Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Wieków potrącanie czyli Czeska Majówka (2008)

Czesi byli trzecim narodem po Amerykanach i Rosjanach w kosmosie. Czescy badacze Otto Wichterle i Drahoslav Lim opatentowali w 1963 roku metodę produkcji miękkich soczewek kontaktowych i Czesi uważani są za wynalazców soczewek kontaktowych. Kostka cukru została wynaleziona w czeskiej miejscowości Dačice.
plavac
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4893
Dołączył(a): 11.02.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) plavac » 28.05.2009 18:52

Pięknie opowiedziane i pięknie zakończone.
Bamberg odebrałem 10 lat temu (!- upps :? )dokładnie tak samo. Do profanum dokładały się jeszcze rzeźby nagich kobiet o rubensowych kształtach na głównym deptaku. I smak zimnego pszenicznego piwa :)
Pozdrawiam i do następnego spotkania 8)
jan_s1
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5432
Dołączył(a): 08.01.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) jan_s1 » 28.05.2009 19:09

Bardzo ładne. Wiesz, że zdanie składa się ze słów i umiesz to wykorzystać. Na pewno nie przeoczę Twojej następnej relacji.
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12729
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 28.05.2009 20:26

Joanno, dziękuję za podróż do średniowiecza :) . W moich wędrówkach też czasem trafiam na Czternasnastu Wspomożycieli, chociaż najczęściej tylko na jednego z nich. Z wszystkimi naraz to chyba tylko raz udało mi się spotkać - w Ulanowicach pod Lubawką. Obecnie tamtejszy kościół jest pod wezwaniem tylko jednego z Czternastu, św. Krzysztofa - ale pod koniec XVII wieku krzeszowski opat Bernard Rosa ufundował tam miejsce pielgrzymkowe związane właśnie z kultem Czternastu Świętych Wspomożycieli. Wewnątrz świątyni do dziś można podziwiać polichromie ścienne i obrazy ołtarzowe z wizerunkami Czternastu...

Jo_Anna napisał(a):Na głupi więc dowcip Historii, zakrawa fakt, ze jego postać najbardziej się kojarzy z postacią złego Księcia Pana z "Rumcajsa"

Przez całe życie wierzył w gwiazdy, kabałę i przeznaczenie (przybliżoną datę Chebskiej Tragedii - chociaż oczywiście bez jej konkretów- też mu wywróżyli astrolodzy), to musiał trafić do świata legend, albo zastępczo :roll: do świata bajek... Mnie Wallenstein, bardziej niż z "Rumcajsem", kojarzy się z pałacem, jaki zostawił po sobie w Pradze, a którym chciał przyćmić Hradczany...

No i dzięki za Mariańskie Łażnie, których mi brakowało do mojej kolekcji :wink: zachodnioczeskich uzdrowisk.

Życzę Ci miłego wypoczynku, a sobie potem wspaniałej lektury, jaką z pewnością nas uraczysz po powrocie z Istrii :papa:
Jo_Anna
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 274
Dołączył(a): 27.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jo_Anna » 30.05.2009 06:30

Tymona napisał(a):Całe szczęście, że zachciało Ci się porządków :D Już myślałam, że kolejnej podróży w czasie nie będzie, a tu taka miła niespodzianka.

Dzięki za relację i do następnego razu
:D :D :D


No, czasem przy porządkach znajdzie się coś zapomnianego ;) Dziękuję za towarzyszenie i też mam nadzieję na następny raz :)

Janusz Bajcer napisał(a):Dzięki za relację ....... i czekamy na tegoroczną Istrię :lol:


Noo, nie wiem, czy ośmielę się relacjonować Istrię, tyle już tu o niej od starszych (stazem ;)) i wytrwalszych i dociekliwszych. Pozdrawiam, Januszu :)

JacYamaha napisał(a):Wszystko co fajne szybko się kończy ale jest też nadzieja na nowe. Tak więc czekam.


Taaak, coś się kończy, coś się zaczyna - tylko to mnie pociesza, gdy wracam z jakiegoś wyjazdu, czy wyprawy. Miło mi było Cię tu gościć :)

plavac napisał(a):Pięknie opowiedziane i pięknie zakończone.
Bamberg odebrałem 10 lat temu (!- upps :? )dokładnie tak samo. Do profanum dokładały się jeszcze rzeźby nagich kobiet o rubensowych kształtach na głównym deptaku. I smak zimnego pszenicznego piwa :)
Pozdrawiam i do następnego spotkania 8)


O! A ja nie widziałam tych kobiet! Widocznie już tylko szparagi były mi w głowie ;) Te rzeźby na fasadach czy solo? A i piwa nie piłam, chyba białe wino, ale już nie pamiętam... Szparagi przyćmiły inne smaki ;) Cieszę się, że odwiedzałeś mnie w tym wątku :)

jan_s1 napisał(a):Bardzo ładne. Wiesz, że zdanie składa się ze słów i umiesz to wykorzystać. Na pewno nie przeoczę Twojej następnej relacji.


Dziękuję! To bardzo ładnie napisane. I mobilizuje. Pozdrawiam :)

dangol napisał(a):Joanno, dziękuję za podróż do średniowiecza :) . W moich wędrówkach też czasem trafiam na Czternasnastu Wspomożycieli, chociaż najczęściej tylko na jednego z nich.

Przez całe życie wierzył w gwiazdy, kabałę i przeznaczenie (przybliżoną datę Chebskiej Tragedii - chociaż oczywiście bez jej konkretów- też mu wywróżyli astrolodzy), to musiał trafić do świata legend, albo zastępczo :roll: do świata bajek... Mnie Wallenstein, bardziej niż z "Rumcajsem", kojarzy się z pałacem, jaki zostawił po sobie w Pradze, a którym chciał przyćmić Hradczany...

No i dzięki za Mariańskie Łażnie, których mi brakowało do mojej kolekcji :wink: zachodnioczeskich uzdrowisk.

Życzę Ci miłego wypoczynku, a sobie potem wspaniałej lektury, jaką z pewnością nas uraczysz po powrocie z Istrii :papa:


Dangol, siostro! Dzięki za uzupełnienie historii. Ciekawa rzecz z tymi 14 - nawiasem mówiąc to taka nietypowa liczba. Ciekawe dlaczego akurat 14? A wracając do Wallensteina i wiedząc o nim co nieco i znając portrety, zawsze niestety widzę oczami wyobraźni Księcia Pana... Hehe, zakodował się ulubiony serial dzieciństwa ;)
Dziękuję za życzenia, mam nadzieję, że odkryję jeszcze coś dla siebie nowego na Istrii, ale czy się odważę napisać - nie wiem ;)

Pozdrawiam serdecznie :)
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107660
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 30.05.2009 11:14

Jo_Anna napisał(a):Noo, nie wiem, czy ośmielę się relacjonować Istrię, tyle już tu o niej od starszych (stazem ;)) i wytrwalszych i dociekliwszych. Pozdrawiam, Januszu :)


Dasz radę, liczę na Ciebie :lol:

Życzę miłego pobytu i wielu wrażeń, bo Twój wyjazd zbliża się wielkimi krokami.

Pozdrav.
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 30.05.2009 11:45

Jo_Anna napisał(a):
JacYamaha napisał(a):Wszystko co fajne szybko się kończy ale jest też nadzieja na nowe. Tak więc czekam.


Taaak, coś się kończy, coś się zaczyna - tylko to mnie pociesza, gdy wracam z jakiegoś wyjazdu, czy wyprawy. Miło mi było Cię tu gościć :)


A mnie czytać :)
Pozdrawiam
Jacek
wojan
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5547
Dołączył(a): 17.06.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) wojan » 30.05.2009 18:49

Też tu byłem Becherovkę piłem :D ....
Dziękuję Jo_Asiu i poproszę o jeszcze :D
:papa:



:oops: :oops: :oops: :D :D :D
Obrazek
Ostatnio edytowano 31.05.2009 09:20 przez wojan, łącznie edytowano 2 razy
Jo_Anna
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 274
Dołączył(a): 27.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jo_Anna » 30.05.2009 18:57

wojan napisał(a):Też tu byłem Beherovkę piłem :D ....
Dziękuję Jo_Asiu i poproszę o jeszcze :D
:papa:


Na zdrowie, Wojan! Postaram się - jeszcze ;)

pozdrav :)
klopot
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1618
Dołączył(a): 22.06.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) klopot » 30.05.2009 20:43

Z wielką przyjemnością bujałem się po w Twoich opowieściach po czeskich uzdrowiskach.
Malujesz słowem, a one potrafią pokazać "prawie" wszystko.
Pozdrawiam
Rafał
vicealigator
Podróżnik
Posty: 21
Dołączył(a): 02.09.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) vicealigator » 02.09.2009 13:10

Nie tylko Czechy, ale od tego kraju zaczalem

http://vicealigator.geoblog.pl/podroz/2 ... ry-stolice
maciej1969
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 257
Dołączył(a): 03.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) maciej1969 » 14.11.2010 18:49

Bardzo barwny styl :) Aż miło się czyta :)))

Jeśli ktoś nie przepada za campingami to gdzie się jeszcze można zahaczyć w tamtych stronach? Czy są tam w modzie prywatne apartamenty... jak w Cro? :roll:
Poprzednia strona

Powrót do Czechy - Česko



cron
Wieków potrącanie czyli Czeska Majówka (2008) - strona 3
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone