Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Brist informacje po powrocie

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Kacper111
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1144
Dołączył(a): 04.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kacper111 » 29.07.2011 20:59

zasiadam i ja w czytelni-fajne widoki
Aki
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 144
Dołączył(a): 21.04.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Aki » 29.07.2011 21:30

No to teraz na tapetę biorę pierwszy wypad do Dubrovnika.
Z Bristu jest ok. 100 km. do Dubrovnika więc stosunkowo niedaleko. Powiem, że pojechaliśmy trochę nie przygotowani, nie poczytaliśmy wcześniej co zwiedzać i z jakiej strony Dubrovnika i to był błąd, poza tym odrzuciłą nas troche ilość ludzi przewalających się ulicami, prze główną bramę trzeba było się przeciskać, co zajęło man z dobre 10 min. (samo wejście za mury). Dalej, moim zdaniem trzeba zaraz wchodzić na mury. My niestety poszliśmy dołem gdzie ludzi było sporo a potem ze względu na czas, zmęczenie dzieciaków i powiem szczerze na koszty wejścia 4-ro osobowej rodziny (70 kn dorosły i 35 kn dziecko) co po szybkim przeliczeniu wychodzi ponad 100 zł. zrezygnowaliśmy z tego wejścia. Chciałem jeszcze wyjechać kolejką na wzgórze i stamtąd podziwiać widok całej starówki ale brakło czasu... Drugi błąd to było szukanie knajpki z jedzeniem poza murami starego miasta (bo myśleliśmy, że będzie taniej). Poza murami jest tego niewiele, natomiast w środku można znaleźć knajpkę z przyzwoitymi cenami!!! Acha i nie szukajcie miejsca parkingowego w samym centrum, od razu kierujcie się na parking piętrony podziemny.
To tyle pisaniny, teraz pare obrazków.

Droga do starego miasta.
Obrazek

Głowny plac przed wejściem na stare miasto.

Obrazek

Samo wejście, już widać tłok.

Obrazek

Już w środku po przepychankach przy głownej bramie:)

Obrazek

Wieża zegarowa na głownym placy

Obrazek

i dalszy widok, na prawo od wieży

Obrazek

Złoty człowiek (klucznik Dubrovnika, czy coś w tym stylu), którego moja córka śmiertelnie się wystraszyła i nie chciała koło niego przejść za nic w świecie! Dlatego też nie wiem co było za tą bramą...

Obrazek

Jedno z wielu podwórek z bujną roślinnością

Obrazek

Ciekawą rzeczą było zwiedzenie Akwarium dubrovnickiego, ja jako akwarysta, wziąłem całą czeredkę dzieci pod opiekę i poszliśmy zwiedzać akwaria. Nie było tego jakiś ogrom ale parę ciekawych okazów tam mieli, fajne zbiornik w podłodze, gdzie pływały ogromne ryby i płaszczki. Mnie się podobało, dzieciakom również.

Obrazek

Między innymi takie okazy:) Ten mnie chyba chciał połknąć, amoże ziewał!?

Obrazek

Wspomniane zbiornik w podłodze.

Obrazek

I znowu jesteśmy na wypolerowanym bruku dubrownickim. Z tej perspektywy też można coś ciekawego wypatrzeć :D

Obrazek

Po drodze stragany oszałamiają kolorami

Obrazek

A to już poza murami. Podczas szukania nieszczęsnej "taniej knajpki" natknęliśmy się przypadkiem na bar, w którym za meble służyły zużyte sprzęty domowe. Siedziało się w wannach lub na stołkach zrobionych z bębnów pralkowych. Ciekawy pomysł.

Obrazek

Jeszcze widok na basztę, którą również można zwiedzać (oczywiście ze względu na czas a właściwie jego brak nie zaliczyliśmy).

Obrazek

Kolejka, którą też nie wyjechaliśmy.

Obrazek

Pożegnalny widok portu i spowrotem do Bristu.

Obrazek

Tyle z Dubrovnika.
RONINEK
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 138
Dołączył(a): 08.04.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) RONINEK » 29.07.2011 23:19

Zasiadam i ja do czytania i oglądania :)

Czekam zwłaszcza na bardziej szczegółowe info i fotki z Gradaca (ceny kwater itd ;) ) do którego jak wszystko dobrze pójdzie już za miesiąc :D
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14779
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 29.07.2011 23:28

Cześć Aki! Witam gliwiczanina :D
Dubrovnik zawsze urzeka... Bardzo podoba mi się ta knajpka, w której można siedzieć w wannie :wink:

Pozdrav :papa:
WANDA.K
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 41
Dołączył(a): 16.02.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) WANDA.K » 31.07.2011 10:05

Witam !
Dawno nie pisałam, ale czytam cały czas. My w tym roku 5 raz do Dalmacji. Ostatnio była kilka razy Podaca, a teraz mniejszy cichszy Brist. Wyjazd w sobotę 6 sierpnia. Już się nie możemy doczekać. Będąc w Podacy, spacerowaliśmy do Bristu i wydawało nam sie że tu jest mniej ludzi. Mamy zamiar chodzić wieczorami do Gradaca i naszej Podacy. Jeszcze kilka dni i będziemy cieszyć się widokami cudownej Dalmacji.
Po powrocie będą fotki.
Pozdrowienia dla tych przed którymi wakacje i tych którzy już wspominają. :D :D :D
Elizasz
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 518
Dołączył(a): 05.07.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Elizasz » 31.07.2011 11:28

Wando Brist jest cichszy niż Podaca????
Nie byliście pewno w części Viskovica Vala, bo tam na 100000% jest spokojniej niż w Briście :wink:

Aki to cudo na ostatnim zdjęciu też widzieliśmy, ale zdążyłam go tylko częściowo uwiecznić na kamerze, na zdjęciu nie :?
Aki
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 144
Dołączył(a): 21.04.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Aki » 31.07.2011 13:13

[/quote]Aki to cudo na ostatnim zdjęciu też widzieliśmy, ale zdążyłam go tylko częściowo uwiecznić na kamerze, na zdjęciu nie :?[/quote]

Masz na myśli liczne wysepki po horyzont, czy widoczny na I-szym plnie prom :?: Prom faktycznie imponujący a i dalszy widok nieczego sobie :D :!:
Aki
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 144
Dołączył(a): 21.04.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Aki » 31.07.2011 13:15

Elizasz napisał(a):Wando Brist jest cichszy niż Podaca????
Nie byliście pewno w części Viskovica Vala, bo tam na 100000% jest spokojniej niż w Briście :wink:

Aki to cudo na ostatnim zdjęciu też widzieliśmy, ale zdążyłam go tylko częściowo uwiecznić na kamerze, na zdjęciu nie :?


Masz na myśli liczne wysepki po horyzont, czy widoczny na I-szym plnie prom Prom faktycznie imponujący a i dalszy widok nieczego sobie
Aki
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 144
Dołączył(a): 21.04.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Aki » 31.07.2011 13:22

maslinka napisał(a):Cześć Aki! Witam gliwiczanina :D
Dubrovnik zawsze urzeka... Bardzo podoba mi się ta knajpka, w której można siedzieć w wannie :wink:

Pozdrav :papa:


I ja witam gliwiczankę!

Ciekawy pomysł faktycznie z tą knajpką, bardzo oryginalna :lol:
Następnym razem Dubrovnik będzie podziwiany z murów lub/i ze wzgórza, na które mozna wyjechać kolejką linową :!:

Pozdrawiam
Elizasz
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 518
Dołączył(a): 05.07.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Elizasz » 31.07.2011 13:29

Aki o prom mi chodziło :wink: :lol:
Aki
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 144
Dołączył(a): 21.04.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Aki » 31.07.2011 14:18

To czas na dalszą relacje z pobytu. Dzisiaj jedziemy do Mostaru i wodospadów Kravica. Mostar urzeka! Wodospady Kravica powinny być również obowiązkowym punktem jeśli już ktoś wybiera się w tamte okolice. My omineliśmy Medżugorje na rzecz Kravic. Jadąc w stronę Mostaru przed Medżugorje był jakiś obiazd prze pobliskie wioski i wielki korek. Mysleliśmy, że to z powodu jakiegoś wypadku okazało się, że był to korek właśnie do Medżugorje! Polecam Mostar, zresztą zobaczycie sami, że warto. Acha jedna uwaga, na granicy sprawdzają zieloną kartę!!! Jak ktoś pożałował kilkanaście/kilkadziesiąt zł. w Polsce (ja dałem za miesięczną 20 zł., niektóre towarzystwa dają ją z adarmo) to tam zapłaci 20 ale $! Dodam jeszcze, że benzyna tam najtańsza, ja zatankowałem pod korek, jeszcze ciut przed samymi bramkami granicy ale była to już stacja B i H. Ogónie wszystko tańsze niż w Chorwacji.

To zaczynamy.
Po drodze, kawałeczek ze Ploce, przejeżdża sie obok pięnych jeziorek o turkusowym kolorze. Są to Bacinskie Jeziora. Warto stanąć na parkingu z punktem widokowym i pstryknąć zdjątko.
Obrazek

lub kupić coś na straganie
Obrazek

Dotrliśmy do Mostaru. Co szokujące to w samym centrum, nowe/odnowione budynki obok podzurawionych kulami, stojących od czasów wojny. Droga do Mostaru również przyjemna bo jedzie się praktycznie cały czas doliną rzeki Neretwy. Uważajcie na bośniackich kierowców, lubią wyprzedzać na 3-go na bardzo wąskich drogach. Świadczą o tym zresztą liczne krzyże przy drodze. Znajomy, który jechał pierwszy o mały włos miałby czołówkę na takiej drodze.
Obrazek

No i symbol starego miast, most. Najpierw z dołu.
Obrazek

Z troche dalszej perspektywy
Obrazek

i rzut oka na sąsiadujący most samochodowy.
Obrazek

Wejście na sam most.
Obrazek

Tak to wygląda
Obrazek

Rzut oka z mostu - w oddali wieża minaretu, do której zaraz dojdziemy.
Obrazek

i drugi brzeg
Obrazek

Po przekroczeniu mostu idziemy w kierunku minaretu wzdłuż licznych straganów.
Obrazek

Na których widać wyrażne wpływy tureckie.
Obrazek

Liczne miedziane naczynia, zaciekawiła mnie kamienna dachówka na większości dachów.
Obrazek

oraz wpływy wojenne.
Obrazek

A może ten kilim jest latający :wink: :!:
Obrazek

Wreszcie dotarliśmy pod minaret, gdzie tryskała orzywcza fontanna, w której schłodziliśmy różne części naszych rozgrzanych ciał 8)
Obrazek

Wieża minaretu.
Obrazek

Powoli wracamy.
Obrazek

Jeszcze ostatni rzut oka na most z perspektywy minaretu i kierujemy się do restauracji na jedzonko i śmigamy do wodospadów Kravica, nie będąc jeszcze pewnym, że tam trafimy!
Obrazek

Na szczęście po zaciągnięciu języka w mostarskim biurze informacji turystycznej i krótkiej konsultacji z bardzo miłymi panami z autoserwisu samochodowego gdzieś po drodze i narysowanym przez nich odręcznym planem, udaje nam się trafić do wodospadów, gdzie naszym oczom ukazuje się taki widok.
Obrazek

Wystarczy pokonać wąską kładkę i jesteśmy pod samymi wodospadami.
Obrazek

i chłodzimy się tym razem w całości :lol:
Obrazek

Panuje tam specyficzny mikroklimat, jest chłodniej o ładnych parę stopni niż na górze. Pod te duże wodospady podpłynęliśmy z kolegą i wyspinaliśmy się po tych skałkach widocznym u podstawy wodospadów. Można tam zażyć naturalnych kąpieli bąbelkowych oraz naturalnych biczów wodnych 8)
Obrazek

Jeszcze robię taki widoczek.
Obrazek

i taki
Obrazek

i jeszcze wodospady z lewego boku
Obrazek

oraz centralnie przy wysepce, na której stacjonujemy.
Obrazek

Niestety robi się późno a do domu chorwackiego kawałek drogi więc zbieramy nasze rzeczy, przebieramy się i trzeb wracać. Było to na prawdę wspaniałe miejsce i piękny odpoczynek po całym dniu zwiedzania w upale. Na pewno jeszcze tam zaglądę jeśli będę w pobliżu!
Tyle na dzisiaj, kolejne relacje wkrótce!
Aki
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 144
Dołączył(a): 21.04.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Aki » 31.07.2011 14:22

Elizasz napisał(a):Aki o prom mi chodziło :wink: :lol:


He, he.., OK :D Fakt, taki prom to pływające miasto. Podobnym płynąłem kiedyś z Włoch do Grecji. Baseny na pokładzie, dyskoteka w środku, żyć nie umierać :!: :wink:
kleeberg
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8036
Dołączył(a): 08.01.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) kleeberg » 31.07.2011 14:36

Zaznaczam swoją obecność w Twojej relacji.

Znajome miejca,oglądam z przyjemnością.

Zdjęcia są super!!
Jacek58
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 148
Dołączył(a): 02.06.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jacek58 » 31.07.2011 17:56

Fajna relacja, super zdjęcia.
Z miejsc, które opisujesz nie byłem tylko przy wodospadach Kravica. Wygląda to świetnie. Czy ponosi się jakieś opłaty?

Czekam na ciąg dalszy i pozdrawiam

hej
Maciejka
Odkrywca
Posty: 86
Dołączył(a): 25.11.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Maciejka » 31.07.2011 17:57

Aki, super klimaty...
ślicznie proszę o namiar na apartamenty,
pozdrawiam Maciejka adres e-mail widoczny tylko dla zalogowanych na cro.pl
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasze relacje z podróży



cron
Brist informacje po powrocie - strona 2
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone