Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Volim grad koji teče - Rijeka.

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Użytkownik usunięty
Volim grad koji teče - Rijeka.

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 02.05.2017 23:10

Tyle razy przejeżdżając w jej okolicy, w końcu postanowiliśmy ją zwiedzić - Rijekę. Miasto, które w ciągu ostatnich stu lat zmieniało... przynależność państwową. Dwanaście razy.
Zanosi się zatem na tygiel rozmaitości, coś a la różnorodny Triest. Rijeka to także największy port chorwacki - jej architektura podobno nie powala ale nam się podobało, głównie za sprawą położenia u stóp Risnjaka. Pierwsze wrażenie, po wjechaniu do miasta? Że będzie brzydko, brudno i nudno...

Smok z Rijeki...
Obrazek

Rijeka widziana z portu
Obrazek

Kawałek portu
Obrazek
Ostatnio edytowano 07.05.2017 17:39 przez Użytkownik usunięty, łącznie edytowano 1 raz
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107607
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 02.05.2017 23:31

Trzeba wreszcie poznać choć troszkę grad Rijeka :lol:
majeczka
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3842
Dołączył(a): 04.09.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) majeczka » 02.05.2017 23:38

:D interesujące, bardzo chętnie do Rijeki również jadę z Wami
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14750
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 03.05.2017 09:56

Świetny tytuł! :lol:

Chętnie pooglądam Rijekę, bo jeszcze nie byłam 8)
słoma79
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2166
Dołączył(a): 29.11.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) słoma79 » 03.05.2017 10:00

Nie znam. Zapowiada się ciekawie...
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13432
Dołączył(a): 22.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 03.05.2017 10:23

Pääkäyttäjä napisał(a):Pierwsze wrażenie, po wjechaniu do miasta? Że będzie brzydko, brudno i nudno...

No właśnie, wielu odradza wizytę w tym mieście twierdząc, że nie oszałamia dostojnymi zabytkami ani malowniczą zabudową.

Ale może wcale nie jest tak brzydko, brudno i nudno ...
dr.kokos
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 639
Dołączył(a): 19.03.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) dr.kokos » 03.05.2017 11:46

walp napisał(a):Ale może wcale nie jest tak brzydko, brudno i nudno ...


Zobaczymy... ;)
Ostatnio edytowano 03.05.2017 16:10 przez dr.kokos, łącznie edytowano 2 razy
elka21
Mistrz Europy UEFA
Posty: 9086
Dołączył(a): 20.08.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) elka21 » 03.05.2017 12:01

Popatrzę i ja :D
CROnikiCROpka
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2171
Dołączył(a): 04.03.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) CROnikiCROpka » 03.05.2017 12:49

Ciekawe :) Byłam tam w 1996 r. :oczko_usmiech:
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 03.05.2017 15:02

maslinka napisał(a):Świetny tytuł! :lol:


To miejski slogan, wymyślony chyba w 2000 roku. Od tamtej pory, jest na oficjalnych suwenirach miasta :mrgreen:
W oczy rzuciło się mi przerobione hasło - Volim rakiju koja peče 8)

walp napisał(a):No właśnie, wielu odradza wizytę w tym mieście twierdząc, że nie oszałamia dostojnymi zabytkami ani malowniczą zabudową.

Ale może wcale nie jest tak brzydko, brudno i nudno ...


Rijeka wg mojej drugiej połówki, jest mocno zbliżona do Triestu. Są miejsca, które urzekają i takie, które odpychają. Okolice portu to faktycznie syf i brzydota niemiłosierna. My do tej pory też uważaliśmy, że to miasto to będzie kiszka nie z tej ziemi ale pogadaliśmy z naszym hostem i on nam dopiero powiedział, że nie jest źle - zmieniło się, samo Korzo wyładniało.

Owszem - jak ktoś porówna Rijekę do Zadaru czy Splitu - to na pewno będzie rozczarowany. Architektura - jakbym to już gdzieś widział. Podobne kamienice jak w Wiedniu, widziane w Budapeszcie... Sama Rijeka, za trzy lata będzie Europejską Stolicą Kultury - więc chyba tragedii nie ma, co nie?

Gradski Toranj – wieża zegarowa. Wieża powstała w XIII wieku, w XVIII przebudowano ją na obecny kształt.
W okresie średniowiecza wieża była jedną z bram miejskich prowadzącą do portu.
Obrazek

Korzo - reprezentacyjny deptak na starym mieście. Najdroższe sklepy, znane butiki, najlepsze restauracje czyli także główna ulica handlowa
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Budynek Radia Rijeka
Obrazek
Ostatnio edytowano 07.05.2017 17:40 przez Użytkownik usunięty, łącznie edytowano 1 raz
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 03.05.2017 15:08

CROnikiCROpka napisał(a):Ciekawe :) Byłam tam w 1996 r. :oczko_usmiech:


Ciekawostka - miasto Rijeka chce w Polsce kupić elektryczne autobusy :)

Obrazek

Prezydent miasta, Vojko Obersnel mówi, że u nich wykorzystuje się autobusy napędzane alternatywnymi paliwami, głównie CNG. Ale dzięki unijnym pieniądzom, jest szansa na elektryczne pojazdy produkowane przez Ursus Bus s.a. z Lublina :mrgreen:
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 04.05.2017 16:17

Teatr Narodowy
Obrazek

Deptak przy ul. Verdijeva - na jego końcu jest obleśne targowisko, które kontrastuje ze świeżo wyremontowanym deptakiem i skwerem vis a vis teatru. Na jego końcu jest hala targowa a w drugim budynku - hala rybna.
Obrazek

Most hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata wraz z pomnikiem poświęconym obrońcom
Obrazek

Anarchiści tu byi...
Obrazek
Ostatnio edytowano 07.05.2017 17:42 przez Użytkownik usunięty, łącznie edytowano 1 raz
gertstary1
Croentuzjasta
Posty: 124
Dołączył(a): 14.09.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) gertstary1 » 06.05.2017 08:24

Witam,dużo czytam na forum,z pisaniem gorzej,ostatnie dwa lata urlopy spedzaliśmy 10km od Rijeki,za każdym razem 3-4 razy odwiedzaliśmy to miasto,mi osobiscie bardzo sie podoba,fajne zdjecia z relacji...... , ale wpisem o obleśnym targowisku mnie zabiłas :) to jedno z najciekawszych miejsc w Rijece,podobne do dużego targu w Zagrzebiu,sa tu 3 hale targowe nabiał i przetwory,miesa i trzecia ryby oraz stoiska dla rolników,dopiero w takim miejscu widać prawdziwe zycie w CRO,warzywa i owoce jakich nigdy nie widziałem,Chorwatów na zwyklych zakupach,przy kawie i tutejszym jedzeniu ,hale z rybami złowionymi godzine temu,staruszki sprzedajace cuda,ceny normalne dla swoich,dla mnie to miejsce magiczne,obowiązkowe podczas wizyty w Rijece,to tyle-czekam na dalszy opis,reszta bardzo mi sie podoba,moim zdaniem nie docenione miasto-i dobrze wiecej luzu dla mnie,w tym roku Zadar-Szybenik,za rok znów okolice Rijeki :) pzdr
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 06.05.2017 20:09

gertstary1 napisał(a):Witam,dużo czytam na forum,z pisaniem gorzej,ostatnie dwa lata urlopy spedzaliśmy 10km od Rijeki,za każdym razem 3-4 razy odwiedzaliśmy to miasto,mi osobiscie bardzo sie podoba,fajne zdjecia z relacji......


A gdzie konkretnie? Osobiście myślałem, by po sezonie wbić np. do Opatiji.

, ale wpisem o obleśnym targowisku mnie zabiłas :) to jedno z najciekawszych miejsc w Rijece,podobne do dużego targu w Zagrzebiu,sa tu 3 hale targowe nabiał i przetwory,miesa i trzecia ryby oraz stoiska dla rolników,dopiero w takim miejscu widać


Zabiłeś ;) Co do hal targowej w Rijece - są dwie, jedna to Glavna gradska tržnica a druga to ribarnica. Między nimi zaś stoją stragany, które niestety po godzinach otwarcia, nie są ani reprezentacyjne ani ciekawe :) Sterty śmieci obok deptaka - no, ja wiem - mając w pamięci np. sprzedaż majtek przed dworcem w Katowicach, może to lepsze ;)

prawdziwe zycie w CRO,warzywa i owoce jakich nigdy nie widziałem,Chorwatów na zwyklych zakupach,przy kawie i tutejszym jedzeniu ,hale z rybami złowionymi godzine temu,staruszki sprzedajace cuda,ceny normalne dla swoich,dla mnie to miejsce magiczne,obowiązkowe podczas wizyty w Rijece


Jak wszędzie chyba ;) W Budapeszcie obowiązkowo wbiłem do Nagycsarnok :)))

to tyle-czekam na dalszy opis,reszta bardzo mi sie podoba,moim zdaniem nie docenione miasto-i dobrze wiecej luzu dla mnie,w tym roku Zadar-Szybenik,za rok znów okolice Rijeki :) pzdr


Mam tak samo, pozdro!

Nie pamiętam, co to było ;)
Obrazek

Lwie Serce w porcie
Obrazek

Pomnik Wolności, hotel Continental w tle a w lewym górnym rogu - Trsat.
Obrazek

Deptak w ul. Užarska
Obrazek
Ostatnio edytowano 07.05.2017 17:43 przez Użytkownik usunięty, łącznie edytowano 1 raz
gertstary1
Croentuzjasta
Posty: 124
Dołączył(a): 14.09.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) gertstary1 » 07.05.2017 13:06

Wcześniejsze 2 wyjazdy to Peljesac ,raz Trpanj,raz Orebic z małego powodu ktory teraz ma 19 miesiecy :) szukaliśmy bliższej miejscówki i padło na okolice Kraljevicy,z widoczkiem na mosk na KRK.Mi osobiście tam sie bardzo podoba,miałem obawy ze po Peljesacu już mi sie Kvarner nie spodoba-tak pisali niektórzy,fakt jest inaczej,bardziej włosko,ale równie pieknie....oglądam fotki Rijeki,podglądam co jeszcze jest do obejrzenia,Opatije zwiedziliśmy-fajne miejsce,piekne widoki,super park,tylko do kąpania z 8 miesiecznym brzdacem cieżki dostep :) pzdr
Następna strona

Powrót do Nasze relacje z podróży


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Volim grad koji teče - Rijeka.
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone