Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Wyjazd na wyspe Krk

W Chorwacji jest mnóstwo wartych zobaczenia miejsc. Zwiedzanie lub wypoczynek, albo i jedno, i drugie? Byłeś gdzieś lub chcesz się dowiedzieć czegoś od innych? To właśnie tutaj możesz to zrobić.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
woka
Koneser
Posty: 5458
Dołączył(a): 20.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) woka » 04.05.2007 22:38

Piotrek .... wszystko się zgadza. Nic dodać, nic ująć. Czy mogę cos "dorzucić ? zapewne coś tam by się znalazło ale nie wniesie nic nowego. Jedno (chyba nie napisałeś ), przed Vrbnik jest duża plantacja winorośli - apel dla zwiedzjących, - nie zrywajcie !! Kilka razy widziałem, ( jakże by inaczej), krajanów jak się zatrzymywali......... i huźia na łowy. Troszkę to żenująco wygląda. Ponadto są one czymś tam pryskane i nie jestem pewny czy to dla zdrowia nie jest obojetne. Odnośnie Ciźine, jak napisałeś o gustach raczej sie nie dyskutuje ale dla mnie jest to dobre miejsce. W trakcie pobytu przynajmniej kilka razy odwiedzam go. Powód jest zasadniczy - małżonka panicznie boi się głębokiej wody a tam może wchodzić bez obawy. Błotko pomaga na reumatyzmy i ponoć ..... na cerę. !! Czy pomaga - nie wiem. Raz się tym specyfikiem wysparowałem ale "pomocy" nie zauważyłem, może za mało, może za krótko. Jeszcze może ( znowu apel), przy drodze, za KRK a przed tym wyciągiem nart wodnych rosną na poboczach figi. Co rusz ktoś je zrywa. Ostatnimi laty zauważyłem już napisy aby tego nie robić. Podobna sytuacja jest obok Punat przy drodze (jakby obowdnicy) na Starą Baśkę. Wiem, korci- być w CRO i nie spróbować figi prosto z drzewa .......... sam, przyznam się, zrywałem również ale tylko raz- nie mogłem się oprzeć, jednak było to dawno, dawno temu i żadnych zakazów nikt nie umieszczał.
Skoro już kilka zdań napisałem to może jeszcze jedno. Kiedyś (dawno temu) będąc ze znajomymi chciałem im pokazac jaskinię (Biserujka). Mijając Ciźine, jadąc w kierunku do tej jaskini po drodze jest wspaniałe miejsce na ustronne plażowanie. Jednak jest problem, przy wjeździe jest szlaban i napis (dokładnie nie pamiętam ale jest w nim słowo "mole"). To jest chodowla małż, nie wolno wjeżdzać. Jak mi właścicielka pensjonatu powiedziała, miejscowi są na to bardzo uczuleni i kilka razy ktoś miał z tego powodu wielkie nieprzyjemności (policja,mandat).
Lider16
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 609
Dołączył(a): 29.01.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lider16 » 04.05.2007 22:50

Genialne opracowanie KRKu :-) Czy można prosić o przyklejenie tego tematu? Ja biorę pod uwagę wyjazd na KRK w 2008 (inne to Istria) więc fajnie byłoby aby temat nie zaginął, mniej pytań będzie ;-)
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 04.05.2007 23:21

Lider16 napisał(a):Genialne opracowanie KRKu :-) Czy można prosić o przyklejenie tego tematu? Ja biorę pod uwagę wyjazd na KRK w 2008 (inne to Istria) więc fajnie byłoby aby temat nie zaginął, mniej pytań będzie ;-)

Do geniuszu to mu troche brakuje :lol: ale dzięki za uznanie. Pozdrav :papa:
woka
Koneser
Posty: 5458
Dołączył(a): 20.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) woka » 04.05.2007 23:40

Piotrek ... chwalą Ciebie. :!:
Zamieszczę jeszcze opis drogi szczególnie dla mnie nieprzyjemnej i z tego co wiem, nie tylko dla mnie. Jadąc do Baśki- mijając już rozwidlenie z Punatem, pniemy się wzniesieniem. Koniec wzniesienia, jest "równo" aby za chwilę wjechać w serpentyny. Chyba 8 lat temu, wracałem z Baśki, piękna pogoda. Żal było wracać, był to nasz pożegnalny wypad, jutro w drogę powrotną. Okna w samochodzie opuszczone (na szczęście), jedziemy, w samochodzie gra muzyka z taśmy chorwackiej. Jest sielanka. Wjeżdzamy na tą serpentynkę ( wówczas nie było jeszcze wybudowanych tych murków na poboczach) i raptem wielki buch !!! Zatrzymałem samochód (stanął jak wryty), patrzę na małżonkę- po twarzy, szyi cieknie jej krew. Małżonka patrzy na mnie z przerażeniem, ja również jestem cały zakrwawiony (sam tego przecież nie widzę). Co się okazuje - jakiś rajdowiec wjechał w zakręty tej serpentyny, nie "wyrobił" na zakręcie i swym lusterkiem urwał moje lusterko. Huk był jakby wybuchła bomba atomowa, lusterko się rozprysło na małe kawałki i to one nas tak poszatkowały. To szczęscie z tymi szybami a szczególnie z moją, polega na tym, że jakby była zasunieta to dodatkowo byłyby jeszcze rozpryski z szyby. Przyjechała policja ( niczym zdążyłem się pozbierać z szoku - już była), chyba ktoś z przejeżdzających zawiadmił lub po prostu przypadkowo jechała. Pytania co i jak. Wytłumaczyłem. Policjanci- decyzja krótka i natychmiastowa. "Kogut" włączony, syrena ......... i wio do Baśki szukać szubrawca. Jaki to był samochód - nie wiem, po prostu nie zauważyłem, stało się to tak nagle jak "piorun strzelił". Pozostał tylko ślad na obudowie lusterka- miał biały lakier. Z tamtego zdarzenia do tej pory pamietam jazdę tych policjatnów- jechali po tych krętych drogach na sygnale tak, że na Formule 1 by się tym nie powstydzili, pisk opon i ryk silnika. Mistrzostwo świata.!!! Jednak mimo dobrych chęci nikogo nie udało się znaleźć, musiał się gdzieś zaszyć.... szubrawiec jeden. Piszę szubrawiec ponieważ mogłem w tym nieszczęściu stoczyć się w tą przepaść ( pisałem- wówczas murku ani barierek nie było a ja wracałem czyli jechałem od strony przepaści. Wystarczyło złapać pobocze i ....). Podczas późniejszej z nimi rozmowy, dowiedziałem się że mój przypadek z tym lusterkiem był .......... 16 tego dnia. !!! Urwane lusterka to standard w Chorwacji. Do kraju wróciłem na jednym lusterku, na miejscu nie było szans na naprawę (niedziela). Koszt nowego - pamiętam, wówczas jedyne 700 PLN.
Rada- jechać rozważnie, nie szarżować i nie trzymać się zbytnio środka jezdni.
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 04.05.2007 23:55

woka napisał(a):...Rada- jechać rozważnie, nie szarżować i nie trzymać się zbytnio środka jezdni.

i na wąskich górskich serpentynach przed zakrętem (jak nie ma możliwosci zobaczyc czy ktoś nadjeżdza z naprzeciwka) trąbic klaksonem bez opamiętania :!:
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 06.05.2007 12:00

I jeszcze mały "ranking" bo o nim zapomniałem :wink: Każdy ma inne oczekiwania co do ciszy i spokoju w okolicy, w której wypoczywa.
1) osobom ceniącym sobie cisze i spokój (w miarę bez dzikich tłumów) polecam:
- Stara Baska (abosolutny koniec świata na wyspie, cisza i spokój- największe natężenie ruchu tylko w godzinach "plażowania"),
- rejon Silo-Klimno-Soline-Cizici (stosunkowo małe natężenie ludzi na metr kwadratowy, nateżenie plazowiczów j.w. :lol:)
- Kornic i Muraj (ok 1 do 3 km na północ od Dunat, cisza i spokój, jedna mała knajpka, generalnie siedzą w niej tylko miejscowi, jeden mały sklepik ale za to z terminalem do kart kredytowych :lol: a dodatkowo mozna w tych wioskach trafic na dobre ceny apartamentów - nawet poniżej 10 ojro za głowę. Tylko jak już wcześniej pisałem te apartamenty nie leżą nad sąma plażą),
- Vrbnik
2) dla tych, którzy wolą większe skupiska ludzi, imprezki, knajpki, koncerty itp. polecam:
- Baska
- Krk
- Malinska
- Punat
Pominąłem celowo Njivice no to jedyne (moim zdaniem) miasteczko na Krk "bez wyrazu"
Jest jeszcze jeden rejon wyspy o którym nie pisałem - północna cześc zachodniego Krk - okolice Glavotok. Nie wypowiem sie na ten temat bo jakoś przez kilka lat tylko tam mi się nie udało dojechac :oops: . Ale może ktoś był i coś napisze na ten temat - sam chętnie sie dowiem jak tam jest i czy warto tam się pofatygowac.
Pozdrav :papa:
Lider16
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 609
Dołączył(a): 29.01.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lider16 » 06.05.2007 12:42

A co byś Piotrze polecał dla rodzinki 2+2 ka KRKu? Dzieci w przyszłym roku będą miały 6 i 1,5 roku?
I jeszcze takie pytanie? Czy warto na KRK zabrać rowery?
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 06.05.2007 13:08

Lider16 napisał(a):A co byś Piotrze polecał dla rodzinki 2+2 ka KRKu? Dzieci w przyszłym roku będą miały 6 i 1,5 roku?...


Zdecydowanie BASKA !!! bo i jest gdzie na spacer iśc - nadmorska promenada-plaża ma kilka kilometrów, jest co pooglądac na miejscu, dla chętnych - można poszwendac sie po górach -np. szlak do Starej Baski (niezłe fotki można porobic). Dodatkowo w ramach atrakcji dla dzieciaków (i nie tylko) mozna połynąc promem na wycieczkę na Rab. W samej Basce kursuja wodne taksówki do zatoczek niedostępnych normalna drogą (wykaz kursów i zdjęcia tych zatoczek - na miejscu w porcie i w biurach turystycznych). No i oczywiscie chyba jedna z najładnieszych plaż na wyspie (łagodne zejście do morza i kilka metrów od brzegu piaszczyste dno)
To zdjęcie już zamieszczałem na forum ale skoro o panoramie Baski mowa to:
Obrazek
i jeszcze kawałek plaży:
Obrazek

Lider16 napisał(a):....Czy warto na KRK zabrać rowery?


moim zdaniem warto ale należy pamiętac, że wyspa nie jest równa (raczej większośc tras to podjazdy) więc jak ktoś nie ma za dobrej kondycji to długo nie pociągnie na rowerze :wink:
Pozdrav :papa:
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 06.05.2007 13:22

Aha, jeszcze jedno (skleroza nie boli :lol: ) Baske polecam szczególnie wtedy jak masz zamiar tam byc przez cały pobyt. Natomiast, jeżeli miałbyś ochotę "zrobic" objazdówke całej wyspy (i codziennie gdzieś się wybrac) to raczej sugerowałbym nocleg na odcinku Krk - Punat bo te miejscowosci sa położone "centralnie" i z nich wszędziesz miałbyś mniej więcej jednakową odległośc do pozostałych miasteczek na wyspie. Natomiast Baska leży na samym południu i wyjazd gdziekolwiek to już nabijanie kilometrów (bo tam jest tylko jedna droga przyjazdowo-wyjazdowa)
ally
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2037
Dołączył(a): 24.02.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) ally » 06.05.2007 14:41

Z uwagi na plan odwiedzenia wyspy w tym roku, chciałabym zapytać o kilka kwestii stałych bywalców, a mianowice.
Jak się ma bezpośrednia bliskość Rjeki do czystości adriatyku w rejonie Omiśalj, Njivice, Malinskiej i Glavotok'u? Powyżej przeczytałam, że Z Omisalj widać widać Rjeke i jest to widaok jak winikało z opisu mało ciekawy.

Perzyłączam się również do pytania powyżej zamieszczonego, tj. poprosiłabym o opis Glavotok'u. Jest tam kemping, który wydaje się być cichym i spokojnym dlatego chciałabym nieco dowiedzieć się o tym miejscu.

Piszecie też sporo o tym gdzie jest cicho i w mairę spokojnie a gdzie można się spodziewać bardziej rozrywkowych miejsc. Ja natomist chciałabym zapytać jak oceniacie miejscowości wyspy pod względem ich "strówek" zabytków.
Czytając o Krk dochodzę do wniosku, że miasto Krk i Vrbnik to te gdzie znajdziemy krete uliczki i piękne stare chrowackie zabudowania, które tworzą niepowtarzalny klimat.
Jeśli można to poproszę o ocenę miasteczek wyspy i w tym aspekcie. Z góry dziękuję.
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 06.05.2007 14:59

ally napisał(a):....Jak się ma bezpośrednia bliskość Rjeki do czystości adriatyku w rejonie Omiśalj, Njivice, Malinskiej i Glavotok'u? Powyżej przeczytałam, że Z Omisalj widać widać Rjeke i jest to widaok jak winikało z opisu mało ciekawy....

O Omisalij, a dokładnie o czystości wody nie wypowiem sie bo tam nie jeździłem na plażę - jakoś nie przemawia do mnie widok z plaży na rafinerię :wink: Choc z tego co słyszałem to czystośc wody jest OK. Samo miasteczko "robiłem" na zasadzie ogladnięcia jak wygląda (bardzo sympatyczna starówka i nic poza tym) Natomiast jeżeli chodzi o pytanie; bliskośc rafinerii a czystośc wody - to powiem tak. Może się zdażyc (ale nie musi), że woda nie bedzie tak krystaliczna (jak na pozostałych rejonach wyspy) - kwestia prądów morskich. Raz widziałem tylko brudnawą wodę pod mostem Krckim w wiosce VIR, o której pisałem we wcześmiejszych postach. Natomiast co do Njivic i Malinskiej (byłem tam 2 tygodnie) - woda kryształ więc się nie obawiaj.

ally napisał(a): .... jak oceniacie miejscowości wyspy pod względem ich "strówek" zabytków. Czytając o Krk dochodzę do wniosku, że miasto Krk i Vrbnik to te gdzie znajdziemy krete uliczki i piękne stare chrowackie zabudowania, które tworzą niepowtarzalny klimat. Jeśli można to poproszę o ocenę miasteczek wyspy i w tym aspekcie....


Jeżeli chodzi o "zaliczenie" zabytków to jeszcze raz wymienię miejscowości, gdzie one występują:
Omisalij - Krk - Baska - Vrbnik - Dobrinj. Natomiast jeżeli chodzi o pytanie "ale co tam jest" to myślę (jak wcześniej już pisałem), że nie ma sensu powielac treści przewodników bo w nich wszystko z detalami znajdziemy.
Pozdrav :papa:
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 06.05.2007 15:38

Piotrek_B napisał(a):O Omisalij, a dokładnie o czystości wody nie wypowiem sie bo tam nie jeździłem na plażę - jakoś nie przemawia do mnie widok z plaży na rafinerię
Spotkaliśmy Niemców z 10-letnim synem, którzy omal codziennie z Šilo jeździli do Omišalja pływać na plaży obok tego nieczynnego już hotelu. Nie przeszkadzał im widok usytuowanych na wysokim brzegu zbiorników petrochemii, za to wysoko cenili sobie możliwość pływania (nurkowania z fajkami) wśród ławic ryb. Wieczorami, po powrocie na nocleg, opowiadali o tym z dużym przejęciem. Z tego wniosek, że woda tam jest czysta i że nawet w Omišalju można znaleźć coś, co wywrze duże wrażenie i o czym się długo nie zapomni.
ally
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2037
Dołączył(a): 24.02.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) ally » 06.05.2007 15:41

Mnie nie chodzi o treść przewodników, bo je mam i znam ale nie zawsze opisy z przewodników oddają rzeczywisty klimat i wrażenie jakie ma dane miejsce, czy miasteczko.
Chodzi mi bardziej o wrażenie... tak jak przykładowo robi je na mnie miasteczko Korcula bo jest urokliwe z uwagi na swoją zabudowę i położenie, niezaleznie od tego, że cała wyspa jest dla mnie nieinteresująca...
Mnie nie zależy na zwiedzaniu ale na delektowaniu się wąskimi uliczkami, pięknymi widokami i przyrodą ... i tu troszkę ta rafineria mnie przeraża nie powiem, bo Rjeka jako taka jest dla mnie miastem przemysłowym... :( (wiem, ze tylko z jednej strony wyspy można ją zobaczyć ale .... po doświadczeniach z adriatykiem w rejonie Splitu mam obawy ... niby np. Kemping Belvedere jest zdala od maista a woda... no coż pozostawia bardzo wiele do życzenia - jak dla mnie z chorwackim adriatykiem nie ma nic wspólnego)

Stąd moje pytania :D
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 06.05.2007 15:55

ally napisał(a):Mnie nie chodzi o treść przewodników, bo je mam i znam ale nie zawsze opisy z przewodników oddają rzeczywisty klimat i wrażenie jakie ma dane miejsce, czy miasteczko.....Mnie nie zależy na zwiedzaniu ale na delektowaniu się wąskimi uliczkami, pięknymi widokami i przyrodą ...

No to sie nie zrozumieliśmy :lol: Więc jeszcze raz. Przewodnik poda Ci suche dane o miejscu - fakt niezaprzeczalny. Ale z drugiej strony dobrze wiedziec co się ogląda. Skoro lubisz, jak to określiłaś, delektowac się wąskimi uliczkami i pieknymi widokami - to zdecydowanie POLECAM Vrbnik, Krk, Baske i Dobrinj (i ich okolicę) - na 100 % się nie zawiedziedziesz klimatem tych miasteczek i otaczajacą ich przyrodą. Dodatkowo "balsamem dla duszy" będa krajobrazy Starej Baski i jej okolic (bo o zabudowie nie mówimy w tym miejscu - bo nie ma tam nic ciekawego)

ally napisał(a):i tu troszkę ta rafineria mnie przeraża nie powiem, bo Rjeka jako taka jest dla mnie miastem przemysłowym... :(

tą "cudowną" przemysłową panorame widac tylko z brzegów Omisalij - więc gdziekolwiek indziej będziesz to już jej nie zobaczysz.
Pozdrav :papa:
BorsukWro
Globtroter
Posty: 36
Dołączył(a): 22.07.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) BorsukWro » 06.05.2007 22:36

krk rozważałem jako jedną z alternatyw pobytu - czy ktoś coś wie o jakimś karnecie na przejazd przez most?
Wybieram się w tamten rejon (bo dotychczas jedynie dolną Chorwację obskoczyłem) i na 100% nie dam rady usiedzieć w jednym miejscu i na pewno zrobie wypad do puli itp, a szkoda kasy na codzienne wjeżdżanie...

Aha i jeszcze coś - lubię "czuć" że jestem nad morzem, czyli nic nie może zasłaniać horyzontu. Które rejony krk się kwalifikują?
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Regiony i miejscowości turystyczne


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Wyjazd na wyspe Krk - strona 2
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone