Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Brodarica lipiec 2009

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
mottom
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 763
Dołączył(a): 02.09.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) mottom » 07.08.2009 17:02

piotr.zdz napisał(a):ile kosztowało wejście do Solaris

znane mi ceny w komplesie Solaris:
1. parking "dla odwiedzających" - 5 kun / h
2. "większe" zjeżdżalnie - 2,5 kuny zjazd lub 50 kun cały dzień
3. gra w minigolfa - 40 kun za osobę
4. kolejka-traktor - 10 kun za osobę
5. samochodziki elektryczne - 10 kun / 3min
6. kawa mrożona - 15 kun
(innych cen nie pamiętam)

0. "wstęp" na kompleks - darmowy


piotr.zdz napisał(a):czy możesz polecić namiar na dobry apartament?

ten, w którym byłem w Brodaricy - polecam (innych nie testowałem :wink: )
bitter
Autostopowicz
Posty: 3
Dołączył(a): 09.08.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) bitter » 09.08.2009 11:04

A ja mam pytanie odnośnie pompowanej maty w pontonie. Na wielu forach odradzają ją jako nie nadającą się nad morze i piszą, że jest problem z pływaniem w ślizgu i że ponton niestabilny itp. Jakie są Twoje odczucia? Ja szukam pontonu do rekreacji z silnikiem elektrycznym i aku (czy można ciężki 30kg aku postawić na takiej podłodze???) ale w przyszłości chcę podpiąc też silnik spalinowy i od czasu do czasu poszaleć na jeziorku. Mata pompowana wydaje się być wygodna bo można na niej się położyć i relaksować na wodzie a sztywna podłoga będzie uciskać w tyłek ;) Będę wdzieczny za pomoc. A co do relacji z Chorwacji, to zazdroszczę takiejwycieczki. Kiedyś na pewno też sobie coś takiego zafunduję.
mottom
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 763
Dołączył(a): 02.09.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) mottom » 09.08.2009 21:41

bitter napisał(a):A ja mam pytanie odnośnie pompowanej maty w pontonie. Na wielu forach odradzają ją jako nie nadającą się nad morze i piszą, że jest problem z pływaniem w ślizgu i że ponton niestabilny itp. Jakie są Twoje odczucia?

W pontonie z airmatą bardzo ważne jest odpowiednie napompowanie podłogi (w przypadku Hondy T32IE jest to 0,8 bara). Oryginalnie ponton posiada pompkę nożną (bez manometru) więc trudno jest dobrze napompować podłogę "na oko" i początkowo też odnosiłem wrażenie, że podłoga faluje. Dlatego wykosztowałem się na pompkę elektryczną automatyczną, która sama wyłącza się po uzyskaniu odpowiedniego ciśnienia (uwaga - większość pompek elektrycznych do pontonów daje ciśnienie max jedynie 0,3 bara !).
Odpowiednio napompowana podłoga (cały czas piszę o T32IE) NAPRAWDĘ dobrze zachowuje się na fali (może nie jest to RIB, ale "tnie falę" dość dzielnie 8) ).
Uwaga - są różne "podłogi pompowane". Honda T32IE ma dwie osobno pompowane połówki łączące się w linii kilu oraz na sztywno połączone z burtami. Niektóre pontony (również sprzedawane jako "z airmatą") mają po prostu położoną na podłodze miękkiej łączącej burty osobny pompowany "materac", który stanowi usztywnienie podłogi - jak taki się zachowuje - nie wiem...
Wejście w ślizg nawet na dość wysokiej fali ograniczały mi jedynie:
1. moc silnika (15 koni dla pontonu to niby dużo ale przy starcie pod falę jednak brakuje mocy),
2. środek ciężkości (sternik siedzi na rufie, więc dziób się unosi)
3. postawiony daszek przeciwsłoneczny (działa jak skrzydło podnosząc dziób do góry).
Lekkie przeniesienie środka ciężkości w stronę dziobu - np. przedłużka rumpla lub dodatkowa osoba jako balast, załatwia sprawę.
bitter napisał(a):pontonu do rekreacji z silnikiem elektrycznym i aku (czy można ciężki 30kg aku postawić na takiej podłodze???)

Odradzam silnik elektryczny na morze (nawet na zatokę morską). Widziałem kilka (dwa :cry: ) pontonów w okolicy Brodaricy z takim napędem, lecz prędkość jaką osiągały nawet na malutkiej porannej fali ledwo posuwała sprzęt w odpowiednim kierunku. Jeżeli by pogoda się zmieniła, zaczął wiać mocniejszy wiatr od lądu - trudno by było szybko i bezpiecznie dopłynąć do przystani ("dzikie" brzegi są w CRO zbudowane z dość ostrych kamieni więc nie można po prostu przybić do najbliższego :? )

Jeżeli chodzi o argument położenia się na podłodze pontonu: musiałby to być dość długi sprzęt, żeby się wygodnie położyć (ponton 3,2 m daje wewnątrz zaledwie trochę powyżej 2,5 metra miejsca, i to trzeba leżeć pod ławeczkami :? ). Na sztywnej podłodze zawsze można sobie położyć materac plażowy lub karimatę i już nie gniecie w tyłek. :wink: :idea:

Główną (według mnie) zaletą podłogi pompowanej jest możliwość jej złożenia do transportu i przechowywania - jest lekka i nie zajmuje dużo miejsca (w temacie jazdy niedużym autem przez 1200 km, wcześniej musząc to zapakować, a przez zimę przechować np. w piwnicy - taki argument nie jest bez znaczenia).
Pewno jakbym patrzył tylko w aspekcie samego pływania (nie musząc sprzętu przechowywać, pakować i wozić) to wybrałbym RIBa (koszt zakupu niewiele większy). Jednak po przeanalizowaniu moich potrzeb i możliwości wybrałem VIB - i jestem zadowolony.

Dobry (nawet nieduży) sprzęt pływający w Chorwacji jest naprawę użyteczny - zdecydowanie polecam taką formę spędzenia (krótkich bądź co bądź) wakacji.

słowniczek dla niewtajemniczonych 8O :
RIB - łódź hybrydowa - dno z laminatu (jak w zwykłej łódce), pompowane burty - szybkie jednostki najczęściej używane przez służby ratunkowe (np SAR)
VIB - ponton z pompowaną podłogą (tzw. airmatą)
bitter
Autostopowicz
Posty: 3
Dołączył(a): 09.08.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) bitter » 09.08.2009 22:40

Baaardzo dziękuję za odpowiedź. Ja chcę kupić ponton Bush Kaiman K360A (http://www.pontony.net.pl/bush.php). Tu chyba jest "prawdziwa" mata pompowana pod dużym ciśnieniem. Chcę na codzień i w weekendy pływać po jeziorze i rozlewiskach Odry (mieszkam w Szczecinie). Zastanawiam się właśnie czy ten silnik elektryczny to jednak nie pomyłka. Silnik 800 + aku 700 + ładowarka 200zł i całość waży prawie 50kg. Za 2 tys można kupić mały lekki silnik spalinowy 2,5kM, na jezioro wystarczy. Chciałem co prawda mieć cisze i spokój podczas pływania i podziwiania ptactwa ale chyba taka spalinówka to wiele hałasu nie robi. Oczywiście ograniczy mnie to tylko do tego akwenu i na pobliskie jezioro ze strefą ciszy nie wpłynę ale co tam tutaj mam ze 100km2 wody, plus zalew i wyjście w morze ;-)
mottom
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 763
Dołączył(a): 02.09.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) mottom » 10.08.2009 07:16

bitter - ostatnio kolega z forum (terenowiec) wybierał dla siebie ponton i też między innymi była mowa o Bush.
Poczytaj sobie tutaj -
http://cro.pl/forum/viewtopic.php?p=411 ... ush#411504

Jeżeli chodzi o małą moc silnika (w tym elektrycznego) - o tym również pisaliśmy:
http://cro.pl/forum/viewtopic.php?p=369 ... zny#369281
http://cro.pl/forum/viewtopic.php?p=369 ... zny#369047

Generalnie w sprawie pontonu - pisz proszę w właściwszym wątku
Pozdrawiam
bitter
Autostopowicz
Posty: 3
Dołączył(a): 09.08.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) bitter » 10.08.2009 07:34

Ok, nie umiem tu niestety wysłać prywatnej wiadomości. Masz racje to watek nie na temat. Jeżeli możesz to usuń moją wiadomość.
mottom
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 763
Dołączył(a): 02.09.2008
Re: kontakt

Nieprzeczytany postnapisał(a) mottom » 10.08.2009 08:30

bitter - zawsze możesz wysłać maila:
mottom napisał(a):W razie pytań:
mottom[MAŁPA]epf.pl
:D


Nie mam uprawnień do kasowania wpisów innych forumowiczów (więc tak chyba musi zostać) :x
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 03.09.2009 21:03

Fajna relacja pontonowa. Z opłatą winiety miałem to samo 330 ku. za ponton 3,20m. Jakieś opłaty portowe, utrzymanie latarni.............. Winieta faktycznie rozpada się w rękach już przy odklejaniu z papieru, trzeba bardzo uważać! Pozdrawiam.

smoki3
D1ALVARO
Croentuzjasta
Posty: 295
Dołączył(a): 28.05.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) D1ALVARO » 22.10.2009 13:35

mottom - relacja ciekawa, fotki fajne, poproszę więcej fotek portów i sprzętu pływającego :D
patart
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 65
Dołączył(a): 18.02.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) patart » 23.11.2009 20:22

BRAWO !
mottom
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 763
Dołączył(a): 02.09.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) mottom » 24.11.2009 09:44

smoki3 napisał(a):Fajna relacja

D1ALVARO napisał(a):relacja ciekawa, fotki fajne

patart napisał(a):BRAWO !

bardzo Wam dziękuję :wink:
Viniu
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 327
Dołączył(a): 09.12.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Viniu » 28.04.2010 10:41

A ja dzisiaj zabawiłem się w archeologa i odgrzebałem Twoją relację. Jest świetna :) A najbardziej rozbawiło mnie zdjęcie szkraba siedzącego w konobie z cennikiem i... kalkulatorem :D ciekaw jestem miny właścicieli.. :lol: :D
mottom
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 763
Dołączył(a): 02.09.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) mottom » 28.04.2010 14:36

Viniu napisał(a):Twoją relację. Jest świetna

Bardzo dziękuję :)

Viniu napisał(a):w konobie z cennikiem i... kalkulatorem :D ciekaw jestem miny właścicieli.. :lol: :D

W sumie nikt się nie przyczepił 8O :wink: , ale może naczytali się naszego cro-forum i tematów w stylu "czy 4tys zl wystarczą?", "co kosztuje tyle samo co w Polsce-jedzenie" lub "Do chorwacji za 3tyś." i pomyśleli, że testujemy zawarte tam porady 8)
waterford
Plażowicz
Posty: 8
Dołączył(a): 20.04.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) waterford » 19.05.2011 18:54

również odgrzebałem z archiwum i przeczytałem z zadowoleniem.

Pozdrawiam
mottom
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 763
Dołączył(a): 02.09.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) mottom » 19.05.2011 22:24

waterford napisał(a):przeczytałem z zadowoleniem

Bardzo dziękuję (zwłaszcza, że napisałeś to jako jeden z Twoich pierwszych postów na forum - a jest pewno dużo więcej tematów, które bardziej nadają się na "początek życia forumowego" :wink: ) :)
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasze relacje z podróży


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Brodarica lipiec 2009 - strona 4
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone