Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Majorka

Nazwa kraju Hiszpania wywodzi się od słowa Ispania, które oznacza Ziemię Królików. Język hiszpański wymieniany jest w pierwszej piątce najczęściej używanych języków na świecie. Najdłuższą rzeką Hiszpanii jest rzeka Ebro, licząca sobie 930 kilometrów. Hiszpanie to naród uwielbiający grę na loterii. Zdrapki można kupić na rogu każdej ulicy.
Darek9634
Croentuzjasta
Posty: 284
Dołączył(a): 20.01.2006
Majorka

Nieprzeczytany postnapisał(a) Darek9634 » 15.09.2010 11:17

W tym roku moim celem nie była Chorwacja, tam byłem 5 razy. Celem był wyjazd tam gdzie ciepło. Miejsce do wyboru. Jako, że miał to być wyjazd w pojedynkę odpadał samochód a ze względów zawodowych w grę wchodziło max 7 dni urlopu.
Więc samolot i decyzja - Majorka.
Wyjazd z biurem podróży. Po przeliczeniu kosztów i braku doświadczenia w samodzielnym podróżowaniu i odnajdywaniu właściwej drogi na lotnisku wyszło, że to najlepsze rozwiązanie.
Przed podróżą lektury przewodników, codzienne śledzenie wątków o Majorce na forach internetowych. Wreszcie mam plan co będę robił każdego dnia pobytu na wyspie. I tak :

06-08 przylot o 9 zakwaterowanie i rozejrzenie się po Peguerze (tam miałem hotel)
07-08 Palma de Mallorca
08-08 ciąg dalszy zwiedzania stolicy
09-08 Soller i Port de Soller
10-08 wzdłuż zachodniego wybrzeża
11-08 półwysep Formentor i Alcudia
12-08 wschodnia część wyspy
13-08 pamiątki, pakowanie i o 16 wylot

Podróż zaczęła się 05 08 o 1810 autobusem do Gdańska. Jechał prawie dwie godziny (korki) a pociąg o 2005 ale zdążyłem, miałem nawet 10 minut luzu. Pociąg puściutki, kilka osób w wagonie. Rozłożyłem się w przedziale i w kimono. Ok. 1 byliśmy w Warszawie. Podróż zaplanowana dokładnie więc wyjściem na północ i jestem na przystanku. Autobus nocny na lotnisko. Odprawa dopiero o 4. Pochodziłem, posiedziałem – czas zleciał. Samolot, tanie linie, nie wiadomo gdzie oni przewidzieli miejsce na nogi. Ale to tylko 3 godziny lotu. Spoko. Lądowanie w Palma o 9, lotnisko duuże. Dobrze, że były taśmociągi to pieszo nie drałowałem. Pakowałem się tak, aby mieć tylko podręczny więc wychodzę od razu. Rezydentka czeka i kieruje mnie na parking do busa nr 103. Świetnie, tylko gdzie on jest skoro samochody stoją tam gdzie było miejsce a parking do małych się nie zalicza. Gorąco. Po dłuższym bieganiu znalazłem. Czekam na resztę towarzystwa i jedziemy do swoich hoteli.

Obrazek

Okazało się, że do hotelu, w którym mam rezerwację jadę tylko ja. Może być i tak.
Na początek dostaję trójkę bo coś się pokręciło i jednoosobowych pokoi nie ma. Zwolni się następnego dnia. To super, lepiej jak miało być. Wchodzę do pokoju i idę na taras podziwiać widoki i pierwsze co zobaczyłem to :

Obrazek
Wiem, nie pytałem o zgodę, ale nie mogłem się powstrzymać :)
Już mi się podoba a jeszcze dobrze się nie rozejrzałem. Potem było tak :

http://img26.imageshack.us/img26/214/peguera.jpg
(podałem link, aby się nie rozjechało ).

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Prysznic i trzeba rozejrzeć jak i co. Wąskie strome i jednokierunkowe uliczki, pełno samochodów zaparkowanych zderzak w zderzak. Plan był taki, że wypożyczam samochód i zwiedzam wyspę ale jak to zobaczyłem to zwątpiłem w swoje umiejętności. Ale po bliższym przyjrzeniu się samochodom trochę się uspokoiłem. Prawie wszystkie wyglądały tak (te dwa stoją jeden za drugim):

Obrazek

Obrazek

Wypożyczalni samochodów pełno. Szukałem takiej, w której nie blokują karty kredytowej i jest pełne ubezpieczenie samochodu (bez udziału własnego). Znalazłem, wpłaciłem zaliczkę i miałem odebrać samochód we wtorek o 10 ( pandę lub fiestę ).
anakin
zbanowany
Posty: 33333
Dołączył(a): 11.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) anakin » 15.09.2010 11:33

Darek9634 napisał(a):
Obrazek

Już mi się podoba a jeszcze dobrze się nie rozejrzałem.


Ale bardziej......lewa czy.....prawa strona?
:wink: :wink: :wink:
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 15.09.2010 11:34

Darek9634 napisał(a):W tym roku moim celem nie była Chorwacja, tam byłem 5 razy. Celem był wyjazd tam gdzie ciepło...


:lol:

Darek9634 napisał(a):Wchodzę do pokoju i idę na taras podziwiać widoki i pierwsze co zobaczyłem...


Bardzo ładne różowe gaciorki.
Widać, że też są od niedawna...
:wink:
Darek9634
Croentuzjasta
Posty: 284
Dołączył(a): 20.01.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Darek9634 » 15.09.2010 11:44

Tam gdzie ciepło. Tam, gdzie można dolecieć samolotem bo podróż samochodem w pojedynkę nie wchodziła w rachubę. No i tam, gdzie zobaczę coś nowego.

Tylko lewa strona mnie interesowała :)
nomad
Cromaniak
Posty: 656
Dołączył(a): 06.10.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) nomad » 15.09.2010 23:14

Witaj Darek9634 i spokojnie napieraj z relacją. :)

Hiszpańskie klimaty jak najbardziej w cenie na forum i kolejną przyjmiemy w gorących klimatach (już na początku).

Obrazek

Trzeba być czujnym na grę słów :), bo jak widzisz anakin wyłapał w mig sytuacyjność wypowiedzi ze scenką.

Przyznam się, że po Twojej wypowiedzi...
Darek9634 napisał(a):Tylko lewa strona mnie interesowała :)


najpierw załamałem się, ale zorientowałem się, że monitor jest odwrócony do góry nogami. :wink: :).

Po chwili pomyślałem, dlaczego urzekła Cię tylko lewa strona (niesamowite 8O), bo przecież obie strony... dziewczyny są wspaniałe, znaczy się ... prawa i lewa. :)
Cóż, każdego kręci coś innego. :wink: :)

Styka tych żartów. :wink:

Zupełnie poważnie, to ciekawy temat z tą Majorką, więc czekam na dalszą część.

Poczucie humoru w cenie, więc nie jesteś zrażony wstępem. :wink: :)

Pozdrawiam.
Ostatnio edytowano 01.10.2010 17:32 przez nomad, łącznie edytowano 1 raz
Darek9634
Croentuzjasta
Posty: 284
Dołączył(a): 20.01.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Darek9634 » 16.09.2010 10:53

07-08
Zmieniłem plany. Do Palmy pojadę w niedzielę a ten dzień poświęcę na zwiedzanie okolic Peguery.
Przecież wokół są lasy piniowe i pełno szlaków turystycznych.

Obrazek

Obrazek

Poszedłem wzdłuż wybrzeża na zachód w kierunku plaży Cala Fornells

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Klimaty podobne do chorwackich. Byłem trochę zawiedziony.
Mijam miasteczko Camp de Mar. W jego okolicy swoje wille mają Michael Schumacher i Claudia Schiffer.
Celem był Cap Andritxol
Po drodze widok na brzeg w okolicy Camp de Mar :

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jedna z licznych na wyspie wież strażniczych ( Majorka była celem napaści Saracenów, Maurów i piratów )

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wyglądało, że cel wycieczki jest blisko ale mijam górki, zakręty i końca nie widać.

Obrazek
Obrazek

Wreszcie dotarłem do celu

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Widok na Cala Fornels. To między innymi tam przypływali piraci by nabrać niewolników i sprzedać ich potem w Algierze.

Obrazek

Obrazek


Powrót do hotelu, prysznic, kolacja i obowiązkowy spacer promenadą oraz lampkę hiszpańskiego wina. O 20 zamykana jest ulica dla ruchu samochodowego ( w dzień zresztą też panuje tam niewielki ruch samochodowy ze względu na ilość turystów ) i rozpoczyna się nocne życie. Knajpki, restauracje, hiszpańska muzyka na żywo, kramy i inne atrakcje. Ceny drinków skaczą o 300 % ( drink, który przed 19 kosztował 1,5 E teraz kosztuje 4,5 E ).

Obrazek
Aldonka
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4237
Dołączył(a): 07.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Aldonka » 16.09.2010 11:20

Majorkę mam w sferze marzeń więc tym chętniej tu u Ciebie zagoszczę.
Ania W
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1993
Dołączył(a): 29.03.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Ania W » 16.09.2010 11:34

Bardzo mi się Twoja relacja i fotki spodobały. Majorka pozostaje w sferze moich marzeń.
A tymczasem czekam na kolejny odcinek. :-)

Serdecznie pozdrawiam. :papa:
adamk3
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1282
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) adamk3 » 16.09.2010 13:53

Fajnie zobaczyć Mallorkę i Paguerę po 12 latach :D

pozdrav.

PS
Tu się jechało :x :lol:
Droga (odcinki) na 2 osiołki - nie samochody :D

Link
Darek9634
Croentuzjasta
Posty: 284
Dołączył(a): 20.01.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Darek9634 » 17.09.2010 12:12

Tak, niektóre drogi mają fajne :)




08-08

Rano, po śniadaniu pojechałem autobusem do Palma de Mallorca. W Palmie wszystkie linie autobusowe, linia kolejowa, metro i zabytkowy pociąg spotykają się w jednym miejscu – Placa d'Espanya. Łatwo dotrzeć do każdego miejsca na wyspie.

Obrazek

Pomnik króla Juame I na tym placu. W głebi niski budynek stacji kolejki wąskotorowej kursującej od 1912 r. do Soller.
Kierowałem się w stronę wybrzeża mijając po drodze Gran Hotel zbudowany w 1912 r. ( pierwszy luksusowy hotel w mieście ).

Obrazek

Budynek sądu

Obrazek

oraz inne ciekawe budynki

Obrazek
Obrazek

Doszedłem do Placa Major ( dawny targ rybno-warzywny ) :

Obrazek

Symbolem Palmy jest katedta La Seu; najokazalsza gotycka światynia w Hiszpanii :

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Okno rozetowe o średnicy 12 m i powierzchni 100 m2

Obrazek

W całej katedrze jest 87 okien i 7 rozet.
Obok katedry znajduje sie pałac królewski. Arabowie zbudowali twierdzę, która później przekształcono na siedzibę majorkańskich królów. Dzisiaj też jest oficjalną rezydencją króla i królowej Hiszpanii.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Całość natomiast tak wygląda :

http://img217.imageshack.us/f/katedra.jpg/

Pospacerowałem jeszcze wąskimi uliczkami starówki zaglądając gdzie się dało. Jest tam ponad 60 rezydencji dawnych ważnych rodzin szlacheckich.
Jedno z licznych patii

Obrazek

Trafiłem do Banys Arabs ( łaźni arabskich ). Jest to pozostałość z okresu panowania Maurów

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wróciłem na Placa d'Espanya i pojechałem do zamku Castell de Bellver. Przez ponad 200 lat było tu więzienie wojskowe. Trzeba było się trochę wysilić.

Obrazek

Obrazek

Fosa i most zwodzony

Obrazek

Obrazek

Widok na Palmę z dachu zamku
Obrazek
Ostatnio edytowano 20.09.2010 12:44 przez Darek9634, łącznie edytowano 2 razy
Elizasz
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 518
Dołączył(a): 05.07.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Elizasz » 17.09.2010 17:27

Od zawsze marzę o Majorce, ale na razie pozostaje tylko w sferze marzeń, zajrzałam więc tu i się nie zawiodłam-przepiękne zdjęcia i widoki!!!
Katedra w Palmie pewno robiła niesamowite wrażenie, cudna jest!!!
andrzej29
Cromaniak
Posty: 830
Dołączył(a): 01.02.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) andrzej29 » 17.09.2010 17:37

Bardzo ładnie, super widoczki, czekam na dalszą część. :wink: :wink: :wink:
Darek9634
Croentuzjasta
Posty: 284
Dołączył(a): 20.01.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Darek9634 » 17.09.2010 20:33

Elizasz napisał(a):Katedra w Palmie pewno robiła niesamowite wrażenie, cudna jest!!!


Tak, przyćmiewa wszystko. Taki był też zamiar tych co ją budowali. Pokazanie potęgi chrześcijaństwa. Od strony morza wygląda najładniej.
Byłem tam w niedzielę kiedy pełni funkcję normalnego kościoła i robienie zdjęć wewnątrz nie wchodziło w rachubę ale od środka też widać ten ogrom i bogactwo zdobień.
anakin
zbanowany
Posty: 33333
Dołączył(a): 11.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) anakin » 17.09.2010 21:13

Darek9634 napisał(a):Pokazanie potęgi chrześcijaństwa..


"potęga" chrześcijaństwa w tamtym okresie

A wracając do tematu- zdjęcia super! :sm: :oczko_usmiech:
Z
Cromaniak
Posty: 2931
Dołączył(a): 29.04.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Z » 17.09.2010 21:52

Piękne budynki,robię trochę przy renowacji zabytków,podziwiam kunszt tych rzemieślników.
Następna strona

Powrót do Hiszpania - España


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone