Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Chorwacja - pobyt z psem...

Miejsce na najczęstsze pytania i rady dla osób początkujących i zapoznających sie z realiami wyjazdu do HR. Jeśli jedziesz pierwszy raz, nie wiesz co zabrać, jaką trasę wybrać ... to tutaj szukaj pomocy.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
CZYSZKOWEK
Globtroter
Posty: 44
Dołączył(a): 09.12.2021

Nieprzeczytany postnapisał(a) CZYSZKOWEK » 26.05.2022 12:14

pkatyz napisał(a):Też podróżuję z pieskiem, małym (5kg) i z tego co zauważyłem to po zaznaczeniu w wyszukiwarce kwater "Akceptujemy zwierzęta" odpada ok. 70% ofert. Te, które pozostają z reguły są droższe i często żądają dodatkowych opłat. Natomiast jak to mówią "kto szuka ten znajdzie", w tym roku jedziemy do apartamentu w Fazanie, skąd na moje zapytanie o pieska dostałem odpowiedź:
"Hi. No fees for your dog, we are pet friendly Looking forward to meet him/her. "
Więc jednak można znaleźć właścicieli apartamentów w Chorwacji, którzy kochają psy.



Faktycznie podczas wyszukiwania kwater odpada ich sporo po wpisaniu frazy pies. Nie wiem czy aż, 70% chociaż może być blisko. Wszystko zależy od ludzi. Dwa lub trzy lata temu wynajmowaliśmy kwaterę na Pagu. Oczywiście kwatera umówiona była z psem. Na początku pobytu po powrocie znad morza piesa była myta ze słonej wody pod kranem przed budynkiem (pies 60 cm w kłębie i 40 kg wspaniałego futra) Gospodarzom się to nie podobało, aż wyłączyli wodę ku naszemu zdziwieniu. Nie robiliśmy awantury, pies trafił pod prysznic. :D

Pozdrawiam.
KasiaWW
Odkrywca
Posty: 69
Dołączył(a): 17.01.2018
Z papugą do Chorwacji?!

Nieprzeczytany postnapisał(a) KasiaWW » 11.06.2022 09:16

Znajomi chcą w sierpniu z nami jechać do Chorwacji i niestety nie mają z kim zostawić swojej papużki nierozłączki czarnoglowej więc wpadli na pomysł aby ją ze sobą zabrać. Stąd moje pytanie jakie są procedury przejazdu przez granicę z papużką? Czy ktoś z Was miał takie nietypowe doświadczenie?
michał1234
Croentuzjasta
Posty: 340
Dołączył(a): 07.05.2021

Nieprzeczytany postnapisał(a) michał1234 » 11.06.2022 09:24

Proponuję zapytać weterynarza. Ten, do którego chodzę z psem ma dokładną wiedzę na temat wszelkich wymaganych formalności przy przekraczaniu granic ze zwierzęciem. Tzn. wymagane dokumenty, szczepienie, ile godz. wcześniej odrobaczanie itp. Nigdy w podróży nikt o to nas nie pytał. Ale papuga może przyciągnąć uwagę.

A na marginesie: nie przypuszczałem wcześniej, ile biurokracji wiąże się z legalnym przekroczeniem granicy przez domowe zwierzę.
KasiaWW
Odkrywca
Posty: 69
Dołączył(a): 17.01.2018

Nieprzeczytany postnapisał(a) KasiaWW » 11.06.2022 09:40

Dlatego wolę dopytać o wszystkie formalności związane z ewentualną podróżą z papugą.Nie chciałabym aby znajomi, którzy pierwszy raz wybierają się do Chorwacji mieli nieprzyjemności na granicy związane z podróżą ze swoim papuzim przyjacielem:)
wielbiciel
Cromaniak
Posty: 1209
Dołączył(a): 16.03.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) wielbiciel » 11.06.2022 22:38

michał1234 napisał(a):A na marginesie: nie przypuszczałem wcześniej, ile biurokracji wiąże się z legalnym przekroczeniem granicy przez domowe zwierzę.


Co masz na myśli pisząc o biurokracji?
stachan
Koordynator forum
Avatar użytkownika
Posty: 3150
Dołączył(a): 16.02.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) stachan » 12.06.2022 07:08

Dla zainteresowanych:

Podróż ze zwierzętami towarzyszącymi w UE (dot. psy, koty i fretki)

Pozostałe zwierzęta towarzyszące
Dla zwierząt towarzyszących takich jak króliki, chomiki, myszy, szczury itp. nie są określone wymagania ani dokumentacja, chyba że przepisy kraju, do którego jest przemieszczane zwierzę, stanowią inaczej.
W przypadku zwierząt gatunków chronionych, objętych Konwencją Waszyngtońską (CITES), winny towarzyszyć im stosowne dokumenty. Organem odpowiedzialnym za udzielanie informacji w tym zakresie jest Ministerstwo Środowiska.


Podróż ze zwierzętami towarzyszącymi w UE (ptaki)

W trakcie jednorazowego przemieszczania liczba zwierząt nie może zawierać więcej niż pięć sztuk, a przemieszczenie nie może mieć charakteru handlowego (ptaki nie są przeznaczone do sprzedaży lub przekazania innej osobie). UWAGA! Przedstawiciele gatunków ptaków, o których mowa w art. 2 dyrektywy 2009/158/WE, tj. kur, indyków, perliczek, kaczek, gęsi, przepiórek, gołębi, bażantów, kuropatw i bezgrzebieniowców (Ratitae) NIE MOGĄ BYĆ PRZEMIESZCZANE jako zwierzęta domowe towarzyszące podróżnym. W przypadku przemieszczania ww. gatunków obowiązują zasady dotyczące importu zwierząt.


Do bezgrzebieniowych zalicza się: kazuarowe (Casuariformes), kiwi (Apterygiformes), nandu (Rheiformes), strusie (Struthioniformes).
michał1234
Croentuzjasta
Posty: 340
Dołączył(a): 07.05.2021

Nieprzeczytany postnapisał(a) michał1234 » 12.06.2022 07:26

wielbiciel napisał(a):
michał1234 napisał(a):A na marginesie: nie przypuszczałem wcześniej, ile biurokracji wiąże się z legalnym przekroczeniem granicy przez domowe zwierzę.


Co masz na myśli pisząc o biurokracji?

Pies musi posiadać paszport zwierzęcia domowego UE RP. Wyrabia się go na podstawie tatuażu lub czipa. W paszporcie jest kilka rubryk obowiązkowych do wypełnienia (wklejenia naklejki, pieczątki lekarza, daty itp.) przed wyjazdem: leczenie przeciwko pasożytom (nie wcześniej i nie później niż określona liczba godzin przed przekroczeniem granicy zgodnie z przepisami), szczepienie przeciwko wściekliźnie (to obowiązkowe bez wyjazdu) i na końcu wpis o braku innych chorób uniemożliwiających wyjazd. Co ciekawe: jest tylko 5 rubryk na wpisanie informacji o szczepieniu na wściekliznę (coś jak ograniczona liczba miejsc na pieczątkę badania technicznego w dowodzie rejestracyjnym) . U mojego psa piąta rubryka została wykorzystana w ubiegłym roku. Więc obecnie musi mieć wyrobiony nowy paszport, a koszt tylko tego urzędniczego kaprysu to 100 zł.
W tym przypadku chodzi o 2,6 kg zwierzę.
stachan
Koordynator forum
Avatar użytkownika
Posty: 3150
Dołączył(a): 16.02.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) stachan » 12.06.2022 07:36

michał1234 napisał(a):Pies musi posiadać paszport zwierzęcia domowego UE RP. Wyrabia się go na podstawie tatuażu lub czipa.


Transponder, zgodnie z rozporządzeniem 576/2013, oznacza przeznaczone wyłącznie do odczytu pasywne urządzenie identyfikujące wykorzystujące określoną częstotliwość radiową ("mikroczip"):

- zgodne z normą ISO 11784 i wykorzystujące technologię HDX lub FDX-B;
- możliwe do odczytania przez czytnik zgodny z normą ISO 11785.

W przypadku gdy transponder nie spełnia wymogów technicznych określonych w załączniku II, właściciel lub osoba upoważniona zapewnia środki niezbędne do odczytu tego transpondera w czasie każdej weryfikacji oznakowania, a także kontroli tożsamości.


Tatuaże były metodą identyfikacji zwierząt (do celów przemieszczania w UE) stosowaną do dnia 3 lipca 2011 r. Zwierzęta oznakowane czytelnym tatuażem przed ww. datą mogą być w dalszym ciągu przemieszczane zgodnie z obowiązującymi przepisami i takie znakowanie jest traktowane jako zgodne z przepisami rozporządzenia, jeśli w czasie przemieszczania towarzyszyć im będzie dowód, potwierdzający oznakowane tatuażem przed dniem 3 lipca 2011 r.
wielbiciel
Cromaniak
Posty: 1209
Dołączył(a): 16.03.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) wielbiciel » 12.06.2022 10:42

michał1234 napisał(a):
wielbiciel napisał(a):
michał1234 napisał(a):A na marginesie: nie przypuszczałem wcześniej, ile biurokracji wiąże się z legalnym przekroczeniem granicy przez domowe zwierzę.


Co masz na myśli pisząc o biurokracji?

Pies musi posiadać paszport zwierzęcia domowego UE RP. Wyrabia się go na podstawie tatuażu lub czipa. W paszporcie jest kilka rubryk obowiązkowych do wypełnienia (wklejenia naklejki, pieczątki lekarza, daty itp.) przed wyjazdem: leczenie przeciwko pasożytom (nie wcześniej i nie później niż określona liczba godzin przed przekroczeniem granicy zgodnie z przepisami), szczepienie przeciwko wściekliźnie (to obowiązkowe bez wyjazdu) i na końcu wpis o braku innych chorób uniemożliwiających wyjazd. Co ciekawe: jest tylko 5 rubryk na wpisanie informacji o szczepieniu na wściekliznę (coś jak ograniczona liczba miejsc na pieczątkę badania technicznego w dowodzie rejestracyjnym) . U mojego psa piąta rubryka została wykorzystana w ubiegłym roku. Więc obecnie musi mieć wyrobiony nowy paszport, a koszt tylko tego urzędniczego kaprysu to 100 zł.
W tym przypadku chodzi o 2,6 kg zwierzę.


Przecież tzw. paszport (niebieska książeczka) jest praktycznie zawsze wyrabiany przy chipowaniu, wszystkie szczepienia w nim są wpisywane (wklejane), stare paszporty miały faktycznie 5 miejsc, nowe (następne 100 zł) mają już więcej miejsc, przy wściekliźnie masz kwarantannę 30 dni, przy pozostałych 14 dni. Okresowe szczepienia zwierząt to są normalne czynności każdego właściciela. Więc jak tu biurokracja, a jak podasz nr. telefonu to nawet ci sms przyślą na dwa tygodnie przed terminem szczepień na wściekliznę.
michał1234
Croentuzjasta
Posty: 340
Dołączył(a): 07.05.2021

Nieprzeczytany postnapisał(a) michał1234 » 12.06.2022 16:36

Niektórzy bardzo lubią, jak im urzędnik organizuje życie i jest to dla nich stan naturalny. Inni dużo mniej i traktują to z niechęcią. Niebieska książeczka, wpisy, rubryki, naklejki, daty, pieczątki, zaświadczenia, wizyty, opłaty- to dla mnie jest biurokracja.
Wracając do papugi, to już nie mam nic do dodania.
Pa
Tayla
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 233
Dołączył(a): 18.02.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) Tayla » 15.06.2022 07:48

michał1234 napisał(a):Niektórzy bardzo lubią, jak im urzędnik organizuje życie i jest to dla nich stan naturalny. Inni dużo mniej i traktują to z niechęcią. Niebieska książeczka, wpisy, rubryki, naklejki, daty, pieczątki, zaświadczenia, wizyty, opłaty- to dla mnie jest biurokracja.
Wracając do papugi, to już nie mam nic do dodania.
Pa

Tak wygląda życie w 21 wieku w kraju cywilizowanym, jakieś reguły muszą być i należy je przestrzegać ew. przeprowadzić się w Bieszczady, w głębokim lesie wybudować szałas, żywić się, leczyć tym co natura daje i na użytek własny pędzić bimber - wtedy biurokrację zminimalizujesz w swoim życiu :D
dids76
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 7937
Dołączył(a): 20.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) dids76 » 15.06.2022 08:05

Nam właśnie skończyły się miejsca w paszporcie na naklejki (było tylko 5 miejsc) i trzeba było wyrobić nowy. W nowym jest już 10 miejsc, no ale kolejna stówka poszła :wink:
michał1234
Croentuzjasta
Posty: 340
Dołączył(a): 07.05.2021

Nieprzeczytany postnapisał(a) michał1234 » 15.06.2022 08:36

Tayla napisał(a):
michał1234 napisał(a):Niektórzy bardzo lubią, jak im urzędnik organizuje życie i jest to dla nich stan naturalny. Inni dużo mniej i traktują to z niechęcią. Niebieska książeczka, wpisy, rubryki, naklejki, daty, pieczątki, zaświadczenia, wizyty, opłaty- to dla mnie jest biurokracja.
Wracając do papugi, to już nie mam nic do dodania.
Pa

Tak wygląda życie w 21 wieku w kraju cywilizowanym, jakieś reguły muszą być i należy je przestrzegać ew. przeprowadzić się w Bieszczady, w głębokim lesie wybudować szałas, żywić się, leczyć tym co natura daje i na użytek własny pędzić bimber - wtedy biurokrację zminimalizujesz w swoim życiu :D

Zupełnie inaczej rozumiemy pojęcie „kraj cywilizowany”.
KasiaWW
Odkrywca
Posty: 69
Dołączył(a): 17.01.2018

Nieprzeczytany postnapisał(a) KasiaWW » 15.06.2022 08:59

Tayla napisał(a):
michał1234 napisał(a):Niektórzy bardzo lubią, jak im urzędnik organizuje życie i jest to dla nich stan naturalny. Inni dużo mniej i traktują to z niechęcią. Niebieska książeczka, wpisy, rubryki, naklejki, daty, pieczątki, zaświadczenia, wizyty, opłaty- to dla mnie jest biurokracja.
Wracając do papugi, to już nie mam nic do dodania.
Pa

Tak wygląda życie w 21 wieku w kraju cywilizowanym, jakieś reguły muszą być i należy je przestrzegać ew. przeprowadzić się w Bieszczady, w głębokim lesie wybudować szałas, żywić się, leczyć tym co natura daje i na użytek własny pędzić bimber - wtedy biurokrację zminimalizujesz w swoim życiu :D

Bez komentarza...
Adax
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 134
Dołączył(a): 20.06.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Adax » 02.08.2022 11:24

Po kilku latach przerwy znowu jedziemy do CRO i prawdopodobnie musimy wziąć psa, bo nie będzie go z kim zostawić. Gospodyni już się zgodziła na taka ewentualność, ale jak z plażami? Kiedyś nie było problemu na plażach, nie było zakazów, a teraz jak to wygląda?
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Chorwackie ABC



cron
Chorwacja - pobyt z psem... - strona 15
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone