Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Albania i Czarnogóra - pytania, porady

Wycieczki objazdowe to świetny sposób na zwiedzenie kilku miejsc w jednym terminie. Można podróżować przez kilka krajów lub zobaczyć kilka miast w jednym państwie. Dla wielu osób wycieczki objazdowe są najlepszym sposobem na poznawanie świata. Zdecydowanie warto z nich korzystać.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 11.07.2011 22:30

pelkin1971 napisał(a):Przeprawa promowa w Butrincie - płatna, nie ma problemu z osobówką?

Prom :wink: jest płatny jakieś grosze, 1 albo 2 euro.
Nie ma najmniejszego problemu z przeprawą, pod warunkiem że nie ma tłumów (we wrześniu nie ma :D )


espeso napisał(a):na dole info o Albanii... czy to w miarę aktualne?

Z tego co tam przeczytałem, na pewno 2 informacje są nieaktualne

Poruszanie się po drogach Albanii wiąże się z 1 euro dziennie.

przy wjeździe powinno nam zostać wypisane zaświadczenie o naszym samochodzie, które jest starannie sprawdzane przy opuszczaniu kraju

Tak było jeszcze kilka lat temu, obecnie takich praktyk już nie stosuje się.

Co do bankomatów nie wiem, nie korzystałem....

Pzdr
piter83pl
Cromaniak
Posty: 651
Dołączył(a): 16.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piter83pl » 12.07.2011 00:06

Ja zawsze korzystam w Albanii z bankomatów. Zdarza się jednak, że niektóre bakomaty nie biorą konkretnych kart np. visa czy mastercard. Ja miałem tą drugą i chyba 2 banki nie chciały jej wziąć, podobnie miał kolega z visą. Zasadniczo jednak wszystko działa w bankomatach raifeissen więc nie ma problemu - generalnie to bankomaty są na każdym kroku, ale w sklepie nie zapłacisz.

P.S Może jeszcze uda mi się wyrwać na wakacje w tym roku i mam pytanie - jest szansa na jakieś spokojne i urokliwe miejsce pomiędzy Sarande i Vlore w "rozsądnej" cenie?

Pozdrawiam
espeso
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 524
Dołączył(a): 30.06.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) espeso » 12.07.2011 07:52

bardzo dziekuje za odpowiedź ... im bliżej wyjazdu tym człowiek bardziej podekscytowany :D ale rozumiem, ze jakieś euro lepiej mieć ze sobą do wymiany.
pelkin1971
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 157
Dołączył(a): 28.01.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) pelkin1971 » 12.07.2011 08:19

kulka53 napisał(a):
pelkin1971 napisał(a):Przeprawa promowa w Butrincie - płatna, nie ma problemu z osobówką?

Prom :wink: jest płatny jakieś grosze, 1 albo 2 euro.
Nie ma najmniejszego problemu z przeprawą, pod warunkiem że nie ma tłumów (we wrześniu nie ma :D )


Kulka dziękuje za informacje
espeso
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 524
Dołączył(a): 30.06.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) espeso » 12.07.2011 08:24

:D :lol: super przeprawa
Racibor
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 116
Dołączył(a): 08.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Racibor » 12.07.2011 17:36

kulka53 napisał(a):Sam Maglic taki sobie, ale widoki świetne.
Cała Kucka Krajina jest mz bardzo atrakcyjna.
Zdjęcie z mojego avatara pokazuje ją z drogi na Maglic
Pzdr

Magic będzie na rozgrzewkę.
Kucką Krajinę widziałem tylko z daleka, z Kumów, Visitora, Trojana. Obrazek
Wygląda zachęcająco.

Co prawda kiedyś wyczytałem że położyli 22 km asfaltu na budowanym odcinku Saranda - Konispol ale do Butrintu we wrześniu 2010 było może 2 km nówki przed Ksamil, reszta w budowie. Z tego co znalazłem w necie, za kanałem pod nowy asfalt przygotowany był tylko kawałek z Konispola do przejścia, wcześniej stara, wąska asfaltówka.

Byliśmy w sierpniu 2010. Wracaliśmy z Butrintu drogą po wschodniej stronie Liqeni i Butrintit. Za promem do Xarre była stara asfaltowa droga a dalej, prawie do samej Sarandy nowy asfalt (może to te 22 kilometry), lecz niezbyt szeroki. Stąd wnioskuję, że główną trasą dojazdową będzie, budowana z rozmachem, droga po zachodniej stronie jeziora.
piotrmks
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 352
Dołączył(a): 02.09.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrmks » 12.07.2011 18:39

espeso napisał(a):http://cro.pl/forum/viewtopic.php?t=32883
na dole info o Albanii... czy to w miarę aktualne? zwłaszcza te bankomaty mnie zaniepokoiły ...


Informacje pewnie aktualne... były z 10 lat temu. Bankomaty pluły kasa na sam widok karty płatniczej ING-u. Sjesty w Kruji nie zauważyłem. Nie widziałem ani jednej ukradzionej klapy od studzienki. Jezdza w stylu południowym. Od czasu do czasu trafi sie jakis raider w ogromnym suvie.
Ale jazda to nie horror. A na pewno w porownaniu z jazda po polskiej prowincji w sobote wieczorem.
Hotel Panorama w Kruji 7 juro za nocleg ze sniadaniem. W starszej "osmanskiej czesci". Nowy wypasiony pokój 15 juro.
Polecam odwiedzic meczet zaraz obok. Mozna pogadac z Albanczykiem który uwierzył w Allaha w Kanadzie. Miły chłopak i swietnie gada po agielsku. Drugi wierzacy to neofita. Gada tylko po albansku ale cały czas przekonywal nas ze Allah Akbar. Trzeci nic nie mowi. Sa podejrzenia,że to jedyny chrzescijanin w Kruji.
espeso
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 524
Dołączył(a): 30.06.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) espeso » 13.07.2011 11:08

:D tak sądziłam, ze wiadomości są jednak trochę przestarzałe a historia o "nic nie mówiacym " - rewelka :) chyba musze to zobaczyć
pelkin1971
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 157
Dołączył(a): 28.01.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) pelkin1971 » 13.07.2011 21:50

Tak się zastanawiam....
Zacznę od początku.
W połowie września z żoną planujemy następującą trasę: Poznań - HR- BiH - CG ( do tego miejsca zwiedzone, wszystko znajome i trafię nawet bez mapy - oczywiście WSZYSTKO grubo przesadzone ale 4 lata doświadczenia jest) najdalej dotarliśmy do Shkodry. W te wakacje chcemy dotrzeć do Lefkady oczywiście przez Albanie. Chciałem się na parę dni zatrzymać w południowej Albanii i właśnie się zastanawiam gdzie: Himare, Palermo, Qeparo, Borsh czy może Sarande? Gdzie są piękne widoki, czyste plaże. Będzie to druga połowa września a więc czy będzie problem z pokojem do spania ( w CG łapią na ulicach turystów)
Na Lefkadzie myślę, że nie będzie problemów - spanie w namiocie.
Natomiast wracając chcemy przez Korce wlecieć na dwa dni do Ohridu i czy tam znajdzie się bez większych problemów pokój. Oczywiście bierzemy ze sobą namiot ale na początku października to już za zimno w Ohridzie.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 13.07.2011 22:21

pelkin1971 napisał(a):Chciałem się na parę dni zatrzymać w południowej Albanii i właśnie się zastanawiam gdzie: Himare, Palermo, Qeparo, Borsh czy może Sarande? Gdzie są piękne widoki, czyste plaże. Będzie to druga połowa września a więc czy będzie problem z pokojem do spania

Tylko przejeżdżaliśmy przez albańską rivierę, ale najbardziej chyba podobało się nam w jej północnej części, w Dhermi. Borsh także wydaje się ok, ale tak naprawdę jak sam zobaczysz, ocenisz czy to jest właśnie TO. A może Ksamil?
Byliśmy właśnie około połowy września i tak naprawdę zaszokował nas kompletny brak jakichkolwiek turystów. Zero zagranicznych rejestracji, zupełne pustki. Także sądzę że kłopotów ze znalezieniem kwatery nie będzie żadnych.

pelkin1971 napisał(a):Natomiast wracając chcemy przez Korce wlecieć na dwa dni do Ohridu i czy tam znajdzie się bez większych problemów pokój. Oczywiście bierzemy ze sobą namiot ale na początku października to już za zimno w Ohridzie.

Również i tu nie powinno być problemów. W Ochrydzie też byliśmy parę lat temu w 2 połowie września i także i tam było dość już pusto. W każdym razie apartament za 20 euro znaleźliśmy bez problemu.
am1974
Croentuzjasta
Posty: 353
Dołączył(a): 15.01.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) am1974 » 13.07.2011 22:56

Witam,

tak się składa, że przebywamy już drugi tydzień w Ksamil i jest to pierwszy nasz pobyt w Albanii (w końcu). W skrócie cudowne widoki, przemili i uczynni ludzie a jedzenie to poezja... ;) Do tego wszystkiego przystępne ceny.
Zaryzykuję stwierdzenie, że to nasze najlepsze wakacje... :)
Chętnie odpowiem na pytania.
Mała galeria zdjęć z Ksamil, Sarandy i Butrintu:

http://www.fmix.pl/my_slideshow/1802/79069/albania-2011.html

Pozdrawiam.
Artur

PS. Większa relacja na forum po powrocie...
piotrmks
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 352
Dołączył(a): 02.09.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrmks » 13.07.2011 23:08

pelkin1971 napisał(a):Natomiast wracając chcemy przez Korce wlecieć na dwa dni do Ohridu i czy tam znajdzie się bez większych problemów pokój. Oczywiście bierzemy ze sobą namiot ale na początku października to już za zimno w Ohridzie.


Na początku lipca nocowałem w Dolno Konjsko pod Ochridem. Turystów niedobitki. Głównie plecakowcy. Macedonczycy twierdza że ostatnimi turystami na ktorych zarobili byli usaci i holendrzy z wojsk stabilizacyjnych.
piter83pl
Cromaniak
Posty: 651
Dołączył(a): 16.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piter83pl » 14.07.2011 00:16

Fakt teraz jest pusto, ale w lato jest tam sporo ludzi. Ja jeżdżę do Trpejcy - mi to miejsce najbardziej odpowiada, jednak po/przed sezonem polecam Ohrid - w małych mieścinkach wszystko jest zamknięte i nawet nie ma gdzie zjeść, a Ohrid jak nie ma tłoku jest przepiękny. To samo jest z Ksamil - w czerwcu oprócz nas na plaży były jakieś zupełnie niedobitki - wszystko pozamykane na głucho, łącznie z większością hoteli. Od Ksamil dużo lepsze wrażenie zrobiła na mnie Saranda, ale to przed sezonem gdzie byli praktycznie sami lokalni - w sezonie to pewnie jest makabra. Ja odniosłem w Ksamil wrażenie że to jest jeden wielki budowo-poligon, szczególnie jak powiał wiatr. Co do października w Ohrydzie, to podobnie jak w Korczy może być już chłodno.
Pozdrawiam!
pelkin1971
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 157
Dołączył(a): 28.01.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) pelkin1971 » 14.07.2011 08:21

kulka53 napisał(a):
pelkin1971 napisał(a):Chciałem się na parę dni zatrzymać w południowej Albanii i właśnie się zastanawiam gdzie: Himare, Palermo, Qeparo, Borsh czy może Sarande? Gdzie są piękne widoki, czyste plaże. Będzie to druga połowa września a więc czy będzie problem z pokojem do spania

Tylko przejeżdżaliśmy przez albańską rivierę, ale najbardziej chyba podobało się nam w jej północnej części, w Dhermi. Borsh także wydaje się ok, ale tak naprawdę jak sam zobaczysz, ocenisz czy to jest właśnie TO. A może Ksamil?
Byliśmy właśnie około połowy września i tak naprawdę zaszokował nas kompletny brak jakichkolwiek turystów. Zero zagranicznych rejestracji, zupełne pustki. Także sądzę że kłopotów ze znalezieniem kwatery nie będzie żadnych.






pelkin1971 napisał(a):Natomiast wracając chcemy przez Korce wlecieć na dwa dni do Ohridu i czy tam znajdzie się bez większych problemów pokój. Oczywiście bierzemy ze sobą namiot ale na początku października to już za zimno w Ohridzie.

Również i tu nie powinno być problemów. W Ochrydzie też byliśmy parę lat temu w 2 połowie września i także i tam było dość już pusto. W każdym razie apartament za 20 euro znaleźliśmy bez problemu.



Chyba będzie mądrzej wybrać większą miejscowość ze względów kulinarnych :D . W małych miejscowościach mogą być pozamykane knajpki. Jak na tą chwile to skłaniam się ku Ksamil za waszą radą.
W tym również utwierdził mnie am1974 poprzez swoje zdjęcia.
Z Ksamil jest blisko do Sarande można zwiedzić Antyczny Teatr no i w pobliżu jest "zacny" prom o którym pisałeś wcześniej a na Lefkadę już żabi skok.

[/b] piter83pl jeżeli nie Ksamil to Sarande zobaczymy na miejscu.
Będzie pusto od turystów to mamy pole do popisu :D

20 euro to przystępna cena :D zważywszy na to, że będą to raczej niskobudżetowe wakacje :D Wiadomo zwiedzić jak najwięcej wydać jak najmniej. Oczywiście nie zawsze tak można.

piter83pl zdawałem sobie sprawę, że na początku października w Ohrid i Korce może być już zimno a szczególnie noc.



Dziękuje wszystkim za zacne rady
espeso
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 524
Dołączył(a): 30.06.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) espeso » 14.07.2011 08:29

o rrrrany :!: :D i to są zdjęcia z teraz??? właśnie teraz?
my dopiero koło 8 sierpnia ale w takim razie to już przebieram nóżkami :lol: też chcemy dotrzeć do Ksamil
czy tam mozna gdzieś spać w namiocie? znaczy czy na tzw dziko? czy może są jakies camingi? a zresztą zobaczę na miejscu :D
ale - poproszę o informację co warto i można zjeść
wszyscy wychwalają kuchnię a ja się obawiam ze nie będę miała pojęcia co kryje sie pod daną nazwą :D no może w tej kwestii to nie chce niespodzianki :wink:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Relacje wielokrajowe - wycieczki objazdowe



cron
Albania i Czarnogóra - pytania, porady - strona 59
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone