Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Nurkowanie i snurkowanie.

Piaszczyste plaże? To w Chorwacji jednak rzadkość. Ale może są tacy, którzy chcą podzielić się z innymi swoją wiedzą na ten temat. Potrzebujesz łagodnego zejścia do morza? A może lubisz nurkować czy wędkować? Chcesz wypożyczyć łódkę i poznać Chorwację od strony morza? Albo masz skuter wodny i chcesz go zabrać?
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
a_tomek
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 183
Dołączył(a): 13.02.2010
Re: Szybenik - miejsca do snurkowania

Nieprzeczytany postnapisał(a) a_tomek » 11.06.2017 07:07

pawelzet napisał(a):Na wstępie witam wszystkich forumowiczów.
....
Pozdrawiam
Paweł


Cześć Paweł,
Maska ZAWSZE się przyda w Chorwacji!!!!
Kup nawet taką podstawową z serii SUBEA i będzie git :)

Nie znam "okoliczności snoorkowych" wokół kompleksu Solaris ale....
W stronę Splitu, tuż za Brodaricą jest most - fajna miejscówka. Zresztą praktycznie na całej linii brzegowej w tamtą stronę są eleganckie miejsca do snoorkowania.

Zrób (zróbcie?) sobie całodniową wycieczkę na pobliskie wyspy.
Popłyń promem na Krpanj właśnie z Brodaricy - połowisz prawdziwe gąbki (oczywiście nie tak okazałe, raczej fragmenty, ale zawsze to oryginały!) albo dalej na wyspę Zlarin (z Sibenika).
Warto.
To sprawdzone tematy

pozdrav
Tomek
lester86
Turysta
Posty: 12
Dołączył(a): 29.05.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) lester86 » 17.06.2017 16:15

Witam wszystkich !
Wyjeżdżam za tydzień do Podgory i brakuje mi płetw do snurkowania (mam już maskę i rurkę). Nigdy jeszcze nie pływałem w płetwach także mam nadzieję, że ktoś ma opinię gdzie można kupić amatorskie płetwy do snurkowania w rozsądnej cenie (powiedzmy 40-80zł).
Z tego co się naczytałem, to można wybrać kaloszowe lub paskowe. Wstępnie sensowniejsze wydawały mi się paskowe gdyż można dzięki temu lepiej sobie doregulować rozmiar, jednak czytam że są to raczej opcje do założenia na but - czy to się zgadza czy są wersje paskowe na gołą stopę? Pytanie czy w kontekście jeżowców i twardych kamieni nie lepiej wziąć stare buty i na nie zakładać paskowe płetwy? Zakładam, że snurkowanie będzie startowane z lądu a nie z łódki.
Druga sprawa to długość i twardość płetwy - jedni twierdzą, że długie i miękkie są lepsze , inni że do free-diving owszem ale do snurkowania niekoniecznie.
W tym kontekście czy miał ktoś do czynienia z podstawowymi płetwami z decathlonu (np Płetwy do snorkelingu 520 SUBEA za 40zł) ? Opinie mają raczej przeciętne oraz to, że są dosyć krótkie powoduje że niewiele dają i wychodzi na to samo jakby w ogóle ich nie było.
Jest też opcja na te wkładane (PŁETWY Z94H-042 BRUGI 80zł) - zakładam, że to nie jest opcja na gołą stopę? :)

Możecie powiedzieć jakie wy macie dopasowane do warunków w CRO? będę wdzięczny :)

Aha i czy dobrze zakładam, że nie potrzebna mi będzie pianka, wystarczy koszulka żeby pleców nie spalić?

*niestety mam za mały staż na wklejanie linków, dlatego musiałem podać nazwy :( proszę o wyrozumiałość :)
albe
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 120
Dołączył(a): 13.03.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) albe » 18.06.2017 09:18

Jeśli chcesz coś z decathlonu to widziałem tam Mares Avanti takie żółte trochę powyżej zakladanego budżetu ale o wiele lepsze od tych co wymieniles. Jeśli masz zamiar bawić się w nurkowanie tylko ABC to weź kaloszowki.
Do paskowych musiał byś dokupić jeszcze buty, mówię tu o butach typowo nurkowych muszą być wyższe bo w tzw plazowych" pasek i tak Ci obetrze piętę.
Siadasz sobie na brzegu najlepiej już tyłkiem w wodzie naciagasz płetwy kilka kroków jak rak i już się cieszysz światem podwodnym.
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 18.06.2017 10:32

Jak zwykłe snurkowanie to my od 10 lat bez pianki (morze ma w sezonie ok. 24-26 stopni, zależy gdzie) i zawsze bez płetw. Ja pływanie i lekkie zejście do dna (do 2,5 m) nam wystarcza...
KrzychuZiom
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 661
Dołączył(a): 04.08.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) KrzychuZiom » 18.06.2017 10:46

Pianka jest super jeśli dużo pływasz :) pierwsze temperatura a drugie nie spali ci pleców :) najlepsza taka z krótkimi rekawkami i nogawkami :) sam taka kiedyś miałem ale znów mam zamiar skompletować sprzęt :) płetwy kupiłem w decatlonie z mares-a i są git :)
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 18.06.2017 11:29

My snurkujemy ok 50% czasu plażowania, ale my od pierwszego dnia opalania jesteśmy brązowi (i mamy podkład z PL) - jak czekoladka, więc poparzenia nam nigdy jeszcze dokuczyły...
lester86
Turysta
Posty: 12
Dołączył(a): 29.05.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) lester86 » 18.06.2017 11:41

@albe
niekoniecznie z decathlonu. Ja potrzebuję płetw pierwszy raz i w temacie jestem kompletnym laikiem. Nie wiem kiedy je wykorzystam kolejny - pewnie nie prędzej niż za rok, stąd myślenie żeby za dużo nie wydawać.
Płetwy z zamiarem tylko i wyłącznie do snurkowania (ABC), czyli do pływania na powierzchni i obserwowanie co tam się dzieje na dole + ew. od czasu do czasu jakieś zanurzenie na chwilę na bezdechu.
W tym kontekście bardziej interesuje mnie konstrukcja, którą powinienem wybrać - czy kaloszowe czy paskowe+but, czy długie i elastyczne czy twardsze i grubsze...
Z tego co ustaliłem do tej pory to lepsze będą kaloszowe i w miarę elastyczne/średnie.

Zastanawia mnie wątek potencjalnego nadepnięcia na jeżowca lub inne kolczaste stworzenie, a gumowe płetwy bez plastiku na podeszwie (tak ze zdjęć wnioskuje jest w polecanych przez Ciebie Mares Avanti). Pytanie czy obawa uzasadniona czy i tak raczej od razu płyniesz i nie chodzi się w płetwach po powierzchni/dnie morza więc temat jest bezzasadny.
Rozumiem, że te z decathlonu są za krótkie i dlatego słabe? One mają utwardzoną podeszwę stąd moje zainteresowanie nimi - no i cena :)

W googlach znalazłem stary wątek gdzie jest niezła bitka, i każdy ma inną opinię na temat płetw do snurkowania na chorwacji ;) h-ttp://forum-nuras.com/printview.php?t=9312&start=0&sid=d4a4decb468d2aed32ce04d9a1c1800b

@piekara114 ja wyjeżdżam za tydzień, także jestem na przełomie czerwiec/lipiec. Temperatura wody to będzie raczej bliżej 22-23 (riwiera makarska). Kolega który był w chorwacji 4 razy mówi że jednak warto zainwestować w płetwy, bo do fajnych zakątków jednak kawałek trzeba podpłynąć (jakieś skały itd).

@KrzychuZiom nigdy nie pływałem więc nie wiem :) Pytanie czy po 20 min będzie mi już na tyle zimno bez pianki w wodzie np. 22C że nie da rady dalej popłynąć :) Pomyślę nad pianką. Widzę, że Mares ma wzięcie hehe
Ostatnio edytowano 18.06.2017 11:44 przez lester86, łącznie edytowano 1 raz
KrzychuZiom
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 661
Dołączył(a): 04.08.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) KrzychuZiom » 18.06.2017 11:43

Nie , spokojnie pianki nie potrzebujesz :) my pływaliśmy po kilka godzin :) Mares dość dobry i popularny :) ja za swoje dałem coś ok 160 zł ale to zakup na lata :)
lester86
Turysta
Posty: 12
Dołączył(a): 29.05.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) lester86 » 18.06.2017 11:47

Dzięki Krzychu za szybką odpowiedź ! Mógłbyś się odnieść do wątku chodzenia po kamieniach i jeżowcach ? :) To w sumie ostatnia obiekcja która mnie hamuje przed wyborem kaloszowych bez utwardzenia - takich jak właśnie Mares. Nie wiem do końca w którym momencie zaczynam płynąć a kiedy przestaję iść. Chyba, że tak jak mówi albe, sadzasz tyłek w wodzie, zakładasz płetwy i de facto odcinek jest 5metrów zanim zacznę płynąć...
KrzychuZiom
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 661
Dołączył(a): 04.08.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) KrzychuZiom » 18.06.2017 11:50

Ja mam całe płetwy bez butów :) normalnie staje na brzegu zakładam i tyłem wchodzę do wody :) i chlup :)
lester86
Turysta
Posty: 12
Dołączył(a): 29.05.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) lester86 » 18.06.2017 11:51

no dobra, to jadę przymierzać. Dzięki za pomoc ! :)
KrzychuZiom
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 661
Dołączył(a): 04.08.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) KrzychuZiom » 18.06.2017 12:07

Mam dokładnie takie :)
Załączniki:
IMG_0457.JPG
p76@
Plażowicz
Posty: 5
Dołączył(a): 19.06.2017
Mega różnica w życiu podwodnym.

Nieprzeczytany postnapisał(a) p76@ » 19.06.2017 13:51

Witam. Po kilku wyprawach na Murter odwiedziłem Pag. Okazało się to błędem ze względu na "martwe morze". Na Murterze było wszystko: kraby, rozgwiazdy, kalmary, ośmiorniczki a nawet delfiny. Za to Pag niemal podwodna pustynia.
Po rozmowie z jednym z miejscowych wędkarzy dowiedziałem się że chodzi o rodzaj skał które mają wpływ na pokarm dla ślimaków /a raczej jego brak/. Wraz z brakiem większych ślimaków i ich większej ilości występuje brak ryb i wszystkich stworków nimi się żywiących.
Proszę o Wasze doświadczenia, jeżdżę z synem głównie dla nurkowania i chciałbym uniknąć niespodzianki jak na Pagu.
giba0909
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2617
Dołączył(a): 13.07.2014
Re: Mega różnica w życiu podwodnym.

Nieprzeczytany postnapisał(a) giba0909 » 19.06.2017 13:55

Strasznie mnie zasmuciłeś gdyż za parę dni tam jadę :(
p76@
Plażowicz
Posty: 5
Dołączył(a): 19.06.2017
Re: Mega różnica w życiu podwodnym.

Nieprzeczytany postnapisał(a) p76@ » 19.06.2017 14:01

Nie jedź tam!!! Ja dużo pływam min kilka godzin dziennie. Na Murterze pooglądasz ośmiorniczkę, napotkasz murenę na większych głębokościach 6-8 metrów, jak będziesz mieć szczęście zobaczysz stado rybek czyszczących "rozcapierzonego" kraba. A na Pagu jest masakra Widziałem jednego kraba i to o średnicy 10 cm /zjeździłem całą wyspę do o koła w poszukiwaniu życia podwodnego. Tam jest może 5 % w porównaniu do Murteru.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Plaże & Adriatyk - żeglowanie, nurkowanie, wędkowanie...



cron
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone