Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

BiH - slalom między minami: maj 2023

Bośnia i Hercegowina to kraj, w którym obowiązują aż trzy języki urzędowe, czyli serbski, chorwacki i bośniacki. Państwo to nazywane jest Krainą w Kształcie Serca, ponieważ przy odrobinie wyobraźni i dobrych chęci właśnie taki kształt widać na mapie. Sahat Kula, czyli wieża zegarowa w Sarajewie, jest ostatnim zegarem w Europie, który pokazuje czas zgodnie z zegarem księżycowym.
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009
Re: BiH - slalom między minami: Sarajevo

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 29.05.2014 23:29

ASIULA HK napisał(a):Przepraszam Wojtku za to powyżej :oops:

Absolutnie nie masz za co. :hut:

Pozdrawiam,
Wojtek
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009
Re: BiH - slalom między minami: Sarajevo

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 30.05.2014 16:20

Oto obiecane kilka zdań tekstu do ostatnio zamieszczonych fotek.

Rano nas kusi, żeby trochę poleniuchować, bo czujemy lekkie zmęczenie po wczorajszym dniu, jednak opieramy się pokusie - dzisiejszy dzień też wymaga poświęcenia mu sporej ilości czasu. Oporządzamy się i schodzimy na śniadanie. Bułeczki, ser, wędlina - szczerze mówiąc, jadałem już lepsze rzeczy, tylko bułki były naprawdę smaczne. Kawę dostaję w specjalnym dzbanuszku, z którego polewam sobie do naczynia niewiele większego od naparstka, a Bea dostaje herbatę aromatyzowaną o smaku zbliżonym do mięty.

Doba kończy się w południe, więc zostawiamy wszystkie graty w pokoju i wychodzimy zobaczyć, jak wygląda Sarajewo o poranku. O ile wieczorem ruszyliśmy w kierunku zachodnim, mniej więcej wzdłuż rzeki, to tym razem chcemy najpierw rzucić okiem na starówkę z przeciwległego brzegu. Jako, że nasz Focin han stoi w samym sercu bascarsiji, spacer musi się jednak zacząć od Sebilj - drewnianej, ażurowej konstrukcji z połowy XVIII wieku, stanowiącej ostatni pozostały element zbudowanego w XVI stuleciu wodociągu.

R12G0333.JPG
ASIULA HK
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 33666
Dołączył(a): 15.07.2009
Re: BiH - slalom między minami: Sarajevo

Nieprzeczytany postnapisał(a) ASIULA HK » 30.05.2014 17:18

Franz napisał(a): Kawę dostaję w specjalnym dzbanuszku, z którego polewam sobie do naczynia niewiele większego od naparstka


Mam takie zmyślne naczyńka w domu :wink:
Wielkością nie grzeszą :wink:
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009
Re: BiH - slalom między minami: Sarajevo

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 30.05.2014 17:33

ASIULA HK napisał(a):Mam takie zmyślne naczyńka w domu :wink:
Wielkością nie grzeszą :wink:

A zdarza Ci się używać? Czy to wyłącznie pamiątka za szybką?

Pozdrawiam,
Wojtek
ASIULA HK
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 33666
Dołączył(a): 15.07.2009
Re: BiH - slalom między minami: Sarajevo

Nieprzeczytany postnapisał(a) ASIULA HK » 30.05.2014 17:58

Wcześniej...owszem :wink: , dopóki kawa odpowiednia była :wink:

Pozdrawiam.
FUX
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13020
Dołączył(a): 14.05.2005
Re: BiH - slalom między minami: Sarajevo

Nieprzeczytany postnapisał(a) FUX » 30.05.2014 18:19

ASIULA HK napisał(a):Wcześniej...owszem :wink: , dopóki kawa odpowiednia była :wink:

Pozdrawiam.


http://allegro.pl/oryginalna-turecka-ka ... 10325.html

sprawdzony dostawca, a tutaj przepis

http://forum.wszystkookawie.pl/index.php?topic=130.0

W Polsce jest Serb w Łodzi, u którego kupisz kawę o ciut innym smaku.
Do kompletu ma także ziarna w czekoladzie. Uzależniające... :mrgreen:

http://www.eurocafe.com.pl

Dla forumowiczów Forum kawowego zniżki.
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009
Re: BiH - slalom między minami: Sarajevo

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 30.05.2014 18:21

ASIULA HK napisał(a):Wcześniej...owszem :wink: , dopóki kawa odpowiednia była :wink:

Moje kubki smakowe są tak konserwatywne, że wolę sobie robić kawę, którą pijam od dawna.

Pozdrawiam,
Wojtek
ASIULA HK
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 33666
Dołączył(a): 15.07.2009
Re: BiH - slalom między minami: Sarajevo

Nieprzeczytany postnapisał(a) ASIULA HK » 30.05.2014 18:27

Franz napisał(a):Moje kubki smakowe są tak konserwatywne, że wolę sobie robić kawę, którą pijam od dawna.


A ja czasami lubię eksperymenty :wink:

Dzięki FUX za namiary na kawę :wink:
Przepis jest znany :wink:



Pozdrawiam.
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009
Re: BiH - slalom między minami: Sarajevo

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 30.05.2014 18:30

FUX napisał(a):http://allegro.pl/oryginalna-turecka-kawa-mokka-mehmet-efendi-250g-i4272910325.html

Kiedy podczas czterotygodniowego objazdu Turcji skończyła się kawa z domu, kupiliśmy kawę Ülke. To była najsmaczniejsza kawa, jaką w życiu piłem...

Pozdrawiam,
Wojtek
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009
Re: BiH - slalom między minami: Sarajevo

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 01.06.2014 17:16

Pierwsze, co mnie uderza, to... wszechobecny język turecki. Nie, nie dobiega do uszu z każdej strony - to nie o to chodzi. Mam na myśli nazwy. Począwszy od tego serca miasta, w którym jesteśmy - Bascarsija [baszczarszija], to nic innego, jak tureckie başçarşı, czyli główne targowisko. Przecznica w lewo nazywa się Kazandziluk [kazandżiluk], czyli tureckie kazancıluk, co oznacza ulicę kotlarzy, przecznica w prawo Saraci [saraczi] to tureckie saraçı, czyli ulica rymarzy. Następna przecznica - Curciluk [ćurcziluk] - kojarzy się z tureckim çerçi, oznaczającym drobnego sprzedawcę, domokrążcę, chociaż może też pochodzić od çerçceve, co by oznaczało, że przy tej ulicy mieścili się specjaliści od ram i framug. Ale już następna nie pozostawia żadnych wątpliwości - Kundurdziluk [kundurdżiluk], to z tureckiego ulica szewców.

Schodząc w dół ulicą Abadżiluk czyli ulicą szewców, mijamy po prawej mieszczący obecnie muzeum, przykryty sześcioma kopułami, niegdysiejszy Brusa bezistan, czyli dom handlowy, w którym głównym towarem był przywożony ze wschodu jedwab. Zbudowany został w połowie XVI wieku na rozkaz wielkiego wezyra Rustem paszy, zaś nazwę dostał od wcześniej bizantyjskiego, a wtedy już tureckiego miasta Bursa.

Na kolejnym skrzyżowaniu odchodzi w jedną stronę Asciluk [aszcziluk], czyli ulica kucharzy, w drugą Tabaci, czyli ulica garbarzy, po czym trafiamy już na most na rzece Miljacka.

R12G0334.JPG


R12G0336.JPG


P12_4256.JPG


R12G0337.JPG


P12_4261.JPG


R12G0338.JPG


R12G0339.JPG
andeo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2113
Dołączył(a): 31.01.2014
Re: BiH - slalom między minami: Sarajevo

Nieprzeczytany postnapisał(a) andeo » 02.06.2014 11:23

bardzo ciekawe wiadomości na temat nazw ulic.A zdjęcia,powtórzę raz jeszcze,świetne, trochę nostalgiczne ,widać tu codzienne życie,a nie to kolorowe ,wakacyjne .
te kiero
Mistrz Ligi Narodów UEFA
Posty: 10887
Dołączył(a): 27.08.2012
Re: BiH - slalom między minami: Sarajevo

Nieprzeczytany postnapisał(a) te kiero » 02.06.2014 11:56

Franz napisał(a):Pierwsze, co mnie uderza, to... wszechobecny język turecki.

spacerując zastanawiałem się co oznaczają te nazwy (zaczęło się od mostarskiej ul. Kujundziluk), potem uciekło by sprawdzić, ale jest Ktoś niezwodny :D
andeo napisał(a):A zdjęcia,powtórzę raz jeszcze,świetne, trochę nostalgiczne ,widać tu codzienne życie,a nie to kolorowe ,wakacyjne .

i jednak sporo kramów pozamykanych, a otwarte nie tak wystawne...
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009
Re: BiH - slalom między minami: Sarajevo

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 02.06.2014 15:26

andeo napisał(a):bardzo ciekawe wiadomości na temat nazw ulic.

Czasami przemycę parę informacji, starając się jednak nie zanudzić wszystkich. ;)

andeo napisał(a):A zdjęcia,powtórzę raz jeszcze,świetne, trochę nostalgiczne ,widać tu codzienne życie, a nie to kolorowe ,wakacyjne .

To fakt, mało turystycznie to wszystko wyglądało.

te kiero napisał(a):spacerując zastanawiałem się co oznaczają te nazwy (zaczęło się od mostarskiej ul. Kujundziluk), potem uciekło by sprawdzić

Wprawdzie jest różnica w jednej literze ("m" zamiast "n"), jednak jest przekonany, że pochodzi od tureckiego kuyumcıluk [kujumdżyluk], oznaczającego jubilerstwo - zatem ulica jubilerów.

Pozdrawiam,
Wojtek
Raul73
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6069
Dołączył(a): 11.07.2009
Re: BiH - slalom między minami: Sarajevo

Nieprzeczytany postnapisał(a) Raul73 » 02.06.2014 16:30

Człowiek uczy się całe życie.

Ja do tej pory myślałem, że Kujundziluk to po prostu turecki targ czy bazar, bo w Mostarze tak się właśnie nazywa cały tamtejszy bazar. Nawet do głowy nie przyszło mi sprawdzać!

A tu okazuje się, że jednak nazwa ma jakieś znaczenie!
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009
Re: BiH - slalom między minami: Sarajevo

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 02.06.2014 18:43

Raul73 napisał(a):Człowiek uczy się całe życie.

Ja do tej pory myślałem, że Kujundziluk to po prostu turecki targ czy bazar, bo w Mostarze tak się właśnie nazywa cały tamtejszy bazar.

Objęto nazwą ulicy całość. :)

Generalnie çarşı [czarszy], to targ - stąd czarszija. Bedesten (bedestan, bezistan) to niby też targ, ale zawsze w budynku, często bardzo ładnym - czyli rodzaj domu handlowego.

Pozdrawiam,
Wojtek
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Bośnia i Hercegowina - Bosna i Hercegovina


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
BiH - slalom między minami: maj 2023 - strona 93
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone