Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Robaczki żyjące w skałach!?

Jacy są Chorwaci, ile co kosztuje w Chorwacji, czy warto jadać w restauracjach, co zabrać ze sobą z Polski, czym najlepiej płacić, na co szczególnie uważać oraz wszystkie inne pytania i uwagi związane z wyjazdami, także te nietypowe czy specjalistyczne, powinny znaleźć się w tym miejscu.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Aki
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 144
Dołączył(a): 21.04.2009
Robaczki żyjące w skałach!?

Nieprzeczytany postnapisał(a) Aki » 24.07.2012 15:25

Witam,

Podczas tegorocznych wakacji w Cro, nasz przemiły gospodarz uraczył nas wyśmienitymi rybkami z grilla i przy okazji tej przepysznej uczty zaczęlismy rozmawiać o różnym jedzonku chorwackim. Dowiedziałem się min. czym różnia się scampi na żaru od scampi na buzaru, jednak powiedział coś ciekawego, że są jakieś takie żyjątka, które wydobywa się krusząc/ rozłamując skały. Ponoć 1kg. tego kosztuje ponad 300 kn, dla porównania 1 kg krewetek 150-170 kn. Ponoć jest to wysmienite jedzenie. Czy ktoś coś podobnego jadł lub też wie jak to się nazywa?

Pozdrawiam Szanowne Grono!
brunor
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 685
Dołączył(a): 29.12.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) brunor » 24.07.2012 16:47

Nie wiem jak zwierzątko się nazywa, ale widziałem jak Chorwat z młotem tłukł pod wodą skałę i coś z niej wydłubywał nożem... znalezisko chował do sakwy w pontonie
...zrobiłem mu nawet zdjęcie zza skały, wygląda jakby trzonek młota trzymał w zębach. :)

Obrazek

...btw - jak tyle płacą to dopakuję do bagażu dwa młotki dla siebie i żony, nie będziemy bezczynnie się smażyć na plaży - pójdę jeszcze dziś poćwiczyć kucie na pobliskich Skałkach Twardowskiego :D
grzegorzch
Globtroter
Posty: 45
Dołączył(a): 22.07.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) grzegorzch » 24.07.2012 19:31

Te "zwierzątka" to prstaci.
Żyją w kamieniu, który po rozbiciu przypomina "pumeks", bo jest "dziurawy".
Laks
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 76
Dołączył(a): 03.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Laks » 24.07.2012 20:04

Coś więcej w temacie tych zwierzątek? polska lub angielska nazwa?
ketivv
Odkrywca
Posty: 89
Dołączył(a): 02.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) ketivv » 24.07.2012 20:09

Lithophaga lithophaga

http://www.morsko-prase.hr/2011new/index.php/morski-magazin-mainmenu-32/5-do-12-ekologija-mainmenu-70/514-ekologija-recite-ne-prstacima-ii-put

są pod całkowitą ochroną, ich populacja już ma problem się odtworzyć do tego pozyskanie degraduje dno morskie

dorosły 12 cm osobnik rośnie ok 70-80 lat

Obrazek
brunor
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 685
Dołączył(a): 29.12.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) brunor » 24.07.2012 20:31

ketivv napisał(a):...są pod całkowitą ochroną


.. nooo, więc mam na zbyciu dwa młotki :?
a_tomek
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 183
Dołączył(a): 13.02.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) a_tomek » 24.07.2012 20:36

ketivv napisał(a):...


dzięki ketivv :)

dobrze wiedzieć - widziałem je często podczas nurkowania (tudzież same muszle) ale myślałem że są równie "pospolite" jak jeżowce a tu - niespodzianka!

człowiek uczy się każdego dnia... :roll: :)
Aki
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 144
Dołączył(a): 21.04.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Aki » 24.07.2012 21:05

Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź! Prstaci, właśnie! Też nie wiedziałem, że są pod ochroną!?
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 24.07.2012 21:24

Po polsku to Skałotocze.

Miałem przyjemność je kosztować na surowo 10 lat temu, oczywiście nie zdawałem sobie sprawy, że są chronione. Być może docenić można ich smak po odpowiednim przygotowaniu, gdyż osobiście wolę zwykłe świeże mule. Doznanie też może co u niektórych potęgować fakt, że są zakazane i drogie.

W wyłowionym kamieniu, który zresztą przywiozłem na pamiątkę do ogródka było jeszcze kilka "wwierconych" sztuk. Wyciągnąć je bez rozbicia kamienia nie ma możliwości.

Teraz ograniczam się tylko do szukania kamieni z charakterystycznymi perfekcyjnie okrągłymi (czasem na wylot) otworami, które opuściły. Przyznam, że ciekawe są te zwierzątka i ciekawe rzeczy robią z kamieniami

:wink:
Arooo
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 305
Dołączył(a): 08.08.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Arooo » 24.07.2012 21:53

Lepiej nie reklamować zanadto tych Skałotoczy :(
Zwierzątko rośnie kilkadziesiąt lat a tu wydłubuje je ze skały jeden z drugim,
bo jest rzadkie,zakazane,kuszące :(
Nie chciałbym żeby to zabrzmiało jakoś sekciarsko ale ludzie mają jakąś taką dziwną potrzebę, żeby wszędzie wleźć, wydłubać, zagarnąć, bez poszanowania dla natury :cry:
Ostatnio edytowano 25.07.2012 10:57 przez Arooo, łącznie edytowano 1 raz
Arooo
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 305
Dołączył(a): 08.08.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Arooo » 25.07.2012 09:52

Obrazek

Uploaded with ImageShack.us

Czy to będzie ten robal ???
Czy coś innego ???
Żadne z żyjątek nie ucierpiało w wyniku tego zdjęcia
:D
Jak przyszliśmy to już nie żyły :wink:
Aki
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 144
Dołączył(a): 21.04.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Aki » 25.07.2012 12:04

Arooo napisał(a):Czy to będzie ten robal ???
Czy coś innego ???
Żadne z żyjątek nie ucierpiało w wyniku tego zdjęcia
:D
Jak przyszliśmy to już nie żyły :wink:


No to na pewno ten u dołu! Poczytałem troche o tym żyjatku, bardzo ciekawy organizm. Powiem, że nurkując nie natknąłem się na tego typu muszle. Może nurkowałem nie tam gdzie trzeba:(
Z drugiej strony zastanawiam się jak wygląda sprawa z jedzeniem tych organizmów w restauracjach, skoro są one pod ochroną!? Może nie da się ich zamówić w restauracjach a tylko "prywatnie". Czy ktoś się spotkał z takim daniem serwowanym w restauracji?
Rysio
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13045
Dołączył(a): 23.07.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rysio » 25.07.2012 12:15

Któryś z ministrów chorwackich sobie to danie zamówił a potem się musiał do dymisji podać, także raczej na to danie w oficjalnej restauracji nie trafisz a już na pewno nie znajdziesz tego w menu :wink: Kara jakby kogoś korciło wynosi do 200 000 kn :D W Bośni danie nie jest zakazane.
Ostatnio edytowano 25.07.2012 12:19 przez Rysio, łącznie edytowano 1 raz
Bocian
zbanowany
Posty: 24103
Dołączył(a): 21.03.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bocian » 25.07.2012 12:17

Wydobywanie ich grozi dużymi karami, są pod ochroną . Poza tym wydłubywanie ich ze skał powoduje osłabienie struktury skały i grozi zawaleniem zbocza.
Z tego co słyszałem to można je trafić po znajomości i na prywatne zamówienie. Zapewne więcej na ten temat wie Leon.
Arooo
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 305
Dołączył(a): 08.08.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Arooo » 25.07.2012 12:35

Aki napisał(a):Z drugiej strony zastanawiam się jak wygląda sprawa z jedzeniem tych organizmów w restauracjach, skoro są one pod ochroną!? Może nie da się ich zamówić w restauracjach a tylko "prywatnie". Czy ktoś się spotkał z takim daniem serwowanym w restauracji?


No właśnie tego chciałem uniknąć :?

Moje pytanie brzmi:

Po co zamawiać ??? wyławiać ??? zjadać ???
po co ???
żeby być wyjątkowym??? wybrańcem ???
Następna strona

Powrót do Ceny, usługi, przepisy, porady różne

cron
Robaczki żyjące w skałach!?
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone