Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Akademia Języka Chorwackiego.

Dział dla miłośników nie tylko czystej turystyki i wypoczynku. Nauka języka chorwackiego. Tematy publicystyczne, historia, film, muzyka, literatura, sport i kuchnia chorwacka.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Amelka
Croentuzjasta
Posty: 199
Dołączył(a): 17.02.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) Amelka » 20.01.2005 10:13

Dobro jutro :)
Dziewczyny jesteście genialne z tymi znaczkami diakrytycznymi! Już mam osobny pliczek z "haczykami" i póki nie zapomnę gdzie jest :)) będe za radą Joli stosować jej metodę czyli kopiować!
Š š Ž ž Č č Đ đ :))
A może którys z naszych wspaniałych mężczyzn ma smykałkę do informatyki i znajdzie jakieś rozwiazanie systemowe, co bardzo ulatwi sytuacje, gdy pisze się z cudzego komputera, albo dyskutuje na chorwackim czacie, bo wtedy trudno kopiować i wklejać... Nie chce zmieniać watku z językowego na informatyczny, więc tylko tak wrzucam naszym panom "na ambit" :))
A ta wierzba z powiedzonka oczywiście na szczycie góry się kołysze :))
W domu mam kupiony w zeszłym roku bardzo obszerny słownik polsko-chorwacki, który był hitem naszych ubiegłorocznych wakacji (oczywiście w Chorwacji). Obiecuję, że w wolnej chwili przepiszę Wam z niego co bardziej smakowite hasła, bo jest tam mnóstow błędów tak zabawnych, że zarzucilam w wakacje czytanie Chmielewskiej i hasło po haśle czytałam zaśmiewając się do łez.
Kiedy patrzę na godziny Waszych wpisów, to już widzę, że Wam nie dorównam, bo moje 4-letnie "sreberko" daje mi taki wycisk w dzień, że wieczorami padam z nóg (spavam ako top:)) bo w chorwackim śpi się jak armata :))
Cieszę się, że znowu tu trafilam!!
Puno pusa! (czyli moc calusów)
Amelka
volumen
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2224
Dołączył(a): 21.05.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) volumen » 20.01.2005 10:22

Amelka napisał(a):Dobro jutro :)
A może którys z naszych wspaniałych mężczyzn ma smykałkę do informatyki i znajdzie jakieś rozwiazanie systemowe, co bardzo ulatwi sytuacje, gdy pisze się z cudzego komputera, albo dyskutuje na chorwackim czacie, bo wtedy trudno kopiować i wklejać... Nie chce zmieniać watku z językowego na informatyczny, więc tylko tak wrzucam naszym panom "na ambit" :))
Amelka


W każdym Windowsie (95/98/Me/2000/XP) jest instrukcja obsługi. Trzeba ją przeczytać i zastosować nabytą wiedzę. Życzę powodzenia.
Ostatnio edytowano 21.11.2005 21:38 przez volumen, łącznie edytowano 1 raz
Amelka
Croentuzjasta
Posty: 199
Dołączył(a): 17.02.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) Amelka » 20.01.2005 10:44

Hvala ljepa Volumen! :)
Nie myślalam, że az tak szybko znajdzie sie rozwiązanie, zaraz będę je rozgryzać, bo o ile po przestawieniu klawiatury znalazłam đ, to nie mogę znaleźć tych liter z daszkiem, ale... uczę się!
Ti si veliki!
Bok - Amelka
JoeF
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1053
Dołączył(a): 29.06.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) JoeF » 20.01.2005 10:48

Amelka napisał(a):Hvala ljepa Volumen! :)
... ... ... Ti si veliki!

Nawet nie wiesz jak... "veliki" :wink:

Pozdrawiam
Józek
volumen
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2224
Dołączył(a): 21.05.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) volumen » 20.01.2005 11:01

Amelka napisał(a):Hvala ljepa Volumen! :)
Nie myślalam, że az tak szybko znajdzie sie rozwiązanie, zaraz będę je rozgryzać, bo o ile po przestawieniu klawiatury znalazłam đ, to nie mogę znaleźć tych liter z daszkiem, ale... uczę się!
Ti si veliki!
Bok - Amelka


Molim Amelka :lol:
Jolanta M
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4523
Dołączył(a): 02.12.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jolanta M » 20.01.2005 11:57

Volumen, ti si veliki! :D
Amelka! Też masz swój wkład! :D
I Drusilla, i ja też, i wszyscy, którzy się zainteresowali tematem.

Mam już š i đ - lewy i prawy kwadratowy nawias. Szukam dalej!!!

Hvala lijepa!!! :D
volumen
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2224
Dołączył(a): 21.05.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) volumen » 20.01.2005 12:05

Jolanta Michno napisał(a):Volumen, ti si veliki! :D
Amelka! Też masz swój wkład! :D
I Drusilla, i ja też, i wszyscy, którzy się zainteresowali tematem.

Mam już š i đ - lewy i prawy kwadratowy nawias. Szukam dalej!!!

Hvala lijepa!!! :D


Taaak... wielki - volu-men :lol:
Jolanta M
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4523
Dołączył(a): 02.12.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jolanta M » 20.01.2005 12:05

Mam wszystkie!!!

š - [
đ - ]
ž - \
č - ;

Wielkie oczywiście z sziftem.
Czy wszystkie klawiatury działają tak samo?

Ale ekstra!!! :D :D :D
Pozdrav.
Amelka
Croentuzjasta
Posty: 199
Dołączył(a): 17.02.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) Amelka » 20.01.2005 12:33

No, inne życie!
Volumen dostaniesz ode mnie "velikog pusa" za te haczyki jak się spotkamy na zlocie cromaniaków! Józek podkablował, że jesteś wielkiego formatu meżczyzną, więc i całus musi byc tego samego rozmiaru :)
W Warszawie prawie burza snieżna czyli snjegova oluja :)
Pozdrav od srca!
Amelka
PS. Juz nakleiłam karteczki na klawiaturę, że pamiętać gdzie sie kryją te "podstępniki" :)
Amelka
Croentuzjasta
Posty: 199
Dołączył(a): 17.02.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) Amelka » 20.01.2005 14:05

A w ramach poznawania powiedzonek cytat na dziś (specjalnie dla Bazyla, bo jak sie zorientowalam ze starszych postów lubi te klimaty :)

"Ti si moje zlato, ti si moje srebro, vidim li te s drugim slomit ću ti rebro!"

Pusa!
Amelka
volumen
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2224
Dołączył(a): 21.05.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) volumen » 20.01.2005 14:14

Amelka napisał(a):No, inne życie!
Volumen dostaniesz ode mnie "velikog pusa" za te haczyki jak się spotkamy na zlocie cromaniaków! Józek podkablował, że jesteś wielkiego formatu meżczyzną, więc i całus musi byc tego samego rozmiaru :)
W Warszawie prawie burza snieżna czyli snjegova oluja :)
Pozdrav od srca!
Amelka
PS. Juz nakleiłam karteczki na klawiaturę, że pamiętać gdzie sie kryją te "podstępniki" :)


Trzymam za słowo 8)
drusilla
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2864
Dołączył(a): 18.12.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) drusilla » 20.01.2005 14:23

Ale nowinki! :D u mnie niestety to nie działa więc pozostanę przy kopiowaniu gotowych :wink:
Jolanta M
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4523
Dołączył(a): 02.12.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jolanta M » 20.01.2005 14:26

Przestawiam się na klawiaturę chorwacką. Do czego to doszło... Nalepki na klawiaturze już są. O, jak miło!!!

W Olsztynie też, rzec można "snjegowa oluja"

Znowu się zgłaszam do odpowiedzi. :wink:
Wczoraj były nazwy miesięcy, dzisiaj krótko pory roku:

proljeće - wiosna
ljeto
jesen
zima

Prawie jak u nas, bez żadnych pułapek.

I skoro dziś tu i ówdzie jest snjegowa oluja, to czasem też może być kiša (deszcz), czasem jest tak, że sunce sja (świeci słońce), a jak deszcz pada i słońce świeci to jest duga (tęcza).

Odnośnie tęczy- dwa cytaty z piosenek:
1. Miroslav Škoro - Nives "...uvijek poslje kiše pojavi se duga..."
2. Stjepan Jersek Štef - Zato živi, ni za čim ne žali - "... Tuga traje, ali ipak prođe, poslje kiše uvijek sunce dođe". (smutek trwa, ale jednek minie, po deszczu zawsze słońce wyjdzie - tak mniej więcej).

Ładne! :D
I tym optymistycznym akcentem kończę swą wypowiedź. Ale zanim usiądę na miejsce, jeszcze raz zapytam.
Jak jest po chorwacku "Miłego dnia" (czy cóś w tym rodzaju)?

Pozdrav

To drugie, oczywiście nie jest o tęczy, tylko o deszczu i słońcu.
Ostatnio edytowano 20.01.2005 14:35 przez Jolanta M, łącznie edytowano 1 raz
Jolanta M
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4523
Dołączył(a): 02.12.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jolanta M » 20.01.2005 14:28

"Ti si moje zlato, ti si moje srebro, vidim li te s drugim slomit ću ti rebro!"

:lol: :lol: :lol:

Niezłe!!! :wink:
drusilla
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2864
Dołączył(a): 18.12.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) drusilla » 20.01.2005 14:31

hmmmm a jak po chorwacku jest "deszcz ze śniegiem" ???? :lol: bo u mnie takie coś pada :roll: i wieje zimny wiatr :D
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Kultura chorwacka


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Akademia Języka Chorwackiego. - strona 13
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone