Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Co warto zobaczyć i gdzie się przenocować w BiH ?

Bośnia i Hercegowina to kraj, w którym obowiązują aż trzy języki urzędowe, czyli serbski, chorwacki i bośniacki. Państwo to nazywane jest Krainą w Kształcie Serca, ponieważ przy odrobinie wyobraźni i dobrych chęci właśnie taki kształt widać na mapie. Sahat Kula, czyli wieża zegarowa w Sarajewie, jest ostatnim zegarem w Europie, który pokazuje czas zgodnie z zegarem księżycowym.
kolti
Podróżnik
Posty: 20
Dołączył(a): 21.02.2009
Co warto zobaczyć i gdzie się przenocować w BiH ?

Nieprzeczytany postnapisał(a) kolti » 22.02.2009 17:28

Jadąc do Czarnogóry zamierzam jechać prze BiH. Nie wykluczam, że zatrzymam się tam na parę dni. Na większości zdjęć w internecie umieszczają przede wszystkim Mostar, a na zdjęciach które widziałem na jednym z forów to normalnie 8O, takie widoki. Jeśli znacie jakieś fajne miejsca to podpowiedzcie gdzie się zatrzymać. Nie mogę też namierzyć kempingów, a jadę z namiotem.
Katarzyna Głydziak Bojić
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5488
Dołączył(a): 11.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katarzyna Głydziak Bojić » 22.02.2009 18:48

W telegraficznym skrócie
- Mostar
- Blagaj źródła rzeki Buny (tam tekija derwiszy z XVI w.)
- Međugorje, Čapljina, Ljubuški, wodospady rzeki Kravica
- Počitelj - średniowieczne, obecnie pięknie odrestaurowane miasteczko orientalne (na liście UNESCO).
- Trebinje, Stolac
- Sarajevo
- Travnik, Tešanj, Maglaj
- Jajce
- Gradačac, Srebrenik,
- "piramidy" - Visoko; Zavidovići (kamene kugle )- nowe i tejemnicze atrakcje turystyczne BiH :D

i wiele, wiele innych...


A najlepiej sam przejrzyj stronkę BiH izby turystyki
Turistička zajednica BiH i sam zdecydujesz, co chcesz zobaczyć.
Pozdrawiam
kolti
Podróżnik
Posty: 20
Dołączył(a): 21.02.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) kolti » 22.02.2009 21:54

Dziękuję za listę miejsc obejrzałem je na polecanej stronie i paru innych. Myślę, że każdy kto traktuje BiH jako tranzyt robi wielki błąd. Teraz jestem pewien, że trochę się tam pokręcimy. Znalazłem listę kempingów:
1.Campsite Ustikolina, Gorazde - Tourist Centre Ada
2.Campsite Bihac - Orljani
3. TOURIST CENTRE BALKANA, MRKONJIC GRAD
4. CAMP BJELI, BIHAC
5. CAMP BRŠTANOVICA, FOCA
6. CAMP TARA RAFT, FOCA
7. CAMP SASTAVCI, FOCA
8. CAMP MONTINGS, FOCA
9. CAMP KIRO, BIHAC
10. ECO CENTRE LJEKARICE, PRIJEDOR
11. CAMP MLINSKA RIJEKA, CELINAC
12. CAMP OAZA, KONJIC
13. CAMP OAZA, SARAJEVO
14. CAMP ONTARIO, LUKAVAC
15. CAMP ORLOVO JEZERO, PETROVO
16. CAMP RAMSKA KUCA, PROZOR
17. CAMP SCORPIO, ZENICA
18. CAMP SUTJESKA, TJENTIŠTE
19. CAMP UNIS ISHRANA, KONJIC
20. CAMP ZEBED, GRADACAC
21. CAMP ZELENKOVAC, PODRAŠNICA
22. CAMP ZEMO,MEDUGORJE

Może ktoś był i może podzielić się wrażeniami.

Pozdrawiam
MWN
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1996
Dołączył(a): 18.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) MWN » 22.02.2009 22:12

Zawsze jadąc na południe zahaczam o BiH "bawiąc" kilka dni w różnych miejscach i gdyby nie ograniczony czas chętnie przeznaczył bam na nią ze 2 tygodnie. Ale warto spróbować jagnią z rożna (Jablanica) - tylko w porze obiadowej bo później odgrzewane albo i nie. Kupić owczy ser, świeży i wędzony (coś jak oscypek) w Bihacu zjeść super kolację za śmieszne pieniądze, przeglądnąć się w Sawie, która w czasie wojny była aż czerwona od krwi. Spróbować domowego wina, które jest o wiele lepsze niż w Cro, poczuć klimat tureckiego Sarajeva (koniecznie polecam baklawę!) i Mostaru i nie spiesząc się przyglądać się górom, przepaściom i kanionom....
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 22.02.2009 23:55

A ja jeszcze dodam - Maglaj
Katarzyna Głydziak Bojić
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5488
Dołączył(a): 11.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katarzyna Głydziak Bojić » 23.02.2009 00:45

JacYamaha napisał(a):A ja jeszcze dodam - Maglaj


:D przecież jest na liście powyżej :D
Pozdrawiam
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 23.02.2009 01:02

Widziałem Blagaj a reszta jakoś uciekła :oops: przepraszam. Jeżeli można to oba do usunięcia.
armar
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 764
Dołączył(a): 28.05.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) armar » 23.02.2009 12:13

Do listy campingów dołączyłbym jeszcze camping pod Jajcami nad jeziorem Plivsko ( chyba tak to się pisze ) od strony Bihaca , nazwy campingu nie podam bo sam nocowałem w sąsiednim motelu , dobre miejsce do nocowania przy ewentualnej trasie od strony jezior Plitwickich , Bihaca jak też jadac trasą Bania Luka - Sarajewo wtedy trzeba zboczyc w bok parę kilometrów .
Same miasto Jajce ( w średniowieczu stolica królestwa Bośni) jak wyżej wspomniano warte zwiedzenia .
A camping Kiro w Bihacu mam zamiar zobaczyc w tym roku przy okazji raftingu na rzece UNA który jak dobrze pójdzie uda mi się zaliczyc
- http://www.una-kiro-rafting.com/
Dla zainteresowanych okolice Bihaca to ponoc znane centrum wedkarstwa obficie występują ryby górskich rzek - pstrąg itp.
Bosnie warto tez odwiedzic nawet ze względów kulinarnych , wydaje mi się ze potrawy smaczniejsze i lepiej doprawione niż w CHorwacji ( no wyłączając potrwy z owoców morza oczywiscie ) , a juz pieczywo o niebo lepsze .....
MWN
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1996
Dołączył(a): 18.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) MWN » 23.02.2009 13:29

Cieszę się, że ktoś podziela moje poglądy, bo zebrałem kiedyś burę za to, że ośmieliłem się krytykować CRO za nie doprawione potrawy, ceny, kulturę obsługi i parę innych mankamentów. Gdyby nie pewna jeszcze dzikość niektórych miejsc i morze, byłoby więcej ciekawszych miejsc do zwiedzania.
Krystof
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3353
Dołączył(a): 26.04.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Krystof » 23.02.2009 14:24

Fajny temat, zakotwiczam się :@)

Niestety, ja się dopisuję do listy osób, które przejadą BiH tranzytem. Nie robię tego dla wygody (trasa przez BiH), a po to "żeby wreszcie coś nowego". Czas mam, niestety, ograniczony (ranzyt), dodatkowym ograniczeniem są dzieci ("my chcemy nad morze"), zapakowane auto (niebezpieczeństwo kradzieży) i 3 rowery na haku (niebezpieczeństwo kradzieży).

Stąd prośba o wersję minimum z minimum (creme de la creme :wink: ) dla BiH.

Oraz ocenę: czy sądzicie, że taka propozycja jest okej? :
I. rano wyjazd z Graz (tam nocleg) - dojazd do Sarajewa, zwiedzanie i nocleg (wystarczy czasu na Sarajewo? jak z komunikacją w tym mieście?)
II. wyjazd z Sarajewa do Mostaru - w Mostarze zwiedzanie i dotarcie do Breli po południu?

Czy lepiej coś zamiast Sarajewa i Mostaru? Czy może polecacie jeszcze jeden nocleg? Gdzie? A jak z bazą noclegową w BiH (ceny)?

Pozdrov, Żółtodziób K.
Katarzyna Głydziak Bojić
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5488
Dołączył(a): 11.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katarzyna Głydziak Bojić » 23.02.2009 15:20

Krystof napisał(a):Fajny temat, zakotwiczam się :@)

Niestety, ja się dopisuję do listy osób, które przejadą BiH tranzytem. Nie robię tego dla wygody (trasa przez BiH), a po to "żeby wreszcie coś nowego". Czas mam, niestety, ograniczony (ranzyt), dodatkowym ograniczeniem są dzieci ("my chcemy nad morze"), zapakowane auto (niebezpieczeństwo kradzieży) i 3 rowery na haku (niebezpieczeństwo kradzieży).

Stąd prośba o wersję minimum z minimum (creme de la creme :wink: ) dla BiH.

Oraz ocenę: czy sądzicie, że taka propozycja jest okej? :
I. rano wyjazd z Graz (tam nocleg) - dojazd do Sarajewa, zwiedzanie i nocleg (wystarczy czasu na Sarajewo? jak z komunikacją w tym mieście?)
II. wyjazd z Sarajewa do Mostaru - w Mostarze zwiedzanie i dotarcie do Breli po południu?

Czy lepiej coś zamiast Sarajewa i Mostaru? Czy może polecacie jeszcze jeden nocleg? Gdzie? A jak z bazą noclegową w BiH (ceny)?

Pozdrov, Żółtodziób K.


- Sarajevo, Mostar,
- wodospady Kravicy i Počitelj (bo to po drodze do Metkovića)
To BiH w mocno skondensowanej pigułce.

Czy 1 dzień wystarczy na Sarajevo? Cóż...jeśli ograniczycie się mocno... trzeba po prostu dokładnie wiedzieć, co chcecie zobaczyć i zaplanować to wcześniej.
Przestudiujcie oficjalną stronkę zakładka o tym, co warto zobaczyć a i relacje forumowiczów.
Pozdrówka

TU miejska komunikacja w Sarajevie
Krystof
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3353
Dołączył(a): 26.04.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Krystof » 23.02.2009 15:58

Muczos gracjas :wink:
Katarzyna Głydziak Bojić
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5488
Dołączył(a): 11.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katarzyna Głydziak Bojić » 23.02.2009 16:31

Przypomniałam sobie, gdzie była fajna relacja z Sarajeva:
TU :D
MWN
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1996
Dołączył(a): 18.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) MWN » 23.02.2009 16:37

Musicie tylko pamiętać, że szybkość poruszania się po BiH ze względu na ukształtowanie terenu i kręte drogi nie jest oszałamiająca. Przed Sarajevem możecie trafić na korki i w samym mieście także. I pamiętajcie żeby mieć parę marek bośniackich, bo pewnie traficie na płatny odcinek autostrady. Nie jest to dużo, ale zawsze to łatwiej.
Krystof
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3353
Dołączył(a): 26.04.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Krystof » 23.02.2009 16:47

[/quote]Przypomniałam sobie, gdzie była fajna relacja z Sarajeva:
TU
tak tak, rzeczywiscie - czytałem kiedyś tę relację PAPa

zybkość poruszania się po BiH ze względu na ukształtowanie terenu i kręte drogi nie jest oszałamiająca

No właśnie - przed chwilą sprawdziłem odległość pomiędzy Graz a Sarajevem (prawie 700 kilometrów) - dużo :cry: Zdaje się, że będę musiał trochę zmodyfikować swoją wyprawę ... Tylko jeszcze nie wiem, jak.

Pozdrawiam, Krystof
Następna strona

Powrót do Bośnia i Hercegowina - Bosna i Hercegovina



cron
Co warto zobaczyć i gdzie się przenocować w BiH ?
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone