Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Zwrot Zaliczki

Wszystkie rozmowy na tematy turystyczne nie związane z wcześniejszymi działami mogą trafiać tutaj. Zachowanie się naszych rodaków za granicą, wybór kraju wakacyjnego wyjazdu, czy korzystać z biur podróży.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
HAWAJ7
Plażowicz
Posty: 5
Dołączył(a): 18.02.2019
Zwrot Zaliczki

Nieprzeczytany postnapisał(a) HAWAJ7 » 28.02.2021 22:49

Szanowni Państwo mam problem ze zwrotem wpłaconej zaliczki poprostu plany się pokomplikowały że muszę zrezygnować z wyjazdu w tym roku a zaliczka już była raz przebukowana z 2020 na 2021 Chorwat unika zwrotu jak tylko może. Czy w Chorwcji jest jakaś izba turystyki co się takimi sprawami zajmuje. Proszę o jakieś sugestie lub rady z góry Dziękuję
ZytaS
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2068
Dołączył(a): 08.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) ZytaS » 28.02.2021 23:32

HAWAJ7 napisał(a):Szanowni Państwo mam problem ze zwrotem wpłaconej zaliczki poprostu plany się pokomplikowały że muszę zrezygnować z wyjazdu w tym roku a zaliczka już była raz przebukowana z 2020 na 2021 Chorwat unika zwrotu jak tylko może. Czy w Chorwcji jest jakaś izba turystyki co się takimi sprawami zajmuje. Proszę o jakieś sugestie lub rady z góry Dziękuję

Dziwne, że nie chce zwrócić, przecież sprzeda te miejsca, do wakacji pozostało jeszcze dużo czasu 8O Duża kwota tej przedpłaty? To Twoja umowa z Chorwatem, nie wiem czy jakaś izba turystyki będzie się w takie transakcje mieszać. Prawdopodobnie nie masz tej umowy na piśmie, czy Chorwat ma jakiś regulamin np. na stronie internetowej obiektu? W Polsce, co do zasady, pozostaje w takiej sprawie sąd albo (ale tylko wtedy, gdy umowa została zawarta niezgodnie z tzw. prawem konsumenckim) UOKiK. Musiałbyś znaleźć prawnika, który zna prawo chorwackie, a chyba nie warto :?: Natomiast warto z Chorwatem ponegocjować, może umów się, że jak sprzeda termin, odda Tobie przedpłatę. Może ktoś na forum będzie zainteresowany terminem i miejscem?
rufus295
Croentuzjasta
Posty: 455
Dołączył(a): 28.06.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) rufus295 » 01.03.2021 08:55

Powiedz mi. W jakim celu wpłacałeś zaliczkę? Może odmówił 20 chętnym na Twoje miejsce, bo trzymał je dla Ciebie. Trzeba przyjąć na cycki stratę a nie po izbach turystyki latać. Albo grzecznie odda jak znajdzie kogoś, albo szukaj chętnych, myślę że się znajdą
WojtekKRK
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 353
Dołączył(a): 11.02.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) WojtekKRK » 01.03.2021 09:11

rufus295 napisał(a):Powiedz mi. W jakim celu wpłacałeś zaliczkę? Może odmówił 20 chętnym na Twoje miejsce, bo trzymał je dla Ciebie. Trzeba przyjąć na cycki stratę a nie po izbach turystyki latać. Albo grzecznie odda jak znajdzie kogoś, albo szukaj chętnych, myślę że się znajdą



Bez przesady , nie traktujmy wynajmujących jak Bogów lub jak ledwo wiążących koniec z końcem ... Rozumiem gdyby ktoś zrobił to na miesiąc przed ale na kilka ? Tylko i wyłącznie jeśli nie ma żadnego dokumentu ani regulaminu to zostaje dogadać się z człowiekiem u którego ewidentnie brakuje dobrej woli ...
HAWAJ7
Plażowicz
Posty: 5
Dołączył(a): 18.02.2019

Nieprzeczytany postnapisał(a) HAWAJ7 » 01.03.2021 19:18

Zaliczkę w kwocie 300 euro(jest to połowa całej kwoty) wpłaciłem w lutym 2020 roku pózniej COVID-19 mnie wystraszył i chciałem całkowicie zrezygnować ale chorwat mnie prosił o przebukowanie na rok2021 bez podania daty (mieliśmy ustalić póżniej datę), w tym roku mi się całkowicie pomieszało i muszę zrezygnować. Żadnej umowy z nim nie mam mam tylko dokumenty przelewu, na jego stronie nie ma żadnego regulaminu.
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107676
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 01.03.2021 19:41

travel
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2503
Dołączył(a): 20.11.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) travel » 01.03.2021 19:48

HAWAJ7 napisał(a):Zaliczkę w kwocie 300 euro(jest to połowa całej kwoty) wpłaciłem w lutym 2020 roku pózniej COVID-19 mnie wystraszył i chciałem całkowicie zrezygnować ale chorwat mnie prosił o przebukowanie na rok2021 bez podania daty (mieliśmy ustalić póżniej datę), w tym roku mi się całkowicie pomieszało i muszę zrezygnować. Żadnej umowy z nim nie mam mam tylko dokumenty przelewu, na jego stronie nie ma żadnego regulaminu.

Powiem Ci ,że pierwszy raz spotykam się z tak wysoką zaliczką. 50% ceny to bardzo dużo.Ja zwykle płacę max.20%.
A sprawdzałeś przed rezerwacją opinie o tych apartamentach i ich właścicielu ? Może to jakiś naciągacz ?
Inde
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 873
Dołączył(a): 07.03.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Inde » 01.03.2021 20:24

Wpłacanie zaliczek w wysokości 50%, czy nawet 100% to normalna praktyka (booking, airbnb, biura podróży). Jednak są tam narzędzia, które z automatu pozwalają odzyskać środki. Jednakże, umowna ustna jest tak samo wiążąca jak umowa na piśmie. Zaliczka za usługę turystyczną, która nie została wykonana przez sytuację pandemiczną powinna zostać zwrócona. Ewentualnie hotelarz może potrącić jakiś % za tzw. koszty manipulacyjne. Chorwacja jest w Unii, więc możesz powołać się na prawo unijne. Jednym z narzędzi, które może Ci pomóc w sprawie to skarga w Europejskim Centrum Konsumenckim: https://konsument.gov.pl/11
HAWAJ7
Plażowicz
Posty: 5
Dołączył(a): 18.02.2019

Nieprzeczytany postnapisał(a) HAWAJ7 » 01.03.2021 20:31

Dziękuje za wszystkie sugestie i odpowiedzi muszę to na chłodno przeanalizować po kilku e-mailach z chorwatem zgodził się oddać zaliczkę tylko i wyłącznie jeżeli sie do niego pofatyguję osobiście, Dziwne!!!! Obawiać się ????
ZytaS
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2068
Dołączył(a): 08.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) ZytaS » 01.03.2021 21:47

HAWAJ7 napisał(a):Dziękuje za wszystkie sugestie i odpowiedzi muszę to na chłodno przeanalizować po kilku e-mailach z chorwatem zgodził się oddać zaliczkę tylko i wyłącznie jeżeli sie do niego pofatyguję osobiście, Dziwne!!!! Obawiać się ????

Ale "robi schody" 8O Może przesłać pieniądze na Twój koszt. Tylko przed transakcją upewnij się co do wysokości tych kosztów. Życzę powodzenia i daj znać jak poszło.
Inde
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 873
Dołączył(a): 07.03.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Inde » 02.03.2021 11:15

HAWAJ7 napisał(a):Dziękuje za wszystkie sugestie i odpowiedzi muszę to na chłodno przeanalizować po kilku e-mailach z chorwatem zgodził się oddać zaliczkę tylko i wyłącznie jeżeli sie do niego pofatyguję osobiście, Dziwne!!!! Obawiać się ????


To są Twoje pieniądze, ciśnij. W 2012 miałem lecieć z OLT Express do Splitu, a potem transferem do kwatery w Primosten. Wszystko zarezerwowane, zaliczka (chyba też 50% już nie pamiętam) wpłacona. No i OLT Express padło bo było powiązane z Amber Gold. Na szczęście płaciłem kartą więc kasę za lot odzyskałem, no ale za pokój w Primosten już był problem. Chorwat twierdził, że mogę przyjechać samochodem jak każdy normalny Polak. A, że auta nie miałem, a tłuc się autobusem 24h nie miałem zamiaru to powołałem się na zapisy ze strony Izby Turystyki. U mnie zadziałała sugestia, że jak zgłoszę na 30 dni przed terminem zameldowania chęć zwrotu to musi mi oddać i koniec. Mieli wtedy nawet gotowe regułki na stronie, nie mogę tego na szybko znaleźć. W każdym razie kasę oddał po 3-4 mailu i zaprosił na przyszły rok. Także da się.
HAWAJ7
Plażowicz
Posty: 5
Dołączył(a): 18.02.2019

Nieprzeczytany postnapisał(a) HAWAJ7 » 02.03.2021 18:16

Proponowałem aby sobie odliczył koszty przelewu, ja też mu osobiście nie wpłacałem tylko przelewem poczekam może z tydzień i jeszcze ogarnę zapisy z izby turystyki i podejmę decyzję co dalej. Dzięki za wszystko widzę że Forum to ,,Wujcio Dobra Rada'' :D :D :D :lol:

Powrót do Rozmowy o turystyce i nie tylko


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone