Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Spis rzeczy do zabrania + zbawienny wpływ używek spożywczych

Miejsce na najczęstsze pytania i rady dla osób początkujących i zapoznających sie z realiami wyjazdu do HR. Jeśli jedziesz pierwszy raz, nie wiesz co zabrać, jaką trasę wybrać ... to tutaj szukaj pomocy.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
AguUsKa
Podróżnik
Posty: 28
Dołączył(a): 29.12.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) AguUsKa » 24.03.2011 14:22

Zeby nie zakładać nowego tematu :P

W kwietniu jadę na Bałkany: do Albani, Serbii, Czarnogóry, Bośni, Chorwacji i na Węgry. I teraz pojawia się problem: jaką walutę mam ze sobą zabrać? Euro czy do każdego kraju ich? Czy w ogóle wymieniać pieniądze tutaj w Polsce czy jakoś tam? Nie mam możliwości płacenia kartą w sklepie, więc muszę mieć gotówkę.
I mam kartę Visa, więc pojawia się problem z prowizją.

I takie dodatkowe pytanie: czy w kwitniu można już normalnie kąpać się w morzu czy to jeszcze szalony pomysł?:P


PS. W końcu po 6 latach zafascynowania Bałkanami marzenie się spełnia i je odwiedze :))
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 24.03.2011 14:26

Leszek się szykuje do takiej podróży.
Pewnie będzie się najlepiej orientował.
Rysio
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13045
Dołączył(a): 23.07.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rysio » 24.03.2011 14:34

AguUsKa napisał(a):I takie dodatkowe pytanie: czy w kwitniu można już normalnie kąpać się w morzu czy to jeszcze szalony pomysł?:P


http://galijula.izor.hr/web/guest/pokre ... e-s-kamere

Mamy koniec marca a temperatura nie przekroczyła jeszcze 12 stopni, choć na Rugii kąpałem się przy temperaturze wody 14 stopni :wink:

Aha i przypomniało mi się jeszcze, że kiedyś gospodarz opowiadał mi jak to miał na sylwestra gości z Rosji. Codziennie się kąpali a Chorwaci chodzili ich oglądać i zdjęcia robić :lol:
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 24.03.2011 14:45

AguUsKa napisał(a):W kwietniu jadę na Bałkany: do Albani, Serbii, Czarnogóry, Bośni, Chorwacji i na Węgry. I teraz pojawia się problem: jaką walutę mam ze sobą zabrać?

Ja na wyjazdy w których odwiedzam kilka krajów biorę euro.
Zresztą, zawsze je biorę.
Wymieniam tam gdzie potrzebuję tyle ile sądzę, że będę potrzebował.

Poza tym w Czarnogórze euro jest obowiązującą walutą więc problemu nie ma. W Bośni, Chorwacji za benzynę spokojnie zapłacisz w euro po przyzwoitym kursie. Z wymianą nie ma kłopotu, wszędzie są kantory.

Wymiana w Polsce to raczej pomyłka.
Jarko1
Croentuzjasta
Posty: 163
Dołączył(a): 30.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jarko1 » 27.03.2011 22:05

W Chorwacji w każdym większym sklepie (delikatesy, Studenac, itp. ) zapłacisz kartą, za paliwo również (INA i przyzwoite stacje), w restauracji także. Za spanie w Euro, w sklepach raczej tylko kuna lub Eu, na straganach różnie, bankomaty są w każdym miasteczku. Z prowizją za Visa to bym nie dramatyzował, wyrób drugą kartę i spokojnie jedziesz. Wygoda i spokój bezcenne.
Na Rivierze nawet PLN wymienisz, jakby co...
darek1
zbanowany
Posty: 9346
Dołączył(a): 27.06.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) darek1 » 03.04.2011 06:55

Jarko1 napisał(a):W Chorwacji w każdym większym sklepie (delikatesy, Studenac, itp. ) zapłacisz kartą, za paliwo również (INA i przyzwoite stacje), w restauracji także. Za spanie w Euro, w sklepach raczej tylko kuna lub Eu, na straganach różnie, bankomaty są w każdym miasteczku. Z prowizją za Visa to bym nie dramatyzował, wyrób drugą kartę i spokojnie jedziesz. Wygoda i spokój bezcenne.
Na Rivierze nawet PLN wymienisz, jakby co...


Dokładnie tak jak kolega piszę - tak ja robię i dobrze na tym wychodzę. :D
konwalijka23
Plażowicz
Posty: 7
Dołączył(a): 23.04.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) konwalijka23 » 26.04.2011 15:02

Witam wszystkich :) Dawno mnie tu nie było ale w tym roku znowu wybieram się na podbój Trogiru. Chorwacja mnie niezwykle urzekła. Więc ja myślę że do listy z doświadczenia dopisałabym najważniejsze Mapy...ale nie tylko te obszerne. Zbliżone miejsca pobytu. Namiary stacji ja jeżdżę na gaz i pamiętam że większych problemów nie mieliśmy no ale warto mieć adresy stacji lub współrzędne gps. Z listy wykreśliłabym rajstopy! litości tam czasem męką jest noszenie majtek i stanika. Dla tych co muszą mieć cisze w zasypianiu proponuje korki do uszu, mnie osobiście cykady usypiały. No i coś na komary nie tylko w sprayu ale do kontaktu również wskazane. Materace na plaże proponuje karimaty(fajnie też się na nich pływa ) bądź te z gąbką w środku. Pozdrawiam
juras76
Odkrywca
Posty: 96
Dołączył(a): 16.05.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) juras76 » 20.06.2011 09:31

witam,

tak przejrzałem te wszystkie listy rzeczy do zabrania, ale na nigdzie nie mogę znaleźć co wziąć na wypadek ukłucia jeżowca, ktoś miał takie doświadczenie, albo coś wie na ten temat?

juras
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 20.06.2011 10:00

juras76 napisał(a):witam,

tak przejrzałem te wszystkie listy rzeczy do zabrania, ale na nigdzie nie mogę znaleźć co wziąć na wypadek ukłucia jeżowca, ktoś miał takie doświadczenie, albo coś wie na ten temat?

juras


forum/viewtopic.php?p=558059#558059

Oby nie...

Pzdr
juras76
Odkrywca
Posty: 96
Dołączył(a): 16.05.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) juras76 » 20.06.2011 14:48

dzięki, pół dnia szukam w wynikach po wybraniu szukaj, odmieniam jeżowca przez wszystkie przypadki i doopa blada. Dzięki za link znalazłem co potrzeba na jeżowce, ale przy okazji też info, że są takie tam paskudne rybki zz trującym jadem.

juras
drk001
Plażowicz
Posty: 8
Dołączył(a): 05.08.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) drk001 » 28.08.2011 18:19

Witam, słyszał ktoś, że policja chorwacka żąda aby kierowca posiadał dwie par okularów przeciwsłonecznych?
Czy to kolejna bajka?
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 28.08.2011 18:42

drk001 napisał(a):Witam, słyszał ktoś, że policja chorwacka żąda aby kierowca posiadał dwie par okularów przeciwsłonecznych?
Czy to kolejna bajka?

Nie wiem. Nigdy nie miałem do czynienia z chorwackim policjantem.
Ba, zastanawiam się, czy widziałem jakiś radiowóz ...


A nie. Widziałem.
Teraz pamiętam ...

Nalep sobie nalepkę "cro.pl" i, w razie czego,
powołaj na znajomość z Josko z Poznania/Splitu.

Podobno to działa.

Pozytywnie działa ma się rozumieć :D
paweł z rzeszowa
Autostopowicz
Posty: 2
Dołączył(a): 28.08.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) paweł z rzeszowa » 28.08.2011 22:48

witam wszystkich! za dwa tygodnie wyjeżdżam z dziewczyną do Chorwacji do Lokvy Rogoznicy. mam kilka pytań dotyczących samochodu i jego dokumentów.

Pytanie pierwsze. Po pierwsze samochód jest ojca. Czy musze mieć od niego pozwolenie na prowadzenie auta podpisane przez notariusza tak jak musiałem mieć takie coś przy wjeździe na Ukraine?

Pytanie drugie: Czy konieczna jest zielona karta i ubezpieczenie AC? wpuszczą mnie bez tego na teren Chorwacji?

z góry dziękuję za odpowiedzi, pozdrawiam
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107661
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 28.08.2011 22:52

paweł z rzeszowa napisał(a):witam wszystkich! za dwa tygodnie wyjeżdżam z dziewczyną do Chorwacji do Lokvy Rogoznicy. mam kilka pytań dotyczących samochodu i jego dokumentów.

Pytanie pierwsze. Po pierwsze samochód jest ojca. Czy musze mieć od niego pozwolenie na prowadzenie auta podpisane przez notariusza tak jak musiałem mieć takie coś przy wjeździe na Ukraine?

Pytanie drugie: Czy konieczna jest zielona karta i ubezpieczenie AC? wpuszczą mnie bez tego na teren Chorwacji?

z góry dziękuję za odpowiedzi, pozdrawiam


Wszystkie odpowiedzi na pytania są w FAQ
krakuscity
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 7912
Dołączył(a): 11.08.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) krakuscity » 28.08.2011 22:57

paweł z rzeszowa napisał(a):Pytanie drugie: Czy konieczna jest zielona karta i ubezpieczenie AC? wpuszczą mnie bez tego na teren Chorwacji?

W Chorwacji nie obowiązuje zielona karta, bez AC też możesz jeździć.

Co do pierwszego pytania to chyba musisz mieć upoważnienie ale wejdź do FAQ to tam znajdziesz prawidłową odpowiedź.
forum/viewtopic.php?p=751585#751585

Oczywiście nikt na granicy tego nie sprawdza , ale jak trafisz na upierdliwy patrol policji to różnie może być.


O Janusz B mnie uprzedził. :lol:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Chorwackie ABC


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Spis rzeczy do zabrania + zbawienny wpływ używek spożywczych - strona ...
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone