Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Pomysł na obiadek w Chorwacji.

Jacy są Chorwaci, ile co kosztuje w Chorwacji, czy warto jadać w restauracjach, co zabrać ze sobą z Polski, czym najlepiej płacić, na co szczególnie uważać oraz wszystkie inne pytania i uwagi związane z wyjazdami, także te nietypowe czy specjalistyczne, powinny znaleźć się w tym miejscu.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Roxi
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5097
Dołączył(a): 06.11.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Roxi » 19.02.2011 13:49

Dziś w ramach przekąski gościły u nas krewetki. Szybkie danie, które można zrobić w Cro ;)

Ile osób, tyle sposobów jak zrobić krewetki, ja podam swój ulubiony :)

Składniki:
- krewetki
- masło
- pietruszka
- czosnek
- bagietka

Obrazek

Krewetki rozmrażamy w zimnej wodzie.
Na patelni roztapiamy 3/4 kostki masła, dodajemy krewetki, posiekaną pietruszkę i wyciśnięte dwa lub trzy ząbki czosnku.

Po ok. 10 minutach dodajemy jeszcze dwa ząbki czosnku, kilka przemieszań i można wykładać krewetki na talerz.

Obrazek

Bagietkę oczywiście maczamy w sosiku ;)

Smacznego :)
Dziadek Maciek
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5013
Dołączył(a): 31.01.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Dziadek Maciek » 19.02.2011 14:10

Ostatnio robię różne sałatki na bazie paluszków krabowych.
Kilka smaków, kilka różnych więc składników.
Dodaję: seler naciowy, pory, ogórek świeży, kapary, kiełki sojowe (ew inne), ogórek konserwowy ... i majonez, zawsze lekki, czasami trochę papryki z tubki, dla zabarwienia sosu.

Krewetki--pod każdą postacią i w każdej ilości zjadam :D ostatnio bez masła (tłuszczu) i bagietki :cry:
Katarzyna Głydziak Bojić
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5488
Dołączył(a): 11.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katarzyna Głydziak Bojić » 19.02.2011 15:07

A może tortilla z ziemniaczkami i blitvą....
Szybko, smacznie, pożywnie...
Obieramy kilka ziemniaczków, kroimy w talarki i gotujemy chwilkę (ok 5 min.). Następnie wrzucamy talarki na palatelnię (na rozgrzany olej), wrzucami kilka listów blitvy i zalewamy uprzednio "rozbełtanymi" (i przyprawionymi vegetą i świeżymi posiekanymi ziołami) czterema lub pięcioma jajami... smażymy na wolnym ogniu; na drugą stronę przewracamy za pomocą talerza...
Pozdrawiam
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 19.02.2011 15:29

Katarzyna Głydziak Bojić napisał(a):A może tortilla z ziemniaczkami i blitvą....


Przyznam, że majstrowałem coś podobnego, jednak nazywałem to sobie "omletem", a blitvę w bielsko-bialskich warunkach zastąpiły liście szpinaku :)

Pozdrawiam.
Katarzyna Głydziak Bojić
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5488
Dołączył(a): 11.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katarzyna Głydziak Bojić » 19.02.2011 16:35

Oczwiście w pl warunkach świeże listki szpinaku z powodzeniem blitvę zastąpią (grunt, by były świeże listki, a nie mrożonka). Ale że temat o obiadku w Chorwacji, rekomendowałam blitvę.
Pozdrówki
Dziadek Maciek
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5013
Dołączył(a): 31.01.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Dziadek Maciek » 19.02.2011 22:30

Czym zastąpić ziemniaczki i olej :?: Jestem na diecie i wielu produktów nie jadam - oczywiście kiedyś mi ta ułomność przejdzie :wink: i wrócę do "wszystko jedzenia" :D
Katarzyna Głydziak Bojić
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5488
Dołączył(a): 11.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katarzyna Głydziak Bojić » 19.02.2011 23:35

maciek1956 napisał(a):Czym zastąpić ziemniaczki i olej :?: Jestem na diecie i wielu produktów nie jadam - oczywiście kiedyś mi ta ułomność przejdzie :wink: i wrócę do "wszystko jedzenia" :D


Olej oliwą, bo smaży się na niskiej temperaturze, a z ziemniaczków zawsze można zrezygnować na rzecz czegoś innego wedle uznania (np. bakłażan) lub po prostu większej ilości świeżej blitvy... Ja nigdy nie postępuje dokładnie wegle przepisów.. przeważnie nieco pozmieniam... Tego typu " radosna twórczość" w kuchni, a to nie grzech, nieprawdaż?
Pozdrawiam
Dziadek Maciek
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5013
Dołączył(a): 31.01.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Dziadek Maciek » 19.02.2011 23:41

Katarzyna Głydziak Bojić napisał(a): nieprawdaż?
Pozdrawiam


Prawdaż :wink: całkowita zgoda :D
Szczególnie teraz, na diecie, aby dało się w miarę smacznie przeżyć, dużo mamy tej "radosnej twórczości".
Grzegorz Ćwik
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1343
Dołączył(a): 12.11.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Grzegorz Ćwik » 20.02.2011 10:44

Pozdrawiam po powrocie z nart we Włoskich Alpach. Jasne, tutaj stoki genialnie przygotowane, słonce gwarantowane, a Włosi jeść muszą, dlatego knajpy nawet na samych stokach, to nic dziwnego. Objadanie się jest tu dość powszechne i w dodatku celebrowane. To tylko my Polacy wpadamy na niewielką przekąskę w godzinach miedzy 13 a 14. również ze względów finansowych.
Livigno, Alpy Włoskie...

Obrazek


Wieczorem w apartamencie zwyczajem jest zrobienie super obiado-kolacji. Te sprawy są już starannie przemyślane w Polsce. Wszystko dokładnie zakupione, nadzorowane...
Przykład- duża puszka kapusty kiszonej oraz borowiki suszone- przygotowujemy trochę wcześniej, podduszamy...

Obrazek


No i teraz coś dla Maćka, żeby wiedział z czym walczy. Zakupione zafoliowane golonki, już przygotowane, tylko wrzucić do piecyka, kartofle obrane na szybko, tu pracuje cały zespół racząc się winem z dużego baniaka szklanego...

Obrazek


No cóż, golonka pieczona z kapustą z borowikami, ziemniaki gorące, dodatki.
Smacznego. Pozdrawiam, Grzegorz. :wink: :lol:
Dziadek Maciek
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5013
Dołączył(a): 31.01.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Dziadek Maciek » 20.02.2011 11:15

Grzegorz Ćwik napisał(a):



No i teraz coś dla Maćka, żeby wiedział z czym walczy. Zakupione zafoliowane golonki, już przygotowane, tylko wrzucić do piecyka, kartofle obrane na szybko, tu pracuje cały zespół racząc się winem z dużego baniaka szklanego...

Obrazek


No cóż, golonka pieczona z kapustą z borowikami, ziemniaki gorące, dodatki.
Smacznego. Pozdrawiam, Grzegorz. :wink: :lol:



Grzegoooooooorzuuuuuuuuu :D
nimm2
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 204
Dołączył(a): 21.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) nimm2 » 20.02.2011 13:44

tak a propo tej fotki u gory z krewetkami... jesli moge doradzic to nie kupujcie wiecej krewetek bez glowy... krewetka tak jak ryba psuje sie od glowy i dlatego krewetki jej pozbawione to mocno podejrzana sprawa... psuje sie dosyc szybko i jest to dobrze widoczne dlatego czesto takie krewetki pozbawia sie glowy zeby conieco ukryc... oczywiscie nie zawsze tak jest ale strzezonego itd...
i ogolnie tego typu krewetki ja nazywam mrozonymi psiakami... krewetka jak nie ma przynajmniej 5cm to nie krewetka tylko sorry, ale smiec... szarpnijcie sie na dobre krewetki krolewskie (niech juz niestety beda nawet mrozone bo innych w polsce to nie dostaniecie)... roznice w smaku ocenicie sami...

i do Grzegorza jeszcze mam pytanie... a gdzie tluszczyk na golonce i ziemniaczkach? i dlaczego te ziemniaczki takie jakies blade? i po jakiego ch.... ta cytryna? do ziemniakow? do bigosu? czy moze do golonki?
Roxi
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5097
Dołączył(a): 06.11.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Roxi » 20.02.2011 17:28

nimm2 napisał(a):tak a propo tej fotki u gory z krewetkami... jesli moge doradzic to nie kupujcie wiecej krewetek bez glowy...


Raz kupujemy takie, a raz owakie.
Tym razem kupiliśmy te malutkie, bo na takie mieliśmy smaka ;)
Dziadek Maciek
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5013
Dołączył(a): 31.01.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Dziadek Maciek » 20.02.2011 18:07

nimm2 napisał(a):
i do Grzegorza jeszcze mam pytanie... a gdzie tluszczyk na golonce i ziemniaczkach? i dlaczego te ziemniaczki takie jakies blade? i po jakiego ch.... ta cytryna? do ziemniakow? do bigosu? czy moze do golonki?



Odpowiem częściowo za Grzegorza
tłuszczyk....to jest wersja dla odchudzających się, dietetyczna ... dlatego go brak :wink:
cytryna --do herbaty :D
nimm2
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 204
Dołączył(a): 21.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) nimm2 » 20.02.2011 20:04

o tej wersji dietetycznej to tak wlasnie mi sie wydawalo... ale ze cytryna do herbaty to bym na to nie wpadl :lol:
Grzegorz Ćwik
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1343
Dołączył(a): 12.11.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Grzegorz Ćwik » 20.02.2011 20:27

Ha, ha, ha. Cytryna może też służyć do wycierania tłustych paluchów po jedzeniu...

A jak chcecie wersję odchudzoną dania po nartach, bardzo proszę!

Obrazek


Filet z kurczaka w sosie musztardowo-pieprzowym, pieprz obowiązkowo młotkowany.
Ryż zapiekany w piecyku z kawałkami kolorowej papryki i suszonymi pomidorami, nieco podlany oliwą z oliwek i winem. Do tego oczywiście białe wino schłodzone na balkonie.

Pozdrawiam i smacznego, Grzegorz. :wink: :lol:
Ostatnio edytowano 20.02.2011 20:30 przez Grzegorz Ćwik, łącznie edytowano 1 raz
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Ceny, usługi, przepisy, porady różne



cron
Pomysł na obiadek w Chorwacji. - strona 84
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone