Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Budapeszt-4 dni zwiedzania-sierpień 2009

Aż 20% całej populacji Węgier mieszka w stolicy państwa – Budapeszcie. Na terenie państwa znajduje się Balaton czyli największe europejskie jezioro. W Budapeszcie znajduje się bardzo dobrze rozwinięty system metra, które otwarto już w 1896 roku – starsze w Europie jest jedynie metro londyńskie. Węgry są ojczyzną wielu dziś używanych wynalazków. Pochodzi stąd długopis, syfon, kostka Rubika i zapałki. Na Węgrzech aż do 1941 roku obowiązywał tu ruch lewostronny.
Pudelek
Cromaniak
Posty: 1975
Dołączył(a): 06.03.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Pudelek » 12.03.2010 16:52

pokaz sztucznych ogni oglądałem w 2003 z murów Pałacu Królewskiego - robił rzeczywiście wrażenie :) a potem na przystanku autobusowym próbowałem się wbić do autobusu w kierunku kempingu - jechały jeden za drugim, a udało się bodajże do 4 z kolei, takie był tłumy :)

dla miłośników historii i ogólnie zwiedzania polecam Muzeum w Pałacu Królewskim (jest m.in. gotycka kaplica, jeden z nielicznych ocalałych elementów pierwotnego zamku), Kościół Macieja (wnętrza są bardzo kolorowe i bardzo ładne), dla miłośników militariów w pobliżu Kościoła Macieja jest muzeum wojskowe (obok ruin innego kościoła, z którego pozostała tylko wieża, reszta została zburzona podczas walk o miasto w 1944/45). I jedno z najciekawszych, moim zdaniem, miejsc - ruiny rzymskiego miasta Aquincum z resztkami amfiteatru cywilnego po drugiej stronie drogi oraz znacznie większe ruiny większego amfiteatru wojskowego. Ruiny te znajdują się na Obudzie, przy drodze w kierunku północnym - można tam dojechać choćby wspomnianą wyżej kolejką HEV.
jarekrk
Croentuzjasta
Posty: 124
Dołączył(a): 27.06.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) jarekrk » 16.03.2010 10:48

powiedz mi coś , bo chce jechać z dziewczyną na weekend majowy do Budapesztu:)
dużo tam jest noclegów? Znajdziemy coś w ciemno w cenie ok 15euro /os.?
Czy wtedy może być ciężko i lepiej wcześniej rezerwować?
Oraz ogólnie ceny podobne tam są do naszych ?
LRobert
Cromaniak
Posty: 4130
Dołączył(a): 09.02.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) LRobert » 09.04.2010 13:08

Ja już nocleg mam a teraz czytam co oglądać. Jadę na 1-3 maja. Nie wiem tylko jak się odnieść do ich waluty. Czy tam ewentualnie można euro zapłacić? Bo to dni wolne to nie wiem co będzie czynne.
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 09.04.2010 13:23

LRobert napisał(a):Ja już nocleg mam a teraz czytam co oglądać. Jadę na 1-3 maja. Nie wiem tylko jak się odnieść do ich waluty. Czy tam ewentualnie można euro zapłacić? Bo to dni wolne to nie wiem co będzie czynne.

Oczywiście.
Wjeżdżając nie miałem ani jedengo forinta.
Płaciłem w recepcji eurasami i to po lepszym kursie niż na mieście.
LRobert
Cromaniak
Posty: 4130
Dołączył(a): 09.02.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) LRobert » 09.04.2010 13:39

Dzięki. Jeszcze tylko muszę zobaczyć jak to jest z ich winietkami i kupić przewodnik po Budapeszccie i można jechać.
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 09.04.2010 15:05

LRobert napisał(a): nie wiem co będzie czynne.

Bankomaty :lol:
i wiele, wiele innych punktów, sklepów itp.
Tam życie nie zamiera w weekendy to nie Słowacja dodatkowo masz jeden dzień roboczy wiecej bo 3.05 to tylko u nas sie świętuje :lol:

Co do euro to mam odmienne zdanie jak Jac - co innego tranzyt a co innego pobyt.
Jemu może i wyszło w hotelu OK ale Ty takiej gwaracji nie masz, ze zastosują Ci przelicznik z sufitu - bo mogą taki przelicznik stosować, skoro nie płacisz ich walutą.
W sklepie, metrze, knajpie itp euro nie będziesz przecież płacił :wink:
LRobert napisał(a): Jeszcze tylko muszę zobaczyć jak to jest z ich winietkami

Zmieścisz się w 4-dniowej e-winiecie za 1530 HUF, którą kupisz na pierwszej stacji paliw po przekroczeniu granicy lub na samy przejściu SK/H

Fajna strona m.in. z planem zwiedzania i masą istotnych informacji o Budapeszcie: http://budapeszt.sasiedzi.pl/joomla/index.php
LRobert
Cromaniak
Posty: 4130
Dołączył(a): 09.02.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) LRobert » 09.04.2010 16:07

Dzięki. Stronę obejrzę dokładnie. Muszę wybrać najciekawsze miejsca.
Lider16
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 609
Dołączył(a): 29.01.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lider16 » 20.07.2010 10:38

Witam,
Zamierzam, przy powrocie z Chorwacji zatrzymać się w Budapeszcie na 2-3 dni. Potrzebuję namiaru na sprawdzony nocleg dla rodziny 2+2. Z góry dziękuję :)
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 20.07.2010 10:49

W samym Budapeszcie?

Masz bardzo dobry dojazd z Oekotelu.

Po drodze duże centrum handlowe.
Lider16
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 609
Dołączył(a): 29.01.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lider16 » 20.07.2010 10:53

Niekoniecznie w samym :) Czy z Oekotelu da sie dojechać KomZbiorem do centrum? Pytam na okoliczność możliwych problemów z parkowaniem i innych niedogodności, które mogą przytrafić się kierowcy przy zwiedzaniu tego pięknego miasta w upalny dzień ;-)
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 20.07.2010 11:17

Lider16 napisał(a):Czy z Oekotelu da sie dojechać KomZbiorem do centrum?

Nie próbowałem osobiście.

Autobusy jakieś jeździły.
Jak Jacek wpadnie, to ci o metrze opowie.
Tylko, że on jak nomad. Pod namiot jeździ ...
:wink:
Lider16
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 609
Dołączył(a): 29.01.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lider16 » 20.07.2010 11:27

Z GoogleMaps wynika ze jest jakaś stacja kolejowa "Törökbálint Vasútállomás" - cokolwiek to znaczy ;-)
Ale znaczy to, że można gdzieś dojechać :)
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 20.07.2010 11:35

Faktycznie, pociągi jeździły ...

To był wrzesień, normalny ruch, trochę korków, ale dało rade i przejechać
i zaparkować.
Lider16
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 609
Dołączył(a): 29.01.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lider16 » 20.07.2010 12:44

Poszperałem trochę w sieci i udało mi się wyszukać że z tej stacji jeździ pociąg Gyor - Budapeszt Deli. Podróż trwa 19 minut. Odległość 14 km. Bilet 305 Ft. Pociągi kursują co godzinę, w szczycie porannym i popołudniowym - co pół godziny.
Idzik
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 196
Dołączył(a): 08.09.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Idzik » 23.07.2010 10:46

Lider16 napisał(a):Poszperałem trochę w sieci i udało mi się wyszukać że z tej stacji jeździ pociąg Gyor - Budapeszt Deli. Podróż trwa 19 minut. Odległość 14 km. Bilet 305 Ft. Pociągi kursują co godzinę, w szczycie porannym i popołudniowym - co pół godziny.


Może nawet ciekawiej byloby zrobic nocleg na obrzeżach Budapesztu lub nad Balatonem 8) :roll: i potem szybki dojazd :D

Ostatnio jadąc w strone Balatonu wjechalem do Budapesztu po 8-9godzinie. Dzieki temu i blędom nawigacji, blędnym odczytom (bledne skrety itp) zapewnilismy sobie 1,5h wycieczke po Budapeszcie -robiąc fajne kólko po centrum potem wjazd na most i uff wyjazd z miasta. Dzialo to się w korkach więc jechaliśmy powoli zwiedzając i pstrykając fotki :twisted:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Węgry - Magyarország



cron
Budapeszt-4 dni zwiedzania-sierpień 2009 - strona 2
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone