Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Cypr - po obu stronach zielonej linii

Cypr jest trzecią co do wielkości wyspą na Morzu Śródziemnym. Hymn państwa nosi tytuł „Imnos is tin Eleftherian, co oznacza „Hymn do Wolności”. Jest to jednocześnie hymn Grecji. Z tego powodu jest nieakceptowany przez Turków zamieszkujących wyspę. Znajdują się tu trzy obiekty, które zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Należą do nich zabytki archeologiczne w regionie Pafos, zdobione kościoły regionu Trodos oraz stanowisko neolityczne Chirokitia. Charakterystycznym dla Cypru gatunkiem fauny jest muflon, który znajduje się tu pod ścisłą ochroną.
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13781
Dołączył(a): 14.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 01.06.2016 19:34

Ja jestem bardzo ciekawy tej tureckiej strony...
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 01.06.2016 23:21

tony montana napisał(a):Ja jestem bardzo ciekawy tej tureckiej strony...

Mogę zdradzić, że bardzo nam przypadła do gustu.

Pozdrawiam,
Wojtek
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 01.06.2016 23:34

Franz napisał(a):
tony montana napisał(a):Ja jestem bardzo ciekawy tej tureckiej strony...

Mogę zdradzić, że bardzo nam przypadła do gustu.

Pozdrawiam,
Wojtek


Jestem wielce zaintrygowany dalszą opowieścią, bo mnie, nie było dane przejść na tamtą stronę. :arrow: :idea:

Pozdrav

Krzysiek
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 02.06.2016 00:34

arko2007 napisał(a):Jestem wielce zaintrygowany dalszą opowieścią, bo mnie, nie było dane przejść na tamtą stronę. :arrow: :idea:

My zieloną linię przekraczaliśmy kilka razy.

Pozdrawiam,
Wojtek
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 07.06.2016 00:40

W prześwitach ulic migają nam czasami minarety największej świątyni stolicy Cypru, ale wiemy, że to już po drugiej stronie zielonej linii, zatem kierujemy się trochę chaotycznie w kierunku przejścia granicznego. Trafiamy na dosyć posępne wrażenie wywierającą dzielnicę - chyba niezamieszkałe rudery, powalone fragmenty ścian, wyraźne ślady toczonej wojny. Rozpięte druty kolczaste, zapory, strażnice z uzbrojonymi żołnierzami - nawet nie próbuję robić zdjęć. Dopiero przy przerobionym z kościoła w stylu bizantyjsko-gotyckim, meczecie arabskim (Arablar Djami), uwieczniam jego ciekawą bryłę, chociaż najbardziej intrygująco wygląda rosnące przy nim drzewo - niczym człowiek wyciągający rozpaczliwie w górę ręce...

P1050636.JPG


100_7525.JPG


P1050638.JPG


P1050639.JPG
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 07.06.2016 01:04

W prześwitach ulic migają nam czasami minarety największej świątyni stolicy Cypru, ale wiemy, że to już po drugiej stronie zielonej linii, zatem kierujemy się trochę chaotycznie w kierunku przejścia granicznego. Trafiamy na dosyć posępne wrażenie wywierającą dzielnicę - chyba niezamieszkałe rudery, powalone fragmenty ścian, wyraźne ślady toczonej wojny. Rozpięte druty kolczaste, zapory, strażnice z uzbrojonymi żołnierzami - nawet nie próbuję robić zdjęć. Dopiero przy przerobionym z kościoła w stylu bizantyjsko-gotyckim, meczecie arabskim (Arablar Djami), uwieczniam jego ciekawą bryłę, chociaż najbardziej intrygująco wygląda rosnące przy nim drzewo - niczym człowiek wyciągający rozpaczliwie w górę ręce.../ Napisał Franz/

Pamiętam doskonale, właśnie taką atmosferę i ponury widok w okolicy tych Checpoitów.
Nikt by tego trafniej nie określił.

Pozdrawiam
Krzysiek
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 07.06.2016 01:14

arko2007 napisał(a):Pamiętam doskonale, właśnie taką atmosferę i ponury widok w okolicy tych Checpoitów.

Później jeszcze inna okoliczność wywołała u mnie dreszcze...

Pozdrawiam,
Wojtek
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 30.06.2016 00:27

Nieco dalej mijamy kościół Faneromeni z drugiej połowy XIX wieku. Całkiem ładny z zewnątrz, ale nawet nie sprawdzamy, czy można wejść do środka - nie spodziewamy się niczego ekscytującego wewnątrz, a czas nas już pogania.

P1050640.JPG


P1050641.JPG


P1050642.JPG


100_7530.JPG
korbaczik
Koneser
Posty: 5973
Dołączył(a): 15.09.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) korbaczik » 06.07.2016 12:29

Franz napisał(a): czas nas już pogania.


Pogania!
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 06.07.2016 17:27

korbaczik napisał(a):Pogania!

OK, potraktuję to jako bodziec...

Pozdrawiam,
Wojtek
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 07.07.2016 01:49

Jeszcze spojrzenie na powiewającą nad kościołem grecką flagę i już kierujemy się ulicą Ledra w kierunku słynnego - do niedawna jedynego - przejścia pomiędzy obiema częściami Cypru. Tu ruch w obie strony rozdzielony - wypełniamy wnioski wizowe, podając jedynie nazwiska, imiona, narodowość i numer dowodu tożsamości. Dostajemy zwykłe małe karteczki, upoważniające do przekroczenia zielonej linii i wkraczamy w zupełnie odmienny świat tego samego przecież miasta.

P1050643.JPG


P1050644.JPG


100_7532.JPG


P1050646.JPG
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 07.07.2016 11:53

Franz » 07.07.2016 01:49

Jeszcze spojrzenie na powiewającą nad kościołem grecką flagę i już kierujemy się ulicą Ledra w kierunku słynnego - do niedawna jedynego - przejścia pomiędzy obiema częściami Cypru. Tu ruch w obie strony rozdzielony - wypełniamy wnioski wizowe, podając jedynie nazwiska, imiona, narodowość i numer dowodu tożsamości. Dostajemy zwykłe małe karteczki, upoważniające do przekroczenia zielonej linii i wkraczamy w zupełnie odmienny świat tego samego przecież miasta.

Zapowiada się ciekawie po Tureckiej stronie...

Pozdrawiam
Krzysiek
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 07.07.2016 19:11

arko2007 napisał(a):Zapowiada się ciekawie po Tureckiej stronie...

Będzie ciekawie, a w kolejnych dniach coraz ciekawiej.

Pozdrawiam,
Wojtek
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 12.08.2016 01:08

Witają nas wszechobecne stragany, wystawy sklepowe sięgające środka ulicy - jeden wielki bazar. Od razu czujemy się jak w Turcji.
W wielu miejscach zamieszczono plany miasta, ułatwiające poruszanie się i chociaż w kolejnych prześwitach ulic raz po raz miga nam para wysokich minaretów, najpierw kierujemy się w inne z dwóch najciekawszych miejsc tureckiej części Nikozji.

P1050647.JPG


P1050648.JPG


100_7534.JPG


P1050650.JPG
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 12.08.2016 01:34

To się nazywa budowanie napięcia...
Jestem tu nadal Wojtku i czekam na więcej :?: :idea:

Pozdrawiam
Krzysiek
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Cypr - Kýpros



cron
Cypr - po obu stronach zielonej linii - strona 51
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone