Chorwacja Online..........odkryj Chorwację na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków

Akademia Języka Chorwackiego.

Dział dla miłośników nie tylko czystej turystyki i wypoczynku. Nauka języka chorwackiego. Tematy publicystyczne, historia, film, muzyka, literatura, sport i kuchnia chorwacka.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Leon
Rezydent

Nieprzeczytany postnapisał(a) Leon » 01.12.2004 09:53

Dzien dobri, poniewarz mam malo czasu bende krutki:
molim stol za četri osobe prosze stol za czteri osobi

w restauracijach czensto proponuja rybi (nieraz za nieboticzna cene "oborita" jak lubin(brancin, smudut), komarča(orada, dorada) zubatac, škrpina, kovač, fratar, ovčica itp...). Zwiczaj jest taki ze jak sie zamawia ta ryba z gornej polki ze mozna ja obejrzec sprawdzic swiezosci wybrac ze wzglendu na wielkoszc i liczbe gosci przi stole. W ten sposob mozecie uniknoc to co mnie spotkalo 1990 roku w Karpaczu w hotelu Solni. Mianowicie zamowile golanke na piwie a oni my prziniosli golone ciezka chiba z 3 kilo. Nie bilo problemu z zaplaceniem ( wtedi Polska bila tanim krajem), ale tak sie niestety jeszcze robi w krajach tranzicijnich z opcokrajowcem. Wienc...
Molim pokažite nam ribu koju nudite..... Prosze pokazcie nam rybe ktora proponujecie
Diego M
Cromaniak
Re: Czasowniki

Nieprzeczytany postnapisał(a) Diego M » 01.12.2004 12:13

Pipi napisał(a):Oto odmiana czasowników, którą juz tu kiedys pisałam, więc mała powtórka się przyda :)))

czas teraźniejszy czasownika "być" (PREZENT na chorwacki)

ja sam mi smo
ti si vi ste
on , ona , ono je oni, ona , one su

czas przeszły czasownika "być" (PERFEKT na chorwacki)
ja sam bila (kobieta), ja sam bio (mężczyzna ) , ja sam bilo (r.nijaki )
ti si bila (bio, bilo )
on, ona ono je bila (bio, bilo )
mi smo bili (bile, bila)
vi ste bili (bile, bila)
oni su bili (bile, bila)

czas przyszły czasownika 'być" (FUTUR na chorwacki)
ja ću biti
ti ćes biti (nad c jest haczyk - wymawiamy jak sz )
on, ona, ono će biti
mi ćemo biti
vi ćete biti
oni, ona, ono će biti

odmiana czasownika mieć ( imati )
ja imam mi imamo
ti imaš vi imate
on ima oni imaju
czas przeszły:
ja sam imala (imao) mi smo imali
ona je imala vi ste imali
on je imao oni su imali

czas przyszły:
ja ću imati mi ćemo imati
ti ćeš imati vi ćete imati
on će imati oni će imati

Do Pipi
Proszę napisz jeszcze raz drugą osobę liczby pojedyńczej czsownika mieć w czasie przeszłym/chyba jest pominięta//.
:lol:
Mam jeszcze pytanie do naszych profesorów czy są przypadki w jęz.chorwackim. :lol:

pzdr :papa: :papa:
platon
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) platon » 01.12.2004 12:48

Leon napisał(a):Dzien dobri, poniewarz mam malo czasu bende krutki:

w restauracijach czensto proponuja rybi (nieraz za nieboticzna cene "oborita" jak lubin(brancin, smudut), komarča(orada, dorada) zubatac, škrpina, kovač, fratar, ovčica itp...). Zwiczaj jest taki ze jak sie zamawia ta ryba z gornej polki ze mozna ja obejrzec sprawdzic swiezosci wybrac ze wzglendu na wielkoszc i liczbe gosci przi stole. W ten sposob mozecie uniknoc to co mnie spotkalo 1990 roku w Karpaczu w hotelu Solni. Mianowicie zamowile golanke na piwie a oni my prziniosli golone ciezka chiba z 3 kilo. Nie bilo problemu z zaplaceniem ( wtedi Polska bila tanim krajem), ale tak sie niestety jeszcze robi w krajach tranzicijnich z opcokrajowcem. Wienc...
Molim pokažite nam ribu koju nudite..... Prosze pokazcie nam rybe ktora proponujecie

A jaką rybę Leonie polecasz z tych wymienionych przez siebie ?
Piotr Lutynski
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) Piotr Lutynski » 01.12.2004 13:15

Leon napisał(a):W ten sposob mozecie uniknoc to co mnie spotkalo 1990 roku w Karpaczu w hotelu Solni. Mianowicie zamowile golanke na piwie a oni my prziniosli golone ciezka chiba z 3 kilo. Nie bilo problemu z zaplaceniem ( wtedi Polska bila tanim krajem), [CIACH]

Skad ja to znam.... :D

Piotr
Leon
Rezydent

Nieprzeczytany postnapisał(a) Leon » 01.12.2004 13:30

...z historii
jolek
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) jolek » 01.12.2004 15:26

Mam jeszcze pytanie do naszych profesorów czy są przypadki w jęz.chorwackim.

To temat następnej lekcji, w czwartek :D
Diego M
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) Diego M » 01.12.2004 15:44

Dzięki Ci Jolek-to do czwartku/ już jutro-ciekawe co będzie// :lol: :hut:

pzdr :papa: :papa:
MorskiPas
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) MorskiPas » 01.12.2004 19:55

Ja przepraszam za nieobecność na pierwszej lekcji, ale kazali mi robić jakieś kalendarze. Wiem, że to żadne usprawiedliwienie i obiecuję poprawę.

A motywację do nauki mam, po tym jak kiedyś (dawno temu) zapytałem o drogę, a potem skręcałem na każdym skrzyżowaniu w prawo.

pozdraviam Krzysiek
Pipi
Odkrywca
Nauka

Nieprzeczytany postnapisał(a) Pipi » 01.12.2004 21:53

Ok, juz uzupełniam.
Druga osoba liczby pojedynczej czasownika miec w czasie przeszłym :
rodzaj meski : ti si imao
rodzaj zenski: ti si imala

Co do pytania o przypadki. Sa!! I to tyle samo co w języku polskimNominativ tko?sto? ( s z haczykiem)
Genitiv koga ? cega? (c z haczykiem
Dativ komu? cemu? ( c z haczykiem)
Akkusativ koga? sto? ( s z haczykiem)
Vokativ
Lokativ o komu? o cemu ? ( c z haczykime)
Instrumental s kim ? s cim ? ( c z haczykiem)

Pozdrawiam
Pipi
Odkrywca
słówka

Nieprzeczytany postnapisał(a) Pipi » 01.12.2004 22:00

Mam dla Was jeszcze pare słówek:

Poljska - Polska
Poljak - Polak
Poljakinja - Polka
domovina - ojczyzna
glavni grad - stolica
strani jezik - język obcy
maternji jezik - język ojczysty
platon
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) platon » 01.12.2004 23:02

MorskiPas napisał(a):Ja przepraszam za nieobecność na pierwszej lekcji, ale kazali mi robić jakieś kalendarze. Wiem, że to żadne usprawiedliwienie i obiecuję poprawę.

A motywację do nauki mam, po tym jak kiedyś (dawno temu) zapytałem o drogę, a potem skręcałem na każdym skrzyżowaniu w prawo.

pozdraviam Krzysiek

Myslę ,ze profesory u nas w cro wyrozumiałe.Wyższa konieczność.
Nieobecność usprawiedliwiona.
platon
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) platon » 01.12.2004 23:16

Leon napisał(a):Dzien dobri, poniewarz mam malo czasu bende krutki:

,,Bedę krutki''.Ta wypowiedż Leona jest na pewno fascynująca dla ogółu.
Jak to przetłumaczyc na Polski?Bede sie streszczać?-ale to takie uroku nie ma.Leon jesteś Wielki.
MorskiPas
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) MorskiPas » 01.12.2004 23:20

platon napisał(a):Nieobecność usprawiedliwiona.

Dziękuję Panie Dyrektorze.

A z tą synchronizacją wykładów to ja bym na Profesorów nie naciskał. Niech sobie będą nawet po 10 jednego dnia. I tak każdy czyta kiedy może i uczy się ile chce. Przynajmniej do pierwszego kollokwium.

pozdraviam MP
platon
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) platon » 01.12.2004 23:23

MorskiPas napisał(a):
platon napisał(a):Nieobecność usprawiedliwiona.

Dziękuję Panie Dyrektorze.

A z tą synchronizacją wykładów to ja bym na Profesorów nie naciskał. Niech sobie będą nawet po 10 jednego dnia. I tak każdy czyta kiedy może i uczy się ile chce. Przynajmniej do pierwszego kollokwium.

pozdraviam MP

Może i masz rację.Pozdrawiam.(Moze tylko dla mnie to było za duzo ,a zdolny jestem :wink:=
antek
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) antek » 02.12.2004 08:54

Zeszyt założony, pierwwsza lekcja Pipi i Jolka odrobiona...chyba nie będzie nudno w długie jesienne wieczory...
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Kultura Chorwacka

Akademia Języka Chorwackiego. - strona 3
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Serwis Cro.pl Chorwacja Online wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja serwisu Cro.pl Chorwacja Online nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

chorwacja online - cro.pl 1999-2019