Chorwacja Online..........odkryj Chorwację na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków

Szwajcaria (gł.włoskojęz.) +Liechtenst. +D +SK +GPS +bilety

Słowenia, Czarnogóra, Albania, a nawet Grecja, Włochy, Hiszpania, a może Floryda, albo ... Słowacja?
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Sol-Wagon
Cromaniak
Re: Szwajcaria (gł. włoskojęzyczna) +LI +D +A +SK +GPS +bile

Nieprzeczytany postnapisał(a) Sol-Wagon » 01.09.2013 20:53

na granicy tylko obowiązkowy STOP:)
coś tam pisało, że do jakiejś tam godziny siedzą w budkach:)
jak ja jechałem to już nikogo nie było:)
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 01.09.2013 22:02

Obowiązkowy STOP :?:

W strefie Schengen :?: :roll:

My byliśmy z 10 lat temu, kiedy jeszcze Szwajcaria w Schengen nie była.
Raz z żoną zaparkowaliśmy auto w Niemczech, w Waldshut, koło granicznego mostu, przeszliśmy przez Ren, mostem oczywiście :wink:
Nikt ze Szwajcarów nie poprosił nas o dokumenty. Kupiliśmy czekoladę i wróciliśmy do Niemiec, znowu nikt nas o nic nie pytał. Niemcy nikogo nie kontrolowali. Po ich stronie wszyscy się zadekowali. Chyba grali w robocie w karty albo w Super-Mario :wink:
Za to kolega stał 15 minut na boku, na tym samym przejściu, bo jechał w tym samym roku autem i wszystkich ze "Wschodu" Europy ściągali na bok i sprawdzali drobiazgowo. Za to inne auta były tylko pozdrawiane machaniem ręki. :roll: Nawet się nie zatrzymywały, jechały płynnie.
Widzieliśmy, jak od razu brali na bok Węgrów.
Franz
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 01.09.2013 22:18

Pewnie nawet nie wiesz, że zarówno Spiez, jak i Thun już się raz pokazały na forum. :)

Miło ponownie o nie zahaczyć.

Pozdrawiam,
Wojtek
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 01.09.2013 22:37

Franz, gdzie ty nie byłeś w Alpach :!: :?:

Podziwiam :!: :wink:
kataryniarz
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) kataryniarz » 02.09.2013 09:12

Sol-Wagon jak wyglądają ceny noclegów w Szwajcarii, rezerwowałeś wcześniej czy w ciemno?
tony montana
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 02.09.2013 10:39

kataryniarz napisał(a):Sol-Wagon jak wyglądają ceny noclegów w Szwajcarii, rezerwowałeś wcześniej czy w ciemno?

Podczepiam się pod to pytanie - nigdy nic nie wiadomo bowiem ;)
Sol-Wagon
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) Sol-Wagon » 02.09.2013 15:09

zawsze staram się wcześniej rezerwować:)
tutaj też rezerwowałem:) akurat w tej miejscowości nie było zatrzęsienia noclegów, a ten był oblegany przez Belgów i ludzi z dalekiego wschodu:)
a więc za 2 osoby / 6 nocy / 480 CHF (wtedy kurs wynosił: 3,57) = 143 zł za osobę;
kemping można znaleźć zarówno taniej i drożej:)
Sol-Wagon
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) Sol-Wagon » 02.09.2013 15:10

Lednice napisał(a):Obowiązkowy STOP :?:

W strefie Schengen :?: :roll:

My byliśmy z 10 lat temu, kiedy jeszcze Szwajcaria w Schengen nie była.
Raz z żoną zaparkowaliśmy auto w Niemczech, w Waldshut, koło granicznego mostu, przeszliśmy przez Ren, mostem oczywiście :wink:
Nikt ze Szwajcarów nie poprosił nas o dokumenty. Kupiliśmy czekoladę i wróciliśmy do Niemiec, znowu nikt nas o nic nie pytał. Niemcy nikogo nie kontrolowali. Po ich stronie wszyscy się zadekowali. Chyba grali w robocie w karty albo w Super-Mario :wink:
Za to kolega stał 15 minut na boku, na tym samym przejściu, bo jechał w tym samym roku autem i wszystkich ze "Wschodu" Europy ściągali na bok i sprawdzali drobiazgowo. Za to inne auta były tylko pozdrawiane machaniem ręki. :roll: Nawet się nie zatrzymywały, jechały płynnie.
Widzieliśmy, jak od razu brali na bok Węgrów.

ja tam STOP widziałem i auta się na nim zatrzymywały...
Sol-Wagon
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) Sol-Wagon » 02.09.2013 15:29

kierujemy się do pkt.B: pierwszy nazistowski obóz koncentracyjny w Dachau, powstały w 1933r.-początkowo dla więźniów politycznych, docelowo znaleźli się w nim księża;
a obóz ten chcieliśmy zobaczyć dlatego iż za posiadanie radia został w nim osadzony i zginął proboszcz z mojej rodzinnej parafii rzymskokatolickiej...
mało co pozostało...kawałek rampy wyładowczej, odbudowano kilak baraków - reszta zniszczona...
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

kolejny punkt na trasie to chyba najdłuższy zamek Europy (1.043 metry) w Burghausen (na granicy z Austrią; rozdziela ją również rzeka):
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

widok z zamku (za rzeką to już Austria):
Obrazek

w miasteczku jest dość ładny rynek:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

widok na zamek z austriackiej strony:
Obrazek

przyszedł czas kierować się w stronę tranzytowego noclegu, przejeżdżamy obok miasta narodzin i zamieszkania do 3 roku życia Adolfa Hitlera-zjazd na Braunau am Inn:
Obrazek
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 02.09.2013 15:34

Ładnie tam jest, nad rzeką Inn

Tatuś Adolfa był celnikiem na granicy niemiecko-austriackiej i młody Adolf nie był w stanie zrozumieć, jak to jest, że obu stronach rzeki ludzie mówią po niemiecku, a tylko z jednej strony rzeki mieszkają Niemcy :roll:
Sol-Wagon
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) Sol-Wagon » 02.09.2013 18:06

przyszedł czas i na niedzielę...07.07.2013r.
ostatni tranzytowy dzień powrotu i urlopu zarazem:)
z tym, że ja wcześniej tydzień posiedziałem w domu, małżonka musiała niestety pracować:)
trasa na niedzielę: maksymalne wykorzystanie autostrad Słowackich oraz zerknięcie na 3 zamki:)
jeden z nich szczególnie mnie interesował, gdyż w jego okolicy zimowały legiony rzymskie:) pobyt swój potwierdziły wyrytym napisem na skale, jednak nie udało się nam go znaleźć:/
może ktoś podpowie gdzie jest?:)

trasa na dzisiaj:
Obrazek

pierwszy przystanek to zamek Devin w okolicach Bratysławy, przy zamku Dunaj, a za nim Austria:)
Obrazek
Obrazek

kolejny przystanek to zamek Beckov:
Obrazek
Obrazek

no i ten dla mnie najważniejszy:)
Trenczyn:)
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

z Wikipedii:
"...ok. 179 – w Laurgaricio, które leżało na terenie dzisiejszego Trenczyna obozuje legion rzymski po stoczonej bitwie z plemionami germańskimi w trakcie wojen markomańskich. Dowodem tego jest zachowana inskrypcja łacińska wyryta na skale : VICTORIAE AVGVSTORV(m) EXERCITVS, QUI LAVGARICIONE SEDIT MIL (ites) L (egionis) I IDCCCLV...IANS LEG (atus) LEG (ionis) (Marcus Valerius Maxim)ian(u)s I I AD (iutricis), CVR (avit) F (aciendum) (Na pamiątkę zwycięstwa legiony cesarskie zimujące w Laurgaricio w sile 855 żołnierzy. Napis polecił wykonać legat Marcus Valerius Maximianus)..."
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 02.09.2013 18:13

W Hollywood
Marcus Valerius Maximianus
otrzymał skorygowane nazwisko
Maximus Decimus Meridus i nakręcili o nim film :wink:
Obrazek
Sol-Wagon
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) Sol-Wagon » 02.09.2013 18:14

a tak od środy wieczorem wyglądała, no i jeszcze wygląda moja nawigacja:)
Obrazek

wkładałem ją szybko do kieszeni "bolerka" i spadła na asfalt...:/
troszkę się załamałem, bo byłem wcześniej przygotowany z gotowymi pozycjami GPS:)
mapy zawsze posiadam, ale to nie to samo gdy ma się wyznaczoną trasę na parking pod daną atrakcję:/

próbowałem wiele sposobów, ale jedyne co dało się zrobić najszybciej i najsprawniej to dodawać miejsca z mapy jako ulubione i po ich wskazaniu "rysikiem" (oczywiście po wcześniejszym wyznaczeniu ich na mapie internetowej na kompie) i nadawać im nazwy z pośród kilku dostępnych wyświetlających się liter: np. jjjjj; kkkkk; czy ssss:)
udało się także i udaje (po omacku, pamiętając gdzie znajduje się dany klawisz w menu) wybierać wcześniej wyznaczone ulubione punkty jako miejsca docelowe trasy:)
no i dojechaliśmy szczęśliwie do wszystkich atrakcji:)
Sol-Wagon
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) Sol-Wagon » 02.09.2013 18:23

Ciekawostka:

ten "twór" znajduje się na środku zdjęcia:
Obrazek

poczytajcie o nim:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Campione_d%27Italia
Sol-Wagon
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) Sol-Wagon » 02.09.2013 18:31

moje spostrzeżenia na temat Szwajcarii...proszę je dementować albo potwierdzać:)

Szwajcaria:
1. dużo osób zna angielski (sklep spożywczy, stacja paliw);
2. brak komisów samochodowych;
3. brak samochodów jeżdżących z kartkami „na sprzedaż”;
4. wiele salonów samochodowy (szczególnie w Liechtensteinie);
5. Szwajcarzy w większości nie używają kierunkowskazów (szczególnie przy zmianie pasa ruchu, czy zjeździe z ronda);
6. mało popularne, a raczej nie występujące w modzie męskiej fryzury typu wojskowego oraz na zapałkę;
7. mało pieczywa w marketach; dostępne do godz. ok. 10.00 (ewentualnie LIDL-tam własny wypiek);
8. wędliny i mięsa pakowane próżniowo, zafoliowane w gotowe porcje;
9. autostrady głównie 2 pasmowe;
10. TIR-y często "puszczane są" (nakaz jazdy) prawym pasem, kóry to dodatkowo oddzielony jest barierką, w efekcie nie ma wyprzedzania, stoją w korkach przy zjeździe po 100 szt. ciężarówek;
11. autostrada nagle przechodzi w krętą i kolizyjną lokalną drogę; gdzie spadek lub podjazd to 18 stopni przez 18 km;
12. prędkość 120 jest raczej przestrzegana, jakiś „italiano” najwyżej przekracza;
13. drogami którymi jeździliśmy ruch zdecydowanie mniejszy początkiem lipca niż w połowie września w Słowenii (a w sumie obydwa kraje są w jakimś stopniu tranzytowe; może chodzi o winietę-jest tylko jedna do wyboru i kosztuje 120 CHF na rok);
14. dużo Belgów (w sumie mają blisko);
15. w tranzycie bardzo dużo Duńczyków oraz Holendrów (ale ci są wszędzie i tak);
16. brak partoli policji na drogach (za to w helikopterze często);
17. dużo pracy wykonuje się helikopterami (w okolicy miast pracuje 2/3 helikoptery):
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Jak nie Chorwacja to ... ???

Szwajcaria (gł.włoskojęz.) +Liechtenst. +D +SK +GPS +bilety - strona 3
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Serwis Cro.pl Chorwacja Online wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja serwisu Cro.pl Chorwacja Online nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

chorwacja online - cro.pl 1999-2021