Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

plywanie na pontonie

Piaszczyste plaże? To w Chorwacji jednak rzadkość. Ale może są tacy, którzy chcą podzielić się z innymi swoją wiedzą na ten temat. Potrzebujesz łagodnego zejścia do morza? A może lubisz nurkować czy wędkować? Chcesz wypożyczyć łódkę i poznać Chorwację od strony morza? Albo masz skuter wodny i chcesz go zabrać?
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
MorskiPas
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3214
Dołączył(a): 13.08.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) MorskiPas » 11.06.2006 14:33

FUX napisał(a): i wybrane fragmenty tam

https://www.cro.pl/forum/viewtopic.php?t=9385&sid=9


Tam to faktycznie wybrane fragmenty i to bardzo wybrane, bo lwią część wątku opanował jakiś wymądrzający się "morskipes", który z moją skromną osobą ma tyle wspólnego co organizm onanisty z onanizmem organisty.

Ale do rzeczy:
1. Jeśli łódka jest większa niż 3 metry - płacimy za winietę 210 kun (3-4m)
2. W trakcie płacenia Pan Harbourmaster ma obowiązek sprawdzić dokumenty:
- stwierdzające, że łódka jest zdolna do pływania (w praktyce dowód rejestracji)
-stwierdzające własność tejże łódki (też dowód rejestracji + ewentualne upoważnienie właściciela)
- polisę OC jeśli silnik jest większy niż 15kW
- uprawnienia prowadzącego łódkę.

Pierwsze trzy punkty są jasne i logiczne. Problem powstaje przy ostatnim.
Chorwacja uznaje uprawnienia kraju bandery, czyli jeśli masz uprawnienia do prowadzenia swojej łódki w Polsce, to masz i w Chorwacji. W Polsce do prowadzenia łodzi motorowej z silnikiem o mocy powyżej 5kW potrzebny jest patent sternika motorowodnego. 8 KM to jest około 5,3 kW.
piotrs
Croentuzjasta
Posty: 387
Dołączył(a): 02.02.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrs » 11.06.2006 15:37

mój ponton ma dokładnie 2,85 metra długości. Rozumiem, ze jeśli idzie o wagę to wystarczy do 4 kg. zastanawiałem się właśnie czy wystarczy taki "w gumie" (znaczy ciężarek w gumie ;) )czy klasyczna kotwica. Ze względu na dno kotwica może się nieźle zakleszczyć - dlatego pytałem. I dodatkowo zapytam - jako lajkonik :) - co to jest bojrep?
MorskiPas
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3214
Dołączył(a): 13.08.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) MorskiPas » 11.06.2006 17:05

http://pl.wikipedia.org/wiki/Bojrep
http://www.geocities.com/Colosseum/Loge/8220/wezly.htm (rysunek na dole strony)

Osobiście nie przepadam za stosowaniem bojrepu, bo 2 liny lubią się plątać. Na małych łódkach rzadko rzuca się kotwicę na głębokości większej niż 5 metrów, więc jeśli się zakleszczy, ubieram maskę i płetwy i idę ją odhaczyć.

O skuteczności prosiaka na skalistym dnie nie wypowiem się, bo nie sprawdzałem. Teoretycznie powinien być dobry, ale jeśli się zakleszczy między skałami to chyba będzie go trudniej wyjąć niż kotwicę. No i prosiak musi być przynajmniej dwa razy cięższy niż kotwica (dla danej łódki).
piotrs
Croentuzjasta
Posty: 387
Dołączył(a): 02.02.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrs » 11.06.2006 22:00

MorskiPas: szacuneczek - dziękuję. Myślę u używaniu pontonu (do tego mam silniczek 4km) podobnie jak Ty: rano po zakupy na drugą stronę zatoki + mała dzika plażyczka w niedalekiej odległości. Faktycznie do 5 metrów to zanurkuję musze jeszcze pomyśleć ten prosiak powiadasz musi być cięższy.
Jeszcze raz dzięki
MorskiPas
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3214
Dołączył(a): 13.08.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) MorskiPas » 12.06.2006 22:19

W tym linku, który podał daisykf:
http://aukcja.onet.pl/show_item.php?ite ... 2%3C/td%3E
piszą, że najmniejszy zestaw do 2,5 metrowej łódki to 2x5kg (czyli 2x65zł). Nie bardzo wiem jak używa się zestawu dwóch prosiaków (czy na tej samej linie, a jeśli tak to w jakiej odległości?). Mnie uczyli, że prosiaka używa się razem z kotwicą na piaszczystym, albo mulistym dnie na tej samej linie co kotwica po to, żeby lina tuż przy kotwicy biegła jak najbardziej poziomo.

Ja do pontonu 2,5 metra używałem takiej kotwicy jak ta (za 49zł):
http://www.allegro.pl/item109791838_kot ... _5_kg.html
a do 4-ro metrowego używam takiej samej, tylko ok. 5kg.

Nigdy nie puściła na skalistym dnie i tylko raz musiałem po nią nurkować.
daisykf
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 763
Dołączył(a): 16.06.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) daisykf » 12.06.2006 23:27

MorskiPas napisał(a):W tym linku, który podał daisykf:
http://aukcja.onet.pl/show_item.php?ite ... 2%3C/td%3E
piszą, że najmniejszy zestaw do 2,5 metrowej łódki to 2x5kg (czyli 2x65zł). Nie bardzo wiem jak używa się zestawu dwóch prosiaków (czy na tej samej linie, a jeśli tak to w jakiej odległości?). Mnie uczyli, że prosiaka używa się razem z kotwicą na piaszczystym, albo mulistym dnie na tej samej linie co kotwica po to, żeby lina tuż przy kotwicy biegła jak najbardziej poziomo.

Ja do pontonu 2,5 metra używałem takiej kotwicy jak ta (za 49zł):
http://www.allegro.pl/item109791838_kot ... _5_kg.html
a do 4-ro metrowego używam takiej samej, tylko ok. 5kg.

Nigdy nie puściła na skalistym dnie i tylko raz musiałem po nią nurkować.


Ja myśle, że sprzedawcy chodziło o to że przy wędkowaniu należy w dwóch miejscach kowiczyć aby ponton nie obracał sie przy podmuchach wiatru. Wtedy nie trzeba przekładać wędki.
Ja używam jednego prosiaczka, przy łowieniu ryb w CRO mam też małą kotwice, ale gdy łowie staje na głębokości ok 30 do 50 m czy głebiej tym lepiej. Wtedy wyłowienie zablokowanej kotwicy z pontony jest prawie niemożliwe.
daisykf
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 763
Dołączył(a): 16.06.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) daisykf » 12.06.2006 23:32

A prosiaczka zrobiłem sam.
Przepis:
1. Organizacja ołowiu
2. Puszka pusta np. 1l
3. Zaprzyjażnimy spawacz.
4. Wrzucamy stopnowo ołów do puszki i palnikiem topimy.
Taki cięzarek waży ok 10 kg
Na końcu wtapiamy kawałek pręta z nierdzewki i prosiaczek jak złoto.
Nierdzewny i wieczny, no chyba że się urwie.
piotrs
Croentuzjasta
Posty: 387
Dołączył(a): 02.02.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrs » 12.06.2006 23:48

jeszcze raz szacuneczek dla kolegów za dokładne odpowiedzi
Zdrów!
MorskiPas
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3214
Dołączył(a): 13.08.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) MorskiPas » 13.06.2006 13:56

daisykf napisał(a):A prosiaczka zrobiłem sam.


Ja też zrobiłem sam, tylko z betonu i kawałka drutu zbrojeniowego. Jako formy użyłem plastikowej doniczki. Tyle, że ani razu go nie użyłem.

Jeśli kotwiczysz na dużych głębokościach, to kotwica z bojrepem powinna być idealna, bo za bojrep zawsze ją wyciągniesz, a prosiak może sobie znaleźć takie wygodne miejsce między skałkami, że zapragnie tam pozostać na wieki. :lol:

Sposób na niesplątanie się linek jest taki, że jako bojkę bierzesz 2-litrową butelkę PET na którą nawijasz bojrep (linkę). Wrzucasz równocześnie kotwicę i bojkę, a bojrep odwija się sam. Gorzej przy podnoszeniu kotwicy, bo masz 2 linki do sklarowania.

No to sobie poteoretyzowałem :lol:
daisykf
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 763
Dołączył(a): 16.06.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) daisykf » 13.06.2006 21:05

Wiesz podałeś mi super pomysł mój gospodarz, dobudowuje cały czas, więc na miejscu wykomam słuszny odlew a z domu zabiorę tylko oczka.
A potem zostawie mu to w prezencie.
Obaj bedziemy szczęśliwi.
MorskiPas
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3214
Dołączył(a): 13.08.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) MorskiPas » 13.06.2006 21:13

daisykf napisał(a):A potem zostawie mu to w prezencie.
Obaj bedziemy szczęśliwi.


Ja też to mojemu zostawiłem w prezencie. Ale żebym widział jakiś szczególny zachwyt w jego oczach, to bym nie powiedział. :lol:
FUX
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13020
Dołączył(a): 14.05.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) FUX » 13.06.2006 22:01

Lepiej kup skrzynkę piwa jako kotwicę i problem z głowy. Jak będzie za ciężka, to zawsze możesz jakąś butelkę ująć. :wink:
FUX
daisykf
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 763
Dołączył(a): 16.06.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) daisykf » 13.06.2006 22:11

FUX napisał(a):Lepiej kup skrzynkę piwa jako kotwicę i problem z głowy. Jak będzie za ciężka, to zawsze możesz jakąś butelkę ująć. :wink:
FUX


Fux:
TyLLLLLLLLLLLko WINKO !!!!
TyLLLLLLLLLLLko WINKO !!!!
TyLLLLLLLLLLLko WINKO !!!!
FUX
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13020
Dołączył(a): 14.05.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) FUX » 13.06.2006 22:57

daisykf napisał(a):
FUX napisał(a):Lepiej kup skrzynkę piwa jako kotwicę i problem z głowy. Jak będzie za ciężka, to zawsze możesz jakąś butelkę ująć. :wink:
FUX


Fux:
TyLLLLLLLLLLLko WINKO !!!!
TyLLLLLLLLLLLko WINKO !!!!
TyLLLLLLLLLLLko WINKO !!!!


Jakaś dębowa powinna się znaleźć.......
Bazylka5
Odkrywca
Posty: 108
Dołączył(a): 10.03.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bazylka5 » 27.06.2006 12:15

Zamierzam kupić ponton powyżej 3 m, ale bez silnika. Czy też muszę uiszczać jakieś opłaty, mieć zezwolenia?!
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Plaże & Adriatyk - żeglowanie, nurkowanie, wędkowanie...

cron
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone