Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Suwalszczyzna +Litwa +Łotwa

Wycieczki objazdowe to świetny sposób na zwiedzenie kilku miejsc w jednym terminie. Można podróżować przez kilka krajów lub zobaczyć kilka miast w jednym państwie. Dla wielu osób wycieczki objazdowe są najlepszym sposobem na poznawanie świata. Zdecydowanie warto z nich korzystać.
Sol-Wagon
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1957
Dołączył(a): 21.01.2012
Suwalszczyzna +Litwa +Łotwa

Nieprzeczytany postnapisał(a) Sol-Wagon » 23.06.2012 09:13

Chciałbym pokazać wam chociaż namiastkę wycieczki odbytej w czerwcu 2011r. na Pojezierze Suwalskie i trochę Litwy, a na deser troszkę Łotwy:)

W sumie przejechane ok. 3.000 km; pokonana trasa:
http://goo.gl/maps/raIpo

Wyjechaliśmy z żoną w godzinach przedpołudniowych ok. po 20-tym czerwca z Pd Polski (między Krosnem a Sanokiem)...cel...Kazimierówka (opodal miejscowości Jeleniewo-za Suwałkami)...
Kierujemy się na Rzeszów, potem Lublin...w Lublinie (po ok. 220 km) robimy postój na McFlurry:p
dalej: Białystok, Augustów, Suwałki i po zachodzie słońca jesteśmy na miejscu;
mamy zarezerwowany nocleg na kilka dni w malutkiej miejscowości liczącej pewnie kilkanaście zabudowań:)
Suwalszczyzna od dawna mnie ciekawiła, gdyż po dość płaskim terenie za Białymstokiem do Suwałk...za Suwałkami wyłaniają się górki...:) Pełno jezior, jeziorek, przyroda, cerkwie, lasy...to jest to:)

trudno po roku jest odtworzyć co zwiedzaliśmy codziennie, więc postaram się ogólnie coś powklejać i opisać...

Jezioro Linówek z platformy widokowej (charakterystyczne wyżłobienia terenu dość dobrze widoczne)
Obrazek

Na polach (pastwiskach) widoczne często są kopy kamieni pozbieranych z pól w jedno miejsce...by można było je jako tako normalnie użytkować
Obrazek

pola i łąki mogą również wyglądać tak jak poniżej-Głazowisko Bachanowo (tych głazów nie da się już pozbierać:p)
Obrazek

...lub jak poniżej-głazy wystają znacznie bardziej nad powierzchnię-Rezerwat Rutka
Obrazek

Góra Cisowa (tzw. Suwalska Fudżijama)-widoczna z punktu widokowego "U Pana Tadeusza", z którego kręcono scenę przemarszu wojsk w filmie Pan Tadeusz
Obrazek

na Górę udało nam się wejść, a poniżej jeden z widoków
Obrazek

Najgłębsze w Polsce-czyli Jezioro Hańcza (z punktu widokowego)
Obrazek

Punkt widokowy "U Pana Tadeusza"
Obrazek

ruiny pałacu-miejscowość Dowspuda
Obrazek

punkt widokowy Turtul
Obrazek

Jezioro Wigry
Obrazek

Jezioro Wigry z wieży w pokamedulskim klasztorze
Obrazek

klasztor pokamedulski (po bokach domki mnichów)
Obrazek

Obrazek

najwyższe wiadukty kolejowe w Polsce (36,5 metra)-miejscowość Stańczyki; w realu robi wrażenie
Obrazek

Obrazek

droga do wsi Wodziłki-zamieszkanej przez staroobrzędowców
Obrazek

nie kościół, nie cerkiew, a ...molenna-świątynia staroobrzędowców
Obrazek

styk 3 granic (w tle widocznie "zasieki" wiadomo po czyjej stronie:p)
Obrazek

Obrazek

Kanał Augustowski
Obrazek

Suwałki
Obrazek

udało mi się znaleźć jakieś daty, więc:
na Suwalszczyźnie bytujemy od wieczora 22 czerwca-wieczora 27 czerwca-mogę stwierdzić powinno to wystarczyć by poznać najważniejsze atrakcje:)

rankiem 28 czerwca po tankowaniu na Shell w Suwałkach (pamiętam jak dziś gdy komputer wskazywał zasięg 0,00 km:p) wyruszamy na Litwę-pierwszy cel Palanga (pol.:Pałąga)-nadbałtycka miejscowość
autostradą na Kowno, mijamy Kłajpedę i docieramy do Pałągi

zwiedzamy tutaj Muzeum Bursztynu w Pałacu Tyszkiewiczów wraz z ogrodami
Obrazek

Obrazek

kolekcja bursztynów i wyrobów z niego jest dosyć ciekawa
Obrazek

do najbliższego miasta na Łotwie mamy ok. 70-80 km więc musimy skorzystać z okazji i je zobaczyć...skoro przejechałem całą Polskę wschodnią ścianą...:)
Obrazek

Obrazek

miasto wydaje się dość senne, gdzieniegdzie widoczne są "relikty przeszłości";
ciekawe jest to iż kierując się w mieście za nutkami wymalowanymi na chodnikach można odnaleźć w różnych miejscach powiększone instrumenty muzyczne, nam udało się znaleźć gitarę i perkusję:)
Obrazek

"polski" Bałtyk na Łotwie
Obrazek

Obrazek

Obrazek

wieczorkiem wracamy na Litwę do miejscowości Kłajpeda-gdzie mamy nocleg
ach gdyby u nas były takie drogi...niezapchane, mały ruch, można swobodnie jechać, w miastach pusto...wieczorem po Kłajpedzie jeździliśmy jak po większej wsi w Polsce:)

rankiem kierujemy się na prom by dostać się na Mierzeję Kurońską, do Muzeum Morskiego
oglądamy pokaz karmienia foczek, później pokaz ich sprytu i zwinności
Obrazek

Obrazek

Muzeum Morskie możemy polecić, wprawdzie nie jest tak "multimedialne" jak muzeum w Niemczech w Stralsund, ale i tak warte zobaczenia
Obrazek

Obrazek

Obrazek

widok na port Kłajpeda
Obrazek

bezpośrednio przy drodze do Muzeum można powspinać się na różne statki i stateczki
Obrazek

Obrazek

obok Muzeum zlokalizowane jest Delfinarium, jednak było w remoncie, może następnym razem...

kierujemy się autostradami na Suwalszczyznę, na nasz ostatni nocleg w Kazimierówce, by rankiem ruszyć w przeciwną stronę na Litwie-Wilno

w drodze do Wilna zatrzymujemy się w miejscowości Trogi-pięknie zachowany zameczek na wyspie
Obrazek

Obrazek

Obrazek

docieramy do Wilna, gdzie nocujemy u polskiej rodziny, bardzo blisko rynku

Ostra Brama
Obrazek

Bazylika Św. Teresy
Obrazek

w tle Pomnik Giedymina-taki polski Mieszko I:)
Obrazek

Obrazek

warto wspiąć się na wzgórze, na którym stoi Baszta Giedymina, można podziwiać panoramę Wilna
Obrazek

Obrazek

jedna z uliczek na rynku
Obrazek

cmentarz Rossa
Obrazek

rankiem wyruszamy do domniu, przed nami ok. 820 km
po drodze zajeżdżamy do miejscowości Druskienniki by obejrzeć cerkiew
Obrazek
Ostatnio edytowano 15.02.2014 14:47 przez Sol-Wagon, łącznie edytowano 2 razy
Pudelek
Cromaniak
Posty: 1975
Dołączył(a): 06.03.2010
Re: Suwalszczyzna +Litwa +Łotwa (VI-VII 2011)

Nieprzeczytany postnapisał(a) Pudelek » 23.06.2012 14:42

Sol-Wagon napisał(a):
w drodze do Wilna zatrzymujemy się w miejscowości Trogi-pięknie zachowany zameczek na wyspie


on nie jest "zachowany" - w większości to konstrukcja XX-czna :D w dodatku, nie dość, że nowa, to jeszcze odbudowana "na oko", bo nie zachowały się żadne plany czy obrazy z okresu, kiedy zamek nie był zniszczony. :) zresztą, z tego co zauważyłem, takie "nowe-stare" zamki to i na Litwie i na Łotwie standart

Jak dla mnie ten zamek to jedna z większych porażek na Litwie - z daleka, owszem, wygląda nawet ładnie, ale z bliska nowoczesne cegły, aż biją po oczach. Ja jeszcze dodatkowo miałem potężną kolejkę do JEDNEJ kasy, do której wciskali się też przewodnicy na chama. Muzeum w środku też niezbyt powalające, ot, ogólnie średnia atrakcja wśród tłumów. Znacznie ciekawsza jest pobliska kienesa karaimska i poświęcone im muzeum, rzadko odwiedzane.

Podsumowując - nie rozumiem zachwytów nad zamkiem (choć o gustach się ponoć nie dyskutuje ;)). Zwłaszcza wśród osób z Polski, gdzie ładniejszych i oryginalniejszych zamków jest masa.

ach gdyby u nas były takie drogi...niezapchane, mały ruch, można swobodnie jechać, w miastach pusto...wieczorem po Kłajpedzie jeździliśmy jak po większej wsi w Polsce:)

a jakie odniosłeś wrażenie z dróg na Łotwie? moim zdaniem, poza wyjątkami, to są jedne z najgorszych dróg w EU (poza Rumunią i Bułgarią), normą poza głównymi drogami to był piach i szuter
https://picasaweb.google.com/PudelekIII ... 0426248402

jak asfalt to dziurawy albo z koleinami - obwodnica Rygi to był koszmar połączony z nieustannymi robotami! wyjątkiem in plus odcinek Via Baltiki od Rygi do granicy estońskiej

natomiast co do Litwy się zgodzę - niezły asfalt i, z reguły, niewielki ruch
Torac
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3874
Dołączył(a): 11.02.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Torac » 23.06.2012 14:58

Zamek w Trokach bardzo mi się podobał.
Malbork też z pierwowzorem już ma niewiele wspólnego i cóż.
Klimat zamku na wyspie wspaniały, chociaż to nie te gabaryty co Malbork.

Poproszę o więcej fotek z Suwalszczyzny , kocham ten zakątek Polski !
Pudelek
Cromaniak
Posty: 1975
Dołączył(a): 06.03.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Pudelek » 23.06.2012 15:26

Torac napisał(a):Malbork też z pierwowzorem już ma niewiele wspólnego i cóż.


ale Malbork rekonstruowany jest w oparciu o pierwowzór i często z wiekowej cegły (fakt, że zwiezionych z całej Polski), a nie robiono swobodnej interpretacji, współczesnych ścian i z użyciem współczesnych cegieł.

Odbudowa "na hurra" Trok była krytykowana już w okresie międzywojennym, kiedy Polacy dokonali tam pierwszych prac. Reszta to dzieło z okresu Litewskiej SRR
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14797
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 23.06.2012 16:01

Piękne zdjęcia!

Tereny zupełnie mi nieznane, będę więc śledzić z dużym zainteresowaniem :D
Sol-Wagon
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1957
Dołączył(a): 21.01.2012
Re: Suwalszczyzna +Litwa +Łotwa (VI-VII 2011)

Nieprzeczytany postnapisał(a) Sol-Wagon » 23.06.2012 16:31

Jak dla mnie ten zamek to jedna z większych porażek na Litwie -

Podsumowując - nie rozumiem zachwytów nad zamkiem (choć o gustach się ponoć nie dyskutuje ;)). Zwłaszcza wśród osób z Polski, gdzie ładniejszych i oryginalniejszych zamków jest masa.


ja nie rozumiem np. zachwytów nad leżeniem na plaży przez 3 godziny:)
każdy lubi to co lubi:)
i wcale nie neguję zamków i pałaców w Polsce:)

a jakie odniosłeś wrażenie z dróg na Łotwie? moim zdaniem, poza wyjątkami, to są jedne z najgorszych dróg w EU (poza Rumunią i Bułgarią), normą poza głównymi drogami to był piach i szuter


akurat udało mi się jeździć po takich asfaltowych i nie zapchanych:) zauważ, że nie pisze o jakości asfaltu ale o ruchu, który to jest masakryczny w Rumunii...
na Litwie i Łotwie jeździłem spokojnie, po wjeździe do Polski od razu zobaczyłem "pchające się" samochody bez sensu...
Pudelek
Cromaniak
Posty: 1975
Dołączył(a): 06.03.2010
Re: Suwalszczyzna +Litwa +Łotwa (VI-VII 2011)

Nieprzeczytany postnapisał(a) Pudelek » 23.06.2012 16:37

Sol-Wagon napisał(a):
ja nie rozumiem np. zachwytów nad leżeniem na plaży przez 3 godziny:)


ja na plaży nie wytrzymuję nawet 1 godziny :P


na Litwie i Łotwie jeździłem spokojnie, po wjeździe do Polski od razu zobaczyłem "pchające się" samochody bez sensu...

to fakt, po przekroczeniu granicy momentalnie zmieniła się kultura jazdy. Za granicą ci na polskich blachach się pilnowali, potem robili co chcieli
Sol-Wagon
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1957
Dołączył(a): 21.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Sol-Wagon » 23.06.2012 16:40

faktycznie, stwierdziłeś gdzieś tam w relacji że Troki kiczowate:)

historia, rycerstwo to twoje hobby, część twojej pracy czy po prostu nie lubisz takiego czegoś?:)
Pudelek
Cromaniak
Posty: 1975
Dołączył(a): 06.03.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Pudelek » 23.06.2012 16:51

jestem z wykształcenia historykiem, choć akurat bardziej interesują mnie epoki późniejsze :)

zamki bardzo lubię, tutaj po prostu nie podobało mi się "wykonanie". To normalne, że po zniszczeniach odbudowuje się dawne obiekty, ale z reguły robi się to na podstawie dokładnych planów i z zachowaniem materiałów choć zbliżonych do oryginału. Owszem, jest szkoła rekonstruktorska, która polega na uzupełnianiu ubytków nowymi materiałami, aby zwiedzający widział, co jest oryginalne a co nie, ale to dotyczy obiektów, gdzie coś się tylko fragmentarycznie dodaje, a nie większej części zamku :D

nie wiem czy pamiętasz z wizyty w środku zamku - tam była makieta, jak to wyglądało wszystko do lat 30. XX wieku:
Obrazek

obecnie to właściwie inny budynek! szkoda, że nie zostawili zabezpieczonych ruin, moim zdaniem wyglądały znacznie bardziej malowniczo :)
Sol-Wagon
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1957
Dołączył(a): 21.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Sol-Wagon » 23.06.2012 16:57

jestem z wykształcenia historykiem


trzeba było tak od razu:)
po prostu jesteś zawodowo "zboczony" na tym punkcie i "normalnego" zwiedzacza jak mnie nie zrozumiesz w tej kwestii:)

powinieneś mieć zakaz zbliżania się do zamków, cerkwi itp. :p
Sol-Wagon
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1957
Dołączył(a): 21.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Sol-Wagon » 23.06.2012 19:13

maslinka napisał(a):Piękne zdjęcia!

Tereny zupełnie mi nieznane, będę więc śledzić z dużym zainteresowaniem :D


ok, może dla Gliwiczanki coś "załączę" jeszcze:)

p.s. moja żona pochodzi z Os. Kopernika:)
w jakiej części Gliwic mieszkasz?:)
Sol-Wagon
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1957
Dołączył(a): 21.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Sol-Wagon » 23.06.2012 19:34

Augustów (bardzo blisko Kanału Augustowskiego)
Obrazek

Częsty widok
(mieszkam blisko Bieszczad i Beskidu Niskiego, ale dawno nie widziałem tylu wolno pasących się krów i koni)
Obrazek

Częsty widok (Suwalszczyzna to bardzo spokojna i sielska kraina)
Obrazek

zabudowa wsi Wodziłki
(we wsi tej można skorzystać z tradycyjnej bani rosyjskiej)
Obrazek

Jezioro Hańcza
Obrazek

punkt widokowy "U Pana Tadeusza" (w oddali po prawej za jeziorami "Suwalska Fudżijama")
Obrazek
Torac
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3874
Dołączył(a): 11.02.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Torac » 23.06.2012 21:24

A zaginioną rzekę Jaćwingów poznałeś :?:
Obrazek

Obrazek
JoannaG
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 867
Dołączył(a): 08.11.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) JoannaG » 23.06.2012 22:09

Suwalszczyzna zachwyciła nas ponad dziesięć lat temu i sama nie wiem dlaczego przez tyle lat tam nie wróciliśmy...

Litwę i Łotwę miałam w planach ale postanowiłam poczekać aż dzieci trochę urosną (wtedy była "tylko" dwójka, teraz trzeba czekać aż podrośnie też trzecie ;) ).

Pozdrawiam
Asia.
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18316
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 23.06.2012 23:25

Witam Sąsiada :D

Świetna wyprawa i kierunek , który od jakiegoś czasu kusi mnie strasznie :),
i nie przeszkadzają mi w tym drogi ( ich stan techniczny ) :wink: , byle prowadziły do celu przez ciekawe okolice . . .

Wspomniałeś o Wodziłkach i możliwości skorzystania z rosyjskiej bani 8)
Kto tego nie spróbował - nie wie o czym mowa :wink:

Zapewne masz więcej zdjęć zrobionych podczas tego wyjazdu , jeżeli możesz , to wklej proszę do swojej relacji , bo więcej jest takich czytających , których zaciekawią


Pozdrawiam
Piotr
Następna strona

Powrót do Relacje wielokrajowe - wycieczki objazdowe

cron
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone