Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Volim grad koji teče - Rijeka.

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
gertstary1
Croentuzjasta
Posty: 124
Dołączył(a): 14.09.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) gertstary1 » 07.05.2017 14:11

tak gwoli ścisłosci hale targowe w Rijece sa 3 :) ,aż zwatpiłem a byłem tam 3 razy,zajrzałem na mapy google,tylko ta ostatnia rybna krócej czynna
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 07.05.2017 18:21

gertstary1 napisał(a):Wcześniejsze 2 wyjazdy to Peljesac ,raz Trpanj,raz Orebic z małego powodu ktory teraz ma 19 miesiecy :) szukaliśmy bliższej miejscówki


My byliśmy w Rovinj i Poreču, zatem oprócz Piranu i Koperu, Istria przed nami. Na razie Kvarner a Dalmacja - może kiedyś. Jednemu znajomemu obiecaliśmy odwiedzić go w Osijeku... także kawałeczek Slawonii 8)

i padło na okolice Kraljevicy,z widoczkiem na mosk na KRK
.

Właśnie - jak tam jest? Dla mnie to dziwaczne miejsce, duża kamienista zatoka z widokiem na most i rafinerię, skitrana pod autostradą... jak tam jest?

Mi osobiście tam sie bardzo podoba,miałem obawy ze po Peljesacu już mi sie Kvarner nie spodoba-tak pisali niektórzy,fakt jest inaczej,bardziej włosko,ale równie pieknie....


Pelješac - może kiedyś ;) Choć przyznam się, że trochę uczulony jestem na te tłumy tam ;) Ale czytując to i tamto, nie dziwię się że i Makłowicz tam gdzieś ma swój dom.

oglądam fotki Rijeki,podglądam co jeszcze jest do obejrzenia,Opatije zwiedziliśmy-fajne miejsce,piekne widoki,super park,tylko do kąpania z 8 miesiecznym brzdacem cieżki dostep :) pzdr


Ja chyba ostatnio przestałem umieć robić foty tak, żeby wszyscy byli zadowoleni. Generalnie, na wyprawy foto wolę jeździć sam ale nie zawsze się da ;)

Opatiji co dolega? Betonowa plaża? To przecież całoroczne uzdrowisko :)

gertstary1 napisał(a):tak gwoli ścisłosci hale targowe w Rijece sa 3 :) ,aż zwatpiłem a byłem tam 3 razy,zajrzałem na mapy google,tylko ta ostatnia rybna krócej czynna


Tej trzeciej nie widziałem. My Rijekę zwiedzaliśmy w niedzielę.
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 07.05.2017 18:39

Pl. Ivana Koblera (historyka, który urodził się w domu, w miejscu którego stoi dom towarowy). Na placu stoi też fontanna, zbudowana według projektu architekta Igora Emili - na zlecenie Fabryki Papieru Rijeka z okazji 150-lecia jej istnienia.
Obrazek

Ulica Stara Vrata - na jej końcu znajduje się rzymski łuk triumfalny cesarza Klaudiusza II z I wieku naszej ery. Przez długi czas byt wykorzystywany jako podpora ścian domów znajdujących się po obu stronach drogi - zapewne dlatego zachował się tak długo, mimo dużych zniszczeń. I właściwie nie zwróciłbym na to uwagi ale podsłuchałem czeskiego przewodnika - bo mała grupka Pepíków też na niego nie zwróciła uwagi ;)
Obrazek

Kościół patrona miasta pod wezwaniem św. Vida, z XII w. W pobliżu znajdowała się dawniej cytadela. Odbywają się tu wszelkie uroczystości miejskie, posiedzenia i zebrania. Fasada jest wykonana z białego kamienia na podobieństwo rzymskiego kościoła Maria delia Salute. W kaplicy mieści się skarbiec z bogatym zbiorem niezwykle cennych kielichów liturgicznych i darów wotywnych. Trafiliśmy na mszę i zdjęć nam nie pozwolili robić.
ObrazekObrazek

Rzut oka na ul. Grivica. W tym miejscu zaczepia nas starszy jegomość, który jak zrozumiałem, czegoś szuka - ja mu na to, że nie rozumiem za bardzo a mój chorwacki to bardziej czeski... przeszedł na angielski i pyta o adres. Odparłem, że my nie stąd ale możemy skorzystać z technologii w postaci nawigacji. Usatysfakcjonowany wskazówkami, zapytał skąd my jesteśmy i czy nie jesteśmy Czechami. Ukontentowany, że my to Polacy powiedział, że nas lubi bo fajny z nas naród. Uścisnął nam ręce i życzył miłego dnia.
Obrazek

Trsatske stube. Słońce wali w dekiel, wszak to prawie południe... następnym razem, jadę tam autobusem :mrgreen: 561 stopni, owe schody to rzekomo tradycyjna piesza trasa pielgrzymkowa. Na schody, zbudowane w 1531 r. z polecenia kapitana Petara Kruźića, wchodzi się przez barokową kaplicę będącą też bramą, ozdobioną płaskorzeźbą Matki Bożej z Dzieciątkiem. Wielu pielgrzymów pokonuje tę drogę na kolanach. My dziękujemy, upał, słońce i nieruchome powietrze nam wystarczą :mrgreen:
Obrazek
gertstary1
Croentuzjasta
Posty: 124
Dołączył(a): 14.09.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) gertstary1 » 07.05.2017 23:37

Opatija,śliski ten beton,nawet nie wiedziałem kiedy walnąłem szpagata :) bardziej zdziwiony niz obolały,kamienista zatoka pod autostrada to zatoka Bakarska i miasteczko Bakar,też urokliwe,sama Kraljevica-ciche miasteczko,puste,dopiero zaczyna sie ustawiać pod turystyke,nam podpasowało,mieliśmy ulubiona plaże-fakt z daleka było widać rafinerie,ale komu to przeszkadza?...
Załączniki:
SAM_3647.JPG
takie widoczki z Kraljevicy
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 08.05.2017 10:12

gertstary1 napisał(a):Opatija,śliski ten beton,nawet nie wiedziałem kiedy walnąłem szpagata :) bardziej zdziwiony niz obolały,kamienista zatoka pod autostrada to zatoka Bakarska i miasteczko Bakar,też urokliwe,sama Kraljevica-ciche miasteczko,puste,dopiero zaczyna sie ustawiać pod turystyke,nam podpasowało,mieliśmy ulubiona plaże-fakt z daleka było widać rafinerie,ale komu to przeszkadza?...


No cóż - nie są to popularne miejsca ale my kiedyś rzutem na taśmę spędziliśmy urlop w Trieście i się nam podobało. Tak bardzo, że do Triestu zaglądaliśmy do trej pory cztery razy :mrgreen:

Co do rafinerii - bardziej o zapach chodzi. Z drugiej strony - jak słyszałem na Krku, że kogoś mocno uwiera brak zapiekanek, to wiesz... :mrgreen:
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 08.05.2017 10:30

Wspinamy się po schodach dalej, up, up to the sky! Trochę "mobilnych" zdjeć. Idziemy, i idziemy... wody!
Obrazek

Jeden z postojów. Rzut oka na miasto - z góry wygląda nieciekawie.
Obrazek

W zbliżeniu...
Obrazek

Schody się skończyły. Stajemy na chwilę - Svetište Majke Božje Trsatske; w tle - pomnik Jana Pawłą II.
Obrazek

Frankopanski Trg - jest cicho, za cicho... kupujemy coś do picia i lody. W tle - różowe Cinquecento :mrgreen: Po chwili - mija nas klimatyzowany autobus. No dobra, pokuta zaliczona - wleźli my po schodach :mrgreen:
Obrazek
gertstary1
Croentuzjasta
Posty: 124
Dołączył(a): 14.09.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) gertstary1 » 08.05.2017 23:29

Wejść na TRSTAT z kapcia?współczuje,na sama myśl mnie nogi bolą :)widoki fajne,co do zapachu z rafinerii,fakt blisko niej czuć zapach z płomienia z jednej z wież,dokuczliwy w Bakarze,w Kraljevicy było ok,brak zapiekanek??? ha ha ha sa inne przysmaki,moja córa już marzy o burku se sirom :)

ciekawostka, w Pomorski i povijesni muzej Hrvatskog primorja jest jedyna w Europie kamizelka ocalała z TITANICA , warto zobaczyć
Załączniki:
SAM_2849.JPG
starsza córcia na Trstacie
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 09.05.2017 16:00

gertstary1 napisał(a):Wejść na TRSTAT z kapcia?współczuje,na sama myśl mnie nogi bolą :)


Szukałem autobusu, wierz mi ;)

widoki fajne,co do zapachu z rafinerii,fakt blisko niej czuć zapach z płomienia z jednej z wież,dokuczliwy w Bakarze,w Kraljevicy


To coś jak z Wenecją - jedni mnie straszyli, że smród niemiłosierny tam panuje. My przyjechaliśmy i nie śmierdziało :)

było ok,brak zapiekanek??? ha ha ha sa inne przysmaki,moja córa już marzy o burku se sirom :)


Historia z zapiekanką to autentyk zasłyszany w Krku od jednego rodaka, który ją chciał ale nigdzie nie mieli - w jednym miejscu źle przedstawił, o co mu kaman i pani pokazała mu panini ;)

ciekawostka, w Pomorski i povijesni muzej Hrvatskog primorja jest jedyna w Europie kamizelka ocalała z TITANICA , warto zobaczyć


Tak, RMS Carpathia odbywała regularny kurs z Nowego Jorku do Fiume i po drodze zbierali rozbitków Titanica :)
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 10.05.2017 13:36

Pora zakończyć krótki spacer po Rijece. Jest niedziela, wszystko pozamykane i generalnie nawet na kawę usiąść nie ma gdzie.

Idziemy zwiedzić Trsat. Za murem po lewej - Gospa Trsatska. Wstęp był bezpłatny (płacą zdaje się tylko zorganizowane grupy za wejście do galerii; w lochach była jakaś wystawa - zamknięta). Na "dziedzińcu" kafejka, jest też jakiś sklepik z souvenirami (zamknięty). W niedzielę w okresie letnim zamek czynny jest od 8 do 14 8O

Obrazek

Twierdza jaka jest, każdy widzi ;)
Obrazek

Bazyliszek, właściwie to jeden z dwóch, strzegących mauzoleum Lavala Nugenta von Westmeath. Owy dżentelmen, pułkownik austriackiej armii, kupił ruiny zamku i uratował go przed zniszczeniem. Bazyliszki różnią się detalami, jeden trzyma tarczę a drugi laskę marszałkowską (nie mylić z buławą - to określenie podobno zarezerwowane jest dla dawnych wojsk polskich i rosyjskich).
Obrazek

Widok na Most Rječina, Tunele Trsat, Katarina i Banska rata :mrgreen:
Obrazek

A7 - stąd jest tylko 101 km do Ljubljany i Puli i jedynie 71 do Triestu :mrgreen:
Obrazek

Herb rodu Nugent
Obrazek

Wenecki lew św. Marka przypominający o tym, że okolica była w rękach Republiki Weneckiej
Obrazek

Zaglądamy do armaty...
Obrazek

Ostatni rzut okiem telefonu na Trsat i spadamy do auta aby opuścić Rijekę.
Obrazek
Malowa
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 654
Dołączył(a): 31.05.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) Malowa » 18.05.2017 17:22

Świetny pomysł z tą Rijeką. Pewnie jak większość na forum znam ją z okien samochodu z pobliskiej autostrady, czyli kominy i McDonald. A tu proszę... Trzeba się w końcu zatrzymać :)
Najchętniej zobaczyłabym port, wielkie porty mnie fascynują...
Poprzednia strona

Powrót do Nasze relacje z podróży


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Volim grad koji teče - Rijeka. - strona 2
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone