Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Żółwie

Piaszczyste plaże? To w Chorwacji jednak rzadkość. Ale może są tacy, którzy chcą podzielić się z innymi swoją wiedzą na ten temat. Potrzebujesz łagodnego zejścia do morza? A może lubisz nurkować czy wędkować? Chcesz wypożyczyć łódkę i poznać Chorwację od strony morza? Albo masz skuter wodny i chcesz go zabrać?
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13058
Dołączył(a): 19.07.2006
Żółwie

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 24.02.2009 15:35

Hej!!!
Nie jestem pewna czy piszę w dobrym dziale :oops: ale mam małe pytanko.
Czy ktoś będąc w Chorwacji spotkał żółwia (żyjącego sobie na wolności :D ).
My byliśmy już kilka razy w Orebicu, a w temtym roku w Rogożnicy ale nie udało nam się spotkać żółwia ( choć trochę wędrowaliśmy po odludnych miejscach) . W tym roku jedziemy do Igrane i mąż zastrzegł, że najpierw żółw, a potem inne przyjemności :D . Czy mam szanse spotkać żółwia gdzieś w okolicy? Bo inaczej z plażowania nici :roll: .
Dzięki za ewentualną pomoc :)
Dziadek Maciek
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5013
Dołączył(a): 31.01.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Dziadek Maciek » 24.02.2009 15:49

Żółwie miałem w sporych ilościach w ogrodzie w Damaszku, ale w Cro nigdy ich nie widziałem.
Pamiętam, że próbowałem sprawdzić wytrzymałość ich skorupy i ...kajam się bardzo, rozwaliłem ją, a miałem tylko 3 latka.
Bocian
zbanowany
Posty: 24103
Dołączył(a): 21.03.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bocian » 24.02.2009 15:58

Spotkałem kilka jak byłem w Zadarze. W 2001 chyba roku...
dasuch
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1464
Dołączył(a): 03.11.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) dasuch » 24.02.2009 15:58

W Rogoznicy żółwie spacerowały w knajpce na starym mieście. Wchodząc groblą na stare miasto była to chyba trzecia knajpka, do której wchodziło po schodkach między domami. Pozdrawiam
Katarzyna Głydziak Bojić
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5488
Dołączył(a): 11.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katarzyna Głydziak Bojić » 24.02.2009 17:03

Na Pagu, w północno- zachodniej częściej wybrzeża Hr ( w literaturze wspomina się odcinek: Zadar - Novigrad - Obrovac) i terenach zw. dalmatinsko zaleđe (czyli tereny Dalmacji nie położone bezpośrednio na wybrzeżu) występuje Testudo hermanni żółw lądowy (pl żółw grecki; hr Obična čančara);
Najczęstszy gatunek morskiego żółwia w wodach Adriatyku to Caretta caretta (hr Glavata želva); występuje praktycznie wzdłuż całego wybrzeża i w okolicach wysp naturalnie.
W pasie od Sutoriny (Boka kotorska) do Stonu na terenach podmokłych występuje rzeczny gatunek Mauremys caspica (pl żółw kaspijski, hr kaspijska lub plosnata riječna kornjača)

W południowej Dalmacji, w dolinie Neretwy Emys orbicularis hellenica gatunek żółwia błotnego.

Tu ulotka o morskich gatunkach żółwi w Adriatyku

Pozdrawiam
Ostatnio edytowano 24.02.2009 18:05 przez Katarzyna Głydziak Bojić, łącznie edytowano 1 raz
Krystof
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3353
Dołączył(a): 26.04.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Krystof » 24.02.2009 17:24

W tym roku jedziemy do Igrane i mąż zastrzegł, że najpierw żółw, a potem inne przyjemności


po wypowiedzi Kasi, skoro już wiadomo, że są, to ja blado widzę te "inne przyjemności" - chłop teraz nie odpuści :wink:
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13058
Dołączył(a): 19.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 24.02.2009 17:26

Dziękuję Kasiu za wskazówki :D
Postaram sie znaleźć z mężem choć jednego, uwiecznimy go na zdjęciach i filmie i będziemy mogli realizować "moje" plany wakacyjne :) czyli pływanie, plażowanie i zwiedzanie :lol:
Jacek L
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 629
Dołączył(a): 10.01.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jacek L » 24.02.2009 17:57

Mój synek wytropił żółwia w Oraszacu (Camp pod Maslinom) na skraju pola namiotowego - nie dotykaliśmy go ,bo bardzo się gdzieś spieszył :D
Obrazek
Obrazek
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 24.02.2009 23:26

Nawet sobie nie wybrażasz jak to jest kiedy taki dziki żółw wyskakuje ci na drogę....w drodze do Razanac :)
leopantera
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 697
Dołączył(a): 13.02.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) leopantera » 25.02.2009 07:31

W 2007 szedł w poprzek drogi z Mostaru na wybrzeże (droga wzdłuż rzeki Neretwy) rozmiar jak na fotkach wyżej
Plumek
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3893
Dołączył(a): 20.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Plumek » 25.02.2009 07:54

Katarzyna Głydziak Bojić napisał(a):Najczęstszy gatunek morskiego żółwia w wodach Adriatyku to Caretta caretta (hr Glavata želva); występuje praktycznie wzdłuż całego wybrzeża i w okolicach wysp naturalnie.


Tak! Tak! Tak!

Widziałam :) Z tego parasola, co na linie za motorówką jest ciągnięty :) Najpierw myślałam, że to gigantyczny śmieć, dopiero kiedy postanowił machnąć łapami - oświeciło mnie :) Zdjecie zrobiłam, a jakże! Ale bez zbliżenia, tylko szerokim kątem i wszystkim pokazuję, ze ta jaśniejsza kropka w wodzie to żółw :)
avensis
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 203
Dołączył(a): 21.02.2008
Żółw

Nieprzeczytany postnapisał(a) avensis » 25.02.2009 09:52

My żółwia spotkalismy na Peljesacu przechodził przez droge. Gdy zatrzymałem sie schował sie w skorupie i udawał głupiego na srodku drogi. Było to w tamtym roku w czerwcu.
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 25.02.2009 23:47

Wróciłem z niebytu fotosika :) i mogę zaprezentować tą bestię
Obrazek
Ostatnio edytowano 04.03.2009 20:05 przez Vjetar, łącznie edytowano 1 raz
Katarzyna Głydziak Bojić
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5488
Dołączył(a): 11.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katarzyna Głydziak Bojić » 26.02.2009 00:03

JacYamaha napisał(a):Wróciłem z niebytu fotosika :) i mogę zaprezentować tą bestię

Ojej, dokładnie taki był nasz Kuba... z tym, że on był rodowitym Grekiem... :D Aż się troszkę wzruszyłam patrząc na te zdjęcia (i foty Jacka L)...
Pozdrawiam
kmusial
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 364
Dołączył(a): 19.01.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) kmusial » 26.02.2009 10:24

Ja też widziałem żółwia, ale nie w Chorwacji :( , tylko w Efezie :wink:
Krzysiek
Następna strona

Powrót do Plaże & Adriatyk - żeglowanie, nurkowanie, wędkowanie...

cron
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone