Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Cb Radio i video rejestrator w Chorwacji, Czechach, Austri

Którędy jechać? Ile zajmuje pokonanie trasy? Na jakich odcinkach drogi są płatne? Gdzie przekraczać granice? Nocować po drodze czy nie? A jeśli tak, to gdzie? Co zabrać w podróż, na co uważać, jak się zachowywać, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych. Gdzie nie warto tankować i co z LPG.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Przemek 74
Autostopowicz
Posty: 3
Dołączył(a): 28.07.2007
Cb Radio i video rejestrator w Chorwacji, Czechach, Austri

Nieprzeczytany postnapisał(a) Przemek 74 » 28.07.2007 21:10

Czy można używać radia CB na trasie do Chorwacji? Czy dużo jest polskich kierowców z radiem?
bzyq74
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1160
Dołączył(a): 21.10.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) bzyq74 » 28.07.2007 21:34

Tak, spokojnie możesz uzywać na całej trasie, choć wielu ważniaków tego forum odeśle Cię do opcji "szukaj".
martita
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 273
Dołączył(a): 27.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) martita » 28.07.2007 22:49

bzyq74 napisał(a):Tak, spokojnie możesz uzywać na całej trasie, choć wielu ważniaków tego forum odeśle Cię do opcji "szukaj".


ważniaków?
chłopie zastanów się co mówisz :!:
opcja szukaj jest po to żeby nie zaśmiecać forum tematami, które już były, no ale widać, że niektórzy tego nie rozumieją :roll:
moondek
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2331
Dołączył(a): 07.07.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) moondek » 01.08.2007 10:46

W telegraficznym skrócie:
Można korzystać z CB radia w tych krajach, ale im dalej na południe, tym ciężej złapać jakiegoś rodaka na radiu. Zasada jest taka, że po przekroczeniu granicy RP przełączasz się na 28 kanał (niestety mało osób jeszcze o tym wie :evil: ).
A jeszcze krócej, skorzystaj z opcji "SZUKAJ" :lol:
Korala
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 347
Dołączył(a): 28.05.2003
Re: Cb Radio W Chorwacji, Czechach, Austri

Nieprzeczytany postnapisał(a) Korala » 01.08.2007 16:48

Przemek 74 napisał(a):Czy można używać radia CB na trasie do Chorwacji? Czy dużo jest polskich kierowców z radiem?


W Czechach i Austrii jeżdżą polskie TIRy i chętnie na 28 mówią co się dzieje.

W Chorwacji w weekendy w sezonie raczej nie ma problemu ze znalezieniem mobilka do rozmowy.
Natomiast są to właściwie wyłącznie osobówki. Niestety często używają kanału 28 CB do łączności pomiędzy kilkoma samochodami w grupie i zmuszają do słuchania pogawędek.
Większość nie potrafi po prostu korzytsać z CB w sposób kulturalny a przeciez wystarczy uzgodnić inny kanał i już się nie przeszkadza innym.

Poza sezonem i w dni powszednie gdy nie ma ruchu rodaków na 28 cisza.
moondek
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2331
Dołączył(a): 07.07.2005
Re: Cb Radio W Chorwacji, Czechach, Austri

Nieprzeczytany postnapisał(a) moondek » 01.08.2007 17:00

Korala napisał(a):Większość nie potrafi po prostu korzytsać z CB w sposób kulturalny a przeciez wystarczy uzgodnić inny kanał i już się nie przeszkadza innym.


Nie musisz szukać aż tak daleko. W Polsce też jest brak poszanowania zasad CB. I tutaj niestety prym wiodą kierowcy TIRów, którzy nagminnie gadają o "dupie Maryni" na kanale 19. A zwróć takiemu uwagę, że oprócz tego 19go kanału jest jeszcze 39 innych, to usłyszysz, że "g... go to obchodzi, a poza tym, to ch... jesteś, że mu uwagę zwróciłeś, więc spie... bo jeszcze Ci wpie... spuści". Nic dodać, nic ująć... :evil:
Seba51a
Globtroter
Posty: 40
Dołączył(a): 18.07.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Seba51a » 10.08.2008 10:39

A jak jest z CB w Austrii - słyszałem, ze tam jest zakaz używania CB - i prawdopodobnie przechodzimy z AM na FM - może ktoś potwierdzić lub mnie pouczyć
Pozdrawiam
esebes
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 49
Dołączył(a): 21.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) esebes » 11.08.2008 01:17

No własnie.....kanał 28 ale fm czy am?????
frygrys
Plażowicz
Posty: 6
Dołączył(a): 08.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) frygrys » 11.08.2008 22:30

Am oczywiście!


moondek: Kierowcy tirów są OK ;-) gdyby nie oni 19-stka by nie istniała
Pomyśl o osobówkach które wpychają się przed 40t żeby jeszcze zdążyć skręcić albo wcisnąć się do korka. Pamiętaj że wszędzie są czarne owce.

pozdrowionka
madc
Plażowicz
Posty: 7
Dołączył(a): 27.07.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) madc » 12.08.2008 01:25

Dziś wracając z Chorwacji natknąłem się na grupki osób na 19 tym kanale, nie wiedzieli, że przechodzi się na 28. W Chorwacji często słyszałem rozmowy o miejscach wartych odwiedzenia i cenach, dużo naszych rodaków używa tam CB, jednak nie każdy chce podnosić mikrofon jak o coś prosisz, trzeba konkretne auto wywołać aby odpowiedział (co mnie dziwi). W stronę Chorwacji jechaliśmy na 2 auta na krótkofalówkach (teoretyczny zasięg 4km) jednak to tylko nędzna imitacja CB. Jak się szybko okazało skuteczny zasięg to max 500m :( co bardzo utrudniało chwilami porozumiewanie się.

Też jak kolega wcześniej nie mam nic do kierowców ciężarówek, jednak jak i wśród osobówek tak i w ciężarówkach wyjątek się zawsze znajdzie. Ale to chyba inna dyskusja na inne forum....
Walt
Odkrywca
Posty: 102
Dołączył(a): 04.04.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Walt » 12.08.2008 07:33

Drobna uwaga, jadąc w kilka samochodów możliwe że nie będziecie się słyszeli będąc w bliskiej odległości. Przestawcie wtedy modulację na FM. Tak miałem w drodze do Cro, możliwe iż problem był w tym że mamy równej długości anteny. W każdym razie - w razie złego odbioru polecam spróbować nadawać na FM. Pzdr
asikx
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1330
Dołączył(a): 22.03.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) asikx » 12.08.2008 08:48

esebes napisał(a):No własnie.....kanał 28 ale fm czy am?????



Kanał 28 w AM.


Pozdrawiam
Rafał
asikx
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1330
Dołączył(a): 22.03.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) asikx » 12.08.2008 08:57

Seba51a napisał(a):A jak jest z CB w Austrii - słyszałem, ze tam jest zakaz używania CB - i prawdopodobnie przechodzimy z AM na FM - może ktoś potwierdzić lub mnie pouczyć
Pozdrawiam



W teorii: W Austrii dopuszczone do użytku są radia, wyposażone w podstawowy zestaw 40 kanałów w zakresie 26.965-27.405MHz, w modulacji FM z mocą nie więcej niż 4W. Wszystko inne, co posiada AM, "pracuje w "zerach", lub ma więcej niż 4W jest zabronione.

Obrazek

Obrazek

(źródło obrazów: http://cb-radio.pl/phpBB/viewtopic.php?p=150902)

W praktyce: nikt nigdy nie słyszał o jakichkolwiek problemach w związku z używaniem CB o "polskich" parametrach.

Podobnie w Polsce: Czesi, Rosjanie, Słowacy, Niemcy używają CB w "piątkach" w modulacji FM. I co? I nic.

Pozdrawiam
Rafał
Seavolv
Croentuzjasta
Posty: 318
Dołączył(a): 28.03.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Seavolv » 12.08.2008 09:42

Przejechałem całą trasę z CB Słowacja, Austria, Słowenia, I jeszcze trochę km po Chorwacji antena 1.5m na dachu nikt się nie czepiał i nie miałem żadnych nieprzyjemności.
Ale tak naprawdę nie było z kim pogadać, może dla tego że jechałem w nocy ale z tego co widziałem rzadko kto z PL tablicami miał antenę CB. W samej Chorwacji usłyszeć kogoś w CB to sukces jak już ktoś go używał to bardziej dla zapytania kolegi w drugim aucie czy stajemy na sikanie itp.
Dla mnie CB zagranicą mało przydatne, jednak Polska to raj CB, zobaczyć kogoś z Antenką CB na dachu za granicą chyba szybciej wygrać w totka (nie mówię tu o TIRach.
Bond
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 124
Dołączył(a): 27.05.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bond » 17.08.2008 15:21

A policja np. w A czy innych krajach, nie czepia się jak zauważy u kierowcy gruszkę przy paszczaku ? Bo zdaje sie za komury ganiaja ostro.
Pozdrowienia
Następna strona

Powrót do Samochodem - trasy, noclegi, przepisy, uwagi



cron
Cb Radio i video rejestrator w Chorwacji, Czechach, Austri
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone