Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Portrety

Rozmowy na tematy fotograficzne. Porady odnośnie techniki fotografowania, wyboru sprzętu.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
arekwroc
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 715
Dołączył(a): 19.06.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) arekwroc » 15.11.2006 12:54

Jasne! Polecam ALL!!!
Sporo cennych rad i uwag można uzyskac............
Leszek Skupin
Weteran
Posty: 14062
Dołączył(a): 23.09.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Leszek Skupin » 17.11.2006 12:41

A ja dzisiaj wpadłem na pewien pomysł. Jako "analogowiec" będę dawał filmy tylko do wywołania i skanowania w rozdzielczości 2000x3000 pix. Zmniejszę koszty a potem dopiero będę mógł sobie wybrać zdjęcia do albumu papierowego :D. Dotychczasowe skanowanie nie pozwalało na zrobienie odbitki formatu większego niż 10x15. Teraz będę mógł sobie zrobić odbitkę przynajmniej 18x24 jak nie 20x30. No i w samoobsługowym "Nie dla idiotów" nikt mi nie obejrzy moich zdjęć wyciągając je z koperty :P Jak wyciągnie moją kopertę to zobaczy tylko płytę :lol:.

Pozdraviam :hut:
Leszek Skupin
Weteran
Posty: 14062
Dołączył(a): 23.09.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Leszek Skupin » 18.11.2006 12:18

Arek ... spójrz na to :) zastosowałem się do Twojej wskazówki, żeby lampę błyskową skierować w sufit. Nie dało to może zbyt rozproszonego światła, ale... widać, że nie jest to bezpośrednie dopalenie. Rozproszone światło przy błyskaniu lampą można rzeczywiście uzyskać chyba tylko przez doświetlenie obiektu dwoma źródłami fotograficznego światła (białego - o barwie dziennej) w przypadku filmów. Wtedy różnica pomiędzy błyskaniem lampą a siłą światla "zastanego" będzie minimalna co da efekt jego maksymalnego rozproszenia.

Obrazek

To jest jedno z tych zdjęć, o których mówiłem, że kilka takich zrobiłem synowi ;) - film wywołałem ;)


Leszek Skupin napisał(a):...Po Twoich postach pstryknąłem z lampą skierowaną w sufit i ścianę kilka zdjęć synowi, ale są na filmie więc pokażę je dopiero jak wywołam. Aż sam jestem ciekaw co z nich wyjdzie. Pewno jak na początek to lipa, ale na błędach się człowiek uczy...
arekwroc
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 715
Dołączył(a): 19.06.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) arekwroc » 19.11.2006 11:31

Leszek bardzo fajne światełko uzyskałeś,fajnie rozproszone.
Widzę spore postępy :D
Jesli miałbym sie do czegoś przyczepić to tylko do kadru.Na górze nic sie nie dzieje,albo większa ogniskowa albo więcej dołu.Spory plus za brak cieni na ścianie, ja mam z tym cały czas problem :wink:
Leszek Skupin
Weteran
Posty: 14062
Dołączył(a): 23.09.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Leszek Skupin » 19.11.2006 11:42

Nie ma cienia na ścianie, bo lampę skierowałem pionowo do góry - w sufit, a nie pod kątem 45 st w stronę syna. A wydaje mi się, że gdybym jeszcze się odsunął i zwiększył ogniskową to światło mogłoby uzyskać jeszcze większe rozproszenie, ale wtedy zwiększyłaby się niestety liczba f co zwiększyłoby GO :( Owszem mogłem zjechać z kadrem zdecydowanie niżej. Ale tak jak pisałem piersze próby to pewno lipa wyjdzie i po części tak wyszło ;)
Leszek Skupin
Weteran
Posty: 14062
Dołączył(a): 23.09.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Leszek Skupin » 19.11.2006 11:47

Tutaj odchyliłem lampę pod kątem 45 bez kręcenia głowicą na boki i cień na ścianie jest :(

Obrazek
arekwroc
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 715
Dołączył(a): 19.06.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) arekwroc » 20.11.2006 12:48

Leszek do portetu używam tylko stałki :D
Stare motto mówi że "Prawdziwe focenie zaczyna sie po ustałkowaniu "

Cienie na tle staram sie oświetlać halogenem z założona kalką, ładnie zmiękcza światło..........
Leszek Skupin
Weteran
Posty: 14062
Dołączył(a): 23.09.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Leszek Skupin » 20.11.2006 12:55

Nie mam ani stałki ani halogenu :(
arekwroc
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 715
Dołączył(a): 19.06.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) arekwroc » 20.11.2006 13:34

Stałka pod M42 Jupiter 85mm f1,8 idealny do portetów twarzy-150PLN

Pentacon 50mm f1,8 idealny do całych postaci-100PLN

Halogen 500W na stojaku - 35PLN

Piękne portety- bezcenne :twisted:
moondek
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2331
Dołączył(a): 07.07.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) moondek » 20.11.2006 13:34

Fajne portrety :) Arekwroc, szczególnie Twoje budzą mój podziw, no ale jeśli sie ma taaaaką modelkę z taaakimi czarnymi oczami... ;)
No nic, postanowiłem i ja wrzucić swoje"3 grosze" do tego wątku ;) Przedstawiam efekt zabawy zwykłą cyfrówką Sony połączony z pomysłem na zdjęcie i ze spontanicznym wypadem do Kazimierza :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek
arekwroc
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 715
Dołączył(a): 19.06.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) arekwroc » 20.11.2006 14:06

Moondek widzę że lubisz sepie :D
Najciekawsze moim zdaniem jest pierwsze.....
Dwójka z aureolą nieco rozprasza ale to nie portety studyjne.........
Szkoda że trojka jest lekko nie ostra bo pomysł ciekawy i modelka złapana w dobrym momencie.
Przez chwile zastanawialem sie jak to zrobiłeś :D
moondek
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2331
Dołączył(a): 07.07.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) moondek » 20.11.2006 14:18

arekwroc napisał(a):Moondek widzę że lubisz sepie :D
Najciekawsze moim zdaniem jest pierwsze.....
Dwójka z aureolą nieco rozprasza ale to nie portety studyjne.........
Szkoda że trojka jest lekko nie ostra bo pomysł ciekawy i modelka złapana w dobrym momencie.
Przez chwile zastanawialem sie jak to zrobiłeś :D


Akurat wtedy było pochmurno, późna jesień... sepia oddała klimat :) A co do ostrości trzeciego zdjęcia, powoli zmirzchało, brak statywu... to nie mogło się udać ;)
Leszek Skupin
Weteran
Posty: 14062
Dołączył(a): 23.09.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Leszek Skupin » 20.11.2006 14:26

arekwroc napisał(a):Stałka pod M42 Jupiter 85mm f1,8 idealny do portetów twarzy-150PLN

Pentacon 50mm f1,8 idealny do całych postaci-100PLN

Halogen 500W na stojaku - 35PLN

Piękne portety- bezcenne :twisted:


Jasne... tylko każda rzecz z innej parafii. Sprawdzałem przed chwilą na Allegro

Nikkor 50 mm f/1,4 - ~ 1200 zł
Nikkor 50 mm f/1,8 - ~ 500 zł

To tyle z tych słynnych "żyletek" Nikonowskich.
Halogen idealny do cyfrówki - ustawiasz balans bieli i "po zawodach" na filmie wyjdzie Ci światło żarowe jako żółte (za niska temperatura barwy światła nawet mimo dużego watażu). Owszem można zastosować filtr niebieski ale wtedy nie pobłyskasz lampą :P w związku z tym i tak świato będzie dalej skupione zamiast rozproszonego.

I co Ty na to :?:
arekwroc
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 715
Dołączył(a): 19.06.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) arekwroc » 20.11.2006 14:37

Sprawdzaleś ceny obiektywów do cyfrówek.Ja zaproponowałem Ci obiektywy manualne kilka razy tańsze które dadzą porównywalne efekty jesli robisz zdjęcia w domu i nie potrzebujesz szybkiego AF.
Jeśli chodzi o WB w cyfrze jest rzeczywiscie duzo wieksze pole manewru.
Robię w formacie RAW i potem ustawiam ręcznie temeprature barwową :wink:
Jak pisalem juz wczesniej analogi to dla mnie czarna magia........



Zdjecie ustrzelone podczas spaceru, chyba mozna podciagnąć pod "Portret" :wink:

300mm f5,6 1/800s ISO 200



Obrazek
Leszek Skupin
Weteran
Posty: 14062
Dołączył(a): 23.09.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Leszek Skupin » 20.11.2006 14:41

A czym się różni obiektyw do analoga od obiektywu do cyfrówki :?: bo nie wiem :oops: . Ten mój kolega, od którego pożyczałem D200 miał wcześniej F100 <-- analog i wymienił tylko korpusy, a obiektywy mu zostały. :? Także nie wiem gdzie tu różnica :?: :?
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do FotoCroClub - dyskusja

cron
Portrety - strona 8
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone