Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

BiH - dla tych, co będą tranzytem

Bośnia i Hercegowina to kraj, w którym obowiązują aż trzy języki urzędowe, czyli serbski, chorwacki i bośniacki. Państwo to nazywane jest Krainą w Kształcie Serca, ponieważ przy odrobinie wyobraźni i dobrych chęci właśnie taki kształt widać na mapie. Sahat Kula, czyli wieża zegarowa w Sarajewie, jest ostatnim zegarem w Europie, który pokazuje czas zgodnie z zegarem księżycowym.
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107682
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 31.05.2005 19:55

zawodowiec napisał(a):Meeg, hvala!
Na podanej przez Ciebie stronie piszą że przejście graniczne Hum/Šćepan Polje jest zamknięte z powodu nieprzejezdności odcinka Šćepan Polje-Plužine (po str. czarnogórskiej). Nic nie ma o kawałku Brod-Šćepan Polje (str. bośniacka) który podobno był nieprzejezdny wg tej informacji http://www.rtrs.tv/vijesti/vijest.php?id=5288
Jak tylko czarnogórski kawałek jest zasypany to pół bidy bo by był objazd od granicy szutrem. No chyba że przejście na amen zamknęli.
Jeszcze raz dzięki, bardzo użyteczna strona.

Dziękowałeś za tę stronkę o Bosni na stronie 1 tego tematu. :lol:
Trebor
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 403
Dołączył(a): 13.03.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Trebor » 31.05.2005 20:35

krakuscity napisał(a):
Trebor napisał(a):PS. Krakus, a gdzie kupujesz marki konwertybilne? W kantorach we Wrocławiu w ogole ich nie ma...

Kupiłem tylko małą ilość drobnych Euro (na benzynę , może jagnięcinę i na ewentualne "bliskie spotkania z chłopcami radarowcami w BiH"). Więcej Euro zakupiłem wcześniej po niższej cenie. Wg relacji forumowiczów można Euro wszędzie w BiH płacić. Marek konwertybilnych w Krakowie nie widziałem ale i też nie szukałem.
Dziękuję za miłe słowa Trebor, jak wrócę to postaram się odpowiedzieć na wszystkie Twoje pytania. :wink:

Pozdrawiam :wink:


No świetnie, ale moja żona ostrzy sobie apetyt na zakupy na słynnym targu w Sarajevie. I tu chyba niezbędne są ichniejsze marki. Ja znajdę LPG, i nie będzie to Orlen :) to chyba też będę musiał płacić markami. Dobra, dość mnożenia problemów.
typ
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 933
Dołączył(a): 27.03.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) typ » 31.05.2005 22:03

zawodowiec napisał(a):Meeg, hvala!
Na podanej przez Ciebie stronie piszą że przejście graniczne Hum/Šćepan Polje jest zamknięte z powodu nieprzejezdności odcinka Šćepan Polje-Plužine (po str. czarnogórskiej). Nic nie ma o kawałku Brod-Šćepan Polje (str. bośniacka) który podobno był nieprzejezdny wg tej informacji http://www.rtrs.tv/vijesti/vijest.php?id=5288
Jak tylko czarnogórski kawałek jest zasypany to pół bidy bo by był objazd od granicy szutrem. No chyba że przejście na amen zamknęli.
Jeszcze raz dzięki, bardzo użyteczna strona.



Gdzie znalazłeś tą informację. Chyba źle szukam, bo nie widze tego na anglojęzycznej wersji strony... Zmartwiło mnie to bo już zaplanowałem sobie za ok 2 tygodnie przejazd ze Scepan Polje do Zabljaka przez Durmitor :-)
A jesli przejscie jest zamknięte to nici z tego.....
Znasz może więcej szczegółów?
zawodowiec
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3461
Dołączył(a): 17.01.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) zawodowiec » 31.05.2005 23:09

Janusz Bajcer napisał(a):Dziękowałeś za tę stronkę o Bosni na stronie 1 tego tematu. :lol:

Janusz, ano teraz pamiętam, ale wtedy patrzyłem tylko na mapkę a teraz spojrzałem tylko na tekst, tak to jest jak się w biegu przelatuje strony :lol:

Typ, nawet nie zauważyłem ang. wersji tej strony, wiem tyle co rozkminiłem w orginale :) Informacja z 20 marca. Droga Brod na Drinie - Scepan Polje nieprzejezdna dla wszystkich samochodów z powodu obsunięcia ziemi.
Więcej nie piszą. Też planuję ten przejazd przez Durmitor, jak się nie da tamtędy to zostaje przejście Kazanci-Krstac (następne na południe) i kawałek zawrócić. Zakładając że droga przez Sutjeskę otwarta bo ktoś na forum chyba kiedyś mówił że tam też coś się obsunęło.

P.S. Doczytałem na str. podanej przez Meeg i Janusza - na kawałku przez Sutjeskę (Gacko-Tjentište) są roboty ale przejazd jest zamknięty tylko dla ciężarówek i ciągników - osobowe mogą jeździć :)
meeg
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1225
Dołączył(a): 17.06.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) meeg » 01.06.2005 07:34

typ napisał(a):Gdzie znalazłeś tą informację. Chyba źle szukam, bo nie widze tego na anglojęzycznej wersji strony...


Szukaj tylko w bośniackiej wersji strony bo na anglojęzycznej nie podają komunikatów na bieżąco. Widocznie tłumacz ma wolne :wink:
A punkty z robotami drogowymi lub zamkniętymi odcinkami są też zaznaczone na mapce (jest w menu po prawej).
meeg
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1225
Dołączył(a): 17.06.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) meeg » 01.06.2005 08:22

zawodowiec napisał(a):Jak tylko czarnogórski kawałek jest zasypany to pół bidy bo by był objazd od granicy szutrem. No chyba że przejście na amen zamknęli.


Na Twojej stronie (RTRS) jest wiadomość z 26 maja:
http://www.rtrs.tv/vijesti/vijest.php?id=8078
zawodowiec
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3461
Dołączył(a): 17.01.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) zawodowiec » 01.06.2005 12:32

Ooo rzeczywiście. Meeg, w takim razie się musiała pojawić dziś bo wczoraj jeszcze była ta marcowa. Jak tłumacz ma wolne to spróbuję go doraźnie zastąpić ;)
Teraz piszą że przejście w Hum jeszcze nie działa ale wszystkie inne są przejezdne. Typ, pozostaje nam śledzić wiadomości na bieżąco i trzymać kciuki żeby jak najszybciej zrobili.
typ
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 933
Dołączył(a): 27.03.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) typ » 01.06.2005 20:51

zawodowiec napisał(a): Typ, pozostaje nam śledzić wiadomości na bieżąco i trzymać kciuki żeby jak najszybciej zrobili.


Powiem szczerze że ciężko mi się połapać w tej cyrylicy, choć rosyjski troche znam. Więc jeśli tylko coś nowego "rozszyfrujesz" o tym przejściu to daj znać :-)

I jeszcze jedno - na stronie http://www.bihamk.ba/bos/stanje.aspx jest dzisiejszy komunikat. Udało mi sie odszyfrować że HUM dalej jest zamknięty dla wszystkich samochodów z powodu nieprzejezdnosci odcinka Scepan Polje-Pluzinje :-)
Marco Polo
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 81
Dołączył(a): 24.05.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Marco Polo » 03.06.2005 11:32

CZeść, tu jest info na temat utrudnień w Czarnogórze.Jedę tam 16 czerwca i dostałem info od ludzi u których będziemy mieszkać.

http://www.softleaf.ns.co.yu/kwatery/jakdojechac.htm
typ
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 933
Dołączył(a): 27.03.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) typ » 05.06.2005 10:06

Marco Polo napisał(a):CZeść, tu jest info na temat utrudnień w Czarnogórze.Jedę tam 16 czerwca i dostałem info od ludzi u których będziemy mieszkać.

http://www.softleaf.ns.co.yu/kwatery/jakdojechac.htm


Dzięki Marco Polo...
Już wiem skąd te problemy z nieprzejezdnością niektórych górskich odcinków dróg Czarnogóry. W archiwum onetu znalazłem taką informację z 8 marca 2005:

"Silne śnieżyce i wichury sparaliżowały życie w Czarnogórze. Niektóre regiony republiki, pozostającej w luźnym związku z Serbią, zostały odcięte od świata, zablokowane są drogi, zakłócenia występują w transporcie lotniczym.
W niektórych wioskach na północy kraju potworzyły się 8-metrowe zaspy (...)
Czarnogórę nawiedziła w tym roku wyjątkowo surowa zima. Nadadriatycka republika nie jest przyzwyczajona do takich surowych warunków, stąd trudności władz z opanowaniem sytuacji. Rząd czarnogórski utworzył specjalny sztab kryzysowy do walki z atakiem zimy"

I tak się zastanawiam, czy w ogóle ten odcinek przez Durmitor będzie przejezdny. Bo tutaj problemem może nie być osunięcie się ziemi (tak jak na odcinku Puzine - Scepan Polje), tylko śnieg.
Skoro u nas w Tatrach nadal leży śnieg na wysokości odpowiadającej tej na jakiej położona jest droga przez Durmitor (1800-1900mnpm), zakłądając jednocześnie że zaspy w Tatrach były mniejsze od tych "czarnogórskich" (8 metrów) to zaczynam się martwić.
Pozostaje mieć nadzieje że śnieg szybciej tam topnieje ze względu na łagodniejszy niż u nas klimat.
Ale biorąc powyższe pod uwagę przełoże chyba wypad z Chorwacji do Czarnogóry na drugą częśc mojego wyjazdu....
zawodowiec
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3461
Dołączył(a): 17.01.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) zawodowiec » 05.06.2005 15:59

Z ostatniej chwili!!!
http://www.bihamk.ba/bos/stanje.aspx
5.6.2005 13:00:00
GP Hum je otvoren za saobraćaj putničkih vozila, dok se ovih dana očekuje otvaranje ovog prijelaza i za ostale kategorije vozila.
Przejście graniczne Hum jest otwarte dla ruchu samochodów osobowych, dla pozostałych kategorii oczekuje się przywrócenia ruchu na dniach!
:D :D :D
typ
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 933
Dołączył(a): 27.03.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) typ » 05.06.2005 20:57

Bardzo Dobra Wiadomość !!!!
Zawodowiec - czuwaj dalej przy tych stronach BIHAMK :-) Może też coś tam podadzą o drodze Trsa- Zabljak, choć to jest chyba zbyt podrzędna droga żeby się nią zajmowali....
zawodowiec
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3461
Dołączył(a): 17.01.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) zawodowiec » 05.06.2005 21:34

Zachowam czujność rewolucyjną :) A swoją drogą jak w zeszłym roku przejechałem po tym wąskim drewnianym moście w Hum to się zastanawiam jak on może utrzymać jakąś większą ciężarówę... A to przejście ma swój klimat, najlepsze wrażenie robi stary obdrapany pusty barak z napisem DUTY FREE, po zajrzeniu do środka widać puste półki i jakieś zakurzone reklamy perfum i papierosów :D A czarnogórscy celnicy zapomnieli mnie skasować za brak zielonej karty... parę godzin wcześniej na wjeździe do BiH musiałem przez to kupić ich ubezpieczenie za koło 30E. Wszystko przez to że pani z PZU mi kiedyś wystawiła zieloną kartę tylko do 1 maja 2004 bo nie wiedziała czy będą jakieś nowe druki po wejściu do Unii, a ja żyłem w błogim przekonaniu że mam na cały rok :)
Jeszcze nie wiem czy wypad przez Durmitor dojdzie do skutku, jak się uda i będę bardzo zdesperowany to zadzwonię i się spytam - na stronie BIHAMK jest sznurek do podobnej strony SCG z podanym numerem. Wtedy bym się pytał i o inne boczne drogi bo celem wypadu by było Prokletije, a może i jeszcze dalsze okolice.
Marco Polo
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 81
Dołączył(a): 24.05.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Marco Polo » 06.06.2005 07:55

Wyjeżdzam do Ulcinja 16 czerwca. Jak będę na miejscu postaram sie dowiedzieć jak wygląda sytuacja i napisać na forum jak znajdę dostęp do internetu. Też planowałem wypad w głąb kraju i troche mnie martwią te info.
espeso
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 524
Dołączył(a): 30.06.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) espeso » 14.06.2005 14:20

wszystko ok ale czy ktoś spał po drodze w Bośni i gdzie. Odrazu mówią ze na parkingu już próbowaliśmy i kiepsko...moze jakies znośne motele albo coś?
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Bośnia i Hercegowina - Bosna i Hercegovina



cron
BiH - dla tych, co będą tranzytem - strona 4
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone