Chorwacja Online..........odkryj Chorwację na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków

Medjugorie i Kravica z Trogiru

W Chorwacji jest mnóstwo wartych zobaczenia miejsc. Zwiedzanie lub wypoczynek, albo i jedno, i drugie? Byłeś gdzieś lub chcesz się dowiedzieć czegoś od innych? To właśnie tutaj możesz to zrobić.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
kefir1981
Podróżnik

Nieprzeczytany postnapisał(a) kefir1981 » 03.09.2012 09:03

Chciałbym się wybrać na wycieczkę z Trogiru do Bośni, a dokładnie do Medjugorie.
Czy ktoś ma jakieś doświadczenia z tego typu eskapadą? Czy z Trogiru lub Splitu organizowane są jakieś wycieczki w tym kierunku? Czy obejmują także wodospady Kravica (po drodze chciałbym zwiedzić)?
A może lepiej jechać indywidualnie? Tylko jaką drogą (wujek Gugel twierdzi, że w Bośni nie ma dróg… nawet do Sarajewa! Ale od kiedy kazał mi płynąć kajakiem Ocean Spokojny, to traktuję go z lekkim dystansem…)
weldon
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 03.09.2012 09:32

Korzystaj z viamichelin.com

Do Medjugorie masz jakieś dwie godziny drogi.
Jedziesz do Splitu i tam przeskakujesz, koło Klisia, na autostradę, skąd jedziesz do przejścia w Veliki Prolog.

Mz, Medjugorie można sobie odpuścić, ale, to fakt, że to indywidualne podejście każdego.

Lepiej, chyba, pojechać przez Ploce do przejścia Metkowic, obejrzeć cudowną dolinę Neretwy, zatrzymać się w Pocitelj, pojechać do Mostaru i do Blagaj.
Jak się nie zgubisz i starczy ci czasu, to w drodze powrotnej przejeżdżasz Neretwę (są drogowskazy), wspinasz się na płaskowyż, gdzie jest Medjugorie i dalej jedziesz do Kravicy, wracając przez Veliky Prolog.
Bardzo ładna i efektowna droga.

Pozdrawiam
drykier
Turysta

Nieprzeczytany postnapisał(a) drykier » 03.09.2012 09:34

Najlepiej samochodem indywidualnie, autostradą do Sestanovac, następnie Imostki też jest co zobaczyć :)
później Mostar => Medjugorie=>Kravica=> Vrgorac i autostradą powrót. Wycieczka na jeden dzień -Tylko wyjazd najlepiej ok 7.00
krissu
Turysta

Nieprzeczytany postnapisał(a) krissu » 04.07.2015 20:42

Witam
Chciałbym odświeżyć temat. A mianowicie teraz wujek google pokazuje, że autostrada A1 przechodzi do Bośni, prawie pod Miedjugorie. Czy to prawda? Jechał już ktoś tak? Jak włączę widok z satelity to tej drogi... nie ma. Ale zdjęcia satelitarne mają stare, więc nie wiem co myśleć.
te kiero
Mistrz Ligi Narodów 2020/21

Nieprzeczytany postnapisał(a) te kiero » 04.07.2015 21:03

do Medziu stamtąd nie jechałem...
ale jedziesz do końca A1 od Chorwacji do ostatniego gotowego zjazdu: Zvirovici lub wcześniej Bijaca/Zvirici na R423
https://en.wikipedia.org/wiki/A1_%28Bos ... egovina%29
krissu
Turysta

Nieprzeczytany postnapisał(a) krissu » 10.07.2015 19:48

Aha, czyli droga jest taka jak na googlu. Czy w Bośni są jakieś winiety lub coś takiego? Chciałem jeszcze skoczyć do Mostaru.
ryszard22
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) ryszard22 » 10.07.2015 20:01

krissu napisał(a):Witam
Chciałbym odświeżyć temat. A mianowicie teraz wujek google pokazuje, że autostrada A1 przechodzi do Bośni, prawie pod Miedjugorie. Czy to prawda? Jechał już ktoś tak? Jak włączę widok z satelity to tej drogi... nie ma. Ale zdjęcia satelitarne mają stare, więc nie wiem co myśleć.

Jechałem miesiąc temu, jest tak jak piszesz, jedziesz do końca autostradą i masz 6 km do Medjugorie kierunek na Mostar.
te kiero
Mistrz Ligi Narodów 2020/21

Nieprzeczytany postnapisał(a) te kiero » 11.07.2015 09:30

krissu napisał(a):Aha, czyli droga jest taka jak na googlu. Czy w Bośni są jakieś winiety lub coś takiego? Chciałem jeszcze skoczyć do Mostaru.

nie ma żadnych winiet, jak jest autostrada np. Zenica-Sarajewo to opłaty na bramkach
krissu
Turysta

Nieprzeczytany postnapisał(a) krissu » 11.07.2015 22:58

Dobra, opowiem na świeżo, bo dziś tam byłem. Jechałem autostradą do końca, granica - Chorwaci bez problemu, Bośniacy kazali pokazać zieloną karte i pytali czy coś wwożę, ogólnie bez problemu. Zaraz za granicą są bramki na których opłata pobierana jest OD RAZU. Wynosi 1,20KM (marek bośniackich), ja płaciłem kartą i po przeliczeniu wyniosło to 2,60PLN. Przy powrocie również się płaci na tych samych bramkach. Drogi dużo gorsze od chorwackich, takie bardziej nasze :wink: i ogólnie tak jakoś dla mnie bardziej swojsko, taki jak by to powiedzieć... chaos :D . Odwiedziłem Medjugorie i Mostar. W Mostarze płaciłem albo kunami, albo euro. Przy czym zauważyłem że przelicznik mają przeróżny. W restauracji przy stary moście nie można było płacić kartą, ale to akurat może tylko w tej, w innych nie wiem.
michaelsz
Turysta

Nieprzeczytany postnapisał(a) michaelsz » 17.05.2016 14:20

Jeśli ktoś był ostatnio w Medjugorie (i/lub w Mostarze) i może podzielić się spostrzeżeniami lub wskazówkami będę bardzo wdzięczny! :)
Wybieram się tam w tym roku ze Srimy. Dojazd w Chorwacji ogarnę ale może jest coś ważnego (oprócz konieczności posiadania zielonej karty) co powinienem wiedzieć? :)
walp
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 17.05.2016 14:31

Byłem w Medziugorie i Mostarze w ubiegłym roku. Oprócz zielonej karty, powinieneś mieć ubezpieczenie turystyczne od następstw nieszczęśliwych wypadków
i kosztów leczenia medycznego, ponieważ nie funkcjonuje tam karta EKUZ.
Beata W.
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) Beata W. » 17.05.2016 15:18

michaelsz napisał(a):Jeśli ktoś był ostatnio w Medjugorie (i/lub w Mostarze) i może podzielić się spostrzeżeniami lub wskazówkami będę bardzo wdzięczny! :)
Wybieram się tam w tym roku ze Srimy. Dojazd w Chorwacji ogarnę ale może jest coś ważnego (oprócz konieczności posiadania zielonej karty) co powinienem wiedzieć? :)

Uważaj na granicy z Bośnią. My mieliśmy 2 lata temu nie miłą przygodę. Pierwsza bramka wyglądała na opustoszałą z tego też powodu mąż powoli przejechał do następnej ich budki. Rozległ się krzyk za nami i machanie lizakiem a temat zakończył się mandatem za przekroczenie granicy :twisted:
bezrobotny500
Croentuzjasta

Nieprzeczytany postnapisał(a) bezrobotny500 » 17.05.2016 15:23

Co do zwiedzania Mostaru to polecam miesiące od października do kwietnia. W miesiącach letnich są tam tłumy turystów (szczególnie w najstarszej części miasta). Chyba, że ktoś akceptuje zwiedzanie przeciskając się bokiem między ludźmi. Poza sezonem miasto jest niesamowite, jedno z ciekawszych w Europie. Myślę tutaj o historii, zabytkach, różnorodności kultur oraz ludzi, którzy je tworzą. Dla wielbicieli bałkańskiej kuchni czeka wiele smakowitości.
grubybb
Odkrywca

Nieprzeczytany postnapisał(a) grubybb » 17.05.2016 15:35

Polecam Mostar i wodospady, idealnie na jednodniową wycieczkę. I uważajcie na limity przewozu alkoholu i papierosów, gdyż bardzo często zdarzają się kontrole, w końcu to granica UE. Nas przetrzepali na granicy i 2 km za nią, po stronie Chorwackiej - przekraczaliśmy granicę w Crveni Grm. Myślę że kierując się na Neum i Jadriankę, przejazd będzie bezproblemowy.
Adriatic.hr
Plażowicz

Nieprzeczytany postnapisał(a) Adriatic.hr » 17.05.2016 15:49

michaelsz napisał(a):Jeśli ktoś był ostatnio w Medjugorie (i/lub w Mostarze) i może podzielić się spostrzeżeniami lub wskazówkami będę bardzo wdzięczny! :)

Weź ze sobą euro, gdyż przy płaceniu kunami jest niekorzystny przelicznik.
Zielona karta oczywiście w Hercegowinie jest konieczna.
W Mostarze najlepiej zaparkować na parkingu w pobliżu starego mostu,
cena 2 marki za godzinę (lub 1 EUR, ale UWAGA - w kunach biorą 10 kun za godzinę!).
Następna strona

Powrót do Regiony i miejscowości turystyczne

Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Serwis Cro.pl Chorwacja Online wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja serwisu Cro.pl Chorwacja Online nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

chorwacja online - cro.pl 1999-2022