Chorwacja Online..........odkryj Chorwację na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków

Żółwie

Piaszczyste plaże? To w Chorwacji jednak rzadkość. Ale może są tacy, którzy chcą podzielić się z innymi swoją wiedzą na ten temat. Potrzebujesz łagodnego zejścia do morza? A może lubisz nurkować czy wędkować? Chcesz wypożyczyć łódkę i poznać Chorwację od strony morza? Albo masz skuter wodny i chcesz go zabrać?
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
mysza73
Cromaniak
Żółwie

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 24.02.2009 14:35

Hej!!!
Nie jestem pewna czy piszę w dobrym dziale :oops: ale mam małe pytanko.
Czy ktoś będąc w Chorwacji spotkał żółwia (żyjącego sobie na wolności :D ).
My byliśmy już kilka razy w Orebicu, a w temtym roku w Rogożnicy ale nie udało nam się spotkać żółwia ( choć trochę wędrowaliśmy po odludnych miejscach) . W tym roku jedziemy do Igrane i mąż zastrzegł, że najpierw żółw, a potem inne przyjemności :D . Czy mam szanse spotkać żółwia gdzieś w okolicy? Bo inaczej z plażowania nici :roll: .
Dzięki za ewentualną pomoc :)
Dziadek Maciek
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) Dziadek Maciek » 24.02.2009 14:49

Żółwie miałem w sporych ilościach w ogrodzie w Damaszku, ale w Cro nigdy ich nie widziałem.
Pamiętam, że próbowałem sprawdzić wytrzymałość ich skorupy i ...kajam się bardzo, rozwaliłem ją, a miałem tylko 3 latka.
Bocian
zbanowany

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bocian » 24.02.2009 14:58

Spotkałem kilka jak byłem w Zadarze. W 2001 chyba roku...
dasuch
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) dasuch » 24.02.2009 14:58

W Rogoznicy żółwie spacerowały w knajpce na starym mieście. Wchodząc groblą na stare miasto była to chyba trzecia knajpka, do której wchodziło po schodkach między domami. Pozdrawiam
Katarzyna Głydziak Bojić
Rezydent

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katarzyna Głydziak Bojić » 24.02.2009 16:03

Na Pagu, w północno- zachodniej częściej wybrzeża Hr ( w literaturze wspomina się odcinek: Zadar - Novigrad - Obrovac) i terenach zw. dalmatinsko zaleđe (czyli tereny Dalmacji nie położone bezpośrednio na wybrzeżu) występuje Testudo hermanni żółw lądowy (pl żółw grecki; hr Obična čančara);
Najczęstszy gatunek morskiego żółwia w wodach Adriatyku to Caretta caretta (hr Glavata želva); występuje praktycznie wzdłuż całego wybrzeża i w okolicach wysp naturalnie.
W pasie od Sutoriny (Boka kotorska) do Stonu na terenach podmokłych występuje rzeczny gatunek Mauremys caspica (pl żółw kaspijski, hr kaspijska lub plosnata riječna kornjača)

W południowej Dalmacji, w dolinie Neretwy Emys orbicularis hellenica gatunek żółwia błotnego.

Tu ulotka o morskich gatunkach żółwi w Adriatyku

Pozdrawiam
Ostatnio edytowano 24.02.2009 17:05 przez Katarzyna Głydziak Bojić, łącznie edytowano 1 raz
Krystof
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) Krystof » 24.02.2009 16:24

W tym roku jedziemy do Igrane i mąż zastrzegł, że najpierw żółw, a potem inne przyjemności

po wypowiedzi Kasi, skoro już wiadomo, że są, to ja blado widzę te "inne przyjemności" - chłop teraz nie odpuści :wink:
mysza73
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 24.02.2009 16:26

Dziękuję Kasiu za wskazówki :D
Postaram sie znaleźć z mężem choć jednego, uwiecznimy go na zdjęciach i filmie i będziemy mogli realizować "moje" plany wakacyjne :) czyli pływanie, plażowanie i zwiedzanie :lol:
Jacek L
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jacek L » 24.02.2009 16:57

Mój synek wytropił żółwia w Oraszacu (Camp pod Maslinom) na skraju pola namiotowego - nie dotykaliśmy go ,bo bardzo się gdzieś spieszył :D
Obrazek
Obrazek
Vjetar
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 24.02.2009 22:26

Nawet sobie nie wybrażasz jak to jest kiedy taki dziki żółw wyskakuje ci na drogę....w drodze do Razanac :)
leopantera
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) leopantera » 25.02.2009 06:31

W 2007 szedł w poprzek drogi z Mostaru na wybrzeże (droga wzdłuż rzeki Neretwy) rozmiar jak na fotkach wyżej
Plumek
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) Plumek » 25.02.2009 06:54

Katarzyna Głydziak Bojić napisał(a):Najczęstszy gatunek morskiego żółwia w wodach Adriatyku to Caretta caretta (hr Glavata želva); występuje praktycznie wzdłuż całego wybrzeża i w okolicach wysp naturalnie.

Tak! Tak! Tak!

Widziałam :) Z tego parasola, co na linie za motorówką jest ciągnięty :) Najpierw myślałam, że to gigantyczny śmieć, dopiero kiedy postanowił machnąć łapami - oświeciło mnie :) Zdjecie zrobiłam, a jakże! Ale bez zbliżenia, tylko szerokim kątem i wszystkim pokazuję, ze ta jaśniejsza kropka w wodzie to żółw :)
avensis
Croentuzjasta
Żółw

Nieprzeczytany postnapisał(a) avensis » 25.02.2009 08:52

My żółwia spotkalismy na Peljesacu przechodził przez droge. Gdy zatrzymałem sie schował sie w skorupie i udawał głupiego na srodku drogi. Było to w tamtym roku w czerwcu.
Vjetar
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 25.02.2009 22:47

Wróciłem z niebytu fotosika :) i mogę zaprezentować tą bestię
Obrazek
Ostatnio edytowano 04.03.2009 19:05 przez Vjetar, łącznie edytowano 1 raz
Katarzyna Głydziak Bojić
Rezydent

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katarzyna Głydziak Bojić » 25.02.2009 23:03

JacYamaha napisał(a):Wróciłem z niebytu fotosika :) i mogę zaprezentować tą bestię

Ojej, dokładnie taki był nasz Kuba... z tym, że on był rodowitym Grekiem... :D Aż się troszkę wzruszyłam patrząc na te zdjęcia (i foty Jacka L)...
Pozdrawiam
kmusial
Croentuzjasta

Nieprzeczytany postnapisał(a) kmusial » 26.02.2009 09:24

Ja też widziałem żółwia, ale nie w Chorwacji :( , tylko w Efezie :wink:
Krzysiek
Następna strona

Powrót do Plaże i Adriatyk. Żeglowanie, nurkowanie, wędkowanie ...

reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Serwis Cro.pl Chorwacja Online wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja serwisu Cro.pl Chorwacja Online nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

chorwacja online - cro.pl 1999-2019