Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Beskidy.

W Polsce znajduje się największy ceglany zamek świata - pokrzyżacki zamek w Malborku. Radom ma znacznie większą powierzchnię niż stolica Francji – Paryż. Pierwszą polską książkę kucharską, która zachowała się do dnia dzisiejszego wydano w 1698 roku. Polska posiada drugi najstarszy uniwersytet w Europie - Uniwersytet Jagielloński został założony przez króla Kazimierza Wielkiego w 1364 roku. Polska konstytucja była pierwszą w Europie i drugą na świecie - powstała zaraz po konstytucji Stanów Zjednoczonych.
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14783
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 05.03.2023 23:33

piekara114 napisał(a):To byłoby spotkanie... Może byśmy się na szlaku rozpoznały :D

Na pewno :D

piekara114 napisał(a):O krokusach w tym miejscu nie myślałam, ale rzeczywiście to może być fajne miejsce.... Ale to jeszcze kilka tygodni, wg mnie na polanie było ok. 50-80 cm śniegu...

W zeszłym roku nie pamiętam, ale w 2021 krokusy kwitły dopiero w maju :o Niedaleko Ciebie, na Jałowcu, właśnie wtedy je podziwialiśmy.

piekara114 napisał(a):W z tych okolic mamy do zdobycia: Wielką Raczę, Błatnią, Rysiankę i Romankę... W tym roku odpuściliśmy całkowicie Tatry, też przydałoby się tam wybrać niedługo, zwłaszcza, że już ferie się skończyły i można iść bez tłumów...

Błatnia jest popularna o każdej porze roku. Z Rysianką zresztą jest podobnie, choć w mniejszym stopniu, bo tam jednak trzeba się bardziej zmęczyć ;)

Wielka Racza - świetne widoki! Można zrobić fajną pętelkę przez Małą Raczę, Kikulę, schronisko na Przegibku (start w Rycerce Górnej). Tylko bądźcie wcześnie na parkingu w Rycerce Kolonii (przy żółtym szlaku). Później też staniecie, ale na turystów zatrzymujących się przy drodze czekają mieszkańcy okolicznych domów, którzy każą sobie płacić 20 zł za parkowanie wzdłuż drogi... :o Bardzo denerwują mnie takie praktyki i z tego powodu już raz zmieniliśmy plany i pojechaliśmy zupełnie gdzie indziej :evil:

piotrf napisał(a):Bardzo fajny spacer i pogoda wymarzona , zazdraszczam , bo mnie dopadło jakieś choróbsko . . . :roll:

Zdrówka, Piotrze! :D
greenrs
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5791
Dołączył(a): 30.05.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) greenrs » 06.03.2023 10:41

maslinka napisał(a):4 marca (sobota): Soblówka - Bacówka na Rycerzowej - Hala Rycerzowa - Soblówka

Startujemy z Soblówki zielonym szlakiem, którym jeszcze nigdy nie szliśmy ;), a wracać będziemy czarnym.

Hala Rycerzowa to jedno z moich ulubionych miejsc w Beskidach. Byłem wiele razy choć podobnie jak Wy nigdy nie szedłem jeszcze zielonym szlakiem od strony Soblówki. Zaciekawiło mnie to do tego stopnia, że poszperałem w szufladzie i znalazłem starą mapę z 1983r z której często korzystałem. Okazało się, że tego szlaku po prostu kiedyś nie było (podobnie jak niebieskiego przez Przełęcz Kotarz i Mładą Horę do Rycerki). Wówczas z Soblówki były tylko szlaki czarny i żółty (miał nieco inny przebieg niż dziś) lecz oba były niezbyt ciekawe i mało widokowe, prowadziły głównie wysokim lasem. Ja najczęściej chodziłem zielonym z Ujsół przez Muńcuł. Moim zdaniem wówczas był to jeden z ładniejszych szlaków - dość łagodny i bardzo widokowy - zwłaszcza w partiach Muńcoła - gdzie blisko szczytu można przysiąść na skalnych wychodniach. Według legendy pod tymi skałami swoją kryjówkę miał słynny Janosik :) Pamiętam też, że w latach 70-tych rozważana była budowa bacówki na Muńcole - bliźniaczej z tymi na Rycerzowej i Krawców Wierchu.
Planuję w tym roku odwiedzić znów Rycerzową by odświeżyć wspomnienia i poznać nowe szlaki.
Nefer
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5743
Dołączył(a): 06.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Nefer » 06.03.2023 13:48

Bardzo miło popatrzeć na zimowe Beskidy i na znajome bacówki.

A co do cen - to ostatnimi czasy (2-3 lata) w schroniskach bardzo podrożały i posiłki, i noclegi.
W salach wieloosobowych koszt noclegu to teraz minimum 50 zł (np. na Krawcowym Wierchu), a czasem nawet i więcej (Hala Lipowska, tam wprawdzie ze śniadaniem).
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14783
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 06.03.2023 16:34

greenrs napisał(a):Hala Rycerzowa to jedno z moich ulubionych miejsc w Beskidach. Byłem wiele razy choć podobnie jak Wy nigdy nie szedłem jeszcze zielonym szlakiem od strony Soblówki.

Zielony jest najmniej ciekawy - początkowo prowadzi asfaltem, raczej mało widokowy, choć przedwczoraj nie miało to znaczenia.
Najbardziej lubię chyba czarny szlak. Czerwony, z Mładej Hory, też jest fajny :)

Nefer napisał(a):A co do cen - to ostatnimi czasy (2-3 lata) w schroniskach bardzo podrożały i posiłki, i noclegi.
W salach wieloosobowych koszt noclegu to teraz minimum 50 zł (np. na Krawcowym Wierchu), a czasem nawet i więcej (Hala Lipowska, tam wprawdzie ze śniadaniem).

Niestety, tanio już było ;)
Racuchy z jagodami, na które się nastawialiśmy w Bacówce na Rycerzowej, kosztują 30 zł :o
Dawigs
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1367
Dołączył(a): 27.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Dawigs » 07.03.2023 22:44

Fajny szlak, ładna pogoda i super zdjęcia :lol: Aż sprawdziłem jak to daleko od nas :D
croktoś
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 66
Dołączył(a): 07.12.2022

Nieprzeczytany postnapisał(a) croktoś » 09.03.2023 22:49

Krawców Wierch (odkryty jakby z nudów) okazał się od startu wymagający,ostre podejście od parkingu pod kościołem.Schronisko na plus za ciasto marchewkowe(mniam)
Ubogo z napojami i menu.Piwo tylko w puszce,fasolka ponoć ok,wersji wege nie było,to nie wiem.
croktoś
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 66
Dołączył(a): 07.12.2022

Nieprzeczytany postnapisał(a) croktoś » 09.03.2023 22:56

wrześniowy
Załączniki:
krawcow.jpg
wrześniowy
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15655
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 09.03.2023 22:56

Jakim szlakiem wchodziłeś?
croktoś
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 66
Dołączył(a): 07.12.2022

Nieprzeczytany postnapisał(a) croktoś » 10.03.2023 10:03

Szlakiem ze wsi Glinka ,jest tam spory parking poniżej kościoła.
greenrs
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5791
Dołączył(a): 30.05.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) greenrs » 10.03.2023 11:09

croktoś napisał(a):Szlakiem ze wsi Glinka ,jest tam spory parking poniżej kościoła.

To chyba najładniejszy szlak na Krawców Wierch (żółty). Początkowo jest dość stromo ale od szczytu Kubiesówki łagodnie i widokowo 8)
croktoś
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 66
Dołączył(a): 07.12.2022

Nieprzeczytany postnapisał(a) croktoś » 10.03.2023 15:48

To prawda,początek na takich betonowych prefabrykatach daje trochę po udach;),ale potem się nieco wypłaszcza i robi się bardzo widokowo.
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14783
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 11.03.2023 12:38

Tak, to prawda, żółty szlak z Glinki na Krawców Wierch jest fajny, chociaż my akurat mieliśmy słabą widoczność, kiedy nim szliśmy.

Obrazek

To było prawie równo 2 lata temu ;):
post2197681.html#p2197681
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15655
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 19.03.2023 15:51

18.03.2023 - Jaworze - Błatnia

Na sobotę zapowiadali piękną pogodę, a co ważne słoneczną, a jako że Pan M. ma wolne między zmianami trzeba to wykorzystać i ruszyć w teren.

Z Suchej wyjeżdżamy zgodnie z planem o 8:30, po drodze dwa pitstopy, w tym jeden 20 min prawie u celu, w sklepie z materiałami, i tak szybko poszło, zwykle min. godzinę tam spędzam. O 10:30 jesteśmy już na parkingu. Sprawnie ubieramy się na szlak, raczki zostają w samochodzie, za oknem wiosna.

Wybraliśmy szlak zielony, ale nie górski, a harcerski, czyli po wyjściu z parkingu idziemy prawą asfaltową drogą. Mijamy leśniczówkę, potem Ośrodek Obozowy Hufca ZHP...
Obrazek

...i jest skręt w prawo na szlak czerwony, ostro pod górkę po betonowych płytach. My idziemy dalej prosto po asfalcie. Asfalt się kończy, wchodzimy na utwardzaną szeroką drogę szutrową. Mijamy drewnianą knajpę Gościniec Nałęże - dla gości są noclegi w "hobbitowych" domkach :D
Obrazek

...i kawałek dalej wchodzimy już na szlak...
Obrazek

Takie nietypowe oznaczenie H będzie nam towarzyszyło całą drogę...
Pierwszy odcinek lasu jest "porządkowany", tzn. jest już po wycince, gałęzie leżą z boku szlaku, a ścieżką można spokojnie przejść.
Przechodzimy przez potok...
Obrazek

...i od tej pory idziemy przez las bukowy...
Obrazek


...ścieżka cały czas pnie się do góry...
Obrazek

Przechodzimy przed niewielkim wodospadem...
Obrazek

Obrazek

....i jakbyśmy wkroczyli w inny świat...las bukowy zastępują świerki, a na ścieżce pojawia się wytarty brudny śnieg...
Obrazek...

Śnieg kończy się po jakiś 50m..

Las robi się z powrotem bardziej bukowy, ale świerki też występują miejscami i z powrotem pojawia się białe...sporo białego...
Obrazek

Śnieg towarzyszy nam aż do wyjścia z lasu. Na otwartej przestrzeni (Wielka Cisowa) większa część śniegu jest już bardzo miękka, zamienia się w wodę, a w połączeniu z ziemią robi typowe błotko, które aż chlupie pod butami..
Wchodzimy na cmentarz partyzantów...
Obrazek

...skąd mamy widok na Ranczo Błatnia i Schronisko na Błatniej..
Obrazek

Idziemy pod schronisko...
Obrazek

...wbijam pieczątkę do książecki PTTK, "kradnę" sadzonkę bluszcza, bo jak wiadomo tylko taka będzie dobrze rosła :wink:, a nikt z moich znajomych nie ma akurat nie ma tego gatunku i wracamy na polankę pod schroniskiem
Obrazek

Poniżej krzaczków borówek jest wyznaczone miejsce na ognisko z czego ochoczo korzystamy...Ognisko było "nieczynne", ale Pan M. szybko ogarnął kilka drobnych suchych gałązek i już się paliło... byliśmy przygotowani na taki posiłek :D
Obrazek

Kiedy kończymy ogniskowanie, przychodzi inna grupa i się dosiada, mamy z głowy wygaszanie....
Ruszamy w dół... Przy ranczu sprawdzamy alternatywne szlaki, do zwykłego górskiego zielonego musielibyśmy się wrócić pod schronisko, ale nie chce mi się iść znowu po błocie (trzeci już raz), więc zejdziemy też harcerskim...

W dół idzie się szybko, mimo że śnieg jest śliski i nie raz noga podjedzie...raczki by się przydały, ale zostały w samochodzie...trzeba pomyśleć na przyszły sezon o małych nakładkach na buty - też się podobno sprawdzają, a są dużo lżejsze...

Po 4,5 h jesteśmy z powrotem na parkingu zalanym słońcem...wiosna...
Obrazek

Co mnie zdziwiło pod schroniskiem to na szlakowskazach nie było tabliczki szczytowej Błatnia. Dopiero wieczorem popijając winko u szwagra dowiaduję się, że trzeba było podjeść ciut ponad schronikso i tam jest szczyt. No trudno, powrót na Błatnią jest w planach (tym razem z Brennej), bo bardzo nam się na polanie podobało, to nadrobimy i szczyt właściwy zdobędziemy :D

:papa:
Bratwojciech
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 476
Dołączył(a): 31.05.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bratwojciech » 19.03.2023 16:07

Błatnia to moja ulubiona górka, od której kiedyś zawsze zaczynałem szwendanie się po górach. Przy ładnej pogodzie warto odejść kawałek od schroniska w stronę Klimczoka. Jest tam duża polana z widokiem w gratisie, więc piwko smakuje tam wybornie :papa:
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14783
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 19.03.2023 22:25

Beata, bardzo fajna wycieczka :D Też lubię Błatnią, a Jaworze to sympatyczna miejscowość 8)

Ale byliście przygotowanie z tymi kiełbaskami :mrgreen:

Szczyt Błatniej wygląda tak :lol::

IMG_5191.JPG


Niewiele straciliście ;) (To chyba kanalizacja jest? :roll:)

IMG_5201.JPG


Chociaż dla tych widoków:

IMG_5203.JPG


warto tam podejść :D
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Polska

cron
Beskidy. - strona 107
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone