Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Soline 2011 - z tęsknoty za słońcem

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Tedeus
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 67
Dołączył(a): 11.08.2010
Re: Chorwacja

Nieprzeczytany postnapisał(a) Tedeus » 28.02.2012 16:38

Za mistrza się absolutnie nie uważam - co najwyżej za nieudolnego naśladowcę.

Czytałem już na forum sporo relacji , ale muszę przyznać że foty masz świetne. Ponieważ za mistrza się nie uważasz to zaczynam się zastanawiać
czy tam jest tak pięknie i czy jednak jesteś mistrzem fotografii i czy oby to nie była ściema co do malowniczości tej miejscowości. Po twojej relacji ceny chyba pójdą w górę bo zdjęcia naprawdę działają na wyobraźnię.
turan
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 419
Dołączył(a): 18.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) turan » 29.02.2012 10:34

Dzięki Tadeus za miłe słowa odnośnie fotek.
Przyznaję, że zasiałeś we mnie ziarenko niepokoju - nie chciałbym, aby ktoś zachęcony obrazkami rozczarował się.

Soline ma niezaprzeczalne zalety - bliskość Dubrownika, Cavtatu, dobre miejsce wypadowe do Czarnogóry, brak tłumów, bliskość lotniska dla tych, co preferują podróż samolotem.
A widoczki podobne, jak w całej Dalmacji.
Nie trzeba być mistrzem fotografii aby fotki wyglądały ładniej, niż rzeczywistość.
Zwykle są robione przy idealnej pogodzie. Szeroki kąt widzenia obiektywu oraz filtr polaryzacyjny pozwala "upiększyć" niebo.
Odpowiednie kadrowanie wydobywa tylko to, co się nam podoba - reszta jest niewidoczna.
Aby uzyskać optymalne fotki Dubrownika i wyspy Lokrum wybrałem dzień z odpowiednią pogodą (chmurki) i porę dnia.
Aby zrobić panoramiczne fotki Soline i Plat wybrałem się pieszo zarośniętą ostami i innymi kolczastymi cierniami ścieżką na zbocze góry nad Soline. Z poziomu kwatery czy centrum wioski nie ma takiego widoku.
Plaża w Soline jest niewielka i bardzo podobna do wielu innych w Chorwacji.
Tu również fotografowanie szerokim obiektywem z filtrem polaryzacyjnym trochę "poprawia" rzeczywistość.

Reasumując - zdjęcia rzeczywiście mogą wyglądać lepiej, niż jest w "realu".
Wybierając miejsce wypoczynku tylko na podstawie zdjęć trzeba to brać pod uwagę.

Pozdrawiam.
Iwona75
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1288
Dołączył(a): 15.02.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Iwona75 » 26.03.2012 12:27

Lepiej póżno niż wcale.....dopiero dzisiaj zasiadłam przy tej relacji i przyznam że jestem pod wrażeniem....

Zwłaszcza fotki - prześliczne !
turan
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 419
Dołączył(a): 18.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) turan » 26.03.2012 18:56

Iwona75 napisał(a):Lepiej póżno niż wcale.....dopiero dzisiaj zasiadłam przy tej relacji i przyznam że jestem pod wrażeniem....

Zwłaszcza fotki - prześliczne !


Dzięki, pozdrawiam serdecznie!
onka37
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 240
Dołączył(a): 06.06.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) onka37 » 28.03.2012 10:09

Zdjęcia mnie powaliły na kolana! cudo! tylko jak tam przetrwać bez auta? sklepu ani knajpek z tego co czytałam to tam nie ma?
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 02.04.2012 19:53

turan napisał(a):Tych, którzy zechcą się wybrać w te strony zachęcam do wypadu do Czarnogóry Jadranką wokół Zatoki Kotorskiej (Boki Kotorskiej), która została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Podczas wycieczki bardzo polecam odwiedzenie urokliwego Perast oraz średniowiecznego Kotoru.
Także w ciągu jednego dnia spokojnie można wybrać się do Mostaru w Bośni i niejako po drodze odwiedzić Medjugorje (jeżeli kogoś interesują te, nieco różne klimaty).


Witam serdecznie,
zarezewowany już i zaliczkowany pobyt w Mlini (nie mogę się doczekać :lol: i koniecznie chcę udać się do:
- Dubrovnika - to oczywiste
- Kotor, Budwa i Sv. Stefan - skąd będzie bliżej jak nie stąd :?: :D
- i właśnie Monstar i Medjugorie i tu pytanie: czy aby się tam dostać to jedynie przez przejście w Metkovicach czy inna możliwość też wchodzi pod uwagę? przecież będę już w BiH w Neum - jest jakaś normalna ludzka droga? czyli prosta i dość krótka i z niepourywanym asfaltem?

I 2 pytanko: ten wspaniały widok na Bokę Kotorską to oczywiscie jak jedzie się dookoła zatoki autem, a powrót może promem, tylko skąd dokąd ten prom płynie? Można prosić o namiary (miejscowość) przystani? Jaki to mniej więcej koszt i jak długo się na prom czeka?

I jeszcze pytanie o koszt przejazdu przez BiH? Jest jakiś i czy za każdym przejazdem trzeba płacić?

Pozdrawiam i dołączam się do zachwytów nad "chmurami w zatoczce" (muszę się na tą plażę na jeden dzień wybrać) :papa:
onka37
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 240
Dołączył(a): 06.06.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) onka37 » 03.04.2012 10:18

piekara114 napisał(a):
turan napisał(a):Witam serdecznie,
zarezewowany już i zaliczkowany pobyt w Mlini


Mam prośbę,jakiś namiar na fajne kwatery?
Arek
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8749
Dołączył(a): 15.03.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Arek » 03.04.2012 10:39

Turan, po przeczytaniu (a właściwie obejrzeniu) Twojej relacji zacząłem rozważać rejon Župy Dubrovačkiej pod kątem tegorocznego urlopu.

Aaaa, foty mniamniuśne :)
turan
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 419
Dołączył(a): 18.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) turan » 03.04.2012 17:26

Witam cieplutko,

onka37 napisał(a): (...) tylko jak tam przetrwać bez auta? sklepu ani knajpek z tego co czytałam to tam nie ma?


Onka37 - rzeczywiście bez autka będzie mały kłopot, ale przetrwać się da. W Soline przy wylocie Magistrali Adriatyckiej w stronę Plat i Cavtat jest jakaś knajpa, ale nie byłem w niej, nic nie mogę na jej temat powiedzieć.
Z tego, co pamiętam jest przystanek autobusowy - można się dostać do nieodległego (1,5 km) Mlinii, gdzie jest dobrze zaopatrzony supermarket.
Ja robiłem też zakupy w Lidlu, który znajduje się w miejscowości Cibaca, tuż przed Dubrownikiem jadąc od strony Soline, Mlini.
Ogólnie, z tego, co zauważyłem Mlini jest znacznie bardziej gwarne, rozrywkowe, sporo tam różnych sklepów, kilka knajpek. Być może dla kogoś bez samochodu to lepsze miejsce do spędzenia urlopu.

Arek napisał(a):Turan, po przeczytaniu (a właściwie obejrzeniu) Twojej relacji zacząłem rozważać rejon Župy Dubrovačkiej pod kątem tegorocznego urlopu.


Arku - myślę, że będziesz zadowolony :wink:

piekara114 napisał(a):
turan napisał(a):Tych, którzy zechcą się wybrać w te strony zachęcam do wypadu do Czarnogóry Jadranką wokół Zatoki Kotorskiej (Boki Kotorskiej), która została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Podczas wycieczki bardzo polecam odwiedzenie urokliwego Perast oraz średniowiecznego Kotoru.
Także w ciągu jednego dnia spokojnie można wybrać się do Mostaru w Bośni i niejako po drodze odwiedzić Medjugorje (jeżeli kogoś interesują te, nieco różne klimaty).


Witam serdecznie,
zarezewowany już i zaliczkowany pobyt w Mlini (nie mogę się doczekać :lol: i koniecznie chcę udać się do:
- Dubrovnika - to oczywiste
- Kotor, Budwa i Sv. Stefan - skąd będzie bliżej jak nie stąd :?: :D
- i właśnie Monstar i Medjugorie i tu pytanie: czy aby się tam dostać to jedynie przez przejście w Metkovicach czy inna możliwość też wchodzi pod uwagę? przecież będę już w BiH w Neum - jest jakaś normalna ludzka droga? czyli prosta i dość krótka i z niepourywanym asfaltem?

I 2 pytanko: ten wspaniały widok na Bokę Kotorską to oczywiscie jak jedzie się dookoła zatoki autem, a powrót może promem, tylko skąd dokąd ten prom płynie? Można prosić o namiary (miejscowość) przystani? Jaki to mniej więcej koszt i jak długo się na prom czeka?

I jeszcze pytanie o koszt przejazdu przez BiH? Jest jakiś i czy za każdym przejazdem trzeba płacić?


Piekara - Zdaje się, że jazda do Mostaru i Medjugorje przez Metkowic to jedyne rozsądne wyjście. Droga jest dobra, jedzie się doliną rzeki Neretwy - dość ładne widoki.
Z Neum nie ma porządnej drogi wgłąb Bośni.
Poniżej fotka z drogi Metkowic - Mostar w dolinie Neretwy.

Obrazek

Niestety, nie pamiętam jak jest z opłatami za przejazd przez Bośnię - chyba nic się nie płaci, ale głowy nie dam.
Wjeżdżając do Czarnogóry trzeba było wykupić roczną (!) winietę za ok. 10 EUR.

A tera prom na pętli wokół Boki Kotorskiej - pływa pomiędzy miejscowościami Lepetane i Kameneri. Dwa promy kursują cały czas tam i z powrotem, czeka się najwyżej 15 minut. Nie pamiętam godzin w trakcie doby, kiedy kursują, ale na pewno nie jest to na cały zegar. Zdaje się, że do 18:00 ale to trzeba się dowiedzieć. Opłata wynosi 4 lub 5 EUR za samochód.

Wszystko widać na fotkach z Google Earth poniżej.
Niebieska linia to moja trasa zapisana w GPS.

Obrazek

Obrazek

A to fotka z przeprawy tym promem

Obrazek


PozdraV
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 03.04.2012 17:40

turan napisał(a):Piekara - Zdaje się, że jazda do Mostaru i Medjugorje przez Metkowic to jedyne rozsądne wyjście. Droga jest dobra, jedzie się doliną rzeki Neretwy - dość ładne widoki.
Z Neum nie ma porządnej drogi wgłąb Bośni.
Poniżej fotka z drogi Metkowic - Mostar w dolinie Neretwy.

Obrazek


Zdjęcie niesamowite, więc nie będę szukała innej drogi, dla takich widoków ......

Dziękuję za resztę informacji :D

onka37 napisał(a):
piekara114 napisał(a):
turan napisał(a):Witam serdecznie,
zarezewowany już i zaliczkowany pobyt w Mlini


Mam prośbę,jakiś namiar na fajne kwatery?


Namiary na kwaterki w Mlini brałam z forum w szukajce wpisując Mlini, i dość sporo linków polecających znalazłam... nie wiem czego szukasz, ale kwatery polecane przez forumowiczów w Mlini są bardzo dobrze opisane i obfocone :D
daw2309
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 82
Dołączył(a): 13.07.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) daw2309 » 03.04.2012 18:42

...
Kod: Zaznacz cały
Turan
jesteś niesamowity, a zdjęcia.....przemilczę.....zatykają dech....;))) wspaniałe....
Dzięki Twojej relacji wybieramy się właśnie w tamten wspaniały rejon....;)
I tak zamierzaliśmy jechać w ciemno, więc będzie ciekawie i wspaniale....:)
Pozdrawiam....
turan
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 419
Dołączył(a): 18.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) turan » 03.04.2012 23:04

daw2309 napisał(a):...Pozdrawiam....


Dzięki Daw2309 za miłe słowa :!:

Jeżeli lubisz spokój, południowe klimaty, nie będziesz zawiedziony.

Pozdrawiam serdecznie
laguncula
Podróżnik
Avatar użytkownika
Posty: 27
Dołączył(a): 01.04.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) laguncula » 03.04.2012 23:16

Naprawdę piękne zdjęcia!
kiki79
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 45
Dołączył(a): 11.05.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) kiki79 » 22.04.2012 10:25

potwierdzam również, że zdjęcia COŚ NIESAMOWITEGO!!!
Pewnie nie jestem jedyną, która pod wpływem tych fotek wybiera się w tym roku w rejon Dubrownika:) Padło na Cavtat. Zabieramy się całą grupą (10os) i tym razem samolotem.
Czas zacząć odiczanie:P
Pozdrawiam wszystkich!!!
turan
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 419
Dołączył(a): 18.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) turan » 22.04.2012 20:07

kiki79 napisał(a): ... Pewnie nie jestem jedyną, która pod wpływem tych fotek wybiera się w tym roku w rejon Dubrownika:) Padło na Cavtat. Zabieramy się całą grupą (10os) i tym razem samolotem.
Czas zacząć odiczanie:P
Pozdrawiam wszystkich!!!


Zazdroszczę Wam, bo ja jeszcze nie wiem, czy w ogóle w tym roku odwiedzę Cro.
Życzę udanych wakacji i pozdrawiam!
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasze relacje z podróży


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Soline 2011 - z tęsknoty za słońcem - strona 5
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone