Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

żeglowanie po chorwacji jachtem żaglowym 5,75m.

Piaszczyste plaże? To w Chorwacji jednak rzadkość. Ale może są tacy, którzy chcą podzielić się z innymi swoją wiedzą na ten temat. Potrzebujesz łagodnego zejścia do morza? A może lubisz nurkować czy wędkować? Chcesz wypożyczyć łódkę i poznać Chorwację od strony morza? Albo masz skuter wodny i chcesz go zabrać?
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
MorskiPas
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3214
Dołączył(a): 13.08.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) MorskiPas » 01.05.2008 16:43

volare77 napisał(a):No bo wszystkie patenty są ważne i tego się nie czepiają.


Na tej zasadzie to można jechać do BiH bez zielonej karty bo nie sprawdzają a żeglować można na kwit z pralni bo nie sprawdzają. Na kartonowym patencie żeglarza stoi jak byk napisane: "The holder of this document is authorized to operate sailing yachts in all inland water". Ja wiem, że na patent żeglarza dają nawet łódki w czarter, ale nie chciałbym być w skórze tego kto spowodował choćby małą kolizję.

volare77 napisał(a):Słyszałem że można ubezpieczyć w CRO - ale dlaczego ja mam tam latać i tracic czas - nie po to jadę do CRO.


Bo tak jest tanio, łatwo i bez głupich pytań. Kupując winietę prosisz tego który Ci ją sprzedaje, żeby cię umówił z agentem i agent przyjeżdża tam gdzie wskażesz i o godzinie która Ci pasuje. Naprawdę warto to zrobić tam. Chyba, że chcesz mieć też Casco to wtedy załatw w kraju (niekoniecznie z krajowym ubezpieczycielem) bo to działa też w czasie dojazdu i powrotu.

PS. Na taką łódkę żaglową o jaką pytał wątkotwórca OC nie jest wymagane (chyba, że ma wielki motor).
Jacek L
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 629
Dołączył(a): 10.01.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jacek L » 01.05.2008 17:45

[quote="MorskiPas]Bo tak jest tanio, łatwo i bez głupich pytań. Kupując winietę prosisz tego który Ci ją sprzedaje, żeby cię umówił z agentem i agent przyjeżdża tam gdzie wskażesz i o godzinie która Ci pasuje. Naprawdę warto to zrobić tam. Chyba, że chcesz mieć też Casco to wtedy załatw w kraju (niekoniecznie z krajowym ubezpieczycielem) bo to działa też w czasie dojazdu i powrotu.

MorskiPasie - a możesz ten temat rozwinąć? jest parę nasuwających się pytań (teraz jestem grzeczny i staram się bardzo) - po pierwsze - ile takie ubezpieczenie kosztuje ? , jak działa takie ubezpieczenie i co ubezpiecza? i o jakim silniku myślisz ? czy 90 KM to duży motor, czy trzeba mieć min z 2razy po 254 KM ?
jeśli możesz to opisz to dokładnie - jestem bardzo zainteresowany tym tematem ... Pozdrawiam !
FUX
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13020
Dołączył(a): 14.05.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) FUX » 01.05.2008 18:00

AC nie dziala na kradzież silnika zaburtowego....
Stawki raczej paskarskie. PZU drożyzna, warta troche lepsza. Acha. Warta ubezpieczala transport.
MorskiPas
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3214
Dołączył(a): 13.08.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) MorskiPas » 01.05.2008 18:09

Jacek L napisał(a): (teraz jestem grzeczny i staram się bardzo)


Nie przesadzaj. To tylko forum i Twoje pytania to nic na tle tego co tu najstarsi górale widywali.

W Chorwacji ubezpieczenie OC jest obowiązkowe jeśli Twój silnik jest większy niż 15kW. Z tego co wiem w Polsce trudno jest kupić samo OC, większość firm oferuje pakiet JachtCasco albo nic. Jeśli nie interesuje Cię Casco to samo OC lepiej kupić w Chorwacji. Cennik znajdziesz na stronie
http://www.allianz.hr/english/english/o ... rance.aspx

Za 90 KM stawka wynosi 360 kun. Ubezpieczenie jest na cały rok i krócej się nie da.
Jacek L
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 629
Dołączył(a): 10.01.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jacek L » 01.05.2008 18:26

Morski Pas
Jeśli tak nas będziesz traktował to nikt nie zechce Ci pomóc.


myślałem o tym ... :D i cały czas pamiętam opieprz na forum publicznym - dlatego się staram :D

za info dziękuję - i jeszcze jedno pytanie - czy z tym ubezpieczeniem na miejscu nie ma problemu? 360 kn to nie taki specjalny koszt w porównaniu z resztą wydatków :D
MorskiPas
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3214
Dołączył(a): 13.08.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) MorskiPas » 01.05.2008 18:35

Jacek L napisał(a):i jeszcze jedno pytanie - czy z tym ubezpieczeniem na miejscu nie ma problemu? 360 kn to nie taki specjalny koszt w porównaniu z resztą wydatków :D


Żadnych problemów. Kupując winietę powiedz, że chcesz kupić też osiguranje odgovornosti. Najlepiej powiedz to na początku to może agent zdąży dojechać zanim załatwicie pozostałe formalności.
FUX
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13020
Dołączył(a): 14.05.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) FUX » 01.05.2008 18:37

Bo Chorwaci to uczynny naród, zwlaszcza, jak mogą jeszcze przy okazji zarobić.... :wink: :lol:
Jacek L
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 629
Dołączył(a): 10.01.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jacek L » 01.05.2008 19:08

Serdeczne dzieki za podpowiedź
Jacek L
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 629
Dołączył(a): 10.01.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jacek L » 01.05.2008 19:13

i jeszcze jedno :
Żadnych problemów. Kupując winietę powiedz, że chcesz kupić też osiguranje odgovornosti. Najlepiej powiedz to na początku to może agent zdąży dojechać zanim załatwicie pozostałe formalności.


a skąd będę wiedział co agent napisze w polisie? a może napisze tak : jak rozwalisz łodź to bulisz zdrowo za wszystko ? a jak nie zapłacisz to pierdel chorwacki jest miły? .... przerabiałeś to ? MorskiPasie? nie kumam Chorwackiego - choć co nieco rozumiem ... ale nie detale umów !
volare77
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 292
Dołączył(a): 24.05.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) volare77 » 01.05.2008 20:15

MorskiPas!
Witam - ale pewne sprawy musimy szczegółowo wyjaśnić by nie
wprowadzać Innych w błąd.
1. W CRO obowiązuje obecnie ( po zmianach w 2006 roku)
rozporządzenie > O warunkach wwozu i pobytu jachtów i łodzi
pod obcą banderą , wykorzystywanych do celów sportowych,
na terytorium Republiki Chorwackiej< .
To co się zmieniło ,jak sam podkreślałeś ,to przede wszystkim dług.
jednostki ( 3.00 m) od której OBOWIĄZUJE WINETA. Ale proszę nie
myl stawek ubezpieczenia OC od poj. silnika, od zapisu (Clenak9)
Rozdziału 9 (dawniej 8). Stoi tam jak byk napisane - i to trzeba wszystkim powiedzieć w dziale ogólnym : KAŻDA JEDNOSTKA
POSIADAJĄCA VINETĘ (czyli podlegająca temu obowiązkowi) MA
MIEĆ NA POKŁADZIE DOKUMENT UBEZPIECZENIA OD ODPOW.
CYWILNEJ WOBEC OSÓB TRZECICH. A więc Kolega z łódką 5.75
też taki dokument powinien posiadać podczas pływania. I przepis
ten nie jest uzależniony od tego czy jednostka posiada w ogóle
silnik i jaki - nic na ten temat nie ma. Każda z Winjetą ma mieć.
2. Clenak 7 ( Rozdział 7) mówi wyraźnie,że od obowiązku wykupu
WINJETY zwolnione są jednostki o napędzie tylko wiosłowym ( i
podobnym, jak rowery wodne i in.) BEZ WZGLĘDU NA DŁUGOŚĆ.
Logicznie rozumując kajak 12 m może pływać bez vinjety, ale
także ponton 5-6 m mający tylko wiosła może sobie dowolnie
buszować.
3. A teraz sprawa patentów. Mamy Kolegę który konkretnie płynie
jachtem 5.75. Wg. obecnych polskich przepisów nie musi posiadać
żadnego > stosownego<, jak mówi ustawa dokumentu do prowa-
dzenia tej łodzi. Art. 53a Ustawy Dz.U.2007.171.1206, ustala taki
obowiązek od 7.5 m. Czyli nie musi mieć patentu nawet żeglarza.
I nie obowiązują go ograniczenia wynikające z tego patentu.
Przy zakupie Winjety w Luckich Kapetanjiach żadają tylko przedstawienia
jakiegokolwiek dokumentu świadczącego o umiejętności prowadzenia
łodzi ( dalej rozpatrujemy przypadek Kolegi). Wobec tego czy pokaże
ON stary patent czy nowy plastikowy to wszystko jedno bo jego
zakres ( Inland, 2 mile i inne ) i tak go nie obowiązuje.
I teraz wracając do Clenak 9 (Rozdziału 9) cyt. wyżej rozporzadzenia
chorwackiego, na jachcie podczas żeglugi musi się znajdować dokument
o zdolności prowadzacego do sterowania tą jednostką - wg. narodowych
przepisów posiadacza. Sternik ma patent żeglarza z napisem Inland
Skiper - no i co z tego , jeżeli wg. narodowych przepisów nie musi
posiadać ŻADNEGO ( do 7.5m) i może pływać gdzie chce.
Tak,że nie pisałem poprzedniego postu w znaczeniu,że ktoś kogoś
nie będzie kontrolował a tylko w swiadomości do czego i na czym
pływajac mamy prawo.
A tak na marginesie tych wszystkich rozbierań na drobne ,przepisów.
Osobiście kieruję się CHYBA ZŁOTĄ zasadą zawarta w pewnej instrukcji.
Otóż po przeczytaniu instrukcji obsługi pewnego amerykańskiego,
niezbyt skomplikowanego urządzenia, w której ostrzegano przed
wszystkimi możliwymi zagrożeniami, wynikającymi z jego użytkowania,
na samym końcu znalazłem taką konkluzję.
WSZELKIE ZASADY ZAWARTE W NINIEJSZEJ INSTRUKCJI NIE
ZWALNIAJĄ UŻYTKOWNIKA OD STOSOWANIA ZASAD LOGIKI
I ZDROWEGO ROZSADKU.
I tak to powinno być z Naszym pływaniem, którego jak najwięcej
Wszystkim życzę . AHOJ!
Jacek L
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 629
Dołączył(a): 10.01.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jacek L » 01.05.2008 21:06

@volare jesteś ..... no sam wiesz jaki :D dzięki za uzupełnienia i .... całkowite wyjaśnienia ! :D
ps. to jedyny facet ,który jak zauważyłem nie irytuje się niewiedzą innych ,co wiecej - stara się pomóc . jeszcze raz dzięki !!!! :D
FUX
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13020
Dołączył(a): 14.05.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) FUX » 01.05.2008 21:27

Jacek L napisał(a): ps. to jedyny facet ,który jak zauważyłem nie irytuje się niewiedzą innych ,co wiecej - stara się pomóc . jeszcze raz dzięki !!!! :D

Trochę czlowieku przegiąłeś.... :roll:
volare77
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 292
Dołączył(a): 24.05.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) volare77 » 02.05.2008 07:21

Nie w tym rzecz żeby się tu obrażać czy wnerwiać, ale pomagać
sobie nawzajem w gąszczu coraz to nowych przepisów i utrudnień.
Sam MorskiPas wskazał na źródło nowych przepisów. On to wszystko
traktuje trochę >z nad< motoru a ja trochę >spod< żagla.
MorskiPas
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3214
Dołączył(a): 13.08.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) MorskiPas » 02.05.2008 08:10

volare77 napisał(a):MorskiPas!
Witam - ale pewne sprawy musimy szczegółowo wyjaśnić by nie
wprowadzać Innych w błąd.


Myślę, że szczegółowo i jednoznacznie nam się nie uda bo z tego co widzę chorwackie prawo jest pisane jeszcze gorzej niż nasze. Pełno tam niejasności, niedomówień i zapisów w stylu "gazety i czasopisma". Ale dyskutować możemy i powinniśmy bo po to jest forum.


volare77 napisał(a):proszę nie myl stawek ubezpieczenia OC od poj. silnika,


tu akurat nie ma co mylić bo te stawki określa ubezpieczyciel. Ja dałem przykład Allianza bo tam się ubezpieczałem i najłatwiej mi było znaleźć ich stronę.

volare77 napisał(a):od zapisu (Clenak9) Rozdziału 9 (dawniej 8). Stoi tam jak byk napisane - i to trzeba wszystkim powiedzieć w dziale ogólnym : KAŻDA JEDNOSTKA POSIADAJĄCA VINETĘ (czyli podlegająca temu obowiązkowi) MA MIEĆ NA POKŁADZIE DOKUMENT UBEZPIECZENIA OD ODPOW. CYWILNEJ WOBEC OSÓB TRZECICH.


To prawda. Faktycznie tak jest napisane w ustawie i zmienię to w FAQ ale zrobię to bez przekonania. Bo niby dlaczego w całkiem świeżym linku do Allianza (podawałem go kilka postów wyżej) piszą: "Each owner or user of a motor boat or yacht with engine power in excess of 15 kW .... "

volare77 napisał(a):A teraz sprawa patentów. Mamy Kolegę który konkretnie płynie jachtem 5.75. Wg. obecnych polskich przepisów nie musi posiadać żadnego > stosownego<, jak mówi ustawa dokumentu do prowa-
dzenia tej łodzi. Art. 53a Ustawy Dz.U.2007.171.1206, ustala taki
obowiązek od 7.5 m. Czyli nie musi mieć patentu nawet żeglarza.


I tu znów nie wiem co napisać. Pamiętam, że w roku w którym zamienili prijavę na winiety był taki zapis, że jeśli w kraju bandery nie są wymagane uprawnienia to można pływać w Chorwacji bez uprawnień jeszcze rok albo dwa a potem jak ktoś nie ma papieru to musi zrobić VB. Ale to piszę z pamięci bo dokumenty źródłowe pewnie są gdzieś w Narodnich Novinach ale ja nie umiem sie do nich dobrać. Patrząc na kierunek jaki oni obrali śmiem twierdzić, że tę śrubę raczej dokręcili niż poluzowali.

volare77 napisał(a):I nie obowiązują go ograniczenia wynikające z tego patentu.


"Inland water" to "inland water" i nic tego nie zmieni, a ten kto sprzedaje winietę czyta to co jest napisane na patencie i nie wnika w zawiłości naszego prawa.
Z drugiej strony wiem, że oni nie patrzą na te papiery i nie czytają co tam jest napisane, ale to inna bajka.

volare77 napisał(a):Nie w tym rzecz żeby się tu obrażać czy wnerwiać, ale pomagać sobie nawzajem w gąszczu coraz to nowych przepisów i utrudnień. Sam MorskiPas wskazał na źródło nowych przepisów. On to wszystko traktuje trochę >z nad< motoru a ja trochę >spod< żagla.


Ja zawsze byłem bardziej "żaglowy" niż "motorowy", ale nigdy nie uważałem motorowych za wrogów, a ostatnio zostałem motorowym bo tak się złożyło. Woda jest dla wszystkich, a forum służy do dyskutowania. Kto ma rację wyjdzie "w praniu". :lol:

pozdrav K
Ostatnio edytowano 02.05.2008 15:04 przez MorskiPas, łącznie edytowano 3 razy
MorskiPas
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3214
Dołączył(a): 13.08.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) MorskiPas » 02.05.2008 15:13

Znalazłem taki dokument (wygląda na aktualny bo wisi na oficjalnej stronie Ministerstwa):
http://www.mmpi.hr/userdocsimages/2008/ ... a-novo.pdf
i to samo po angielsku:
http://www.mmpi.hr/userdocsimages/2005/ ... te-new.pdf

zobacz punkty 4 i 5.

A tu:
http://www.mmpi.hr/UserDocsImages/nn-40 ... e-more.htm
rzeczywiście nic nie ma o 15kW, a o patentach jest co najmniej niejasno.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Plaże & Adriatyk - żeglowanie, nurkowanie, wędkowanie...



cron
żeglowanie po chorwacji jachtem żaglowym 5,75m. - strona 2
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone