Chorwacja Online..........odkryj Chorwację na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków

Słów kilka o fotografowaniu.

Rozmowy na tematy fotograficzne. Porady odnośnie techniki fotografowania, wyboru sprzętu.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]

Uważasz że warto tu wejść poczytać?

Tak, można się czegoś dowiedzieć.
58
100%

Liczba głosów : 58

Plumek
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) Plumek » 04.12.2008 07:04

ct77 napisał(a):OK. Przeprowadziłem test!
Analog vs. Cyfra.
Ta sama scena, ta sama odległość, te same nastawy (przesłona, czas, czułość), to samo oświetlenie, ten sam obiektyw, aparat pracował w trybie A (preselekcja przesłony) i P (automat) przy matrycowym pomiarze światła.
Wnioski: crop ratio wyraźnie widoczny, mimo to brak różnic w czasach naświetlania

Ale fajnie się Was czyta hehe
ct77: ogniskową, jak rozumiem, zastosowałeś też identyczną? Tzn. np. 50 mm dla cyfry, a x.x razy 50 dla analoga?

Poza tym i tak nie rozumiem, o co Wam właściwie chodzi :)

Mam obiektyw 400mm, co w przypadku mojego Olka daje 800mm. Mam też stabilizację. I robiłam ostatnio foty ptaszka na 1/320s - bez poruszenia.
Monte Christo
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) Monte Christo » 04.12.2008 08:42

jeszcze powiedz, ze bez statywu.
jeszcze dodaj, ze ogladalas na monitorze
jeszcze dodaj ze nie robilas powiekszenia np. 50/70

Pozdrawiam
Rafał K
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rafał K » 04.12.2008 14:32

Plumku, wiem, że Oly chwali się bardzo wydajną stabilizacją matrycy (na pewno ponad 2 EV we wszystkich modelach z IS) - ale pomiędzy 1/800s a 1/320s jest tylko ok. półtorej działki - więc to, że nie poruszyłaś tej fotki - używając tej olkowej stabilizacji - nie jest akurat jakąś wielką rewelacją :wink:

Poza tym pomiędzy zdjęciem nie poruszonym a ostrym jest nieraz spora różnica - to oczywiście niuanse mające znaczenie najczęściej dla profesjonalistów. Dopiero duże powiększenia - nieraz oczekiwane przez edytora - mówią prawdę o ostrości fotki - o czym wspomniał już pośrednio Monte.

A co do tego "o co nam chodzi" - mi o nic :mrgreen:

Kiedyś coś napisałem o czasach otwarcia migawki i zasadzie odwrotności ogniskowej, CT77 to nie do końca zrozumiał (bez urazy :wink:), więc napisałem jeszcze raz to samo w ujęciu kompleksowym - najprościej jak umiałem.

Uważam, że zarówno za pierwszym jak i drugim razem napisałem wszystko dobrze - jeżeli ktoś uważa inaczej - można wytknąć co ewentualnie pokręciłem... tylko prosiłbym konkretnie :mrgreen:

PZDR
Plumek
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) Plumek » 05.12.2008 01:48

rafał krasoń napisał(a):Plumku, wiem, że Oly chwali się bardzo wydajną stabilizacją matrycy (na pewno ponad 2 EV we wszystkich modelach z IS) - ale pomiędzy 1/800s a 1/320s jest tylko ok. półtorej działki - więc to, że nie poruszyłaś tej fotki - używając tej olkowej stabilizacji - nie jest akurat jakąś wielką rewelacją :wink:

Poza tym pomiędzy zdjęciem nie poruszonym a ostrym jest nieraz spora różnica - to oczywiście niuanse mające znaczenie najczęściej dla profesjonalistów. Dopiero duże powiększenia - nieraz oczekiwane przez edytora - mówią prawdę o ostrości fotki - o czym wspomniał już pośrednio Monte.

A co do tego "o co nam chodzi" - mi o nic :mrgreen:

Kiedyś coś napisałem o czasach otwarcia migawki i zasadzie odwrotności ogniskowej, CT77 to nie do końca zrozumiał (bez urazy :wink:), więc napisałem jeszcze raz to samo w ujęciu kompleksowym - najprościej jak umiałem.

Uważam, że zarówno za pierwszym jak i drugim razem napisałem wszystko dobrze - jeżeli ktoś uważa inaczej - można wytknąć co ewentualnie pokręciłem... tylko prosiłbym konkretnie :mrgreen:

PZDR

A mnie w tym, co napisałam wcale nie chodzi ani o żadną rewelację, ani o wydajną stabilizację, tylko o zaprzeczenie odwrotnści ogniskowej właśnie...
I nie chodzi mi o zadne przechwałki, tylko o udowodnienie, że nie zawsze to, co się wyliczy z prostego wzoru ma przełożenie na praktykę.
Plumek
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) Plumek » 05.12.2008 01:49

Monte Christo napisał(a):jeszcze powiedz, ze bez statywu.
jeszcze dodaj, ze ogladalas na monitorze
jeszcze dodaj ze nie robilas powiekszenia np. 50/70

Pozdrawiam

No to mówię:
- bez statywu
- oglądałam na monitorze
- do takich powiększeń używałabym raczej analoga, a najlepiej średniego formatu

:)
Rafał K
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rafał K » 05.12.2008 10:56

Plumek napisał(a):...a mnie w tym, co napisałam wcale nie chodzi ani o żadną rewelację, ani o wydajną stabilizację, tylko o zaprzeczenie odwrotnści ogniskowej właśnie...

Plumku, to może spróbuj "zaprzeczyć" odwrotności ogniskowej ale... z wyłączonym IS :mrgreen: Inaczej gra nie jest fair :lol:

Stabilizacja z reguły skutecznie zaprzecza tej zasadzie - właśnie po to (i tylko po to :wink: ) ją wymyślono...

Ponieważ nie każdy ma jednak takiego czy innego IS'a - zasadę tą warto znać.

Ja ze swojej "praktyki" mogę dodać, że powyżej 180mm na ISO 200, w trybie AV, stojąc, rzadko jestem w stanie zrobić nie poruszoną fotkę - nawet w dobrym świetle - mimo, że mój pentak też coś niby ma stabilizować.:wink:

Z reguły od tej ogniskowej pstrykam z "kolanka" (opieram łokieć :wink: )

Także z powodu tej "traumy :mrgreen:" napisałem parę słów w tym - powiedzmy - "szkoleniowym" wątku...

PZDR
ct77
Globtroter

Nieprzeczytany postnapisał(a) ct77 » 05.12.2008 11:36

CT77 - nie wiem, co chciałeś sobie sprawdzić tym testem, ale jego wynik dowodzi tylko tego, że w kadrach, które pojawiły się w wizjerach aparatów był po prostu podobny rozkład świateł i cieni...

Wystarczyło zorientować się w poprzednich postach o co ta cała gadka. Za resztę wykładu dziękuję i polecam to: http://www.phototrip.pl/porady/pomiar/pomiar.html
Leszek Skupin
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) Leszek Skupin » 30.01.2009 18:53

Ooooo ankieta działa :oczko_usmiech:
Rysio
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rysio » 30.01.2009 20:21

Już od dłuższego czasu :)

W pierwszym poście dopisałem dodatek o kompozycji :)
renatalato
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) renatalato » 19.02.2009 15:20

Super temat 8O :lol:
Czytam i mam nadzieję że coś z tego zapamiętam :oops:
Rysio
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rysio » 22.02.2009 13:39

W pierwszym poście dodałem troszkę o zasadzie złotego podziału. Tak gdyby kogoś zainteresowała :wink:
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 08.03.2009 17:59

A propos 1 postu:

Niestety wielu "fachowców od fotografii" wrzuca wszystko do jednego garnca i pisze bzdury. Przykład: http://www.e-cyfrowe.pl/poradnik/zloty- ... a-721.html
Warto zauważyć że autor artykułu jest to: "zawodowy fotograf i wykładowca fotografii. Uczy w Europejskiej Akademii Fotografii w Warszawie i Warszawskiej Szkole Reklamy oraz prowadzi kursy i warsztaty autorskie dla amatorów, a także dla fotografów zawodowych.
Jest właścicielem Studia Fotografii Profesjonalnej, specjalizującego się w realizacji najbardziej wymagających zleceń fotograficznych." Brawo dla tego Pana, powiedzmy że stworzył on mniej więcej takiej wartości vademecum fotografa jak z Talmudu vademecum kajakarza.

Może jaśniej miszczu Rysiu ,bo kompletnie nie rozumiem dlaczego i za co zjechałeś kolegę Dumę?
Rysio
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rysio » 10.03.2009 10:33

Hepiku, porównaj "Złoty podział" i "trójpodział". To dwie odmienne sprawy. Choć sam staram się udowodnić, że na nasze potrzeby trójpodział jest mocno zbliżony do złotego podziału, to nie można tych 2 pojęć mylić. Przykre to tym bardziej, że czyni to człowiek mocno z fotografią związany uchodzący za autorytet, bo tym samym jego błąd jest przenoszony na kolejne pokolenia młodych fotografów.
Miłosz_S
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) Miłosz_S » 24.10.2009 13:35

Piotrek_B napisał(a):Znalazłem w sieci fajny foto-symutator
Można się pobawić i poćwiczyć "na sucho" :wink:

Bardzo fajna zabawka.

Dla mniej zaawansowanych amatorów znalazłem jeszcze coś takiego:
http://www.lustrzanka.sony.pl/indexc.ph ... #/szkolka/
AndrzejJ.
zbanowany

Nieprzeczytany postnapisał(a) AndrzejJ. » 25.10.2011 11:06

,,Fotografia to dziedzina, którą niektórzy zgłębiają całymi latami. Niedługo jednak jej tajniki dostępne będą na wyciągnięcie ręki, a to wszystko dzięki przełomowemu aparatowi robiącemu zdjęcia, na których ostrość ustawimy dopiero po pstryknięciu fotki.

Mowa tu o urządzeniu zaprezentowanemu przez firmę Lytro, które bardziej przypomina lunetę niż aparat. Nie chodzi tu jednak o wygląd, a o unikalną konstrukcje matrycy, która dzięki zastosowaniu technologii light field zbiera informacje o intensywności i kierunkach padania światła, co pozwala ustalić punkt ostrości po wykonaniu zdjęcia - wystarczy wybrać detal znajdujący się na fotografii aby został on odpowiednio wyostrzony . To natomiast oznacza, że każdy, nawet bez bladego pojęcia o fotografii, będzie mógł osiągnąć efekty, które obecnie zarezerwowane są jedynie dla osób mocno zorientowanych w temacie.

Co więcej na temat samego aparatu? Otóż jego matryca nie jest opisywana przy pomocy megapikseli tylko parametru megarays czyli milionów promieni świetlnych (w tym konkretnym przypadku jedenastu). Aparat został wyposażony w ekran dotykowy o przekątnej 1,46" umożliwiający ustawienie punktu ostrości oraz obiektyw z ośmiokrotnym zoomem optycznym i stałej jasności f/2. Na jego obudowie znalazły się tylko trzy przyciski: włączający, spustu migawki oraz obsługi przybliżenia, a zdjęcia można zgrać poprzez port mini-USB. Darmowe oprogramowanie służące do zabawy z ostrością czy dzielenia się zrobionymi fotografiami dostępne jest tylko w wersji dla systemów Mac OS X, ale to akurat żaden problem, bo już w przyszłym roku, czyli wtedy kiedy aparat trafi na rynek, pojawi się wersja zgodna z Okienkami Microsoftu.

Lytro można kupić już teraz w przedsprzedaży za 400 lub 500 dolarów w zależności od pojemności wbudowanej pamięci. Odpowiednio 8 i 16 GB zmieści około 350 lub 750 zdjęć."
Robert Graczyk
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do FotoCroClub - dyskusja

Słów kilka o fotografowaniu. - strona 5
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Serwis Cro.pl Chorwacja Online wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja serwisu Cro.pl Chorwacja Online nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

chorwacja online - cro.pl 1999-2019