Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Trąby wodne w Chorwacji.

Wybieracie się do Chorwacji, ale macie wątpliwości odnośnie pogody? Czy nie będzie za zimno lub za gorąco? Jak inni znieśli chorwacki klimat?
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Użytkownik usunięty
Trąby wodne w Chorwacji.

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 25.01.2009 08:39

ciekawa sprawa przeczytana dzisiaj rano w necie na portalu pogoda:

Seria trąb wodnych u wybrzeży Chorwacji

(25.01/07:08) - Do widowiskowego zjawiska doszło wczoraj po południu wzdłuż wybrzeży od Dubrownika po Split w Chorwacji, gdzie podczas przejścia frontu atmosferycznego pojawiła się trąba wodna. Jak informują łowcy tornad z Chorwacji burzowa chmura przemieszczała się znad Morza Adriatyckiego w kierunku lądu. Po chwili u podstawy "granatowej" chmury zaczął się wyłaniać charakterystyczny komin. Początkowo nie sięgnął on lustra wody, lecz powiększał się i zmniejszał, aż do momentu, gdy obok niego pojawił się kolejny komin. Po kilkudziesięciu sekundach kominów było już wiele. Obserwatorzy nie mogli uwierzyć, że udało im się dostrzec nie jedną, ale aż trzy trąby wodne. Ich szczęście szybko się jednak skończyło, bo już po 5 minutach po słupach wirującego powietrza zasysających wodę w Adriatyku nie było już śladu. Przebieg tego zjawiska można prześledzić na zdjęciach wykonanych przez obserwatorów, a zamieszczamy je pod artykułem. Chorwacja jest mekką trąb wodnych, pojawiają się one niemal o każdej porze roku i zawsze wzbudzają zainteresowanie zarówno mieszkańców jak i turystów. Zjawisko to powstaje na chmurach burzowych na skraju dwóch zróżnicowanych mas powietrza. Wczoraj jedna masa powietrza była bardzo ciepła oraz sucha i dotarła znad Afryki, natomiast druga masa była chłodna oraz wilgotna i dotarła znad zachodu Europy. Przejściu trąb powietrznych towarzyszył ulewny deszcz. Zasada powstawania trąb wodnych jest identyczna jak w przypadku zwykłych trąb powietrznych. Mają one jednak ułatwione zadanie, gdyż ponad zbiornikami wodnymi warunki atmosferyczne bywają znacznie bardziej korzystne niż nad lądem. Oba zjawiska są niezwykle groźne dla ludności. Trąby wodne stanowią zagrożenie dla statków. Słup wirującego powietrza z łatwością wywołuje miejscowy sztorm, podczas którego statek może zatonąć. W Polsce jedne z najlepiej udokumentowanych trąb wodnych zanotowano 10 sierpnia 2003 roku na wybrzeżach Władysławowa, a także Jastarni. Ostatnio zjawisko to widziano pod koniec sierpnia ubiegłego roku od Słowińskiego Parku Narodowego przez Ustkę po Jarosławiec. Pod artykułem zdjęcia z Chorwacji. www.twojapogoda.pl

FOTO: Parada trąb wodnych u wybrzeża Chorwacji
FOTO: Parada trąb wodnych u wybrzeża Chorwacji
mirko
Rezydent
Avatar użytkownika
Posty: 3659
Dołączył(a): 06.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mirko » 25.01.2009 10:48

Trąba wodna(pijavica) w Rovinju
Obrazek
plavac
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4893
Dołączył(a): 11.02.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) plavac » 26.01.2009 00:56

Mirko - zdarzyło się, żeby taka pijavica "wypiła" coś więcej niż tylko wodę ? Jaką to ma siłę , może wciągnąć jacht, kuter rybacki ?
Wyżej piszą o tworzeniu dużych fal wokół statku, ale jak to jest z wssysaniem ?
arcchie
Globtroter
Posty: 58
Dołączył(a): 14.04.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) arcchie » 26.01.2009 01:13

A były ich dwie....
Tak mieliśmy w 2003 koło Mljetu, rejs jachtem (spieprzaliśmy jak zające:P)

Obrazek

Obrazek

Obrazek
mirko
Rezydent
Avatar użytkownika
Posty: 3659
Dołączył(a): 06.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mirko » 26.01.2009 12:51

plavac napisał(a):Mirko - zdarzyło się, żeby taka pijavica "wypiła" coś więcej niż tylko wodę ? Jaką to ma siłę , może wciągnąć jacht, kuter rybacki ?
Wyżej piszą o tworzeniu dużych fal wokół statku, ale jak to jest z wssysaniem ?


Pijawka bezpiecznie patrzeć tylko na odległość!!!




Obrazek

pijawka w autokampu

:papa:
plavac
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4893
Dołączył(a): 11.02.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) plavac » 26.01.2009 14:53

mirko napisał(a):Pijawka bezpiecznie patrzeć tylko na odległość!!!



Jasne ! Jakby się przydarzyło - zastosuję się do rady !
pozdrawiam
Jacek L
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 629
Dołączył(a): 10.01.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jacek L » 28.01.2009 16:46

Świetne fotki .... i pozazdrościć wrażeń :wink:
Adam66
Croentuzjasta
Posty: 359
Dołączył(a): 07.07.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Adam66 » 28.01.2009 18:26

Nie ma czaego zazdrościć
Trzy lata temu przeżyłem coś takiego w okolicach Zadaru.
Na szczęście zaskoczyło nas na kwaterze. Wrażenia nie do opisania. Potworne wycie wiatru i deszcz, który padał prawie poziomo ( nie ma pomyłki). Nie obyło się bez ryglowania drzwi i podpierania okien. Jak je podpierałem miałem wrażenie, że zaraz wpadnę z nimi do kwatery. Najstarsi Chorwaci mówili, że czegoś takiego nie widzieli. Nie będę opisywał co przeszła moja żonka z dziećmi. Mnóstwo łódek było porozbijanych. Plaże całe usiane kamieniami wielkości piłek do nogi, wodorostami i straszną ilością ślimaków. A koło kwater choinki całe obwieszone materacami, piłkami plastikowymi i wszelkim innym pływającym a raczej latającym dobrem.
Moja rada: uciekać jak najdalej!!!!! Nigdy więcej
Ciekawostka; Chorwaci zaraz po tej trąbie biegali wzdłuż wybrzeża i czegoś szukali. Dopiero później powiedzieli, że przy takich nawałnicach morze wyrzuca na brzeg ryby.
Pozdrawiam
FUX
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13020
Dołączył(a): 14.05.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) FUX » 28.01.2009 18:34

Adam66 napisał(a): Wrażenia nie do opisania. Potworne wycie wiatru i deszcz, który padał prawie poziomo ( nie ma pomyłki).

Kiedyś we wrześniu na Istrii w Puli Verudeli to przeżyłem; pierwszy raz w cro...
W RP nie wierzyli.... :roll:
Adam66
Croentuzjasta
Posty: 359
Dołączył(a): 07.07.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Adam66 » 28.01.2009 18:41

Jak ktoś nie przeżył, to trudno uwierzyć.
A jeszcze trudniej opisać
LRobert
Cromaniak
Posty: 4130
Dołączył(a): 09.02.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) LRobert » 28.01.2009 19:17

Ja miałem doczynienia tylko z tradycyjną trąbą powietrzną, która ładnie pozamiatała taras hotelu i bliskie okolice. Zapewniam, że nie ma czego zazdrościć. Nasza na naszczęście to była taka "trąbka".
plavac
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4893
Dołączył(a): 11.02.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) plavac » 28.01.2009 19:30

Przeżyłem huragan, który w 1999 położył puszczę Piską. Wtedy też były momenty, kiedy deszcz padał poziomo. Ale trąby nie widziałem. I tego się będę trzymał nadal ( jak się uda ... ) !
mirek111
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 144
Dołączył(a): 16.06.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) mirek111 » 29.01.2009 00:25

Z trąbami spotkałem się w Ulcinju w Czarnogórze w lipcu 2007r.


Obrazek

pzdr,
Mirek
mirek111
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 144
Dołączył(a): 16.06.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) mirek111 » 29.01.2009 00:28

Niestety nie wyszlo mi wklejanie obrazka,
podaję więc link do fotki:

http://img216.imageshack.us/my.php?image=twister1ro7.jpg

pzdr,
Mirek
Jacek L
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 629
Dołączył(a): 10.01.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jacek L » 29.01.2009 09:49

wkleję za Ciebie - bo bardzo ładna fotka i warto żeby tu była :D


Obrazek
Następna strona

Powrót do Pogoda i klimat



cron
Trąby wodne w Chorwacji.
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone