Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

DOLINA AOSTY - kompendium wiedzy

Wycieczki objazdowe to świetny sposób na zwiedzenie kilku miejsc w jednym terminie. Można podróżować przez kilka krajów lub zobaczyć kilka miast w jednym państwie. Dla wielu osób wycieczki objazdowe są najlepszym sposobem na poznawanie świata. Zdecydowanie warto z nich korzystać.
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13781
Dołączył(a): 14.01.2012
DOLINA AOSTY - kompendium wiedzy

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 04.01.2014 22:27

No cóż.... tak sobie poczytałem TROCHĘ o tym "gebicie" i .... FAJNO byłoby kiedyś zobaczyć region, w którym "nagromadzone" są najwyższe szczyty kontynentu....

Góral czy górołaz ze mnie nie jest mocny, bom tradycyji jakoś w rodzinie nie miał, dopiero sam człek trochę zaczął chodzić i jeździć, ale .... czytam sporo, oglądam sporo i mam OCHOTĘ na trochę :)

W związku z tym, że wakacje planuje po cichu w płd-zachodniej Oiropie to .... a NUŻ uda się "PO DRODZE" coś z tego zobaczyć....

ZATEM ....

Jeśli nie będzie to nikomu przeszkadzać, podobnie jak w mojej Apulii chciałbym zrobić sobie (a może ktoś z tego też skorzysta?!) małe kompendium wiedzy o Aoście - nie ma nic o tym na Cropelce, no to może niech będzie ...

JEŚLI KTOŚ CHCE COŚ DODAĆ to oświadczam, że temat chodzi w kategorii OPEN i można różne rzeczy dopisywać, wklejać zdjęcia, radzić, opisywać


ps dzięki Fatamorganie za dużą garść mocnych informacji o tym regionie

Beginnen Sie tony

Część 1

Gdzie jest ta Aosta?

Jest to autonomiczny region, położony na północ i północny zachód od Turynu - zachodnia jego część leży na granicy Włoch, Francji i Szwajcarii. W regionie tym znajdują się największe masywy Alp z ich najwyższymi szczytami włącznie z Mont Blanc.

Od Doliny Aosty "odchodzi" w różnych kierunkach kilkanaście dolin, z których każda ma oczywiście swą nazwę, urok i piękne miejsca.

Ciekawa stronka o Dolinie Aosty

Gdyby ktoś się chciał się udać w tej region zimą to pomocna na pewno będzie Ta stronka

Szlak wina w Dolinie Aosty

Oficjalna strona informacji turystycznej Doliny Aosty

Stronka regionu autonomicznego Doliny Aosty


Ciekawa stronka o Aoscie - i nie tylko, właściwie o całej Italii, mamy tutaj opisy poszczególnych miejsc

Mnóstwo świetnych zdjęć z Aosty

Zamki w Dolinie Aosty

Zamek Fenis http://www.lovevda.it/turismo/scopri/cu ... Patrimonio

Forteca Bard http://www.lovevda.it/turismo/scopri/cu ... Patrimonio

Zamek Ussel http://www.lovevda.it/turismo/scopri/cu ... Patrimonio

Zamek Verres http://www.lovevda.it/turismo/scopri/cu ... Patrimonio

Issogne Zamek http://www.lovevda.it/turismo/scopri/cu ... Patrimonio

Zamek Savoy http://www.lovevda.it/turismo/scopri/cu ... Patrimonio

Zabytki czasów rzymskich w Dolinie Aosty

http://www.lovevda.it/turismo/scopri/cu ... ault_e.asp

Obrazek

Akwedukt Rzymski - Pont d'Ael

Obrazek
źródło - http://www.lovevda.it

Łuk Augusta - miasto Aosta

Obrazek

Kościoły w Dolinie Aosty

Fajne panoramki

Miasto Aosta

Widoczek z Monte Roisetta 3334 m npm

Punta Creya 3015 m npm

Gran Paradiso 4061

Grandes Jorasses

Obrazek

Monte Bianco 4807

Gdyby ktoś się wybierał na narty do Val Gressoney

Obrazek

Ciekawa stronka o Aoscie - i nie tylko, właściwie o całej Italii, mamy tutaj opisy poszczególnych miejsc http://www.localidautore.com/resort/monte-rosa-164.aspx

Mnóstwo świetnych zdjęć z Aosty

Poczytajmy trochę i pooglądajmy o jednej z "najbardziej wschodnich" dolin w Aoście - Dolinie Gressoney

Obrazek
źródło: http://www.gressoneymonterosa.it/

Amerykanin o Val Gressoney

Nieco informacji o Val Gressoney po niemiecku

... I po włosku

Niemiecka Wiki tak pisze o Gressoney:
Gressoney (walserdeutsch Greschunei) ist eine Talschaft südlich des Monte-Rosa-Massivs in der italienischen Region Aostatal. Sie besteht aus zwei Gemeinden, Gressoney-La-Trinité (walserdeutsch Oberteil mit dem Zentrum en de Tache, 1'624 m ü. M.) und Gressoney-Saint-Jean (walserdeutsch Mittelteil mit dem Zentrum Platz oder Zer Chilchu, 1'385 m ü. M., bzw. [unterer Gemeindeteil] Unterteil), wobei La-Trinité das weiter oben im Tal gelegene Dorf ist und Saint-Jean das größere der beiden.

Außerhalb der Gemeinde weiter talabwärts im südwärts verlaufenden Val de Gressoney liegen noch die Ortschaften Gaby (walserdeutsch Goabi) und Issime (walserdeutsch Eischeme). Das Tal wird durchflossen von der Lys (walserdeutsch Liisu/Leisu), die unweit der schweizerischen Grenze dem Lysgletscher entspringt und bei Pont-Saint-Martin in die Dora Baltea/Doire Baltée mündet.


Jak widać, w Gressoney są dwa główne ośrodki gminne Gressoney-La-Trinité ("blisko" Monte Rosa już) oraz Gressoney-Saint-Jean, oprócz tego mamy wieś Gaby oraz Issime


A jak dojechać do Gressoney? (IT: COME ARRIVARE A GRESSONEY...)

...dall'Italia
Autostrada A5 e SR44 uscita Pont-Saint-Martin. Seguire indicazioni "Valle di Gressoney"
...dalla Francia
Tunnel del Monte Bianco T1 o Colle del Piccolo San Bernardo (solo nel periodo estivo), autostrada A5 o SS26. SR44 uscita Pont Saint Martin, seguire indicazioni "Valle di Gressoney".
...dalla Svizzera
Tunnel del Gran San Bernardo T2 o Colle del Gran San Berardo (solo nel periodo estivo) e SS27 fino ad Aosta, poi autostrada A5 o SS26. SR44 uscita Pont-Saint-Martin, seguire indicazioni "Valle di Gressoney".


GRESSONEY SAINT JEAN
Gressoney-Saint-Jean (1385 m), apprezzata per l’architettura, le passeggiate e i sontuosi tracciati dello sci di fondo, rinnova la sua ospitalità: dai soggiorni della Regina Margherita, a inizio ‘900, fino ai turisti che oggi ne apprezzano il paesaggio dall’atmosfera particolare. Il fascino di villaggio alpino che evolve, senza perderne l’antico incanto. Gli stadel Walser, la chiesa cinquecentesca, le ville ottocentesche, il castello Savoia con il giardino alpino, l’Alpenfaunamuseum con la collezione di trofei e di armi, oltre alle piazzette, stimolo di visita del suo invidiato centro.
Scopri la mappa interattiva di Gressoney Saint Jean.

GRESSONEY LA TRINITÉ
Gressoney-La-Trinité (1637m), ai piedi del Monte Rosa e centro del comprensorio sciistico omonimo,offre un’ottima dotazione turistica, non solo invernale. È punto di partenza di splendidi trekking e percorsi alpinistici che raggiungono i “4000” esibiti dal Monte Rosa. A fianco di efficienti infrastrutture,offre i suoi laghetti alpini e gli spettacoli indimenticabili del volto più bello del Rosa. I villaggi adagiati sui pendii, guardano la chiesa con il tipico campanile e testimoniano l’antica storia di questo piccolo-grande villaggio alpino.
Scopri la mappa interattiva di Gressoney La Trinité.

GABY
Gaby è un caratteristico centro di villeggiatura circondato da boschi e pascoli e conserva splendidi esempi di costruzioni rurali in pietra e legno, testimonianza di un passato contadino, quando gli abitanti erano dediti soprattutto alle attività agricole e artigianali. Per la vicinanza al comprensorio sciistico del Monterosa Ski, Gaby è diventato oggi meta ideale anche per coloro che praticano lo sci, mentre in estate il clima fresco e l'atmosfera tranquilla sono perfette per quelli che amano vacanze rilassanti e belle passeggiate. La costituzione del comune di Gaby è molto recente; risale infatti soltanto al 1952, quando il territorio è stato separato dal comune di Issime, a cui apparteneva. La reale separazione è tuttavia molto più antica, sin dalla fine del 1700 gli abitanti di Tiers-dessus, antico nome di Gaby, avevano caparbiamente voluto e infine ottenuto una sorta di autonomia, almeno spirituale, da Issime. Dopo una querelle durata circa 80 anni il territorio di Gaby era finalmente stato eretto in parrocchia ed era stata costruita la chiesa di San Michele. A sottolineare la diversità di questo piccolo comune della Valle del Lys c'è anche la lingua; infatti è l'unico paese nell'alta Valle di Gressoney dove si parla un patois franco-provenzale. Solo nel piccolo villaggio walser di Niel si parlava un dialetto di origine tedesca, ormai praticamente scomparso.

ISSIME
Il paese di Issime, situato in un'ampia conca, è il luogo ideale per tutti coloro che amano la natura, la pace, le tradizioni e l'arte. Grazie alla vicinanza con il comprensorio del Monterosa Ski, da Issime si raggiungono facilmente le piste da sci. A partire dal XIII sec. alcune popolazioni germaniche raggiunsero l'alta Valle di Gressoney e si stabilirono sui versanti di queste montagne. Con il passare del tempo i walser hanno caparbiamente mantenuto vive la cultura e le consuetudini dei luoghi d'origine, che ancora oggi si leggono nell'architettura di stile mitteleuropeo delle abitazioni, nelle tradizioni popolari e nella lingua, il dialetto "töitschu". Il paese possiede un notevole patrimonio di arte sacra. Oltre l'importante chiesa, numerose ed interessanti sono le cappelle. Issime fu abitato prima dai Salassi, dai romani e infine dai Walser e secondo alcuni documenti il toponimo Issime deriverebbe proprio dall'antico Eis Menck, divenuto poi Axima ed infine Eischeme.

W następnym odcinku przetłumaczymy sobie to, co wyżej oraz obejrzymy z "bliska" Val di Gressoney....

:papa: :papa: :papa:
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12745
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 04.01.2014 22:32

Szukujesz kolejną wspaniałą wyprawę 8) , a że jesteś konsekwentny w realizacji planów :) , to już się cieszę na myśl o przyszłej relacji :D . Tej z Aosty i całego mnóstwa innych :arrow: oby ten rok był dla Ciebie co najmniej tak obfity w podróże, jak 2013 8)
:papa:
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13781
Dołączył(a): 14.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 04.01.2014 23:38

dangol napisał(a):Szukujesz kolejną wspaniałą wyprawę 8) , a że jesteś konsekwentny w realizacji planów :) , to już się cieszę na myśl o przyszłej relacji :D . Tej z Aosty i całego mnóstwa innych :arrow: oby ten rok był dla Ciebie co najmniej tak obfity w podróże, jak 2013 8)
:papa:


Dziekuje pieknie za bardzo zyczliwe slowa! :)

Dla Ciebie Danusiu i calej Twojej Rodziny samych radosci i zdrowia!!

Ta Aosta to w sumie fajnie bylby gdyby wypalila jako kilkudniowy dodatek do glownego celu to niestety zalezy od kilku kwestii (takze niezaleznych do konca ode mnie)

Jesli zas GDZIES uda mi sie pojechac to relacje naturalnie postaram sie napisac


:papa: :oczko_usmiech:
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 05.01.2014 00:06

Bardzo fajny wątek :wink:

Zawsze mnie interesował ten region Włoch

Według tego co znalazłem w niemieckiej wikipedii 70% mieszkańców podaje narodowość włoską
i 70% mieszkańców posługuje się jako językiem ojczystym dialektem francuskiego ( frankoprowansalski )
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 05.01.2014 14:14

Ja tylko ją przeciąłem, więc niczego Ci tu nie wniosę. Ładnie tam jest - może kiedyś...

Ale żeby nie było, że tak absolutnie z pustymi rękoma, to jedna fotka z parkingu, po zejściu z Gran Paradiso:

P1010442.JPG
baunty
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2362
Dołączył(a): 17.10.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) baunty » 06.01.2014 00:59

No proszę, wczoraj czytałem o tej dolinie pod kątem nart. ..a dziś na forum znalazłem.
Trochę daleko tam na narty, ale jak się wybierzemy to coś wrzucę od siebie, jeśli nie pojedziemy... to i tak chętnie będę tu zaglądał.
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 06.01.2014 01:05

Aosta jest ciekawa :wink: - to jedna rzecz :!:

Lubię takie mixy kulturowe, pogranicza :wink:

Chyba jeszcze ciekawszy pod tym względem i pod względem górskiego szczytowania jest Południowy Tyrol :D


Franz ma fajne auto - to druga refleksja :wink:
Ostatnio edytowano 06.01.2014 01:10 przez Użytkownik usunięty, łącznie edytowano 1 raz
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14800
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 06.01.2014 01:06

Wow, Tony! Świetne plany! :D
Trzymam kciuki, żeby wszystko wypaliło!

Fajnie, że relację zacząłeś pół roku wcześniej ;) :mrgreen:

Pozdrav :papa:
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13781
Dołączył(a): 14.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 07.01.2014 17:38

Lednice napisał(a):Bardzo fajny wątek :wink:

Zawsze mnie interesował ten region Włoch

Według tego co znalazłem w niemieckiej wikipedii 70% mieszkańców podaje narodowość włoską
i 70% mieszkańców posługuje się jako językiem ojczystym dialektem francuskiego ( frankoprowansalski )


Tam to w ogóle jest różnie, a to Walserowie, a to retoromański ... :papa:

Franz napisał(a):Ja tylko ją przeciąłem, więc niczego Ci tu nie wniosę. Ładnie tam jest - może kiedyś...

Ale żeby nie było, że tak absolutnie z pustymi rękoma, to jedna fotka z parkingu, po zejściu z Gran Paradiso:


Dziękuje bardzo za fotkę. No mówiłem w którymś z Twoich wątków, że Subarka była wcześniej (bo pomyliłem ją z aktualnym Mitsu) :oops: :papa:


baunty napisał(a):No proszę, wczoraj czytałem o tej dolinie pod kątem nart. ..a dziś na forum znalazłem.
Trochę daleko tam na narty, ale jak się wybierzemy to coś wrzucę od siebie, jeśli nie pojedziemy... to i tak chętnie będę tu zaglądał.


Zapraszam serdecznie, jak coś znajdziesz ciekawego czy to o letniej czy zimowej Aoście - wrzucaj bez pytania

:papa:


maslinka napisał(a):Wow, Tony! Świetne plany! :D
Trzymam kciuki, żeby wszystko wypaliło!

Fajnie, że relację zacząłeś pół roku wcześniej ;) :mrgreen:

Pozdrav :papa:


Ach Agnieszko
Gdybym ja pojechał wszędzie, tam gdzie, chciałbym albo planowałem .....

:smo: :papa:
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 07.01.2014 18:16

tony montana napisał(a):No mówiłem w którymś z Twoich wątków, że Subarka była wcześniej (bo pomyliłem ją z aktualnym Mitsu)

Dobrze. Tylko odwrotnie. ;)

Pozdrawiam,
Wojtek
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18320
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 07.01.2014 18:59

tony montana napisał(a):
maslinka napisał(a):Wow, Tony! Świetne plany! :D
Trzymam kciuki, żeby wszystko wypaliło!

Fajnie, że relację zacząłeś pół roku wcześniej ;) :mrgreen:

Pozdrav :papa:


Ach Agnieszko
Gdybym ja pojechał wszędzie, tam gdzie, chciałbym albo planowałem .....

:smo: :papa:



Zgadzam się z Agnieszką i również życzę , żeby wszystko wypaliło :papa:

Plany dotyczą nieznanej mi części naszego kontynentu , więc z ciekawością i przyjemnością będę śledził Twoją relację

Co do Twojego pytania/życzenia - zapewne brakowałoby Ci czasu na zaglądanie na nasze forum :wink: :mrgreen:


Pozdrawiam
Piotr
Fatamorgana
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6257
Dołączył(a): 08.09.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Fatamorgana » 07.01.2014 19:22

Tony- lepiej sobie zaplanuj odrębny urlop na te okolice.... :lol: :roll: :mrgreen:
Dobrze Ci radzę. :wink:

Masz teraz przytłaczającą ilość informacji i ni ma bata żebyś to ogarnął choćby w 30% w czasie jaki będziesz miał, tym bardziej, że dochodzi czynnik pogodowy a to może Ci zawęzić pole działania. :) :wink:

Gressoney to dodatkowa wylęgarnia pomysłów bo w pobliżu jest chmara czterotysięczników i kilka dolin ciągnących się dość długo w bok, punktów widokowych itd, więc samo przejechanie i delektowanie się swoje zabierze. Ja już nie mówię o wjeździe na którąś z pobliskich przełęczy- co jest atrakcją samą w sobie. :wink: :roll:
Jak chcesz zobaczyć największe kolosy to musisz dokonać radykalnych cięć w programie i skupić się tylko na tym co opisałem.
:) :wink:

Mam 3 kumpli co po tych czwórkowych wierchach łazili (jeden nawet skompletował wszystkie prócz Matta :o :) :!: ) i też myśleli, że coś w pobliżu jeszcze zobaczą, ale jak to jeden określił "tego tam tak w piz...u, że drugie wakacje bym tu musiał siedzieć"... :twisted: :) :roll: :!:


W Gressoneyu warto drepnąć na górski spacer z widokami tu:
http://www.flickr.com/photos/11445691@N02/3772515335/

W pobliże można dostać się szlakami ale jest też wersja szybka- kolejkami ze Staffal na Punta Indren czyli od razu na 3200m (z pewną zadyszką w pikawie... :) ) ale trzeba sprawdzić kursowanie tego ustrojstwa.
Myślę, że dla zerknięcia oka tego typu warto:
http://www.monterosa-ski.com/wp-content ... ILENTI.jpg
te kiero
Mistrz Ligi Narodów UEFA
Posty: 10885
Dołączył(a): 27.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) te kiero » 07.01.2014 21:01

świetna robota, o godnym uwagi miejscu, będącym w zasięgu ręki (vel. samochodu),
o którym to miejscu niegdyś poszukiwałem informacji

apropos poruszania się - chyba nie było wcześniej:
-stronka z mapką interaktywną/dojazdową autostrady A5 od Torino, z zaznaczonymi stacjami i parkingami tutaj
-przeprawa do F również jako atrakcja TMB wraz z taryfikator-em
Fatamorgana
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6257
Dołączył(a): 08.09.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Fatamorgana » 08.01.2014 00:22

Przeglądając zaprzyjaźnione forum znalazłem coś.
Tony, parę fot (a foty są bardzo dobrej jakości) pokazuje to co chcesz widzieć, więc... :wink:
http://forum.nikoniarze.pl/showthread.p ... ost3285605
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13781
Dołączył(a): 14.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 09.01.2014 10:01

Franz napisał(a):
tony montana napisał(a):No mówiłem w którymś z Twoich wątków, że Subarka była wcześniej (bo pomyliłem ją z aktualnym Mitsu)

Dobrze. Tylko odwrotnie. ;)

Pozdrawiam,
Wojtek


O właśnie, no przecież mówię, że ODWROTNIE ;) :oops: 8)

piotrf napisał(a):
Zgadzam się z Agnieszką i również życzę , żeby wszystko wypaliło :papa:

Plany dotyczą nieznanej mi części naszego kontynentu , więc z ciekawością i przyjemnością będę śledził Twoją relację

Co do Twojego pytania/życzenia - zapewne brakowałoby Ci czasu na zaglądanie na nasze forum :wink: :mrgreen:


Dla mnie ta część kontynentu też jest póki co tabula rasa, ale chciałbym bardzo to zmienić, dziekuje za życzenia :)

Fatamorgana napisał(a):Tony- lepiej sobie zaplanuj odrębny urlop na te okolice.... :lol: :roll: :mrgreen:
Dobrze Ci radzę. :wink:

Masz teraz przytłaczającą ilość informacji i ni ma bata żebyś to ogarnął choćby w 30% w czasie jaki będziesz miał, tym bardziej, że dochodzi czynnik pogodowy a to może Ci zawęzić pole działania. :) :wink:


Zobaczymy jak finalnie będzie, może nie będę mógł jechać w ogóle autem tak daleko w lipcu, bo nie będę miał tylle czasu i bedę musiał zmienić plany i lecieć gdieś flugiem, a może będę mógł jechać, na tyle, na ile chcę - czas pokaże :)

Dzięki za kolejną porcję info!
:papa:

te kiero napisał(a):świetna robota, o godnym uwagi miejscu, będącym w zasięgu ręki (vel. samochodu),
o którym to miejscu niegdyś poszukiwałem informacji

apropos poruszania się - chyba nie było wcześniej:
-stronka z mapką interaktywną/dojazdową autostrady A5 od Torino, z zaznaczonymi stacjami i parkingami tutaj
-przeprawa do F również jako atrakcja TMB wraz z taryfikator-em


Dzięki za materiały, tunel - jego długość robi wrażenie - "trochę' dłuższy niż Rok czy Kapela, co nie znaczy, że chorwackie są "złe"

:papa:
Następna strona

Powrót do Relacje wielokrajowe - wycieczki objazdowe


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
DOLINA AOSTY - kompendium wiedzy
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone