Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Amatorszczyzna

Ludzie pytają jak coś wygląda. Plaża, miasteczko, otoczenie... Tu można zakładać tematy z nazwą miejscowości i zdjęciami okolicy. Można wklejać też linki do zdjęć z innych portali by dać jak największy przegląd fotograficzny miejcowości. Proszę nie umieszczać zdjęć pobranych z innych serwisów.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Użytkownik usunięty
Amatorszczyzna

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 26.07.2007 07:47

1

Obrazek

2

Obrazek

3

Obrazek

4

Obrazek

5

Obrazek

6

Obrazek
krzysiek M.
Croentuzjasta
Posty: 271
Dołączył(a): 01.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) krzysiek M. » 26.07.2007 09:39

No fajne, mnie się podoba. Sam nie jestem specem od fotografii ale lubie podobne ujęcia. Generalnie fotografuje widoki co spotyka się z protestami rodzinki chcacej mieć foty na tle widoku, panoramy ,rzeźby itp. Na szczęście pojemność kart pozwala na robienie obu typu zdjęć.
Jeszcze raz twierdzę , że te zdjęcia to wcale nie taka amatorszczyzna.
Pozdrawiam.
K.
Rysio
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13045
Dołączył(a): 23.07.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rysio » 26.07.2007 11:33

krzysiek M. napisał(a):No fajne, mnie się podoba. Sam nie jestem specem od fotografii ale lubie podobne ujęcia. Generalnie fotografuje widoki co spotyka się z protestami rodzinki chcacej mieć foty na tle widoku, panoramy ,rzeźby itp. Na szczęście pojemność kart pozwala na robienie obu typu zdjęć.
Jeszcze raz twierdzę , że te zdjęcia to wcale nie taka amatorszczyzna.
Pozdrawiam.
K.


Ja potwierdzę jednak tytuł autora, że to jednak amatorszczyzna, jednak nie jest to wcale żadną ujmą, bo przeglądając czasem prace "profi" aż w tyłku szczypie od szablonowego podejścia do tematu. Jakby jednak nie patrzeć, należy zadać pytanie, gdzie jest ta granica amatorszczyzny :?: IMHO tkwi ona w celu dla którego zdjęcia zostały zrobione. Sprzedać ich raczej się nie uda więc pozostaną amatorskimi, do artyzmu też im trochę brakuje, ale jako albumowe sprawdzą się z pewnością.
Jeśli mogę to podejmę się amatorskiej ich oceny, a mianowicie:

1 - dłuższy czas rozmyłby wodę co dodałoby zdjęciu plastyczności,
2 - kadr dość przypadkowy, brakuje wskazania szczegółu na zdjęciu na który należy zwrócić uwagę. Zastosowanie innego kąta dla zdjęcia (niżej), mniejszej GO oraz umieszczenie interesującego nas szczegółu w tzw mocnym punkcie kadru pozwoliłoby np na wyeksponowanie samego świecącego palucha,
3 - cień fotografującego w lewym dolnym rogu jest nie do przyjęcia dla ambitnych zdjęć, natomiast kadr tak jak wyżej pozostaje przypadkowym
4 - obcięcie chorągiewki krzyża czy co tam było nie powinno mieć miejsca no i WB zaszwankował, bo kamienie na murach nie powinny mieć czerwonawego zafarbu
5 - też coś z balansem bieli nie tak bo w tym przypadku za żółte,
6 - obcięcie z obu stron zdjęcia ozdobnych kolumn nie powinno mieć miejsca, pokazać jedną w całości a drugiej wcale, byłoby lepsze lub wykadrowanie tak aby tylko okno było widoczne na tle samego muru czyli "zoom in"

I żeby nie było że się czepiam, bo fotki jako albumowe są okej jednak pewne zasady kompozycji kadru jak i samej techniki wykonania są złamane co w tym przypadku nie powinno mieć miejsca. Zasady owszem można łamać ale trzeba to robić świadomie i celowo - tu tego zabrakło :wink:
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 26.07.2007 13:52

Dzięki za obszerny komentarz.
Wiesz Rich, jak robiłem te fotki to nie wiedziałem jeszcze co to GO WB itd.
Pożyczonym aparatem i bez ambicji cykałem. Co nie znaczy, że juz coś umiem ale ambicje się narodziły.
Na szybko wydusiłem tyle na PCcie:

1

Obrazek

2

Obrazek

3

Obrazek

4

Obrazek

5

Obrazek

6

Obrazek

7 Pozdro autor

Obrazek
rich72
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2213
Dołączył(a): 27.02.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) rich72 » 26.07.2007 20:26

Igor, pozwoliłem sobie na przeróbkę 2 Twoich fotek. Powiedz co o nich sądzisz i czy wywalić albo zostawić :)

Obrazek

Obrazek
rafkow
Podróżnik
Posty: 15
Dołączył(a): 29.06.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) rafkow » 27.07.2007 09:01

Witam

Ja również pozwoliłem sobie zająć się zdjęciem Twojej stopy.
Postarałem się poprzez korektę głębi ostrości o wyeksponowanie mocnego punktu zdjęcia jakim został uznany duży palec u nogi ;)
Może dobrym pomysłem było by pomagać forumowym cromaniakom w obróbce ich wakacyjnych fotografii. Nie z każdego zdjęcia zrobi się arcydzieło ale w wielu przypadkach, już podstawowa korekta pozwala na uczynienie zdjęcia dużo przyjemniejszym dla oka.

Obrazek

A tutaj Twoja panorama
Troszkę ją ociepliłem
Obrazek

Ściana, tutaj jedyne według mnie rozwiązanie możliwe do zastosowania, to B&W lub Sepia:
Obrazek

I ostatnia już korekta:
Obrazek

Pozdrawiam
Rafał
http://www.fotoklimaty.pl
Ostatnio edytowano 27.07.2007 09:58 przez rafkow, łącznie edytowano 3 razy
arekwroc
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 715
Dołączył(a): 19.06.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) arekwroc » 27.07.2007 09:27

rafkow całkiem przyjemne w odbiorze lekko podrasowane foto....
rafkow
Podróżnik
Posty: 15
Dołączył(a): 29.06.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) rafkow » 27.07.2007 12:39

Cieszę się, że moja korekta, zostało odebrana przez Ciebie pozytywnie ;)

Pozdrawiam
rafkow
www.fotoklimaty.pl
Jarek36
Globtroter
Posty: 46
Dołączył(a): 27.02.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jarek36 » 27.07.2007 12:52

Trochę to niefajne jak poprawia się zdjęcia za pomocą tych cudownych programów. Pół biedy jak są to drobne korekty ale granica między poprawieniem zdjęcia a jego zmianą jest raczej cienka.

Mnie jako amatorowi bardzo podoba się zachód słońca.

OT
A potraficie zrobić, żeby obok gościa w basenie pływała Monica Bellucci (choćby w stroju) ? ;-)
rafkow
Podróżnik
Posty: 15
Dołączył(a): 29.06.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) rafkow » 27.07.2007 13:35

Jarek36 napisał(a):Trochę to niefajne jak poprawia się zdjęcia za pomocą tych cudownych programów. Pół biedy jak są to drobne korekty ale granica między poprawieniem zdjęcia a jego zmianą jest raczej cienka.

Mnie jako amatorowi bardzo podoba się zachód słońca.

OT
A potraficie zrobić, żeby obok gościa w basenie pływała Monica Bellucci (choćby w stroju) ? ;-)


Witaj,

Według mnie, zależy to od stopnia ingerencji w zdjęcie.
Uważam, że obecne programy graficzne zastępują to czego brakuje fotografii cyfrowej w stosunku do fotografii analogowej. W analogowej, poprzez proces doboru odpowiedniego filmu oraz rodzaju materiałów służących do ich wywoływania można było wpływać na odwzorowanie barw, ziarnistość zdjęć i wiele innych efektów mających wpływ na końcowy odbiór zdjęcia przez osobę oglądającą finalnie wywołaną fotografię.
To co kiedyś odbywało się w ciemni teraz można zrobić w domowym zaciszu przy użyciu komputera, eksperymentując dowolnie i oglądając efekty swoich starań w trybie natychmiastowym.
Można prezentować swoje zdjęcia bez ich dopieszczania jak również można też podać gościom na stół upieczonego kurczaka bez użycia jakichkolwiek przypraw ;)
Na dzień dzisiejszy, pojemność kart oraz koszta zrobienia zdjęcia przy użyciu aparatu cyfrowego są znikome, co z jednej strony powinno skłaniać ludzi do eksperymentowania ale z drugiej strony większość z nich czuje się zwolniona od obowiązku zaplanowania oraz skupienia sie na kadrach bo przecież z tysiąca zdjęć i tak znajdzie się przynajmniej 100 które będą się nadawały do prezentacji.

Pozdrawiam
Rafkow
www.fotoklimaty.pl
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 27.07.2007 13:37

Hej!

Bardzo mi sie podobają Wasze poprawki, można się od Was wiele nauczyć.

Jak znajde chwilę to wrzucę kilka nastepnych, prosze o ocenę ewentualnie korekty. Wszystkie opinie przyjmuję; jestem teraz szczęśliwym posiadaczem Fuji S5600, chodzę, cykam, obrabiam - uczę się, a każda forma nauki dobra.

Rich, w jakim programie zrobiłeś retusz?
Czy PhotoShop jest "nieunikniony"?

Acha!
Zapraszam innych amatorów do wklejania (proszę numerować fotki). Będziemy sie uczyć razem.

Pozdro Igor
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 27.07.2007 14:15

To jedziemy dalej

7

Obrazek

8

Obrazek

9

Obrazek

10

Obrazek

11

Obrazek
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 27.07.2007 15:00

A zablokowane EXIF'y to celowo? Tajemnica obróbki?
To może napiszcie w jakich programach to było robione.
Ja używam Picasa do przycinania i podstawowych korekt, ale np. GO tam się nie da zmienić.
A do zmiany rozdzielczości InfranView.
Możecie polecić jakiś sprytny soft trochę mniej kobylasty od PhotoShopa?
rafkow
Podróżnik
Posty: 15
Dołączył(a): 29.06.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) rafkow » 27.07.2007 15:13

[quote="igg"]To jedziemy dalej
To mnie, w chwili obecnej, czas pozwoli tylko na teoretyczne podsumowanie ;)

7
Według mnie troche za ciasny kadr. ujęcie zrobiłbym ciut szerzej, tak aby z lewego dolnego rogu zaczynała się prawa strona kilwatera a w prawym górnym kończyła się jego prawa strona


8
Tutaj bym starał się tak ustawić ażeby było widać kocie oczy (choćby zamkniętę ;)) Problem jest dosyć duża różnica kontrastów pomiędzy strefą zacienioną a nasłonecznioną. Tego rodzaju problem można rozwiązać albo poprzez doświetlenie sceny flashem albo zrobienia dwóch zdjęć z ustawioną ekspozycją na cienie oraz naświetlone fragmenty kadru oraz późniejsze ich złączenie.


9

Wrócić w to samo miejsce rano albo wieczorem i zrobić to samo zdjęcie przy innym świetle zastanym ;)
W obecnej chwili mamy główny obiekt niedoświetlony w przeciwieństwie do nieba.

10

Problem z ustaleniem głównego motywu zdjęcia. Najpierw dostrzegłem nierozwinięty liść dopiero potem żabkę :) W trzech mocnych punktach (przekątna od lewej góry do prawego dołu) kadru mamy trzy różne mocne elementy.


11

Bez zarzutu, duży plus za prosty horyzont ;)
Można spróbować jeszcze kadrowanie w pionie, zwłaszcza że z lewej strony nic sie nie dzieje.

To moja opinia i nie wszyscy a zwłaszcza autor zdjęcia muszą się z nią zgadzać ;) Będę nawet się cieszył jeżeli ktoś uderzy w polemikę popartą sensownymi argumentami ;)

Pozdrawiam
Rafkow
www.fotoklimaty.pl
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 27.07.2007 15:45

Hej Rafkow!
Na razie trochę się wytłumaczę a póżniej postaram sie jeszcze coś z PCta wydusić;

7 Kilwater; z tego co pamiętam to nie używałem zooma, więc minimalna ogniskowa (bodajrze 38 mm ekw.) ograniczyła kadr. Z lewej strony odciąłem wąski pasek na którym załapał sie kawałek burty. Pokażę je w całości, może to trochę urozmaici fotkę i zmieni środek ciężkości.

8 Rzeczywiście można się było lepiej ustawić, ale tego kota "fociło" na raz kilka osób non stop i takie miejsce mi przypadło. Dubrovnik jest tłoczny...
Co do lampy bardzo cenna uwaga; wryte w mózgownicę.

9 Ta rada najberdziej mi sie podoba :P
Marze o tym, żeby znów tam być. To jest Split.

10 najbardziej rzuca się w oczy liść lewa góra. Wydaje mi się, że autofokus miał problemy z ustawieniem na tej zielonej "rzesie".
Wykadruję osobno żabę i osobno liść, zobaczymy.

11 Horyzont trzeba było prostować :oops: ;Picasa ma taki bajer jak "pochylanie". przydatna rzecz.
Z lewej nic się nie dzieje, ale to jest miejsce dla płynącego jachtu. i Obiekt jest nie centralnie. Próbowałem w pionie i nie podobało mi się.

Dzięki za uwagi, zabieram się do roboty.
Następna strona

Powrót do Chorwacja w naszym obiektywie

cron
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone