Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Ubezpieczenie zdrowotne z NFZ

Miejsce na najczęstsze pytania i rady dla osób początkujących i zapoznających sie z realiami wyjazdu do HR. Jeśli jedziesz pierwszy raz, nie wiesz co zabrać, jaką trasę wybrać ... to tutaj szukaj pomocy.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
bartom
Globtroter
Posty: 34
Dołączył(a): 04.07.2009
Ubezpieczenie zdrowotne z NFZ

Nieprzeczytany postnapisał(a) bartom » 03.08.2009 21:30

Witam
Jak wygląda sprawa ubezpieczenia zdrowotnego jeśli wyjeżdża się na dowód? Czy to się załatwia w NFZ, jak długo się czeka?
FUX
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13020
Dołączył(a): 14.05.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) FUX » 03.08.2009 21:37

Wykuip sobie ubezpieczenie zdrowotne np. w PZU i się nie stresuj.
To z NFZ na nic się ew. nie przyda, gdyż ma baaaardzo ograniczony zasięg.
Kocurek
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 148
Dołączył(a): 03.06.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kocurek » 03.08.2009 21:38

bartom napisał(a):Witam
Jak wygląda sprawa ubezpieczenia zdrowotnego jeśli wyjeżdża się na dowód? Czy to się załatwia w NFZ, jak długo się czeka?


Załatwia sie od ręki, na miejscu. Trzeba miec ze soba podbitą książeczke ubezpieczeniowa, lub jak jestes na działalności dowód zapłaty za zus z poprzedniego miesiąca lub dwóch.

Chciałam tylko zaznaczyć, że EKUZ daje tak mało, że szkoda za tym biegać.
My wykupiliśmy ubezpieczenie extra w Generali, i składka wyniosła mnie jedynie 117 zł na 4 osoby, w opcji full wypas. Podejrzewam, że inne firmy oferują zbliżone stawki :)
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 03.08.2009 22:10

Kocurek napisał(a):Chciałam tylko zaznaczyć, że EKUZ daje tak mało, że szkoda za tym biegać.


Wszystko jest OK, jak się nic nie dzieje.
Ja myślę, że warto je mieć.
Po drodze przez kraje UE choć co nagle może się zdarzyć - a ubezpieczenie komercyjne może nie wystarczyć na operację głowy, brzucha etc. (tfu) i pobyt w szpitalu np. w Austrii czy Słowenii.
Kocurek
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 148
Dołączył(a): 03.06.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kocurek » 03.08.2009 23:01

Buber napisał(a):
Kocurek napisał(a):Chciałam tylko zaznaczyć, że EKUZ daje tak mało, że szkoda za tym biegać.


Wszystko jest OK, jak się nic nie dzieje.
Ja myślę, że warto je mieć.
Po drodze przez kraje UE choć co nagle może się zdarzyć - a ubezpieczenie komercyjne może nie wystarczyć na operację głowy, brzucha etc. (tfu) i pobyt w szpitalu np. w Austrii czy Słowenii.


NFZ daje zwrot za podstawowe zabiegi, a za transport chorego do PL po np. operacji, za holowanie rozbitego wózka, za np. rozbicie mostu/ zniszczenie przy wypadku mostu, drogi, łodzi, czegokolwiek - płacisz sam.
Nie zapłacisz jak masz EKUZ jedynie za wizytę u dentysty gdy nagle zaboli Cię ząb, a reszta jest ruletką.
Stówka to niewiele za spokój... zwłaszcza że EKUZ w Chorwacji nie obowiązuje, bo Cro nie jest w Unii.
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 04.08.2009 07:29

Kocurek napisał(a):NFZ daje zwrot za podstawowe zabiegi, a za transport chorego do PL po np. operacji, za holowanie rozbitego wózka, za np. rozbicie mostu/ zniszczenie przy wypadku mostu, drogi, łodzi, czegokolwiek - płacisz sam.
Nie zapłacisz jak masz EKUZ jedynie za wizytę u dentysty gdy nagle zaboli Cię ząb, a reszta jest ruletką.
Stówka to niewiele za spokój... zwłaszcza że EKUZ w Chorwacji nie obowiązuje, bo Cro nie jest w Unii.

Kocurek ja nie neguję potrzeby, wręcz konieczności posiadania ubezpieczenia komercyjnego - inna sprawa, ze za stówkę (no chyba, że za dzień) dla całej rodziny, cudów bym się nie spodziewał.

Moim zdaniem EKUZ jest potrzebny, w razie poważnej choroby, wypadku na drogę (co do dentysty, ten jak zobaczy EKUZ to ci powie, że czasu nie ma :wink: - bez obrazy).
Reszta nie jest żadną ruletką, bo znam to z autopsji - dotyczy to akurat Polaków po wypadkach w Austrii i Słowacji.
Jestem bardzo ciekaw jakie ubezpieczenie komercyjne (na pewno nie za 100, ani nawet 1000 PLN) pokryje idące w kilkadziesiąt i więcej tysięcy E (na osobę) koszty operacji, pobytu w szpitalu w oddziale zabiegowym czy IT.

Poza tym dziwne byłoby, żeby NFZ pokrywał koszty rozbitego auta, uszkodzonego mostu, czy drogi - żadna instytucja tego typu tego nie robi.

Uważam, że po kartę koniecznie trzeba pójść - w sumie godzina straconego czasu na napisanie wniosków i w oddziale NFZ (za darmo) i masz spokój.
A ubezpieczyć komercyjnie i tak się trzeba.
Ostatnio edytowano 18.12.2009 17:42 przez Buber, łącznie edytowano 1 raz
Łukasz
Cromaniak
Posty: 1088
Dołączył(a): 03.04.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Łukasz » 04.08.2009 11:48

Ubezpieczenie komercyjne można mieć a można i nie mieć. Zwykle wizyta u lekarza z drobna sprawą nie kosztuje majątku i brak ubezpieczenia nie sprowadzi na nikogo bankructwa. Natomiast przy poważnej sprawie gdy rachunek ze szpitala może wynieść nie tysiące Euro tylko dziesiątki tysięcy, żadne ubezpieczenie komercyjne Ci nie pomoże.
paolooo
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 449
Dołączył(a): 29.07.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) paolooo » 04.08.2009 11:54

a czy ubezpieczenie NFZ wogóle działa w CRO? bo mam wątpliwości :roll:
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 04.08.2009 12:31

paolooo napisał(a):a czy ubezpieczenie NFZ wogóle działa w CRO? bo mam wątpliwości :roll:


EKUZ dotyczy wyłącznie krajów UE. Na podstawie tej karty w nagłych przypadkach - nagłe zachorowanie, zaostrzenie choroby przewlekłej, a zwłaszcza wypadek, będziesz traktowany tak jak ubezpieczony obywatel w kraju, w którym do tego przypadku doszło. Ale - jeżeli w danym kraju pacjenci ubezpieczeni "współpłacą" - również będziesz "współpłacił" na tych zasadach co oni (a nie jak w Polsce).

W CRO pokazujesz paszport, czy dowód, czyli potwierdzenie, że jesteś Polakiem. Świadczenia zdrowotne udzielane są na podstawie odrębnej umowy z Polską; NFZ nie ma nic do tego.
mottom
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 763
Dołączył(a): 02.09.2008
historia prawdziwa

Nieprzeczytany postnapisał(a) mottom » 04.08.2009 12:33

Historia prawdziwa :oops:

W związku z planowanym pobytem w CRO od zabukowanym od niedzieli 19 lipca do piątku rano 31 lipca wykupiliśmy ubezpieczenie PZU wojażer. Za pewną "podpowiedzią" agenta (dla oszczędności) wykupiłem ubezpieczenie na 12 dni (od 19.07 do 30.07 włącznie).
Dlaczego takie daty? Wyjazd z domu w sobotę 18 lipca i dopiero w niedzielę nad ranem dojeżdżamy do CRO (wcześniej jesteśmy na terenie Unii Europejskiej). Dodatkowo planowany wyjazd w piątek 31.07 rano więc wydawało się, że nie ma sensu płacić za ten jeden dodatkowy dzień...... :twisted:

Przez cały pobyt NIC się nie działo 8)
W czwartek 30.07 spakowaliśmy samochód, ponton na dach itp, a wieczorem - syn dostał gorączki - 39 stopni C (żadnych innych objawów, tylko zmęczenie i gorączka).

Podejrzewaliśmy udar słoneczny, którego mógł się nabawić podczas 3-godzinnego pakowania (wcześniej jak był na dworze to praktycznie tylko w wodzie). Żona podała mu lek przeciwgorączkowy i zasnął. W piątek około 3 nad ranem - gorączka go obudziła.
Mówię sobie - rano pójdziemy do jakiegoś lekarza to zobaczy co dzieciakowi jest (żona słuchając ostatnich wiadomości w TV, zaczęła podejrzewać świńską grypę :evil: ).
Niestety - skojarzyłem, że ubezpieczenie mam do czwartku (czyli do wczoraj) więc jak go wezmą do szpitala - to ....... (będziemy płacić).
Szybka decyzja - dajemy lek przeciwgorączkowy i o 5 rano wyjazd (byle jak najszybciej dostać się na teren UE).
O dziwo - szkrab znosił drogę dość dobrze (lek przeciwgorączkowy działał) więc jechaliśmy w stronę Polski w każdym momencie gotowi do zjechania do najbliższego szpitala.
Z trasy zadzwoniliśmy do Cieszyna i dostaliśmy namiary na Szpital Śląski. Około 18 byliśmy w Cieszynie. Pani doktor dyżurna pediatra obejrzała szkraba, i.... kamień spadł nam z serca.
To nie była żadna świńska grypa tylko angina ropna (nigdy nie myślałem, że ucieszę się z takiej diagnozy). Dostał antybiotyk i dzisiaj wesoły wyjechał na dalsze wakacje.

Wniosek.
Jak kupować ubezpieczenie to na okres OD chwili wyjazdu DO dnia znalezienia się na miejscu w PL (nie kombinować).

Życzę zdrowia.
Pozdrav.
rafcio_102
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 45
Dołączył(a): 07.02.2009
Re: historia prawdziwa

Nieprzeczytany postnapisał(a) rafcio_102 » 04.08.2009 12:38

mottom napisał(a):Historia prawdziwa :oops:

W związku z planowanym pobytem w CRO od zabukowanym od niedzieli 19 lipca do piątku rano 31 lipca wykupiliśmy ubezpieczenie PZU wojażer. Za pewną "podpowiedzią" agenta (dla oszczędności) wykupiłem ubezpieczenie na 12 dni (od 19.07 do 30.07 włącznie).
Dlaczego takie daty? Wyjazd z domu w sobotę 18 lipca i dopiero w niedzielę nad ranem dojeżdżamy do CRO (wcześniej jesteśmy na terenie Unii Europejskiej). Dodatkowo planowany wyjazd w piątek 31.07 rano więc wydawało się, że nie ma sensu płacić za ten jeden dodatkowy dzień...... :twisted:

Przez cały pobyt NIC się nie działo 8)
W czwartek 30.07 spakowaliśmy samochód, ponton na dach itp, a wieczorem - syn dostał gorączki - 39 stopni C (żadnych innych objawów, tylko zmęczenie i gorączka).

Podejrzewaliśmy udar słoneczny, którego mógł się nabawić podczas 3-godzinnego pakowania (wcześniej jak był na dworze to praktycznie tylko w wodzie). Żona podała mu lek przeciwgorączkowy i zasnął. W piątek około 3 nad ranem - gorączka go obudziła.
Mówię sobie - rano pójdziemy do jakiegoś lekarza to zobaczy co dzieciakowi jest (żona słuchając ostatnich wiadomości w TV, zaczęła podejrzewać świńską grypę :evil: ).
Niestety - skojarzyłem, że ubezpieczenie mam do czwartku (czyli do wczoraj) więc jak go wezmą do szpitala - to ....... (będziemy płacić).
Szybka decyzja - dajemy lek przeciwgorączkowy i o 5 rano wyjazd (byle jak najszybciej dostać się na teren UE).
O dziwo - szkrab znosił drogę dość dobrze (lek przeciwgorączkowy działał) więc jechaliśmy w stronę Polski w każdym momencie gotowi do zjechania do najbliższego szpitala.
Z trasy zadzwoniliśmy do Cieszyna i dostaliśmy namiary na Szpital Śląski. Około 18 byliśmy w Cieszynie. Pani doktor dyżurna pediatra obejrzała szkraba, i.... kamień spadł nam z serca.
To nie była żadna świńska grypa tylko angina ropna (nigdy nie myślałem, że ucieszę się z takiej diagnozy). Dostał antybiotyk i dzisiaj wesoły wyjechał na dalsze wakacje.

Wniosek.
Jak kupować ubezpieczenie to na okres OD chwili wyjazdu DO dnia znalezienia się na miejscu w PL (nie kombinować).

Życzę zdrowia.
Pozdrav.

A może Kolega zdradzić ile takie ubezpieczenie kosztuje???
Gr4nd0
Globtroter
Posty: 40
Dołączył(a): 27.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Gr4nd0 » 04.08.2009 12:42

paolooo napisał(a):a czy ubezpieczenie NFZ wogóle działa w CRO? bo mam wątpliwości :roll:

W Chorwacji nie działa.

EKUZ działa na terenie prawie całej UE oraz EFTA (po szczegóły kliknij tutaj.

Leczenie, szczególnie szpitalne, jest bardzo kosztowne. EKUZ gwarantuje, że w krajach członkowskich otrzymamy pomoc medyczną w przypadku nagłych zachorowań. W każdym kraju obowiązują odmienne zasady. To znaczy, że leczenie nie musi być bezpłatne. Jeżeli np. Niemiec płaci za wizytę u lekarza w Niemczech to za taką samą wizytę Polak zapłaci tyle samo. Ale bez EKUZ zapłaci zdecydowanie więcej.
adamk3
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1282
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) adamk3 » 04.08.2009 12:56

paolooo napisał(a):a czy ubezpieczenie NFZ wogóle działa w CRO? bo mam wątpliwości :roll:



oczywiście, że NIE

http://www.nfz.gov.pl/ue/index.php?katn ... artnr=1498

ale możesz dojechać do SLO, HU lub A
mottom
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 763
Dołączył(a): 02.09.2008
Re: historia prawdziwa

Nieprzeczytany postnapisał(a) mottom » 04.08.2009 12:57

rafcio_102 napisał(a):A może Kolega zdradzić ile takie ubezpieczenie kosztuje???


forum/viewtopic.php?p=401817&highlight=woja+er#401817
Gr4nd0
Globtroter
Posty: 40
Dołączył(a): 27.07.2009
Re: historia prawdziwa

Nieprzeczytany postnapisał(a) Gr4nd0 » 05.08.2009 12:15

mottom napisał(a):To nie była żadna świńska grypa tylko angina ropna (nigdy nie myślałem, że ucieszę się z takiej diagnozy).


Usłyszane wczoraj w telewizorni napisał(a):Śmiertelność w przypadku zachorowań na tzw. świńską grypę 1%, śmiertelność w przypadku zachorowań na tzw. zwykłą grypę ok 2%.


Nie wiem jak to jest z anginą, ale lista możliwych powikłań nie wygląda ciekawie.

A w sprawie grypy jeszcze mały wniosek z tzw. ptasiej grypy. Naukowcy, ornitolodzy z Polskiej Akademii Nauk na pytanie jak uniknąć ptasiej grypy w przypadku kontaktu z martwym ptakiem grzecznie podali podstawowe zasady higieny, a następnie między wierszami zasugerowali czytać mniej niepoważnych gazet. Myślę, że to ostatnie idealnie pasuje do sytuacji z obecną mutacją grypy.
Następna strona

Powrót do Chorwackie ABC



cron
Ubezpieczenie zdrowotne z NFZ
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone