Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Policz zanim pojedziesz!

Którędy jechać? Ile zajmuje pokonanie trasy? Na jakich odcinkach drogi są płatne? Gdzie przekraczać granice? Nocować po drodze czy nie? A jeśli tak, to gdzie? Co zabrać w podróż, na co uważać, jak się zachowywać, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych. Gdzie nie warto tankować i co z LPG.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Michalm2012
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 415
Dołączył(a): 06.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Michalm2012 » 16.02.2017 20:47

Trajgul napisał(a):
romuald22 napisał(a):Szczególnie jak po przekroczeniu granicy jakiegoś kraju od razu zaczyna się płatna autostrada i czujni strażnicy prawa zatrzymują samochód bez winiety.

Człowiek czyta uważnie odpowiedni wątek, już się upewnił, podjął decyzję i nagle powstaje wpis jak ten powyżej...

W drodze do Chorwacji nie ma tego problemu.
patras
Podróżnik
Posty: 21
Dołączył(a): 16.02.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) patras » 16.02.2017 20:55

Michalm2012 napisał(a):
Trajgul napisał(a):
romuald22 napisał(a):Szczególnie jak po przekroczeniu granicy jakiegoś kraju od razu zaczyna się płatna autostrada i czujni strażnicy prawa zatrzymują samochód bez winiety.

Człowiek czyta uważnie odpowiedni wątek, już się upewnił, podjął decyzję i nagle powstaje wpis jak ten powyżej...

W drodze do Chorwacji nie ma tego problemu.


a przed wyjazdem chyba odwiedzić tolltickets i słowacką eznamka i tam kupić zamiast w drodze... ?
romuald22
zbanowany
Posty: 4865
Dołączył(a): 22.03.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) romuald22 » 16.02.2017 21:10

Michalm2012 napisał(a):
Trajgul napisał(a):
romuald22 napisał(a):Szczególnie jak po przekroczeniu granicy jakiegoś kraju od razu zaczyna się płatna autostrada i czujni strażnicy prawa zatrzymują samochód bez winiety.

Człowiek czyta uważnie odpowiedni wątek, już się upewnił, podjął decyzję i nagle powstaje wpis jak ten powyżej...

W drodze do Chorwacji nie ma tego problemu.

Nie ma? No to nie masz racji i waż swe słowa bo takie problemy mogą się zdarzyć. Użytkownik patras któremu odpowiadałem nie był zdecydowany którędy pojedzie. Dostał info żeby kupować winiety tuż za granicą. Niestety w kilku przypadkach może być zonk.

Proszę - podaję przykłady:
1. Wjazd od Bratysławy do Austrii przez Jarovce.
2. Wjazd od Bratysławy na Węgry przez przejście autostradowe w Rajce.
3. Wjazd do Słowenii na autostradę z Węgier przez przejście w Redics.

Nie chce mi się więcej szukać ale myślę, że to nie jedyne.

Reasumując - porada żeby zawsze kupować winiety po przekroczeniu granicy bo tak jest naj - nie zawsze może zadziałać.
Michalm2012
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 415
Dołączył(a): 06.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Michalm2012 » 16.02.2017 22:02

romuald22 napisał(a):
Michalm2012 napisał(a):
Trajgul napisał(a):
romuald22 napisał(a):Szczególnie jak po przekroczeniu granicy jakiegoś kraju od razu zaczyna się płatna autostrada i czujni strażnicy prawa zatrzymują samochód bez winiety.

Człowiek czyta uważnie odpowiedni wątek, już się upewnił, podjął decyzję i nagle powstaje wpis jak ten powyżej...

W drodze do Chorwacji nie ma tego problemu.

Nie ma? No to nie masz racji i waż swe słowa bo takie problemy mogą się zdarzyć. Użytkownik patras któremu odpowiadałem nie był zdecydowany którędy pojedzie. Dostał info żeby kupować winiety tuż za granicą. Niestety w kilku przypadkach może być zonk.

Proszę - podaję przykłady:
1. Wjazd od Bratysławy do Austrii przez Jarovce.
2. Wjazd od Bratysławy na Węgry przez przejście autostradowe w Rajce.
3. Wjazd do Słowenii na autostradę z Węgier przez przejście w Redics.

Nie chce mi się więcej szukać ale myślę, że to nie jedyne.

Reasumując - porada żeby zawsze kupować winiety po przekroczeniu granicy bo tak jest naj - nie zawsze może zadziałać.

Bardziej miałem na myśli wyskakujących strażników niż brak możliwości zakupu winiety na pierwszym odcinku 100-300m od granicy do pierwszej budki czy stacji. Kupno winiet przed granicą zawsze wiąże się z przepłaceniem.
anlama
Croentuzjasta
Posty: 321
Dołączył(a): 06.06.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) anlama » 17.02.2017 08:01

Jeżeli pojedzie trasa która mu pokazałem to żadnych problemów nie będzie...
numenius
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 291
Dołączył(a): 30.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) numenius » 17.02.2017 10:26

romuald22 napisał(a):
anlama napisał(a):...
Jeżeli nie znasz jeszcze dokładnej daty wyjazdu ani jak długo będziesz w Cro to nie kombinuj tylko kupuj winietki po przekroczeniu granicy każdego kraju - najtaniej, najszybciej, najpewniej i bezproblemowo...


Anlama, nie wypisuj półprawd. Owszem, najtaniej można kupić winietę na dany kraj w danym kraju, ale już najszybciej, najpewniej i bezproblemowo, to antycypacja. Niejednokrotnie widziałem, że w danym kraju (Cz., A., Sl.) wcale nie było najszybciej, najpewniej, bezproblemowo, a czasami nawet nie najtaniej, bo np. skończyły się akurat winiety (miesięczne, czy tygodniowe), które chciałeś kupić, jest spora kolejka na stacji paliwowej i niepotrzebnie tracę czas, przerywam podróż tam, gdzie muszę kupić winietę, a nie tam, gdzie chcę sobie zrobić przerwę.
W mojej opinii najszybciej, najpewniej i bezproblemowo można kupić winietę właśnie w PZMot (lub na stacjach paliwowych np. BP, przynajmniej we Wrocławiu), ale to rozwiązanie nie jest oczywiście najtańsze. Jeżeli komuś kwota prowizji w PZMot nie przeszkadza (ceny są na ich stronie internetowej) lub jeżeli ktoś jedzie np. busem w 3 rodziny i koszty dzieli na 3, to jest to bardzo dobre rozwiązanie. Jeżeli ktoś szanuje każdą złotówkę i jedzie indywidualnie autem, to wybierze najtańsze rozwiązanie (zakup w danym kraju), ale przypominam, może, lecz nie musi to być najszybsza, najpewniejsza i bezproblemowa opcja. Wiem, bo widziałem niejednokrotnie, a raz problem dotknął też mnie. Warto też rozważyć zakup internetowy z podanej wyżej strony.
anlama
Croentuzjasta
Posty: 321
Dołączył(a): 06.06.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) anlama » 17.02.2017 12:18

100% prawdą jest, że koszt winiet przy całym koszcie pobytu na wakacjach to pryszcz i generalnie gdzieś i Kiedy się je kupi nie stanowi chyba większej różnicy dla większości :papa:
nowy100
Croentuzjasta
Posty: 173
Dołączył(a): 10.06.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) nowy100 » 17.02.2017 15:14

numenius napisał(a):
romuald22 napisał(a):
anlama napisał(a):...
Jeżeli nie znasz jeszcze dokładnej daty wyjazdu ani jak długo będziesz w Cro to nie kombinuj tylko kupuj winietki po przekroczeniu granicy każdego kraju - najtaniej, najszybciej, najpewniej i bezproblemowo...


Anlama, nie wypisuj półprawd. Owszem, najtaniej można kupić winietę na dany kraj w danym kraju, ale już najszybciej, najpewniej i bezproblemowo, to antycypacja. Niejednokrotnie widziałem, że w danym kraju (Cz., A., Sl.) wcale nie było najszybciej, najpewniej, bezproblemowo, a czasami nawet nie najtaniej, bo np. skończyły się akurat winiety (miesięczne, czy tygodniowe), które chciałeś kupić, jest spora kolejka na stacji paliwowej i niepotrzebnie tracę czas, przerywam podróż tam, gdzie muszę kupić winietę, a nie tam, gdzie chcę sobie zrobić przerwę.
W mojej opinii najszybciej, najpewniej i bezproblemowo można kupić winietę właśnie w PZMot (lub na stacjach paliwowych np. BP, przynajmniej we Wrocławiu), ale to rozwiązanie nie jest oczywiście najtańsze. Jeżeli komuś kwota prowizji w PZMot nie przeszkadza (ceny są na ich stronie internetowej) lub jeżeli ktoś jedzie np. busem w 3 rodziny i koszty dzieli na 3, to jest to bardzo dobre rozwiązanie. Jeżeli ktoś szanuje każdą złotówkę i jedzie indywidualnie autem, to wybierze najtańsze rozwiązanie (zakup w danym kraju), ale przypominam, może, lecz nie musi to być najszybsza, najpewniejsza i bezproblemowa opcja. Wiem, bo widziałem niejednokrotnie, a raz problem dotknął też mnie. Warto też rozważyć zakup internetowy z podanej wyżej strony.


Witam, według mnie najpewniej, naj... i bez... to tylko tolltickets.com, ceny nominalne plus kilka złotych za znaczki. Przesyłka dochodzi w kilka dni. Pierwszy raz jak jechałem, to na stacji w Czechach byłem o północy, kolejka za winietami na pól godziny. W Austrii też doliczyli sobie prowizję. W PZMot ceny są z kosmosu.

anlama napisał(a):100% prawdą jest, że koszt winiet przy całym koszcie pobytu na wakacjach to pryszcz i generalnie gdzieś i Kiedy się je kupi nie stanowi chyba większej różnicy dla większości :papa:


Nie taki pryszcz, zobacz ilu jeździ objazdem w Słowenii.
Mosqito
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 845
Dołączył(a): 28.05.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mosqito » 17.02.2017 19:28

romuald22 napisał(a):...Niestety w kilku przypadkach może być zonk.
1. Wjazd od Bratysławy do Austrii przez Jarovce.
2. Wjazd od Bratysławy na Węgry przez przejście autostradowe w Rajce.
3. Wjazd do Słowenii na autostradę z Węgier przez przejście w Redics.
Nie chce mi się więcej szukać ale myślę, że to nie jedyne.


To po kolei :-)
ad1. na samej granicy punkt austriackiego automobilklubu czyli OAMTC. Nie pamiętam jedynie czy jest 24h
ad2. na samej granicy po węgierskiej stronie stare budynki przejścia obecnie służące głównie ciężarówkom - kilka punktów sprzedaży winiet - wystarczy trzymać się prawego pasa
ad3. po minięciu budynków węgierskich i przekroczeniu linii granicy po prawej stronie drogi kilka jeśli nie kilkanaście punktów z winietami, po lewej stacja Petrol. Droga płatna zaczyna się dopiero za rondem na którym się zjeżdża na Lendavę

Myślę że miałeś na myśli aby nie jechać do pierwszej stacji benzynowej za granicą (pamiętam taką dyskusję o przejściu Sentilj / Spielfeld) ale nawet tam na samej granicy jest możliwość kupna winiety - z tego co pamiętam - pomarańczowy pas.
Osobiście się nie spotkałem żeby nie było możliwości kupna winiety na granicy, nie pamiętam jedynie jak jest wjeżdżając do Szwajcarii bo kupiłem jeszcze na terenie Niemiec
romuald22
zbanowany
Posty: 4865
Dołączył(a): 22.03.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) romuald22 » 18.02.2017 17:04

Mosqito napisał(a):To po kolei :-)
ad1. na samej granicy punkt austriackiego automobilklubu czyli OAMTC. Nie pamiętam jedynie czy jest 24h

Już tam kiedyś "pocałowałem klamkę".
Mosqito napisał(a):ad2. na samej granicy po węgierskiej stronie stare budynki przejścia obecnie służące głównie ciężarówkom - kilka punktów sprzedaży winiet - wystarczy trzymać się prawego pasa

Nie zauważyłem ale wzrok mi z wiekiem słabnie.
Mosqito napisał(a):ad3. po minięciu budynków węgierskich i przekroczeniu linii granicy po prawej stronie drogi kilka jeśli nie kilkanaście punktów z winietami, po lewej stacja Petrol. Droga płatna zaczyna się dopiero za rondem na którym się zjeżdża na Lendavę

Faktycznie jest jak piszesz. Jest tam stacja Petrolu. Nigdy na niej nie kupowałem winiety słoweńskiej bo jadąc tamtędy omijałem ten kawałek autostrady przez Lendavę.

Spotkałem się również osobiście z sytuacjami kiedy nie było interesującej mnie winiety przed autostradą. (np:Słowacja - były tylko miesięczne) jak też wspominanymi powyżej przez Numeniusa kolejkami po ich zakup (np: granica Aus-Slo). Czy jestem wyjątkiem? Nie sądzę.
Nigdy żadnemu swojemu znajomemu nie polecę zakupu winietek po drodze.
Dziele się tutaj swoimi refleksjami popartym pewnym doświadczeniem.
Każdy i tak zrobi jak będzie uważał. Życzę powodzenia.
Mosqito
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 845
Dołączył(a): 28.05.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mosqito » 18.02.2017 18:44

W zasadzie jest trochę racji w tym co piszesz. Co z tego że na granicy może być punkt/punkty sprzedaży winiet jeśli może się zdarzyć tak że przyjedziemy poza godzinami otwarcia lub np. zabraknie interesującej nas konkretnej winiety bo akurat wszystkie sprzedano.
Akurat w przypadku tzw autostradowych przejść granicznych gdzie praktycznie prawie zawsze jest ruch ciężarówek, TIR na granicy są funkcjonujące od lat punkty ich obsługi, bary, knajpy, stacje benzynowe, punkty odpraw celnych, sklepiki itp. Tam łatwiej o winiety.

Ale w sumie poddałeś dobry pomysł..... :-)
Mosqito
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 845
Dołączył(a): 28.05.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mosqito » 18.02.2017 18:45

Warto zrobić taki spis miejsc gdzie autostrada zaczyna się od samej granicy a państwo wprowadziło winiety kupowane stacjonarnie jako system opłaty. Słowacja i Węgry mają winiety ale ich zakup odbywa się przez internet więc można to spokojnie zrobić z domu przed wyjazdem. Niemcy na razie drogi bezpłatne a Włochy i Chorwacja opłata na bramkach.

Dla jadących do CRO takie państwa to: Czechy, Austria i Słowenia.

I Czechy
1. D8 od strony Niemiec ( z kier. Drezno)
2. D5 od strony Niemiec (z kier. Norymberga)
3. D1 od strony Polski (z kier. Gorzyczki, Żory)
4. R48 od strony Polski (z kier. Cieszyn)
5. D2 od strony Słowacji (z kier. Bratysławy)

II Austria
1. A8 od strony Niemiec (z kier. Passau)
2. A1 od strony Niemiec (z kier. Monachium)
3. A12 od strony Niemiec (z kier. Rosenheim)
4. A14 od strony Niemiec (z kier. Lindau)
5. A2 od strony Włoch (z kier. Tarvisio)
6. A9 od strony Słowenii (z kier. Maribor)
7. A4 od strony Węgier (z kier. Mosonmagyarorvar)
8. A6 od strony Słowacji (z kier. Bratysława Jarovce)

A11 od strony Słowenii (z kier. Ljublana, tunel Karawanken) wymaga opłaty specjalnej. Na odcinku od granicy aż do węzła St. Jakob im Rosenthal winieta krajowa nie jest wymagana.
A13 od strony Włoch (z kier. Brennero) wymaga opłaty specjalnej. Na odcinku od granicy aż do węzła Innsbruck Sud winieta krajowa nie jest wymagana.

III Słowenia
1. H7 od strony Węgier (z kier. Redics)
2. A5 od strony Węgier (z kier. Pince)
3. A1 od strony Austrii (z kier. Graz)
4. A2 od strony Austrii (z kier. Villach)
5. H4 od strony Włoch (z kier. Gorizia)
6. A3 od strony Włoch (z kier. Triest)
6. H5 od strony Włoch (z kier. Triest)
7. A2 od strony Chorwacji (z kier. Zagrzeb)

W chwili wolnej wpiszę z własnej pamięci oraz z tego co znajdę w necie miejsca zakupu winiet a jeśli ktoś ma czas zrobić to przede mną to byłoby super.

PS Właśnie dotarłem do informacji iż od 2018 Austria wprowadzi możliwość zakupu winiet przez internet
http://www.asfinag.at/maut/vignette/digitale_vignette
mmmariuszekkk
Podróżnik
Posty: 23
Dołączył(a): 20.01.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) mmmariuszekkk » 07.03.2017 08:23

numenius napisał(a):
romuald22 napisał(a):
anlama napisał(a):...
Jeżeli nie znasz jeszcze dokładnej daty wyjazdu ani jak długo będziesz w Cro to nie kombinuj tylko kupuj winietki po przekroczeniu granicy każdego kraju - najtaniej, najszybciej, najpewniej i bezproblemowo...


Anlama, nie wypisuj półprawd. Owszem, najtaniej można kupić winietę na dany kraj w danym kraju, ale już najszybciej, najpewniej i bezproblemowo, to antycypacja. Niejednokrotnie widziałem, że w danym kraju (Cz., A., Sl.) wcale nie było najszybciej, najpewniej, bezproblemowo, a czasami nawet nie najtaniej, bo np. skończyły się akurat winiety (miesięczne, czy tygodniowe), które chciałeś kupić, jest spora kolejka na stacji paliwowej i niepotrzebnie tracę czas, przerywam podróż tam, gdzie muszę kupić winietę, a nie tam, gdzie chcę sobie zrobić przerwę.
W mojej opinii najszybciej, najpewniej i bezproblemowo można kupić winietę właśnie w PZMot (lub na stacjach paliwowych np. BP, przynajmniej we Wrocławiu), ale to rozwiązanie nie jest oczywiście najtańsze. Jeżeli komuś kwota prowizji w PZMot nie przeszkadza (ceny są na ich stronie internetowej) lub jeżeli ktoś jedzie np. busem w 3 rodziny i koszty dzieli na 3, to jest to bardzo dobre rozwiązanie. Jeżeli ktoś szanuje każdą złotówkę i jedzie indywidualnie autem, to wybierze najtańsze rozwiązanie (zakup w danym kraju), ale przypominam, może, lecz nie musi to być najszybsza, najpewniejsza i bezproblemowa opcja. Wiem, bo widziałem niejednokrotnie, a raz problem dotknął też mnie. Warto też rozważyć zakup internetowy z podanej wyżej strony.


Też polecam tam kupić a nie martwić się i naklejać pod drodze :D ostatnio kupowałem na 4 samochody :D
Adis
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 81
Dołączył(a): 12.04.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) Adis » 07.03.2017 09:13

W sumie to nigdy się nad tym nie zastanawiałem, oczywistym było dla mnie, że winietę kupuje zaraz za granicą danego kraju w pierwszym możliwym miejscu, nigdy nie było z tym najmniejszych problemów. Do czasu, gdy rok temu... nie było prądu na stacji benzynowej w Bohuminie, prawie północ, i trzeba było na szybko szukać jakiejś alternatywy, a jak wiadomo każdej minuty urlopu szkoda :smo:
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13437
Dołączył(a): 22.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 07.03.2017 09:32

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Samochodem - trasy, noclegi, przepisy, uwagi



cron
Policz zanim pojedziesz! - strona 76
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone