Chorwacja Online..........odkryj Chorwację na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków

Volim grad koji teče - Rijeka.

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 03.05.2017 00:10

Tyle razy przejeżdżając w jej okolicy, w końcu postanowiliśmy ją zwiedzić - Rijekę. Miasto, które w ciągu ostatnich stu lat zmieniało... przynależność państwową. Dwanaście razy.
Zanosi się zatem na tygiel rozmaitości, coś a la różnorodny Triest. Rijeka to także największy port chorwacki - jej architektura podobno nie powala ale nam się podobało, głównie za sprawą położenia u stóp Risnjaka. Pierwsze wrażenie, po wjechaniu do miasta? Że będzie brzydko, brudno i nudno...

Smok z Rijeki...
Obrazek

Rijeka widziana z portu
Obrazek

Kawałek portu
Obrazek
Ostatnio edytowano 07.05.2017 18:39 przez Użytkownik usunięty, łącznie edytowano 1 raz
Janusz Bajcer
Moderator

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 03.05.2017 00:31

Trzeba wreszcie poznać choć troszkę grad Rijeka :lol:
majeczka
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) majeczka » 03.05.2017 00:38

:D interesujące, bardzo chętnie do Rijeki również jadę z Wami
maslinka
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 03.05.2017 10:56

Świetny tytuł! :lol:

Chętnie pooglądam Rijekę, bo jeszcze nie byłam 8)
słoma79
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) słoma79 » 03.05.2017 11:00

Nie znam. Zapowiada się ciekawie...
walp
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 03.05.2017 11:23

Pääkäyttäjä napisał(a):Pierwsze wrażenie, po wjechaniu do miasta? Że będzie brzydko, brudno i nudno...

No właśnie, wielu odradza wizytę w tym mieście twierdząc, że nie oszałamia dostojnymi zabytkami ani malowniczą zabudową.

Ale może wcale nie jest tak brzydko, brudno i nudno ...
dr.kokos
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) dr.kokos » 03.05.2017 12:46

walp napisał(a):Ale może wcale nie jest tak brzydko, brudno i nudno ...

Zobaczymy... ;)
Ostatnio edytowano 03.05.2017 17:10 przez dr.kokos, łącznie edytowano 2 razy
elka21
Mistrzyni Euro 2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) elka21 » 03.05.2017 13:01

Popatrzę i ja :D
CROnikiCROpka
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) CROnikiCROpka » 03.05.2017 13:49

Ciekawe :) Byłam tam w 1996 r. :oczko_usmiech:
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 03.05.2017 16:02

maslinka napisał(a):Świetny tytuł! :lol:

To miejski slogan, wymyślony chyba w 2000 roku. Od tamtej pory, jest na oficjalnych suwenirach miasta :mrgreen:
W oczy rzuciło się mi przerobione hasło - Volim rakiju koja peče 8)

walp napisał(a):No właśnie, wielu odradza wizytę w tym mieście twierdząc, że nie oszałamia dostojnymi zabytkami ani malowniczą zabudową.

Ale może wcale nie jest tak brzydko, brudno i nudno ...

Rijeka wg mojej drugiej połówki, jest mocno zbliżona do Triestu. Są miejsca, które urzekają i takie, które odpychają. Okolice portu to faktycznie syf i brzydota niemiłosierna. My do tej pory też uważaliśmy, że to miasto to będzie kiszka nie z tej ziemi ale pogadaliśmy z naszym hostem i on nam dopiero powiedział, że nie jest źle - zmieniło się, samo Korzo wyładniało.

Owszem - jak ktoś porówna Rijekę do Zadaru czy Splitu - to na pewno będzie rozczarowany. Architektura - jakbym to już gdzieś widział. Podobne kamienice jak w Wiedniu, widziane w Budapeszcie... Sama Rijeka, za trzy lata będzie Europejską Stolicą Kultury - więc chyba tragedii nie ma, co nie?

Gradski Toranj – wieża zegarowa. Wieża powstała w XIII wieku, w XVIII przebudowano ją na obecny kształt.
W okresie średniowiecza wieża była jedną z bram miejskich prowadzącą do portu.
Obrazek

Korzo - reprezentacyjny deptak na starym mieście. Najdroższe sklepy, znane butiki, najlepsze restauracje czyli także główna ulica handlowa
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Budynek Radia Rijeka
Obrazek
Ostatnio edytowano 07.05.2017 18:40 przez Użytkownik usunięty, łącznie edytowano 1 raz
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 03.05.2017 16:08

CROnikiCROpka napisał(a):Ciekawe :) Byłam tam w 1996 r. :oczko_usmiech:

Ciekawostka - miasto Rijeka chce w Polsce kupić elektryczne autobusy :)

Obrazek

Prezydent miasta, Vojko Obersnel mówi, że u nich wykorzystuje się autobusy napędzane alternatywnymi paliwami, głównie CNG. Ale dzięki unijnym pieniądzom, jest szansa na elektryczne pojazdy produkowane przez Ursus Bus s.a. z Lublina :mrgreen:
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 04.05.2017 17:17

Teatr Narodowy
Obrazek

Deptak przy ul. Verdijeva - na jego końcu jest obleśne targowisko, które kontrastuje ze świeżo wyremontowanym deptakiem i skwerem vis a vis teatru. Na jego końcu jest hala targowa a w drugim budynku - hala rybna.
Obrazek

Most hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata wraz z pomnikiem poświęconym obrońcom
Obrazek

Anarchiści tu byi...
Obrazek
Ostatnio edytowano 07.05.2017 18:42 przez Użytkownik usunięty, łącznie edytowano 1 raz
gertstary1
Odkrywca

Nieprzeczytany postnapisał(a) gertstary1 » 06.05.2017 09:24

Witam,dużo czytam na forum,z pisaniem gorzej,ostatnie dwa lata urlopy spedzaliśmy 10km od Rijeki,za każdym razem 3-4 razy odwiedzaliśmy to miasto,mi osobiscie bardzo sie podoba,fajne zdjecia z relacji...... , ale wpisem o obleśnym targowisku mnie zabiłas :) to jedno z najciekawszych miejsc w Rijece,podobne do dużego targu w Zagrzebiu,sa tu 3 hale targowe nabiał i przetwory,miesa i trzecia ryby oraz stoiska dla rolników,dopiero w takim miejscu widać prawdziwe zycie w CRO,warzywa i owoce jakich nigdy nie widziałem,Chorwatów na zwyklych zakupach,przy kawie i tutejszym jedzeniu ,hale z rybami złowionymi godzine temu,staruszki sprzedajace cuda,ceny normalne dla swoich,dla mnie to miejsce magiczne,obowiązkowe podczas wizyty w Rijece,to tyle-czekam na dalszy opis,reszta bardzo mi sie podoba,moim zdaniem nie docenione miasto-i dobrze wiecej luzu dla mnie,w tym roku Zadar-Szybenik,za rok znów okolice Rijeki :) pzdr
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 06.05.2017 21:09

gertstary1 napisał(a):Witam,dużo czytam na forum,z pisaniem gorzej,ostatnie dwa lata urlopy spedzaliśmy 10km od Rijeki,za każdym razem 3-4 razy odwiedzaliśmy to miasto,mi osobiscie bardzo sie podoba,fajne zdjecia z relacji......

A gdzie konkretnie? Osobiście myślałem, by po sezonie wbić np. do Opatiji.

, ale wpisem o obleśnym targowisku mnie zabiłas :) to jedno z najciekawszych miejsc w Rijece,podobne do dużego targu w Zagrzebiu,sa tu 3 hale targowe nabiał i przetwory,miesa i trzecia ryby oraz stoiska dla rolników,dopiero w takim miejscu widać

Zabiłeś ;) Co do hal targowej w Rijece - są dwie, jedna to Glavna gradska tržnica a druga to ribarnica. Między nimi zaś stoją stragany, które niestety po godzinach otwarcia, nie są ani reprezentacyjne ani ciekawe :) Sterty śmieci obok deptaka - no, ja wiem - mając w pamięci np. sprzedaż majtek przed dworcem w Katowicach, może to lepsze ;)

prawdziwe zycie w CRO,warzywa i owoce jakich nigdy nie widziałem,Chorwatów na zwyklych zakupach,przy kawie i tutejszym jedzeniu ,hale z rybami złowionymi godzine temu,staruszki sprzedajace cuda,ceny normalne dla swoich,dla mnie to miejsce magiczne,obowiązkowe podczas wizyty w Rijece

Jak wszędzie chyba ;) W Budapeszcie obowiązkowo wbiłem do Nagycsarnok :)))

to tyle-czekam na dalszy opis,reszta bardzo mi sie podoba,moim zdaniem nie docenione miasto-i dobrze wiecej luzu dla mnie,w tym roku Zadar-Szybenik,za rok znów okolice Rijeki :) pzdr

Mam tak samo, pozdro!

Nie pamiętam, co to było ;)
Obrazek

Lwie Serce w porcie
Obrazek

Pomnik Wolności, hotel Continental w tle a w lewym górnym rogu - Trsat.
Obrazek

Deptak w ul. Užarska
Obrazek
Ostatnio edytowano 07.05.2017 18:43 przez Użytkownik usunięty, łącznie edytowano 1 raz
gertstary1
Odkrywca

Nieprzeczytany postnapisał(a) gertstary1 » 07.05.2017 14:06

Wcześniejsze 2 wyjazdy to Peljesac ,raz Trpanj,raz Orebic z małego powodu ktory teraz ma 19 miesiecy :) szukaliśmy bliższej miejscówki i padło na okolice Kraljevicy,z widoczkiem na mosk na KRK.Mi osobiście tam sie bardzo podoba,miałem obawy ze po Peljesacu już mi sie Kvarner nie spodoba-tak pisali niektórzy,fakt jest inaczej,bardziej włosko,ale równie pieknie....oglądam fotki Rijeki,podglądam co jeszcze jest do obejrzenia,Opatije zwiedziliśmy-fajne miejsce,piekne widoki,super park,tylko do kąpania z 8 miesiecznym brzdacem cieżki dostep :) pzdr
Następna strona

Powrót do Nasze Relacje z podróży

Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Serwis Cro.pl Chorwacja Online wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja serwisu Cro.pl Chorwacja Online nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

chorwacja online - cro.pl 1999-2019