Chorwacja Online..........odkryj Chorwację na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków

Zapach lawendy

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
DarekDD
Podróżnik

Nieprzeczytany postnapisał(a) DarekDD » 12.04.2010 17:20

Dzieki Mdziumka o takie informacje mi chodziło dokładne i rzeczowe jeszcze raz dziękuję
DarekDD
Podróżnik

Nieprzeczytany postnapisał(a) DarekDD » 12.04.2010 17:28

oczywiście dzięki Svibanj wiem że to twoja relacja ja też kocham cro , byliśmy tam już 7x ostatnie 3 lata na Nevio w Orebiczu na Peljesaku
Bocian
zbanowany

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bocian » 12.04.2010 17:54

Jeśli
już 7x

to już nie powinno być
na Peljesaku

ale na Peljescu... :):)
DarekDD
Podróżnik

Nieprzeczytany postnapisał(a) DarekDD » 13.04.2010 13:53

Do Bociana : masz rację , ale czy koniecznie trzeba zawsze wszystkim wszystko wytykać , zauważyłem ,że to lubisz.
Myślę , że to forum jest po to , aby sobie pomagać a nie marnować czas na złosliwości.
Bocian
zbanowany

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bocian » 13.04.2010 14:15

DarekDD napisał(a):Do Bociana : masz rację , ale czy koniecznie trzeba zawsze wszystkim wszystko wytykać , zauważyłem ,że to lubisz.
Myślę , że to forum jest po to , aby sobie pomagać a nie marnować czas na złosliwości.

Cieszę się , że przyznajesz mi rację :) Nie wytykam wszystkim wszystkiego tylko czasem przekręcone nazwy miejsc w których jesteśmy. Janusz piętnuje ortografię, ja czasem nazewnictwo... Niezrozumiałe i naganne dla mnie jest to, że ktoś był gdzieś i nie wie jak to miejsce się nazywa... jeśli jesteś np. w Gdańsku to piszesz potem , że byłeś w Gdybsku? Forum jest od tego, żeby pomagać, więc ci pomogłem w prawidłowej wymowie nazwy tego półwyspu... A jeszcze co do pomocy to więcej pomagam na privie lub w realu niż na forum... Wolę wiedzieć komu pomagam....
DarekDD
Podróżnik

Nieprzeczytany postnapisał(a) DarekDD » 13.04.2010 14:41

Do Bociana: jeśli chodzi o ścisłość ja zrobiłem literówkę k zamiast c ale ty wcale nie masz racji powinno być "Peljesacu" a nie Peljescu. Na dowód cytat z Chorwackiej strony: "Turizam zanimivosti na Pelješacu, Orebić...
Korčula, Hvar, camping, autokamp, mobilne kućice..." niestety nie mam w komputerze czcionki chorwackiej aby wstawić wszystkie znaki.
Bocian
zbanowany

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bocian » 13.04.2010 14:47

Upierałbym się przy swoim...
DarekDD
Podróżnik

Nieprzeczytany postnapisał(a) DarekDD » 13.04.2010 15:12

Zapytajmy fachowca : Pani Kasiu jak jest poprawnie: byłem na Peljesacu? czy na Peljescu?
Proponuję czekać na rozstrzygnięcie.Dodam, ze przewodnik Pascala też stosuje odmianę taką jak ja.
Katarzyna Głydziak Bojić
Rezydent

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katarzyna Głydziak Bojić » 13.04.2010 15:30

Żaden ze mnie ekspert, ale myślę i wiem, że jednak zdecydowanie Pelješac - na Pelješcu (podobnie jak i Karlovac - u Karlovcu, Zadar - u Zadru); zjawisko obecne i w j.polskim, kiedy to w odmianie znika samogłoska (najczęściej "e") np. Zieleniec- w Zieleńcu (a nie w Zieleniecu), Bolesławiec - w Bolesławcu (nie w Bolesławiecu)...,pies - psa (nie piesa), hr pas - gen.singularis psa (choć gen. pluralis pasa -ale nie komplikujmy wywodu wydłużaniem samogłosek w liczbie mnogiej, ale tylko w genetivie) prawda?
Dla poparcia wywodu dodam, że i Wielki Słownik Standardowego Języka Chorwackiego V. Anića (Veliki riječnik hrvatskog jezika) podaje ten typ odmiany jako jedyny prawidłowy.
W gramatyce j.chorwackiego to "znikające w odmianie" a lub e nazywa się nepostojano a /e, w gram. j.polskiego jest to oboczność ilościowa (czyli najczęściej e: 0 dźwięku), lub tzw. "e ruchome".
Jeśli słownik nie przekonuje, prosta metoda.. wrzuć w wyszukiwarkę obie formy (najpierw jedną, potem drugą) i zobacz, ile jest trafionych... dla Twojej propozycji, Darku DD (bo przecież nie Dareku), zaledwie jedno trafienie...zatem jeśli nie słownik, nie Bocian i nie ja, to może to Cię przekona.

słownik
Pozdrawiam
DarekDD
Podróżnik

Nieprzeczytany postnapisał(a) DarekDD » 13.04.2010 15:38

Pani Kasiu chylę czoła, zawsze słucham fachowców, dziękuję za wyjaśnienia , Bocian dla Ciebie także ukłon , pozostaje tylko pytanie dlaczego przewodnik Pascala robi takie błędy.
Bocian
zbanowany

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bocian » 13.04.2010 19:03

DarekDD napisał(a):Pani Kasiu chylę czoła, zawsze słucham fachowców, dziękuję za wyjaśnienia , Bocian dla Ciebie także ukłon , pozostaje tylko pytanie dlaczego przewodnik Pascala robi takie błędy.

Spoko, tak się wymądrzałem bo byłem tego pewien :):) Pani Łucja Bednarczuk-Kravić wbijała mi to do głowy :) A czemu Pascal robi błędy? Może za mało jeździ do Cro... :):):) Kasiu jak tam na Hvarze, rozmaryn się zieleni wiosennie? Pozdrav. Roda. :)
mirko
Rezydent

Nieprzeczytany postnapisał(a) mirko » 13.04.2010 20:26

A propos, Roda (Bocian) :?

Obrazek

trafiła kosa na kamień :wink:
Bocian
zbanowany

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bocian » 13.04.2010 21:40

Jest w Polsce takie powiedzenie "Złapał Kozak Tatarzyna a Tatarzyn za łeb trzyma... "
mirko a co oznacza u ciebie ten emotikon? :?
AndrzejJ.
zbanowany

Nieprzeczytany postnapisał(a) AndrzejJ. » 13.04.2010 22:10

Bocian napisał(a):Jest w Polsce takie powiedzenie "Złapał Kozak Tatarzyna a Tatarzyn za łeb trzyma... "

Szacun Roda.Szacun. :D
Bocian
zbanowany

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bocian » 13.04.2010 22:16

AndrzejJ. napisał(a):
Bocian napisał(a):Jest w Polsce takie powiedzenie "Złapał Kozak Tatarzyna a Tatarzyn za łeb trzyma... "

Szacun Roda.Szacun. :D

Endrju, ale tak ogólnie to o co chodzi? :)
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasze Relacje z podróży