Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Akademia Języka Chorwackiego.

Dział dla miłośników nie tylko czystej turystyki i wypoczynku. Nauka języka chorwackiego. Tematy publicystyczne, historia, film, muzyka, literatura, sport i kuchnia chorwacka.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
petris
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2590
Dołączył(a): 06.12.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) petris » 12.11.2005 19:48

Prot napisał(a):dla Petris


Dzięki :) :) Tą strone ezgety mam od dawna ,nie natrafilam na Kastelana,wiersz bardzo piękny,na tyle ile go rozumiem. :cry: rozumiem dosc sporo,choć jestem analfabetem jezykowym,tz. jestem poliglotą w złosliwym zrozumieniu.ale sie staram.
A Tobie cezarku000 dziekuje bardzo, sprawiłes mi wielka radosc.
I nidgy ,nigdy nie napisze nic przykrego ,nawet jak mnie wkurzysz :roll: :roll:

petris
Kasper
Globtroter
Posty: 50
Dołączył(a): 10.03.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kasper » 13.11.2005 11:46

Mam nadzieję, że mnie nie pogonicie, ale mam prośbę - przetłumaczcie mi tekst z ogłoszenia, większość rozumiem ale nie wszystko. A tu tacy znawcy. Przepraszam ale będzie bez chorwackich znaków.
1.-Objekt u naravi vikendica nalzi se u divljoj uvali "Ducac" na Bracu 7 km istocno od Postira. Pogodno za ljubitelje rombizon turizmj jer gost ima mir, tisinu, samocu. Upotreba solarne energije. Voda je kisnica sprovadena na pipe. Pogledati slike objekta i pjescane plaze.
2.- Nazalost, nije moguc kontakt putem emaila jer email adresa kontakt osobe nije poznata.
Z góry wielkie dzięki.
zawodowiec
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3461
Dołączył(a): 17.01.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) zawodowiec » 13.11.2005 12:03

1. Obiekt o charakterze domku letniskowego znajduje się w pięknej zatoczce "Ducac" na wyspie Brac 7km na wschód od Postira. Szczególnie dla miłośników turystyki (nie wiem jakiej - rombizon???), ponieważ goście mają spokój, ciszę, samotność. Zasilanie energią słoneczną. Woda deszczówka doprowadzana rurą. Obejrzyjcie zdjęcia obiektu i piaszczyste plaże.
2. Niestety nie jest możliwy kontakt emailem bo adres osoby kontaktowej nie jest znany.

pzdr
Prot
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 843
Dołączył(a): 30.01.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Prot » 13.11.2005 12:39

zawodowiec napisał(a):1. Obiekt o charakterze domku letniskowego znajduje się w pięknej zatoczce "Ducac" na wyspie Brac 7km na wschód od Postira. Szczególnie dla miłośników turystyki (nie wiem jakiej - rombizon???), ponieważ goście mają spokój, ciszę, samotność. Zasilanie energią słoneczną. Woda deszczówka doprowadzana rurą. Obejrzyjcie zdjęcia obiektu i piaszczyste plaże.
2. Niestety nie jest możliwy kontakt emailem bo adres osoby kontaktowej nie jest znany.

pzdr

Jak szukasz spokoju i samotności to jesteś takim Robinsonem (Kruzoe :wink: ).Szczególnie taka nazwa jest używana jak wynajmujesz latarnię morską ,albo małą wysepkę ,albo jak wkoło nie ma cywilizacji i Ty tam się męczysz sam lub z rodziną. :D
cytat ;,,Ljubitelji rombizon turizma mogu odabrati Otok Žut, kućicu za 4 osobe, riva,voda cisterna, plin itd, svjetlo solarno ili plinsko.tel.''
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 13.11.2005 15:25

Prot napisał(a):Szczególnie taka nazwa jest używana jak wynajmujesz latarnię morską ,albo małą wysepkę ,albo jak wkoło nie ma cywilizacji i Ty tam się męczysz sam lub z rodziną. :D


:D :lol:
zawodowiec
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3461
Dołączył(a): 17.01.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) zawodowiec » 13.11.2005 20:02

też żem to wyguglał ale w życiu bym nie wpadł że rombizon to robinson :lol:

... a tymczasem :papa: wszystkim rombizonom i nie tylko, znikam na trochę, javim se u prosinac :)
pozdrav svima
Jolanta M
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4523
Dołączył(a): 02.12.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jolanta M » 13.11.2005 20:18

zawodowiec napisał(a):... a tymczasem :papa: wszystkim rombizonom i nie tylko, znikam na trochę, javim se u prosinac :)
pozdrav svima

Zawodowiec! Ti ćeš nam puno nedostajati! :(
Svako dobro Ti želim!!! :) :D

Sretan put! Vidimo se u prosincu!!!:papa:
Jola
e.zetka
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1316
Dołączył(a): 26.09.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) e.zetka » 14.11.2005 08:14

a to ja napisał(a):
Jolanta Michno napisał(a):MOLITVA ZA RIBARA - DALMATINO

A to się (m.in.) ewa z. ucieszy :D

Oj, bardzo się ucieszyłam, Dorotko!!!
krakuscity
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 7912
Dołączył(a): 11.08.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) krakuscity » 15.11.2005 15:19

Jolanta Michno napisał(a):
zawodowiec napisał(a):... a tymczasem :papa: wszystkim rombizonom i nie tylko, znikam na trochę, javim se u prosinac :)
pozdrav svima

Zawodowiec! Ti ćeš nam puno nedostajati! :(
Svako dobro Ti želim!!! :) :D

Sretan put! Vidimo se u prosincu!!!:papa:
Jola


Też się dopisuję mimo, że nie wszystko rozumiem :lol: ale skoro napisała to Jola to musi być ok.
Trzymaj sie Zawodowiec. :papa:
Pozdrawiam :wink:
Prot
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 843
Dołączył(a): 30.01.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Prot » 15.11.2005 20:39

krakuscity napisał(a):
Jolanta Michno napisał(a):
zawodowiec napisał(a):... a tymczasem :papa: wszystkim rombizonom i nie tylko, znikam na trochę, javim se u prosinac :)
pozdrav svima

Zawodowiec! Ti ćeš nam puno nedostajati! :(
Svako dobro Ti želim!!! :) :D

Sretan put! Vidimo se u prosincu!!!:papa:
Jola


Też się dopisuję mimo, że nie wszystko rozumiem :lol: ale skoro napisała to Jola to musi być ok.
Trzymaj sie Zawodowiec. :papa:
Pozdrawiam :wink:

Tak raczej niczego nie rozumiesz.Zostajesz wydalony z Akademii.
Za pierdołowatość.Tą twoją pierdołowatością rzyga już dwie trzecie tego forum i teraz cała Akademia.Daj sobie na wstrzymanie.zrób parę oddechów głębszych .Przejdż sie po rynku w Krakowie.I napisz za parę dni.I pisz o Chorwacji.
Prot
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 843
Dołączył(a): 30.01.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Prot » 17.11.2005 14:17

Prot
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 843
Dołączył(a): 30.01.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Prot » 18.11.2005 13:51

Seal
Podróżnik
Posty: 17
Dołączył(a): 16.09.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Seal » 20.11.2005 20:58

Witam,

Mam takie małe pytanie do Szanownych Profesorów.
Chodzi mi o czas teraźniejszy języka chorwackiego.
Jeżeli w słowniku podany jest bezokolicznik to skąd mam wiedzieć jaką końcówkę przyjmuje ten czasownik w 1os. l.poj.??
Może dla niektórych te pytanie okaże się banalne ale dla mnie takie nie jest i bardzo proszę o pomoc. :? :?

pozdrawiam :) :)
Jolanta M
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4523
Dołączył(a): 02.12.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jolanta M » 21.11.2005 08:49

Seal napisał(a):Witam,

Mam takie małe pytanie do Szanownych Profesorów.
Chodzi mi o czas teraźniejszy języka chorwackiego.
Jeżeli w słowniku podany jest bezokolicznik to skąd mam wiedzieć jaką końcówkę przyjmuje ten czasownik w 1os. l.poj.??
Może dla niektórych te pytanie okaże się banalne ale dla mnie takie nie jest i bardzo proszę o pomoc. :? :?

pozdrawiam :) :)

Hej Seal!
Szanowni Profesorowie w większości na urlopach... :wink: ... Spróbuję mimo wszystko trochę temat rozjaśnić.

W języku chorwackim, podobnie jak w polskim wyróżnia się trzy koniugacje. Do której grupy czasownik należy najlepiej rozpoznawać po podobnych końcówkach, chociaż... czasem trudno. Poza tym są też czasowniki nieregularne.

Na razie pościemniałam. :wink:

Rozjaśnianie zacznę może od grupy III. To czasowniki odmieniające się tak jak "čitati - czytać. W 1 os. l. poj. czasu teraźniejszego jest "čitam".

I tak samo cała grupa czasowników zakończonych na -ati:
imati (mieć) - imam
razgovarati (rozmawiać) - razgovaram
svirati (grać) - sviram
pjevati (śpiewać) - pjevam
slušati (słuchać) - slušam
morati (musieć) - moram
kuhati (gotować) - kuham
gledati (patrzeć, spoglądać) - gledam
znati (znać, wiedzieć, umieć) - znam
trebati (potrzebować) - trebam
šetati (spacerować) - šetam

Chociaż "pisati" (pisać) jest z I grupy i w 1 os. l. poj. jest "pišem". Hmmm... Burzy to całą ładną teorię... :lol:

Mam nadzieję, że na razie choć trochę rozjaśniłam. :) Zaraz zacznę pisać trochę o grupie drugiej. Przynajmniej kilka przykładów.

W razie wątpliwości można zajrzeć tu:

http://www.verba.org/owa-verb/verba_dba ... =&status=1

Tu jest sporo pełnych odmianek czasowników. W razie wątpliwości można sobie sprawdzić.

Pozdrav
Jola
Jolanta M
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4523
Dołączył(a): 02.12.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jolanta M » 21.11.2005 09:19

No i grupa druga (II koniugacja).
To czasowniki zakończone na -iti, albo -jeti. Np. "vidjeti" (widzieć) , "raditi" (pracować). W 1 os. l. poj. - vidim, radim.

I tak samo:
voljeti (kochać, lubić) - volim
željeti (chcieć, pragnąć) - želim
letjeti (lecieć) - letim
živjeti (żyć, mieszkać) - živim
razumjeti (rozumieć, zrozumieć) - razumim
nuditi (proponować :!: ) - nudim
dolaziti (przychodzić, przybywać, przyjeżdżać) - dolazim
odlaziti (odchodzić, odjeżdżać, wyjeżdżać) - odlazim


A grupa I jest dla mnie najbardziej skomplikowana, bo nie widzę specjalnie podobieństwa wyrazów. :( Może i mi ktoś by wyjaśnił, jak je rozpoznawać...

Kilka przykładów:
pisati (pisać) - pišem
jesti (jeść) - jem
krenuti (wyruszyć, ruszyć) - krenem


I na koniec kilka zdań:
III. Ja slušam radio cijeli dan. - Cały dzień słucham radia.
II. Ja previše radim. - Ja zbyt dużo pracuję.
I. Ja pišem pismo prijatelju. - Piszę list do przyjaciela.


Mam nadzieję, że cokolwieczek udało mi się rozjaśnić.

Pozdrav :)
Jola
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Kultura chorwacka


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Akademia Języka Chorwackiego. - strona 159
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone