrazek
Obrazek
Kolejny dzień, my na plaży w Buljaricy; mąż na raftingu na Tarze. Po powrocie stwierdził, iż nie było niebezpiecznie, wręcz lightowo, nawet dzieci płynęły.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
monia85
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 666
Dołączył(a): 05.02.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) monia85 » 27.09.2010 13:29

Czekam na dalsze opisy i zdjęcia :D
Czarnogórę odwiedziłam także w te wakacje i przyznam, że zauroczyła mnie bardzo.. oj bardzo :P
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14806
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 27.09.2010 14:03

CalaLuna, piękna relacja!

Mostar, jak zwykle, urzekający :D Co do kamieni bogomiłów, też byliśmy w Stolcu (a właściwie w Radimlji) w tym roku - teren zadbany, trawka skoszona. "Zaopiekował się" nami pan, który rezyduje w domku tuż przy nekropolii - zrobił nam zdjęcia, zagadał, pokazał tablicę informacyjną :wink:

Kolory Tary piękne! Ach, te bośniackie i czarnogórskie rzeki! Neretva, Vrbas i Tara - woda cudownie turkusowa :) Zresztą Cetina też nie gorsza. Szkoda, że wody naszych rzek nie mają takiej barwy.

Pozdrawiam i czekam na więcej :D
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Czarnogóra - Црна Гора



cron
Czarnogóra 2010 - samochodem z dziećmi - strona 3
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone