Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Rady na nocną jazdę...

Którędy jechać? Ile zajmuje pokonanie trasy? Na jakich odcinkach drogi są płatne? Gdzie przekraczać granice? Nocować po drodze czy nie? A jeśli tak, to gdzie? Co zabrać w podróż, na co uważać, jak się zachowywać, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych. Gdzie nie warto tankować i co z LPG.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
klopot
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1620
Dołączył(a): 22.06.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) klopot » 29.04.2009 20:43

Kolego Tgniw temat wątku to "Rady na nocną jazdę", a kolega pisze o jeździe w dzień. Rady Kolegi całkiem, całkiem, ale "troszkę" nie w temacie.
Pozdrawiam
Rafał
tgniw
Croentuzjasta
Posty: 347
Dołączył(a): 16.05.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) tgniw » 30.04.2009 09:52

Masz Rafale racje, ale tylko czesciowo.
Z mojego tekstu moze jasno to nie wynika, ale jechalem do CRO z Lublina 24 godziny, a wiec musialem jechac w nocy :) Sen zaczal mnie nuzyc dopiero pod Grazem a bylo to ok. 7 rano.
20 minut snu, jakies sniadanie + kawa i nastepny sen dopiero na miejscu wieczorem.

Wyjezdzajac po godz. 12:00 z niewielkimi przerwami na tankowanie i rozprostowanie kosci i dopiero o 7:00 rano poczucie zmeczenia. Czyli zmeczenie pojawilo sie po 20 godzinach! No 19 powiedzmy :)

A to wszystko dzieki temu, ze conieco wiem o tzw. energii zyciowej oraz zaburzeniach snu. Majac pewna wiedze na ten temat sen mozna celowo sobie zaburzyc w taki sposob, aby w ciagu dnia jak najdluzej byc na czuwaniu nie odczuwajac przy tym znuzenia.

Trzeba jednak pamietac, ze zaburzenia snu na dluzsza mete sa wysoce szkodliwe. Po jednej nieprzespanej nocy potrzeba az dwoch w pelni przespanych nocy aby organizm wrocil do normalnej formy.

Organizmu nie oszukasz. Energii zyciowej zaczyna ubywac jakies 3 godziny od przebudzenia prowadzac do ostatecznego znuzenia, kiedy oczy same zaczynaja sie zamykac. Jednak umiejetnie proces ten mozna przedluzyc. Niestety nie da sie go przedluzac w nieskonczonosc. Takie przedluzanie bez poczucia znuzenia mozliwe jest do 18 a max. do 20 godzin. W 18-20 godzinie pojawia juz sie lekkie zmeczenie, a w 22-24 calkowite.

W trakcie podrozy najrozsadniej jest polozyc sie spac w 20 godzinie by wstac bardziej wypoczetym. W tym czasie nawet 4 godziny snu moga zregenerowac organizm na tyle, ze mozna pozwolic sobie na dalsza jazde przez kolejne 6-8 godzin.
No ale na tym koniec! Po takiej dlugiej jezdzie organizm jest tak wyczerpany, ze konieczne sa dwa dni odpoczynku i przepsane dwie pelne noce w wygodnym lozku.

Pozdrawiam
janniko
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3195
Dołączył(a): 08.03.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) janniko » 30.04.2009 10:41

tgniw napisał(a):.... Po takiej długiej jeździe ... konieczne są dwa dni odpoczynku i przepisane dwie pełne noce w wygodnym łóżko.
Pozdrawiam

Dodać należy, że wypoczynku z wielogodzinnym wylegiwaniem się na słoneczku i moczeniu w wodzie, a nocą owszem łóżeczko, acz ze stosownym dodatkiem w postacie okładu z wielkich... no, nie będę pisał wielkich "co", bo się zara panie szanowne obruszą, że my to tylko o jednym...
:D :D :D
tgniw
Croentuzjasta
Posty: 347
Dołączył(a): 16.05.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) tgniw » 30.04.2009 11:49

Oj, janniko - GLODNY? :D

Jeszcze jedna rzecz mi sie przypomniala w miedzyczasie. Ogromne odprezenie przynosi takze prysznic albo zamoczenie nog w gorskim strumieniu.

Prysznic mozna wziac w niektorych motelach przy trasie. Rzeki, a w zasadzie gorskie strumyczki wystepuja w Czechach i na Slowacji. Taka czysta, zimna woda ze strumyczka ma wlasciwosci regenerujace dla ukladu krwionosnego, miesniowego i kostnego. Dzieki zamoczeniu nog w zimnym gorskim strumieniu krew w nogach zaczyna lepiej plynac, ustepuje poczucie bolu w konczynach dolnych a w jego miejsce - po wytarciu nog pojawia sie poczucie lekkosci i odprezenia. A to z kolei juz wlywa na caly organizm.

Oprocz nog warto tez przemyc woda ze strumienia twarz i szyje. Dzieki temu zniknie tez poczucie zmeczenia z glowy i jej okolic. Dodatkowo delikatnie zmyc pot spod pach i okolic pozbywajac sie tym samym nieprzyjemnego zapachu potu.

Taki zabieg dodaje energii na kilka kolejnych godzin jazdy.

No ale to zdaje sobie sprawe, ze taki zabieg nie zawsze jest mozliwy. Zazwyczaj ze wzgledu na pore dnia/nocy albo warunki atmosferyczne. Ale jezeli jest to warto z niego skorzystac :)

Jeszcze istotna rzecza jest nastawienie. Nie nastawiajmy sie "o jejku przed nami 1500 km jak ja to przezyje!" bo wtedy uczucie zmeczenia szybko dopada. Lepiej sie nastawic pozytywnie np. mowiac sobie, ze "nastepny nocleg juz nad chorwackim morzem :). Droga bedzie prosta, niezakorkowana i na miejscu bedziemy szybciej niz planowalismy. A jesli tak nie bedzie to przenocujemy gdzies po drodze. Na przyklad nad Balatonem :) " Przy takim nastawieniu znacznie lepiej znosi sie trudy podrozy :)

Pozdrawiam serdecznie!
malczykos
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 124
Dołączył(a): 22.02.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) malczykos » 30.04.2009 12:38

Ja za to uwielbiam jazdę nocą. I jak często poruszam się nocą, to później nie mogę się przyzwyczaić do jazdy dziennej. Oczywiście jazdę nocną porą trzeba lubić. Ja wolę noc od dnia ze względu na znacznie mniejszy ruch i to, że szybciej mogę dotrzeć do celu.
Oczywiście przed dłuższą podróżą należy się porządnie wyspać, aby być wypoczętym na maxa. Mnie czasami zdarza się, że czuje niezłe zmęczenie jadać ledwo 200 km nocą po 12 godzinnej pracy, ale to są skutki całego dnia w pracy. Dla mnie radą na zmęczenie jest temperatura w samochodzie około 18-19 stopni do tego nawiew na twarz, wiadomo czym cieplej tym bardziej chce się spać. Dla mnie doskonałą regeneracją organizmu jest 20-30 minutowa przerwa na drzemkę, po tym znowu mogę jechać kilka godzin. Kawy w dużej ilości nie lubię, bo jest moczopędna a redbula stosuję tylko w ostateczności. Auto ma klimatyzowany schowek więc mam cały czas chłodną wodę mineralną.
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 30.04.2009 12:41

Można też wejść pospacerować dla orzeźwienia do hipermarketu na dział z mrożonkami :wink:
Miłosz_S
Cromaniak
Posty: 919
Dołączył(a): 01.07.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Miłosz_S » 30.04.2009 12:48

tgniw
Twoje rady uważam za bardzo trafne.
Dodałbym jeszcze lekkie posiłki w trasie. Żadnych ciężkich obiadów, smażonych kotletów, kiełbasek, frytek itd.
Jeśli chodzi o napoje to ostatnio w trasie piję zwykłą pepsi z puszki i kawę i mam wrażenie że dla mnie jest to lepsza metoda niż napoje regenerujące a efekt chyba ten sam.
Ale muszę przetestować kakao.

Tu są inne ciekawe tematy dotyczące długiej jazdy samochodem:
Czas dojazdu do Cro
Gdzie spać w drodze do Cro(staram się zawsze zabrać kilka adresów z noclegami na trasie, w razie zbyt silnego zmęczenia nie warto ryzykować)
Jak przetrwać długą podróż
Ostatnio edytowano 30.04.2009 12:55 przez Miłosz_S, łącznie edytowano 1 raz
malczykos
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 124
Dołączył(a): 22.02.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) malczykos » 30.04.2009 12:52

JacYamaha napisał(a):Można też wejść pospacerować dla orzeźwienia do hipermarketu na dział z mrożonkami :wink:

heheh powiem Ci, że zupełnie przypadkiem skojarzyło mi się to z fajną miłą koleżanką z działu mrożonek z marketu, który często odwiedzam i sama myśl o niej spędza sen z powiek :lol:
tgniw
Croentuzjasta
Posty: 347
Dołączył(a): 16.05.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) tgniw » 30.04.2009 12:53

JacYamaha napisał(a):Można też wejść po drodze do hipermarketu na dział z mrożonkami :wink:


Ja bardzo prosze o merytoryczna dyskusje a nie docinanie. Jezeli pisze o prysznicu czy przemyciu sie w gorskim potoku to mowie to z wlasnego doswiadczenia.

Zmeczone upalem cialo znacznie lepiej jest schlodzic woda z prysznica, rzeki czy z jeziora niz spozywac zimne napoje. Doswiadczeni turysci radza by w upaly nie pic wody, tylko przeplukac woda jame ustna i gardlo, a nastepnie ja wypluc!

Taka wiedza jest kombinacja podstawowej wiedzy medycznej oraz doswiadczenia wlasnego oraz innych turystow.

Rozumiem, ze to co przed chwila przeczytales jest dla Ciebie nowoscia, ale proponuje - NAJPIERW SPROBUJ A POTEM KRYTYKUJ.
Miłosz_S
Cromaniak
Posty: 919
Dołączył(a): 01.07.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Miłosz_S » 30.04.2009 13:12

tgniw napisał(a):Ja bardzo prosze o merytoryczna dyskusje a nie docinki

tgniw
Nie bierz tak wszystkiego na poważnie na tym forum :D
Ostatnio edytowano 30.04.2009 13:13 przez Miłosz_S, łącznie edytowano 1 raz
tgniw
Croentuzjasta
Posty: 347
Dołączył(a): 16.05.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) tgniw » 30.04.2009 13:13

Mibi napisał(a):tgniw
Twoje rady uważam za bardzo trafne.
Dodałbym jeszcze lekkie posiłki w trasie. Żadnych ciężkich obiadów, smażonych kotletów, kiełbasek, frytek itd.


Sluszna uwaga i pelna zgoda kolego Mibi!
Ja proponuje na trase dwie kromki chleba cienko posmarowane twarozkiem ze szczypiorkiem i/lub pomidorkiem. Do tego do popicia kakao, ktore nie tylko smakowo idealnie sie komponuje ale i dziala znacznie lepiej pobudzajaco i regenerujaco niz kawa.

Tylko bardzo wazne jest aby warzywa byly dokladnie umyte. Niemyte moga byc zrodlem dolegliwosci zoladkowych. Dlatego lepiej je tuz przed spozyciem umyc, a taki szczypiorek i pomidorek zraszony woda wyglada smakowicie :)
marekb
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1171
Dołączył(a): 13.03.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) marekb » 30.04.2009 13:19

piszecie o odpoczynku przed jazdą...hmm. w tym roku jedziemy w niedzielę a w sobotę jesteśmy w robocie od 13-tej do 1.00 na ślubie w KR. Potem dojazd do domu, i godzina zgrywania kart do 3.00. Spanie do godziny max 8.00 bo mały się budzi.Potem pakowanie i wyjazd ok 17-18.00. Zawsze jednak na myśl o urlopie tak się cieszę, że gdy wyjeżdzalismy rano (to zawsze na moto, autem wolę w nocy ) wieczorem adrenalina nie pozwalała mi wcześniej zasnąć. Zmęczenie z adrenaliną i pozytywnymi myslami- zwiazanymi w upragnionym odpoczynkiem -zaczyna wygrywać dopiero po kilkunastu godzinach. Wtedy najczęściej parking z myślą o długim śnie a kończy się 15-20-ma minutami i mogę jechać dalej. Poza autem zdarzało mi sie na ławeczce i ze dwie godzinki letargu, ale nawet te kilkanascie minut odpoczynku pozwala mi się na 4-5 następnych godzin zregenerować.
renatalato
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4919
Dołączył(a): 04.05.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) renatalato » 30.04.2009 13:25

JacYamaha napisał(a):Można też wejść pospacerować dla orzeźwienia do hipermarketu na dział z mrożonkami :wink:

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Dobre, ale gdzie przy autostradzie znależć supermarket? 8O
Krystof
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3353
Dołączył(a): 26.04.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Krystof » 30.04.2009 13:29

Można też wejść pospacerować dla orzeźwienia do hipermarketu na dział z mrożonkami


Drogi Jacku!
Twoje uwagi uważam za bardzo trafne ...
Od siebie dodam, że można również zabrać górski potok ze sobą - w razie, gdyby po drodze żadnego nie było :wink:
tgniw
Croentuzjasta
Posty: 347
Dołączył(a): 16.05.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) tgniw » 30.04.2009 13:33

Mibi napisał(a):
tgniw napisał(a):Ja bardzo prosze o merytoryczna dyskusje a nie docinki

tgniw
Nie bierz tak wszystkiego na poważnie na tym forum :D


Masz racje! Zart kolegi YacYamaha wzialem moze zbyt serio :D
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Samochodem - trasy, noclegi, przepisy, uwagi


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Rady na nocną jazdę... - strona 9
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone