Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Medjugorie i Kravica z Trogiru

W Chorwacji jest mnóstwo wartych zobaczenia miejsc. Zwiedzanie lub wypoczynek, albo i jedno, i drugie? Byłeś gdzieś lub chcesz się dowiedzieć czegoś od innych? To właśnie tutaj możesz to zrobić.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
kefir1981
Podróżnik
Posty: 16
Dołączył(a): 16.01.2011
Medjugorie i Kravica z Trogiru

Nieprzeczytany postnapisał(a) kefir1981 » 03.09.2012 09:03

Chciałbym się wybrać na wycieczkę z Trogiru do Bośni, a dokładnie do Medjugorie.
Czy ktoś ma jakieś doświadczenia z tego typu eskapadą? Czy z Trogiru lub Splitu organizowane są jakieś wycieczki w tym kierunku? Czy obejmują także wodospady Kravica (po drodze chciałbym zwiedzić)?
A może lepiej jechać indywidualnie? Tylko jaką drogą (wujek Gugel twierdzi, że w Bośni nie ma dróg… nawet do Sarajewa! Ale od kiedy kazał mi płynąć kajakiem Ocean Spokojny, to traktuję go z lekkim dystansem…)
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 03.09.2012 09:32

Korzystaj z viamichelin.com

Do Medjugorie masz jakieś dwie godziny drogi.
Jedziesz do Splitu i tam przeskakujesz, koło Klisia, na autostradę, skąd jedziesz do przejścia w Veliki Prolog.

Mz, Medjugorie można sobie odpuścić, ale, to fakt, że to indywidualne podejście każdego.

Lepiej, chyba, pojechać przez Ploce do przejścia Metkowic, obejrzeć cudowną dolinę Neretwy, zatrzymać się w Pocitelj, pojechać do Mostaru i do Blagaj.
Jak się nie zgubisz i starczy ci czasu, to w drodze powrotnej przejeżdżasz Neretwę (są drogowskazy), wspinasz się na płaskowyż, gdzie jest Medjugorie i dalej jedziesz do Kravicy, wracając przez Veliky Prolog.
Bardzo ładna i efektowna droga.

Pozdrawiam
drykier
Plażowicz
Posty: 9
Dołączył(a): 30.07.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) drykier » 03.09.2012 09:34

Najlepiej samochodem indywidualnie, autostradą do Sestanovac, następnie Imostki też jest co zobaczyć :)
później Mostar => Medjugorie=>Kravica=> Vrgorac i autostradą powrót. Wycieczka na jeden dzień -Tylko wyjazd najlepiej ok 7.00
krissu
Turysta
Posty: 11
Dołączył(a): 04.07.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) krissu » 04.07.2015 20:42

Witam
Chciałbym odświeżyć temat. A mianowicie teraz wujek google pokazuje, że autostrada A1 przechodzi do Bośni, prawie pod Miedjugorie. Czy to prawda? Jechał już ktoś tak? Jak włączę widok z satelity to tej drogi... nie ma. Ale zdjęcia satelitarne mają stare, więc nie wiem co myśleć.
te kiero
Mistrz Ligi Narodów UEFA
Posty: 10885
Dołączył(a): 27.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) te kiero » 04.07.2015 21:03

do Medziu stamtąd nie jechałem...
ale jedziesz do końca A1 od Chorwacji do ostatniego gotowego zjazdu: Zvirovici lub wcześniej Bijaca/Zvirici na R423
https://en.wikipedia.org/wiki/A1_%28Bos ... egovina%29
krissu
Turysta
Posty: 11
Dołączył(a): 04.07.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) krissu » 10.07.2015 19:48

Aha, czyli droga jest taka jak na googlu. Czy w Bośni są jakieś winiety lub coś takiego? Chciałem jeszcze skoczyć do Mostaru.
ryszard22
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2425
Dołączył(a): 06.04.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) ryszard22 » 10.07.2015 20:01

krissu napisał(a):Witam
Chciałbym odświeżyć temat. A mianowicie teraz wujek google pokazuje, że autostrada A1 przechodzi do Bośni, prawie pod Miedjugorie. Czy to prawda? Jechał już ktoś tak? Jak włączę widok z satelity to tej drogi... nie ma. Ale zdjęcia satelitarne mają stare, więc nie wiem co myśleć.


Jechałem miesiąc temu, jest tak jak piszesz, jedziesz do końca autostradą i masz 6 km do Medjugorie kierunek na Mostar.
te kiero
Mistrz Ligi Narodów UEFA
Posty: 10885
Dołączył(a): 27.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) te kiero » 11.07.2015 09:30

krissu napisał(a):Aha, czyli droga jest taka jak na googlu. Czy w Bośni są jakieś winiety lub coś takiego? Chciałem jeszcze skoczyć do Mostaru.

nie ma żadnych winiet, jak jest autostrada np. Zenica-Sarajewo to opłaty na bramkach
krissu
Turysta
Posty: 11
Dołączył(a): 04.07.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) krissu » 11.07.2015 22:58

Dobra, opowiem na świeżo, bo dziś tam byłem. Jechałem autostradą do końca, granica - Chorwaci bez problemu, Bośniacy kazali pokazać zieloną karte i pytali czy coś wwożę, ogólnie bez problemu. Zaraz za granicą są bramki na których opłata pobierana jest OD RAZU. Wynosi 1,20KM (marek bośniackich), ja płaciłem kartą i po przeliczeniu wyniosło to 2,60PLN. Przy powrocie również się płaci na tych samych bramkach. Drogi dużo gorsze od chorwackich, takie bardziej nasze :wink: i ogólnie tak jakoś dla mnie bardziej swojsko, taki jak by to powiedzieć... chaos :D . Odwiedziłem Medjugorie i Mostar. W Mostarze płaciłem albo kunami, albo euro. Przy czym zauważyłem że przelicznik mają przeróżny. W restauracji przy stary moście nie można było płacić kartą, ale to akurat może tylko w tej, w innych nie wiem.
michaelsz
Podróżnik
Avatar użytkownika
Posty: 15
Dołączył(a): 24.05.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) michaelsz » 17.05.2016 14:20

Jeśli ktoś był ostatnio w Medjugorie (i/lub w Mostarze) i może podzielić się spostrzeżeniami lub wskazówkami będę bardzo wdzięczny! :)
Wybieram się tam w tym roku ze Srimy. Dojazd w Chorwacji ogarnę ale może jest coś ważnego (oprócz konieczności posiadania zielonej karty) co powinienem wiedzieć? :)
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13437
Dołączył(a): 22.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 17.05.2016 14:31

Byłem w Medziugorie i Mostarze w ubiegłym roku. Oprócz zielonej karty, powinieneś mieć ubezpieczenie turystyczne od następstw nieszczęśliwych wypadków
i kosztów leczenia medycznego, ponieważ nie funkcjonuje tam karta EKUZ.
Beata W.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2971
Dołączył(a): 15.02.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Beata W. » 17.05.2016 15:18

michaelsz napisał(a):Jeśli ktoś był ostatnio w Medjugorie (i/lub w Mostarze) i może podzielić się spostrzeżeniami lub wskazówkami będę bardzo wdzięczny! :)
Wybieram się tam w tym roku ze Srimy. Dojazd w Chorwacji ogarnę ale może jest coś ważnego (oprócz konieczności posiadania zielonej karty) co powinienem wiedzieć? :)



Uważaj na granicy z Bośnią. My mieliśmy 2 lata temu nie miłą przygodę. Pierwsza bramka wyglądała na opustoszałą z tego też powodu mąż powoli przejechał do następnej ich budki. Rozległ się krzyk za nami i machanie lizakiem a temat zakończył się mandatem za przekroczenie granicy :twisted:
bezrobotny500
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 189
Dołączył(a): 25.03.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) bezrobotny500 » 17.05.2016 15:23

Co do zwiedzania Mostaru to polecam miesiące od października do kwietnia. W miesiącach letnich są tam tłumy turystów (szczególnie w najstarszej części miasta). Chyba, że ktoś akceptuje zwiedzanie przeciskając się bokiem między ludźmi. Poza sezonem miasto jest niesamowite, jedno z ciekawszych w Europie. Myślę tutaj o historii, zabytkach, różnorodności kultur oraz ludzi, którzy je tworzą. Dla wielbicieli bałkańskiej kuchni czeka wiele smakowitości.
grubybb
Odkrywca
Posty: 77
Dołączył(a): 04.04.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) grubybb » 17.05.2016 15:35

Polecam Mostar i wodospady, idealnie na jednodniową wycieczkę. I uważajcie na limity przewozu alkoholu i papierosów, gdyż bardzo często zdarzają się kontrole, w końcu to granica UE. Nas przetrzepali na granicy i 2 km za nią, po stronie Chorwackiej - przekraczaliśmy granicę w Crveni Grm. Myślę że kierując się na Neum i Jadriankę, przejazd będzie bezproblemowy.
Adriatic.hr
Autostopowicz
Posty: 4
Dołączył(a): 04.05.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) Adriatic.hr » 17.05.2016 15:49

michaelsz napisał(a):Jeśli ktoś był ostatnio w Medjugorie (i/lub w Mostarze) i może podzielić się spostrzeżeniami lub wskazówkami będę bardzo wdzięczny! :)
Wybieram się tam w tym roku ze Srimy. Dojazd w Chorwacji ogarnę ale może jest coś ważnego (oprócz konieczności posiadania zielonej karty) co powinienem wiedzieć? :)


Weź ze sobą euro, gdyż przy płaceniu kunami jest niekorzystny przelicznik.
Zielona karta oczywiście w Hercegowinie jest konieczna.
W Mostarze najlepiej zaparkować na parkingu w pobliżu starego mostu,
cena 2 marki za godzinę (lub 1 EUR, ale UWAGA - w kunach biorą 10 kun za godzinę!).
Następna strona

Powrót do Regiony i miejscowości turystyczne



cron
Medjugorie i Kravica z Trogiru
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone