Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Przez Wiedeń, Nessebar, Stambuł, Meteory, Ateny do Athani..

Wycieczki objazdowe to świetny sposób na zwiedzenie kilku miejsc w jednym terminie. Można podróżować przez kilka krajów lub zobaczyć kilka miast w jednym państwie. Dla wielu osób wycieczki objazdowe są najlepszym sposobem na poznawanie świata. Zdecydowanie warto z nich korzystać.
renatalato
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4919
Dołączył(a): 04.05.2005
Re: Przez Wiedeń, Nessebar, Stambuł, Meteory, Ateny do Athan

Nieprzeczytany postnapisał(a) renatalato » 11.12.2017 11:02

tiwa napisał(a):Krótko w Stambule, ale treściwie :) . Najważniejsza, jak dla mnie, Hagia Sophia zobaczona 8) . Jedziemy dalej.
pzdr. :wink:


Można było więcej zobaczyć, ale w pewnym wieku, zmęczenie materiału :oczko_usmiech: i do tego temperatura :roll:....... kiedyś tam wrócę :lol:
krakusowa
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6442
Dołączył(a): 08.11.2005
Re: Przez Wiedeń, Nessebar, Stambuł, Meteory, Ateny do Athan

Nieprzeczytany postnapisał(a) krakusowa » 11.12.2017 11:12

renatalato napisał(a): ale w pewnym wieku

No XXI :oczko_usmiech: jakbyś zapomniała
renatalato
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4919
Dołączył(a): 04.05.2005
Re: Przez Wiedeń, Nessebar, Stambuł, Meteory, Ateny do Athan

Nieprzeczytany postnapisał(a) renatalato » 11.12.2017 11:13

te kiero napisał(a):Zgadzam się z tiwą, krótki pobyt, ale wystarczająca zachęta, by odwiedzić to miasto... tylko te wizy i Hgs :x


Wizy to nie problem, wszystko można przeprowadzić elektronicznie, nawet strona dość czytelna i prosta.
HGS natomiast to jest problem, bo nawet Turcy pytani na stacjach benzynowych, czy też obsługa w Hotelu nie mieli takiej wiedzy, więcej dowiedzieliśmy się z internetu.
Mam nadzieję że to się zmieni i będzie można taką kartę zakupić online.
renatalato
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4919
Dołączył(a): 04.05.2005
Re: Przez Wiedeń, Nessebar, Stambuł, Meteory, Ateny do Athan

Nieprzeczytany postnapisał(a) renatalato » 11.12.2017 11:15

krakusowa napisał(a):
renatalato napisał(a): ale w pewnym wieku

No XXI :oczko_usmiech: jakbyś zapomniała

:mrgreen: :twisted: No tak, dobrze że mi napisałaś :mrgreen: :smo:
renatalato
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4919
Dołączył(a): 04.05.2005
Re: Przez Wiedeń, Nessebar, Stambuł, Meteory, Ateny do Athan

Nieprzeczytany postnapisał(a) renatalato » 23.12.2017 01:39

A rano, mamy taki oto widoczek........
Kalambaka

8.jpg


9.jpg


7.jpg


10.jpg


Miasto leży u podnóża masywu górskiego Meteorów, na szczytach którego znajduje się grupa prawosławnych klasztorów (monastyrów), wpisanych wraz z całym masywem na listę światowego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego UNESCO.
Meteory moim subiektywnym zdaniem to magiczne miejsce, to miejsce które trzeba koniecznie zobaczyć będąc w Grecji. Ogromne wrażenie zrobiły na mnie bardziej same skały niż klasztory. Dla tych widoków warto się tam wybrać, choćby na chwilę :D

Na szczytach skał umiejscowiony jest zespół prawosławnych klasztorów (monastyrów). Początkowo wszelkie materiały potrzebne do budowy i życia mnichów wciągane były na linach, również odwiedzający mogli dostać się do monastyrów jedynie na linach. Obecnie część z monastyrów udostępniona jest dla zwiedzających i dla ich wygody wybudowano schody i pomosty.
Legenda głosi, że św. Atanazy, założyciel Wielkiego Meteora (Megalo Meteoro), najstarszego monastyru, wzniósł się na szczyt na skrzydłach orła. Tak czy inaczej, założył on pierwszy klasztor w 1336 r. Było to podczas wojen Bizancjum z Serbią i klasztory były dobrym, bo niedostępnym, schronieniem. Ukrywał się tu m.in. Jan Paleolog – następca tronu serbskiego. Okres świetności klasztory przeżywały za panowania osmańskiego sułtana Sulejmana Wspaniałego (1520-1566).
info z neta

11.jpg


12.jpg


13.jpg


14.jpg


15.jpg


16.jpg


17.jpg


18.jpg


19.jpg


20.jpg


21.jpg


22.jpg


23.jpg


24.jpg


25.jpg


26.jpg


27.jpg


28.jpg


29.jpg


30.jpg


31.jpg


32.jpg


33.jpg


3.jpg


6.jpg



cdn :papa: :lol:
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Przez Wiedeń, Nessebar, Stambuł, Meteory, Ateny do Athan

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 23.12.2017 12:50

Meteory marzą mi się od dawna...mam nadzieję, że w najbliższym czasie uda się je odwiedzić...
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13437
Dołączył(a): 22.12.2008
Re: Przez Wiedeń, Nessebar, Stambuł, Meteory, Ateny do Athan

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 23.12.2017 13:42

piekara114 napisał(a):Meteory marzą mi się od dawna...mam nadzieję, że w najbliższym czasie uda się je odwiedzić...

U mnie jest dokładnie tak samo, dlatego śledzę z uwagą. :wink:
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Przez Wiedeń, Nessebar, Stambuł, Meteory, Ateny do Athan

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 23.12.2017 14:51

Ja muszę zacząć sobie spisywać uwagi o poszczególnych klasztorach, aby dobrze zaplanować tj. dobrze wybrać dzień pobytu...
No i pozbierać namiary na noclegi....
renatalato
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4919
Dołączył(a): 04.05.2005
Re: Przez Wiedeń, Nessebar, Stambuł, Meteory, Ateny do Athan

Nieprzeczytany postnapisał(a) renatalato » 24.12.2017 00:12

piekara114 napisał(a):Meteory marzą mi się od dawna...mam nadzieję, że w najbliższym czasie uda się je odwiedzić...


Naprawdę warto, nawet niekoniecznie musimy wchodzić do klasztorów, dla nas wystarczył jeden zwiedzony monastyr :D , ale widoki niezapomniane :smo:

walp napisał(a):
piekara114 napisał(a):Meteory marzą mi się od dawna...mam nadzieję, że w najbliższym czasie uda się je odwiedzić...

U mnie jest dokładnie tak samo, dlatego śledzę z uwagą. :wink:

Dlatego też wkleję teraz trochę informacji i fotek :wink:


W szczycie rozkwitu działały tu aż 24 klasztory prawosławne. Do dziś aktywnych jest 6 i wszystkie z nich otwarte są dla zwiedzających. Pozostałe są w ruinie lub nie są zamieszkałe. Jeśli będziemy się dobrze rozglądać podczas spaceru powinniśmy wypatrzyć niektóre z ruin - będą to przede wszystkim fragmenty murów. Klasztory, szczególnie w trakcie okupacji tureckiej, były miejscem, w którym kultywowano tradycje greckie i przechowywano ważne skarby greckiej kultury. Część zbiorów (m.in ksiąg, obrazów, listów) jest wystawiona w specjalnych salach i małych muzeach na terenie klasztorów. Wiele ze zbiorów zostało przeniesionych w trakcie II Wojny Światowej, kiedy możliwe było bombardowanie z powietrza. Klasztory były z reguły męskie, chociaż w przeciwieństwie do klasztorów na Athos działały tu także klasztory żeńskie do których wstęp miały jedynie kobiety.
info z neta
Klasztory dostępne dla zwiedzających:
Wielki Meteor, Megalo Meteoro
Klasztor Warłama, Moni Warlaam
Klasztor Świętej Trójcy, Moni Ajias Triados
Klasztor Rusanu, Moni Roussanou (znany też jako Klasztor św. Barbary, Ajia Warwara)
Klasztor Świętego Stefana, Moni Ajiu Stefanu
Klasztor Świętego Mikołaja Odpoczywającego, Moni Ajiu Nikolau Anapafsa
Wstęp do każdego z klasztorów jest biletowany, koszt takiego biletu wynosi 3,00€.



34.jpg


35.jpg


36.jpg


Najbardziej imponujący z kompleksów i jednocześnie najczęściej odwiedzany. Klasztor Wielki Meteor (znany również jako Klasztor Przemienienia Pańskiego czy też Wielki Meteoron oraz Wielka Meteora) został założony w 1340 roku przez św. Atanazego, który według legendy został wniesiony na górę przez orła.
37.jpg


38.jpg


39.jpg


40.jpg


41.jpg


42.jpg


43.jpg


44.jpg


45.jpg


46.jpg


49.jpg


50.jpg


51.jpg


52.jpg


53.jpg


54.jpg


55.jpg


56.jpg


57.jpg


58.jpg


59.jpg


60.jpg


61.jpg


Zbliżamy się do Klasztoru Stefana, tu zamierzamy wejść :)
62.jpg


64.jpg


65.jpg
renatalato
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4919
Dołączył(a): 04.05.2005
Re: Przez Wiedeń, Nessebar, Stambuł, Meteory, Ateny do Athan

Nieprzeczytany postnapisał(a) renatalato » 28.12.2017 22:21

Klasztor Świętego Stefana, klasztor żeński
Jedyny, do którego nie trzeba wchodzić schodami, wystarczy przejść mostem. Skała, na której znajduje się Monastyr, jest oddzielona przepaścią, jednak znajduje się w bliskiej odległości i przejście mostem nie jest stresujące. Z punktów widokowych w środku jest świetny widok na Kalambákę oraz góry Pindos. W środku znajduje się małe muzeum religijne umiejscowione w starym reflektarzu, gdzie zobaczymy wystawę m.in krzyży, ikon oraz ksiąg i manuskryptów. Wśród zbiorów znajduje się list do patriarchy Konstantynopolu z 1605 roku oraz stare słowniki datowane na rok 1499.

68.jpg


Widok na miasteczko i góry :)
67.jpg


i sprzedaż suwenirów oczywiście :)
69.jpg


70.jpg


71.jpg


72.jpg


73.jpg


74.jpg


75.jpg


76.jpg


77.jpg


78.jpg


79.jpg


80.jpg


81.jpg


zdjęć w środku nie robimy, jakieś tam przemycone bez lampy :wink:
82.jpg


83.jpg


84.jpg


85.jpg


86.jpg


87.jpg


88.jpg


89.jpg


90.jpg


91.jpg


92.jpg


93.jpg


I czas się pożegnać z Kalambaką i Meteorami.....
94.jpg


95.jpg


96.jpg


97.jpg


98.jpg


99.jpg


100.jpg


101.jpg


102.jpg




Kierunek Ateny :)

1.png
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Przez Wiedeń, Nessebar, Stambuł, Meteory, Ateny do Athan

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 29.12.2017 10:16

Odwiedziłaś wcześniej inne klasztory? I skąd pomysł, żeby właśnie ten zwiedzić?
Jak tam będę to zapewne odwiedzę jeden lub dwa, tylko na co się zdecydować...
renatalato
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4919
Dołączył(a): 04.05.2005
Re: Przez Wiedeń, Nessebar, Stambuł, Meteory, Ateny do Athan

Nieprzeczytany postnapisał(a) renatalato » 29.12.2017 11:09

piekara114 napisał(a):Odwiedziłaś wcześniej inne klasztory? I skąd pomysł, żeby właśnie ten zwiedzić?
Jak tam będę to zapewne odwiedzę jeden lub dwa, tylko na co się zdecydować...


Nie było pomysłu na ten klasztor, ale przeważyły względy dojazdowe :oczko_usmiech:

Przechwytywanie5.PNG


Podjechaliśmy pod Wielki Meteor, ale tam jest duuuużo schodów i schodków :wink: (choruję na RZS i moje stawy nie dają rady :wink: , rezygnuje i rodzina jakoś też nie chce uprawiać wspinaczki :oczko_usmiech: , tam najpierw trzeba by było zejść z drogi na dół, następnie do góry :)
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Przez Wiedeń, Nessebar, Stambuł, Meteory, Ateny do Athan

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 29.12.2017 12:22

Dzięki za info. Problemy ze stawami, biodrami czy kręgosłupem często powodują ograniczenia ze zwiedzaniem....niestety...

Myślałam, że może jest tam coś WOW lub inne zaliczyliście kiedyś i uzupełniacie kolekcję...muszę dokładnie poczytać o nich... A może trafiłaś na jakąś ciekawą publikację lub www o klasztorach? Nie mówię tu o takich standardowych informacjach...
Beata W.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2971
Dołączył(a): 15.02.2006
Re: Przez Wiedeń, Nessebar, Stambuł, Meteory, Ateny do Athan

Nieprzeczytany postnapisał(a) Beata W. » 03.01.2018 10:49

Nadrobiłam w końcu zaległości :lol: Stambuł super już dłuższy czas chodzi mi po głowie ale raz daleko a dwa ostatnio trochę względy bezpieczeństwa brały górę ale widzę że chyba niepotrzebnie :wink:

Jeśli chodzi o Meteory to naprawdę wspaniałe miejsce które trzeba zobaczyć. U mnie w relacji też niebawem....chyba :wink:
Wielki Meteor po prostu mnie zauroczył :hearts: a samo wejście w cale nie jest takie męczące na jakie wygląda z daleka, więc polecam gorąco :papa:
renatalato
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4919
Dołączył(a): 04.05.2005
Re: Przez Wiedeń, Nessebar, Stambuł, Meteory, Ateny do Athan

Nieprzeczytany postnapisał(a) renatalato » 03.01.2018 23:12

Beata W. napisał(a):Nadrobiłam w końcu zaległości :lol: Stambuł super już dłuższy czas chodzi mi po głowie ale raz daleko a dwa ostatnio trochę względy bezpieczeństwa brały górę ale widzę że chyba niepotrzebnie :wink:

Zdecydowanie niepotrzebnie :P , przynajmniej w tej dzielnicy, gdzie kręci się dużo turystów :lol:

Jeśli chodzi o Meteory to naprawdę wspaniałe miejsce które trzeba zobaczyć. U mnie w relacji też niebawem....chyba :wink:
Wielki Meteor po prostu mnie zauroczył :hearts: a samo wejście w cale nie jest takie męczące na jakie wygląda z daleka, więc polecam gorąco :papa:

Nie mówię nie :wink: może kiedyś tam wrócę :oczko_usmiech:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Relacje wielokrajowe - wycieczki objazdowe

cron
Przez Wiedeń, Nessebar, Stambuł, Meteory, Ateny do Athani.. - strona 9
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone