Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Powieści, których akcja toczy się w Chorwacji

Dział dla miłośników nie tylko czystej turystyki i wypoczynku. Nauka języka chorwackiego. Tematy publicystyczne, historia, film, muzyka, literatura, sport i kuchnia chorwacka.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15655
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 10.08.2016 14:00

Wyrocznia napisał(a):Bardzo polecam "Chorwacką przystań"
Właśnie ją przeczytałam :D przypadek, pani w bibliotece poleciła jaką dość lekka książkę na plażę (ale nie całkowite romansidło) :D
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 08.11.2016 22:49

piekara114 napisał(a):
Wyrocznia napisał(a):Bardzo polecam "Chorwacką przystań"
Właśnie ją przeczytałam :D przypadek, pani w bibliotece poleciła jaką dość lekka książkę na plażę (ale nie całkowite romansidło) :D



Ooo, cieszę się niezmiernie, że książka się podobała; w tych klimatach polecam jeszcze trzy tomy "Szukaj mnie wśród lawendy",o których też zresztą wspominałam :)
Pozdrawiam serdecznie Suchą - miasto, w którym jeszcze niedawno studiowałam, a mój kolega pracował na zastępstwo w bibliotece :-)
Jestem spod Andrychowa :)
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15655
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 09.11.2016 10:13

Wyrocznia napisał(a):
piekara114 napisał(a):
Wyrocznia napisał(a):Bardzo polecam "Chorwacką przystań"
Właśnie ją przeczytałam :D przypadek, pani w bibliotece poleciła jaką dość lekka książkę na plażę (ale nie całkowite romansidło) :D



Ooo, cieszę się niezmiernie, że książka się podobała; w tych klimatach polecam jeszcze trzy tomy "Szukaj mnie wśród lawendy",o których też zresztą wspominałam :)
Pozdrawiam serdecznie Suchą - miasto, w którym jeszcze niedawno studiowałam, a mój kolega pracował na zastępstwo w bibliotece :-)
Jestem spod Andrychowa :)


Szukaj mnie wsród lawendy czytałam teraz we wrześniu w Vodice, i o ile 1 i 2 tom ok (takie na plażę) to tom3 to już na siłę napisany...
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 09.11.2016 15:24

piekara114 napisał(a):
Wyrocznia napisał(a):
piekara114 napisał(a):
Wyrocznia napisał(a):Bardzo polecam "Chorwacką przystań"
Właśnie ją przeczytałam :D przypadek, pani w bibliotece poleciła jaką dość lekka książkę na plażę (ale nie całkowite romansidło) :D



Ooo, cieszę się niezmiernie, że książka się podobała; w tych klimatach polecam jeszcze trzy tomy "Szukaj mnie wśród lawendy",o których też zresztą wspominałam :)
Pozdrawiam serdecznie Suchą - miasto, w którym jeszcze niedawno studiowałam, a mój kolega pracował na zastępstwo w bibliotece :-)
Jestem spod Andrychowa :)


Szukaj mnie wsród lawendy czytałam teraz we wrześniu w Vodice, i o ile 1 i 2 tom ok (takie na plażę) to tom3 to już na siłę napisany...


Dla mnie część trzecia to takie dopełnienie tego, co działo się wcześniej. I jeszcze pisałam też o książce "Azyl" Izabeli Sowy - tematy mało plażowe, ale bardzo chorwackie.
joso79
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 122
Dołączył(a): 01.01.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) joso79 » 08.02.2017 21:22

a ja polecam "Pan lodowego ogrodu" Jarosława Grzędowicza. Co prawda akcja nie toczy się w Chorwacji, ale jest tyle odniesień różnych, że każdy miłośnik Chorwacji pokocha ją :) chyba że totalnie nie znosi fantastyki. A jakie przepiękne imię nosi koń głównego bohatera! :) :) :)
pomorzanka zachodnia
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1451
Dołączył(a): 18.08.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) pomorzanka zachodnia » 02.09.2017 22:11

"Gdy zakwitną poziomki" - Agnieszka Walczak - Chojecka. Główna bohaterka (Polka) wyjeżdża do Cavtatu. A jej znajomy z dawnych lat to pół Serb pół Chorwat. To czytałam niedawno. "Azyl" Sowy też. A parę lat temu wpadła mi w ręce książka o maturzystach z Zagrzebia (lata siedemdziesiąte - przedstawione w książce wydają się jakże łatwiejsze do strawienia niż w Polsce, a może to tylko taki punkt widzenia autora). Tytuł- "Maturzyści" - autor Ivica Ivanac.
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 19.12.2017 22:07

"Chwila na miłość" polecam - autorką jest pani Joanna Stovrag.
Co prawda, więcej tam jest BiH niż Chorwacji, ale kilka fragmentów o Chorwatach i Dalmacji też się trafia. Autorka, a zarazem główna bohaterka wyjeżdża na stypendium do Sarajewa. Rzecz dzieje się jeszcze w czasach Jugosławii... Poznaje tam mnóstwo osób i zakochuje się z wzajemnością w pewnym Bośniaku. Gdy jej chłopak ma zdawać ostatni egzamin i przyjechać do Krakowa na wakacje w Bośni wybucha wojna... I się zaczyna... Nie uprzedzam faktów :)
Ostatnio edytowano 19.12.2017 23:54 przez Użytkownik usunięty, łącznie edytowano 1 raz
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4672
Dołączył(a): 03.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 19.12.2017 22:57

Wyrocznia napisał(a):"Chorwacką przystań" polecam - autorką jest pani Joanna Stovrag.
Co prawda, więcej tam jest BiH niż Chorwacji, ale kilka fragmentów o Chorwatach i Dalmacji też się trafia. Autorka, a zarazem główna bohaterka wyjeżdża na stypendium do Sarajewa. Rzecz dzieje się jeszcze w czasach Jugosławii... Poznaje tam mnóstwo osób i zakochuje się z wzajemnością w pewnym Bośniaku. Gdy jej chłopak ma zdawać ostatni egzamin i przyjechać do Krakowa na wakacje w Bośni wybucha wojna... I się zaczyna... Nie uprzedzam faktów :)


Wydaje mi się, że tytuł książki, którą opisałaś brzmi "Chwila na miłość".
"Chorwacką przystań" autorstwa Anny Karpińskiej przeczytałam. Jej główną bohaterką jest dziennikarka Anna, która jako korespondentka wyjeżdża do Chorwacji, by relacjonować wojnę bałkańską. Tam poznaje Chorwata Blaża. Nawiązuje się pomiędzy nimi uczucie, ale Anna jest mężatką itd. Fajnie się czyta tę powieść.
Chyba że są dwie książki różnych autorek o tym samym tytule.

Wyrocznia napisał(a):Była jeszcze taka książka "Pałac Dioklecjana" - poszukuję jej. To powieść obyczajowa; jeszcze z czasów nieboszczki Jugosławii :D


Książkę "Pałac Dioklecjana" (autorka Monika Warneńska) wypożyczyłam w bibliotece. Akcja zaczyna się w Polsce przed II wojną światową. Główna bohaterka wyjeżdża do Jugosławii, gdzie poznaje swojego przyszłego męża. Po ślubie mieszkają w Jugosławii, ale ich drogi się rozchodzą. On ginie, ona w ciąży trafia do więzienia itd. Po latach główna bohaterka mieszka w Warszawie, ma prawie dorosłą córkę, z którą wyjeżdża na urlop do Jugosławii, gdzie zatrzymują się w hotelu Jadran w Tucepi. Książka bardzo fajnie napisana. Czasy obecne (tj. lata chyba 70-te XX wieku przeplatają się z tymi wojennymi).
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 19.12.2017 23:55

dhmegi napisał(a):
Wyrocznia napisał(a):"Chorwacką przystań" polecam - autorką jest pani Joanna Stovrag.
Co prawda, więcej tam jest BiH niż Chorwacji, ale kilka fragmentów o Chorwatach i Dalmacji też się trafia. Autorka, a zarazem główna bohaterka wyjeżdża na stypendium do Sarajewa. Rzecz dzieje się jeszcze w czasach Jugosławii... Poznaje tam mnóstwo osób i zakochuje się z wzajemnością w pewnym Bośniaku. Gdy jej chłopak ma zdawać ostatni egzamin i przyjechać do Krakowa na wakacje w Bośni wybucha wojna... I się zaczyna... Nie uprzedzam faktów :)


Wydaje mi się, że tytuł książki, którą opisałaś brzmi "Chwila na miłość".
"Chorwacką przystań" autorstwa Anny Karpińskiej przeczytałam. Jej główną bohaterką jest dziennikarka Anna, która jako korespondentka wyjeżdża do Chorwacji, by relacjonować wojnę bałkańską. Tam poznaje Chorwata Blaża. Nawiązuje się pomiędzy nimi uczucie, ale Anna jest mężatką itd. Fajnie się czyta tę powieść.
Chyba że są dwie książki różnych autorek o tym samym tytule.

Wyrocznia napisał(a):Była jeszcze taka książka "Pałac Dioklecjana" - poszukuję jej. To powieść obyczajowa; jeszcze z czasów nieboszczki Jugosławii :D


Książkę "Pałac Dioklecjana" (autorka Monika Warneńska) wypożyczyłam w bibliotece. Akcja zaczyna się w Polsce przed II wojną światową. Główna bohaterka wyjeżdża do Jugosławii, gdzie poznaje swojego przyszłego męża. Po ślubie mieszkają w Jugosławii, ale ich drogi się rozchodzą. On ginie, ona w ciąży trafia do więzienia itd. Po latach główna bohaterka mieszka w Warszawie, ma prawie dorosłą córkę, z którą wyjeżdża na urlop do Jugosławii, gdzie zatrzymują się w hotelu Jadran w Tucepi. Książka bardzo fajnie napisana. Czasy obecne (tj. lata chyba 70-te XX wieku przeplatają się z tymi wojennymi).



Taaak, oczywiście, "Chwila na miłość"! Przepraszam za rozkojarzenie :-)
Co do Dalmacji w "Chwili na miłość" wzmianki dotyczyły wyspy Murter i okolic Szybenika :-)
Igłą pinii
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 728
Dołączył(a): 28.03.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Igłą pinii » 31.12.2017 17:00

O książce Božidara Jezernika "Naga wyspa: gułag Tity" nakręciłam w Chorwacji filmową recenzję. Kto jeszcze nie czytał książki, to może taka rekomendacja będzie pomocna

agata26061
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3616
Dołączył(a): 04.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) agata26061 » 22.02.2018 16:29

Igłą Pini, super opowiadać o książce chorwackiej w Chorwacji ;) Oglądałam Twoje v-logi podczas czytania Twoich relacji i bardzo mi się podobają ;) Czy możesz podać adres www, pod którym znajdę Twojego v-loga?
Igłą pinii
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 728
Dołączył(a): 28.03.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Igłą pinii » 22.02.2018 20:31

agata26061 napisał(a):Igłą Pini, super opowiadać o książce chorwackiej w Chorwacji ;) Oglądałam Twoje v-logi podczas czytania Twoich relacji i bardzo mi się podobają ;) Czy możesz podać adres www, pod którym znajdę Twojego v-loga?


Ex Librisa oglądać można pod tym adresem:
https://www.youtube.com/channel/UCxnfjI ... 6a_xTlYIZQ

A informacje o ciekawostkach książkowych, nowych filmikach i nie tylko śledzić można na Facebooku: https://www.facebook.com/ExLibrisvlog/

Nagranie filmiku w Chorwacji to dla nas poważne zadanie logistyczne ;) Uważni widzowie dostrzegą czasem bohaterów pierwszego i drugiego planu - czyli nasze dzieci. Czasem też słychać ich w tle. I tak uwielbiam te nasze filmowe, chorwackie przygody ;)
agata26061
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3616
Dołączył(a): 04.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) agata26061 » 22.02.2018 22:41

Jeździcie na wakacje tylko z dzieciakami, więc jeśli ktoś musi nagrywać i ktoś występować w nagraniu, a przy tym jeszcze zajmować się dziećmi, to całkiem zrozumiałym jest, że maluchy również będą bohaterami filimków ;) Mnie to zupełnie nie przeszkadza i cieszę się, że mimo wszystko udaje Wam się nagrać filmy :D
Igłą pinii
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 728
Dołączył(a): 28.03.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Igłą pinii » 25.01.2021 21:30

Wątki chorwackie odnaleźć można także w poezji Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, który pokochał Dalmację i spędził tu najpiękniejsze chwile swojego bardzo krótkiego życia.
Igłą pinii
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 728
Dołączył(a): 28.03.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Igłą pinii » 25.01.2021 21:31

Osobom zainteresowanym książkami, których akcja toczy się w Chorwacji polecam też "Dziecko wojny" Sary Nović
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Kultura chorwacka



cron
Powieści, których akcja toczy się w Chorwacji - strona 2
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone