Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Akademia Języka Chorwackiego.

Dział dla miłośników nie tylko czystej turystyki i wypoczynku. Nauka języka chorwackiego. Tematy publicystyczne, historia, film, muzyka, literatura, sport i kuchnia chorwacka.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Jolanta M
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4523
Dołączył(a): 02.12.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jolanta M » 18.02.2005 23:00

zawodowiec napisał(a):a tak poza tym, jak jest 'malo' w znaczeniu 'malo' a nie 'troche'?

Čini mi se, że malo to mało, a premalo to zbyt mało.
drusilla
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2864
Dołączył(a): 18.12.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) drusilla » 18.02.2005 23:00

No jasne że znam i lubię "Gorzką rzekę" :D - w koncu to romantyczna pjesma a to moje ulubione :wink: - i kolejne tłumaczenie do kolekcji - hvala Jolu :D - dobrze mieć znajomości :wink: :D
Laku noć !
zawodowiec
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3461
Dołączył(a): 17.01.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) zawodowiec » 19.02.2005 01:40

Jolanta Michno napisał(a):Ja nie wiem. Ale może... może jesteś po prostu czarny jak smoła. Odwiedziłam dziś stronkę od pokazywania twarzy, ale ze skodzinki ryjka dojrzeć nie zdołałam. Całe zdjęcie jakieś czarniawe, więc może i ryjek czarny? :wink:

Ryjek moze nie czarny, ale pod koniec chorwackich wakacji czasem troche wpada w czerwony a potem brazowy :) A zdjecie moze troche kompresja sciemnila? na orginale ryjek przeswituje przez szybe :) a tu rzeczywiscie lepiej widac skodzinke i ta zwalona skale...

Amelka napisał(a):Zawodowiec, a masz piegi??

Tylko troche na plecach od slonca :) Czyli pegula to moze byc piegus? Chyba nie mam az tak sie rzucajacych w oczy... czyli dalej pozostaje niepewnosc skad to, moze az do nastepnego razu jak mi Jošo i Jasenka sami powiedza :)

W miedzyczasie przy robocie posluchalem troche Islamovića. Troche nierowny, ma lepsze i kiepsciejsze kawalki, dalej chyba najbardziej lubie Budowlanca. A jak chcecie sie posmiac to polecam 'Ti si moja explozija', wszystko zrozumiale az za bardzo ;)
Laku noć klapo!
Jolanta M
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4523
Dołączył(a): 02.12.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jolanta M » 19.02.2005 01:56

Pośmiać się zawsze dobrze. Jutro spróbuję ściągnąć tą Eksplozję.
Zrozumiałe aż za bardzo? Hmmm...

Drusilla powinna spróbować. Jeśli aż za bardzo, to może w sam raz. :wink: :)
A można słuchać bez słuchawek? :wink:

Laku noć, klapo!
zawodowiec
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3461
Dołączył(a): 17.01.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) zawodowiec » 19.02.2005 02:21

Jola mozna bez sluchawek, i koniecznie z malzonkiem :wink:
drusilla
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2864
Dołączył(a): 18.12.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) drusilla » 19.02.2005 11:22

Bok klapo ! :D
Szefie co za okropna piosenka!!Buuaaaaahahahahahaaaa :lol: - fakt że BARDZO zrozumiała :wink: :D ale moje biedne wrażliwe uszy z szoku nie wyjdą chyba przez tydzień
8O :lol: Szybciutko muszę przeprowadzić kurację swoim stałym <czytaj słodkim>repertuarem :lol:
Jola - ciekawe czy będziesz pod wrażeniem :lol:
Milog dana svima!
Jolanta M
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4523
Dołączył(a): 02.12.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jolanta M » 19.02.2005 13:25

Bok!
:lol: Właśnie się uśmiałam. :lol: Niezła Eksplozija!!! :lol:
Ale... rzeczywiście raz wystarczy. Posłuchać, oczywiście, bo do śmiechu zawsze znajdzie się jeszcze z tysiąc powodów. :)
Tekst rzeczywiście BARDZO zrozumiały, bez wdawania się w detale, oczywiście.

U mnie kuracja non stop, że się z angielska wyrażę. :wink:
Jakieś tam "Lipote gladan, jubavi žedan" - Spalato, czy "Tamo di sunce sja" Rončevića, czy Mirek Škoro... czy dużo, dużo innych. :D

A aktualnie leci "Pijem dušo" Thompsona. Syn przy sprzęcie. Mówiłam, że to jedna z jego ulubionych (moja też zresztą). Mam "sprzymierzeńca" w domu. Mąż już moich płyt nie włącza wcale, bo jeśli dorwie się do sprzętu, to robi jakąś zmianę. Ale nie znaczy to, że nie lubi. Wie dobrze, że mi trudno włączyć coś innego. :wink: :D Więc sam musi, jak chce odmiany.

Milog dana svima!
Jola
drusilla
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2864
Dołączył(a): 18.12.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) drusilla » 19.02.2005 15:43

Bok !
Ja dziś zrobiłam sobie odmianę i włączyłam inne płytki ale oczywiście też z akcentami chorwackimi :wink: - jakoś tak uzależniłam się od tej muzyki i żyć bez niej nie potafię :D
Odświeżyłam sobie piosenkę od której w sumie zaczęła się moja fascynacja cromusic :) - był to konkurs Eurowizji w 1993roku - piosenkę śpiewał zespół Put - miałam manię nagrywania piosenek na kasety- kasetę z tego roku mam do tej pory - nie potrafiłam jej wyrzucić i ciągle wracałam do tej piosenki - niby nie nadzwyczajna ale na mnie zrobiła ogromne wrażenie - może dlatego ze była taka smutna - wtedy trwała wojna :cry: .
Teraz dzięki netowi mam ją w lepszej jakosci :lol: - dziwne ale po tylu latach podoba mi się tak samo.Wtedy myślałam że piękniejszej i bardziej przejmującej nie usłyszę już nigdy.No i nie słyszałam aż do roku 2000 kiedy to "Ostani" dosłownie zwaliło mnie z nóg :)
Potem dołączyli inni wykonawcy i inne piosenki ale... 8) :D

Tisuce snova dalekih
Ruza u srcima zaspalih
Leptira tisuce sarenih
K'o dusa nevinih

Osamnaest godina
Moga Ivana
Moli za njega
Pjesmo andjela

Don't ever cry
Don't ever cry
Never say goodbye
Never say goodbye

Osamnaest godina
Moga Ivana
Moli za njega
Pjesmo andjela

Mir daj nam ti
Mir daj nam ti
Nebo ljubavi
Nebo ljubavi
Don't ever cry...

Don't ever cry
My Croatian sky

Moja koleżanka z ławki pewnie zaraz mnie zruga za "haczyki" :lol: ale taki tekst znalazłam i na 100 % nie jestem pewna czy dałabym je w odpowiednie miejsca - wolę więc nie dawać wcale :lol:
Hmmm rozpisałam się "trochę" :lol: - oprostite :oops: - ale czasami mnie ogarniają takie sentymetalne nastroje :wink:
Bok klapo !
Jolanta M
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4523
Dołączył(a): 02.12.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jolanta M » 19.02.2005 15:53

Och, koleżanko z ławki!
Co tam haczyki!!!

Widzę, że nawet ci tłumaczyć jej nie trzeba.
Och... No właśnie... Ten 1993.

Bok!
drusilla
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2864
Dołączył(a): 18.12.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) drusilla » 19.02.2005 16:53

Eshhh koleżeńsko - profesorskie tłumaczenie mile widziane :lol: - bo ja tylko domyślam się mniej więcej o co w tym wszystkim chodzi - gdzieś głęboko "czuję" tą piosenkę <nie umiem tego inaczej wyrazić> tylko przełożyć jej tak dosłownie nie umiem :oops: - hmmm zauważyliscie że tą muzykę albo się kocha albo się jej nie lubi ?- ale nie można być wobec niej obojętnym :) - albo tylko ja mam taki dziwne odczucie :roll:
zawodowiec
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3461
Dołączył(a): 17.01.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) zawodowiec » 19.02.2005 23:44

Bok klapo!
Fajnie ze Explozija zostala wlasciwie zrozumiana :lol:
Drusilla, znalazlem tekst z ogonkami, zeby Cie zaktywizowac :) to podaje slowka w postaci przyswajalnej dla riječnika (mianownik l.p., bezokolicznik itp, jesli akurat nie sa w tej formie) i adres mojego riječnika

http://www.tkuzmic.com/dictionary/

jak sama poszukasz to na dluzej zapamietasz :D riječnik niestety chorw.-ang. (dziala w obie strony!) ale slowka proste :)

PUT - Don't ever cry

Tisuće snova dalekih (tisuća, san)
Ruža u srcima zaspalih (srce, zaspao, l. mnoga)
Leptira tisuće šarenih (leptir, šaren, l. mn.)
K'o duše nevinih (k'o = kao?, duša, nevin(a) )

Osamnaest godina
Moga Ivana (moj)
Moli za njega (moliti)
Pjesmo anđela (pjesma; ciekawostka - aniol w mianowniku to anđeo - zdziwilem sie jak zobaczylem 8O )


Don't ever cry
Don't ever cry
Never say goodbye
Never say goodbye

Don't ever cry
Don't ever cry
Never say goodbye
Never say goodbye

Osamnaest godina
Moga Ivana
Moli za njega
Pjesmo anđela

Mir daj nam ti
Mir daj nam ti
Nebo ljubavi
Nebo ljubavi

Mir daj nam ti
Mir daj nam ti
Nebo ljubavi
Nebo ljubavi

Don't ever cry
Don't ever cry
Never say goodbye
Never say goodbye

Don't ever cry
Don't ever cry
Never say goodbye
Never say goodbye

Don't ever cry
My Croatian sky


Amelko jeszcze jedna rzecz - czy moglem zostac pegula od kropek na stopie po kolcach jeza? Jasenka jako zawodowa pielegniarka mi fachowo zoperowala stope igla wyciagajac ponad 20 kolcow, wczesniej przyjalem znieczulenie ogolne kielonkiem rakiji :lol:
Amelka
Croentuzjasta
Posty: 199
Dołączył(a): 17.02.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) Amelka » 19.02.2005 23:57

Zawodowiec,
ja obstawiam, ze pegula to od słowa "pega" czyli plama, a na twarzy to pieg, ale jak zwykle to może być zla poszlaka, bo wszystko zalezy od kontekstu :)
W gre wchodzi jeszcze pegla czyli żelazko (peglati to prasować), ale jakoś mi nie wyglądasz na sprasowanego :))
To tyle ode mnie
Wasz detektyw językowy :)) Amelka
Jolanta M
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4523
Dołączył(a): 02.12.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jolanta M » 19.02.2005 23:59

Dobra večer!
Serdecznie witam w miły sobotni wieczór i żeby nie dezaktywować koleżanki Drusilli, wycofuję jednak tekst. :wink:
Pozdrav, klapo! :)
Jola
Ostatnio edytowano 20.02.2005 00:16 przez Jolanta M, łącznie edytowano 1 raz
Jolanta M
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4523
Dołączył(a): 02.12.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jolanta M » 20.02.2005 00:03

Hej, hej, witam jeszcze raz. :)

Koleżanko z ławki, do pracy!!!
Nije lako! :wink:

Pozdrav
Jola
Ostatnio edytowano 20.02.2005 00:19 przez Jolanta M, łącznie edytowano 1 raz
zawodowiec
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3461
Dołączył(a): 17.01.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) zawodowiec » 20.02.2005 00:13

Amelko, hvala! tez sie w miedzyczasie bawie w detektywa.
Wyguglalem dyskusje z jakiegos forum

przed finalem mistrzostw swiata w pilce recznej (6 luty) ktos mowi:
- nadam se da necu ispasti pegula ali prvo cestitke novim starim Svijetskim prvacima (mam nadzieje ze nie wyjde na pegula ale najpierw gratulacje nowym-starym mistrzom swiata)

i juz po meczu (wiemy jak sie skonczyl ;) ) ktos mu odpowiada:
- U sportu se NIKAD ne čestita unaprijed! Stvarno si ispao pegula... Nema veze, 2. mjesto je isto dobro. (w sporcie sie nigdy nie gratuluje przed faktem! rzeczywiscie wyszedles na pegula... nie ma wyjscia, 2 miejsce tez dobre)

i nasz pegula odpowiada:
- e stvarno sam ispao pegula...šteta ali i drugo mjesto je uspjeh iako nama nikad dovoljno! (rzeczywiscie wyszedlem na pegula... szkoda ale i 2 miejsce to sukces, jednak to nam w zaden sposob nie wystarczy)

no i... pechowiec by pasowal? a moze gapa? chyba jednak jak juz tyle wyguglalem to gapa nie jestem 8)

P.S. Jolu, zdezaktywowalas nam Drusille! :lol:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Kultura chorwacka


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Akademia Języka Chorwackiego. - strona 42
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone