Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

3miasto i nie tylko.

W Polsce znajduje się największy ceglany zamek świata - pokrzyżacki zamek w Malborku. Radom ma znacznie większą powierzchnię niż stolica Francji – Paryż. Pierwszą polską książkę kucharską, która zachowała się do dnia dzisiejszego wydano w 1698 roku. Polska posiada drugi najstarszy uniwersytet w Europie - Uniwersytet Jagielloński został założony przez króla Kazimierza Wielkiego w 1364 roku. Polska konstytucja była pierwszą w Europie i drugą na świecie - powstała zaraz po konstytucji Stanów Zjednoczonych.
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 10.01.2012 20:13

kaszubskiexpress napisał(a):Długa szyja żyraf zbudowana jest z 7 kręgów szyjnych ...

Te siedem kręgów u ssaków, czy to człowiek, czy żyrafa, to do końca życia zapamiętam :D

Nie będę pisał dlaczego ;)

kaszubskiexpress napisał(a):Nie wiem co to za pies ...
:lool:

Piękne.
maniust
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 7698
Dołączył(a): 02.09.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) maniust » 10.01.2012 20:26

kaszubskiexpress napisał(a):największą firmą regionu jest Lotos.
Obrazek

Kapitalne ujęcie! :D
Te oświetlone rury nad Lotosem wyglądają fantastycznie nocą na żywo jak się przejeżdza tamtędy , wygląda to z daleka jak jakieś pięknie oświetlone miasto w kosmosie.....i ten ogień z 2 kominów .......robi wrażenie na żywo ! :D
kaszubskiexpress
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14582
Dołączył(a): 12.04.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) kaszubskiexpress » 10.01.2012 21:46

weldon napisał(a):Te siedem kręgów u ssaków, czy to człowiek, czy żyrafa, to do końca życia zapamiętam :D

Nie będę pisał dlaczego ;)


Dawaj, dawaj................... :P

maniust napisał(a):
Te oświetlone rury nad Lotosem wyglądają fantastycznie nocą na żywo jak się przejeżdza tamtędy , wygląda to z daleka jak jakieś pięknie oświetlone miasto w kosmosie.....i ten ogień z 2 kominów .......robi wrażenie na żywo ! :D


Mimo, że jest to klimat przemysłowy, to jest w nim coś intrygującego 8)
Obrazek

Obrazek
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 10.01.2012 22:07

Było kiedyś takie pytanie na jednym z egzaminów:

- Który organ człowieka powiększa się siedmiokrotnie?

Odpowiedzi nie pamiętam, ale było: Pan zdał, a Pani się zdawało ;)

Słuchaj, ja to z pamięci trochę, palcem po mapie jadąc, sobie przypominam, ale jadąc bodajże na Morenę, na Suchanino chyba, od alei Grunwaldzkiej, mijam takie ładne domy, parterowe, piętrowe.

Część, jak zauważyłem, już znika.

Potem wjeżdża się w takie osiedle domów z ogródkami. Bardzo sympatyczne.

Co to za osiedla?

Teraz tez wypatrzyłem coś ciekawego: Wojskowy Cmentarz Francuski.
Co to jest? Teraz czytałem, że u was polikwidowano całą masę cmentarzy, a tu, w pobliżu, widzę całą masę: Centralny, Łostowicki, Salwator.

Wydaje mi się, że ja tam w pobliżu bywam.

Warto na któryś zajść, poobcować z historią?

Pozdrawiam
kaszubskiexpress
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14582
Dołączył(a): 12.04.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) kaszubskiexpress » 10.01.2012 22:31

weldon napisał(a):
Co to za osiedla?



Wrzuć linka z mapką, będzie łatwiej.

weldon napisał(a):
Warto na któryś zajść, poobcować z historią?



Nie słyszałem o likwidacji jakiegoś cmentarza.
Są stare cmentarze, ale to wycieczka na dłużej.
Jadąc np. Słowackiego mijasz stary, zapomniany i zaniedbany cmentarz przy samej ulicy.


Jeśli lubisz sakralne klimaty, to poczekaj na Wejherowo !
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 11.01.2012 08:35

kaszubskiexpress napisał(a):Nie słyszałem o likwidacji jakiegoś cmentarza!

Już znalazłem :)

cyt.: "Do 1945 roku, w obecnych granicach administracyjnych Gdańska, powstało około 93 cmentarzy. Przed II wojną Światową, istniało w Gdańsku 67 cmentarzy. Po wojnie większość z nich, z braku opiekunów grobów, uległa szybkiemu zapuszczeniu i w końcu lat 60. ubiegłego stulecia została zlikwidowana na podstawie decyzji administracyjnych. Następnie, tereny pocmentarne zagospodarowano jako tereny zieleni ogólnodostępnej, rzadziej na inne cele. W ten oto sposób do naszych czasów zachowało się jedynie 15 cmentarzy."

Ten francuski też już wiem, skąd się wziął.

Wydaje mi się, że wujek żony leży na Łostowickim (dawno tam byłem, więc mogę nie pamiętać czy to ten, ale opis "falującego terenu" pasuje mi właśnie do niego).

Oprócz wejherowskiego, to, zdaje się, jeszcze oliwski i żydowski zasługują na odwiedziny.
No i są dwa parafialne: na Matarni i św. Wojciecha, opisane jako dość stare i warte odwiedzenia.

A jeszcze lapidarium i Cmentarz Nieistniejących Cmentarzy :D
Miałbyś o czym pisać ... :)


A te miejsca, o których wspominałem, są tutaj.

Tam, po drodze z alei Grunwaldzkiej mijam sporo takich ładnych, drewnianych i murowanych domów, wyglądających na stare, natomiast, jak mi się wydaje, niektóre doprowadzane są do ruiny i na ich miejscu stawia się jakieś koszmarki.

Natomiast przy Wileńskiej/Grodzieńskiej jest takie sympatyczne, willowe, osiedle.

Tam niedaleko, tylko w bloku, mieszka rodzina żony, to, jak wspominali, czasami mają problemy z wyjściem z domu, bo im dziki, albo inne zwierzactwo nie pozwala :D

Pozdrawiam
kaszubskiexpress
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14582
Dołączył(a): 12.04.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) kaszubskiexpress » 11.01.2012 09:12

weldon napisał(a):Miałbyś o czym pisać ... :)



To wymagałoby odrębnego wątku.

weldon napisał(a):
Natomiast przy Wileńskiej/Grodzieńskiej jest takie sympatyczne, willowe, osiedle.



Tak, jest tam spokojne osiedle, niska zabudowa.
W godzinach szczytu ruch znacznie się natęża, to dość dobry skrót z Gdańska na Morenę i dalej na Słowackiego i do obwodnicy.
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 11.01.2012 09:33

weldon napisał(a):Teraz tez wypatrzyłem coś ciekawego: Wojskowy Cmentarz Francuski.
Co to jest?


Gdzieś mam zdjęcia...jeśli autor pozwoli to nie widzę przeciwskazań.
kaszubskiexpress
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14582
Dołączył(a): 12.04.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) kaszubskiexpress » 11.01.2012 09:36

Jacek S napisał(a):Gdzieś mam zdjęcia...jeśli autor pozwoli to nie widzę przeciwskazań.


Luzik.
Wklejaj, przynajmniej będę miał w swoim wątku ładne zdjęcia

:P
kaszubskiexpress
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14582
Dołączył(a): 12.04.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) kaszubskiexpress » 11.01.2012 10:15

Siedząc w swoim mieszkaniu, gdy akurat nie koncentruję się na tv, albo na tym, dlaczego tak szybko znika mi drink ze szkła, zerkam na to co widać za oknem.
Widok nie jest zły, gdyby nie ten niefajny wieżowiec :cry:

Obrazek

A że patrzę na północ i północny wschód to wieczorem widzę odbijające się słońce.
Obrazek

Czasami wygląda groźnie.

Obrazek

The Independence Day ?????
Obrazek

Któregoś dnia patrzę 8O
Obrazek

Chyba się coś pali !
Obrazek

Biorę psa na spacer, żeby zobaczyć o co kaman.
A tu niebo płonie :P
Obrazek

Obrazek


Dobra. Idziemy na wieczorny spacer.
Mijamy najdłuższe "cudo".
Obrazek

Każda pora na przechadzkę jest dobra.

Ciepłe wieczory nad wodą, to czysta przyjemność.

8)
Ostatnio edytowano 24.02.2012 12:03 przez kaszubskiexpress, łącznie edytowano 1 raz
Krystof
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3353
Dołączył(a): 26.04.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Krystof » 11.01.2012 10:42

Weldon - o to, co się powiększa, to laska mówi, że członek, a chłopak, że źrenica oka, jakby co ;@)

A a propos cmentarzy - niedaleko mnie (Matarnia) odbywały się przez około rok wykopaliska archeologiczne na nowo odkrytym miejscu pochówku - okazało się, że była tam drzewiej wieś i cmentarz sprzed ponad tysiąca lat!
Tym samym trwa przymiarka do zmiany daty powstania naszego kościółka - w tej chwili datuje się jego budowę na początek XIV wieku, a zmiana miałaby dotyczyć około 200 - 300 lat. K.
mahadarbi
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2247
Dołączył(a): 31.07.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) mahadarbi » 11.01.2012 10:47

Dałesz czadu z tym zmieniającym się w słońcu blokowisku :roll: Super flash, choć widok tak naprawdę dość przygnębiający :wink:
Pamiętam, kiedy kupowaliśmy mieszkanie na osiedlu. Wszystko pięknie, zieleń, jezioro, park, miasto w mieście, tylko widok za oknem na... blok z wielkiej płyty :twisted:
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 11.01.2012 11:16

Krystof napisał(a):- niedaleko mnie (Matarnia)

Bo z was tak trzeba wszystko ciągnąć ... :roll:

O Matarni wiem tyle, że założyli go koło św. Walentego w 1890 roku, ale "po zamknięciu i częściowej likwidacji starego cmentarza przykościelnego", a więc coś tam pewnie można się dokopać wcześniejszego.

Zdaje się, że teraz, po zlikwidowaniu tego w Nowym Porcie i tego na Grodzisku, z XIV wieku, to najstarszy jest ten przy św. Wojciechu.

Podają, że założyli go w 1820 roku.





Mówiłem, że ja taka hiena cmentarna jestem, a, ostatnio, jeden wasz krajan naprowadził mnie na temat pomorskich cmentarzy i go drążę :D
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 11.01.2012 11:28

Znalazłem na razie dwa z francuskiego...

ObrazekObrazek
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 11.01.2012 11:42

Podobno znaleziono tam szczątki żołnierzy francuskich, z okresu Wojen Napoleońskich?

O tyle to ciekawe, ze cmentarz powstał w drugiej połowie XX wieku i nikt się tego nie spodziewał.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Polska


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
3miasto i nie tylko. - strona 7
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone