Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Plaże na Hvarze - 2019/2020

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
ZytaS
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2068
Dołączył(a): 08.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) ZytaS » 27.02.2021 21:34

travel napisał(a):MG robi wrażenie 8O
Ale nie wiedzieć czemu kojarzy mi się z poskokami i skorpionami :roll:

I słusznie, te zwierzątka lubią nagrzane kamienie, wysokie trawy i święty spokój, w takich opuszczonych miejscach trzeba szczególnie uważać. Trafiliśmy na Hvarze do zatoczki (część północna), gdzie był opuszczony dom z oknami zabitymi deskami. Pytaliśmy później gospodarza dlaczego jest zamknięty. Okazało się, że jest tam gniazdo poskoków, a te nie dość, że są gatunkiem chronionym, to jeszcze nawet po przeniesieniu w inne miejsce, za jakiś czas wracają. Ponoć jak właściciele wchodzili do domu wypełzały ze wszystkich możliwych miejsc... brr
Habanero
KONTO ZAWIESZONE
Avatar użytkownika
Posty: 6549
Dołączył(a): 14.09.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) Habanero » 01.03.2021 10:34

ZytaS napisał(a):Oba miejsca jeszcze "do zrobienia", MG chyba nawet ciekawsze niż Humac 8O :papa:

Humac ciekawy i pięknie położony (widoki :hearts:) Zdecydowanie bardziej popularny turystycznie i zadbany( taki "muzealny").
Wyludnione MG poruszało i bardziej przemawiało do wyobraźni. Tak bym je porównał :papa:

boboo napisał(a):
Habanero napisał(a):gdzie zrujnowane i zarośnięte domy,...
Takie małe nasionko, zarodniczek, a ile może :wink:
Dać mu trochę wody i czasu...
... i słuch po nas zaginął :wink:


50 lat swoje zrobiło. Jak się patrzę na swoje chaszcze i szybkość z jaką zmieniaja otoczenie, to się wcale nie dziwię.
Nasionko wejdzie wszędzie i na dachu też wyrośnie :roll:

mchrob napisał(a):Niby byłem tam i widziałem ale takie widoki zawsze w sercu kręcą.

Co do Bertiego Tudora to ten dom z basenem na początku wioski też podobno do niego należy.


Toś mnie zaskoczył 8O
Myślałem, że to jakiś zewnętrzny inwestor .
Kto by pomyślał, jak pozory mogą mylić :roll:

Katerina napisał(a):Dzięki za świetny reportaż 8) Jestem pod dużym wrażeniem.
Skojarzyło mi się z opuszczoną Nakovaną na Peljeszcu, w której również zamieszkuje jedyny "powracający" z "wygnania".
Może dynastia Tudorów odrodzi się w M.G. dzięki temu Bertiemu i jego rodzinie?? :D


Ponoć proponowali mieszkańcom powrót , nawet za kaskę, ale się nie zgodzili.
Spotykają się tam raz w roku w Dzień Pamięci.
Berti, ponoć też wraca tylko na czas otwarcia konoby, a tak przebywa w Milnej.
Oczywiście są to wszystko informacje jakie udało mi się znaleźć w necie i powinny być opatrzone wyrazem "ponoć".

Znalazłem też taką ciekawą legendę o Tudorach:
Według legendy; jeden z synów angielskiej rodziny królewskiej Tudorów, która panowała w XVI wieku, żeglował po morzach świata. Przeznaczenie było takie, że tuż przed plażami Milna miał niewielki wrak statku.
Zmuszony do zatrzymania się i naprawy statku przed dalszą podróżą, zobaczył piękną dziewczynę, która zeszła na plażę z pobliskiej wioski, aby wyprać ubrania w morzu. To była miłość od pierwszego wejrzenia. Książę postanowił pozostać w jej kraju i poprosił ją o rękę. Według legendy: „przebywali na końcu kanionu; dzisiejsza opuszczona wioska Malo Grablje i mieli 11 synów ”.
Tak więc po raz kolejny miłość pokonała bariery geograficzne, językowe, a nawet klasowe.
Prawda jest taka, czy nie, faktem jest, że dziś ponad 90% mieszkańców nazywa się Tudor, a mieszkańcy Milny często żartują, że ich korzenie pochodzą z Anglii.


travel napisał(a):MG robi wrażenie 8O
Ale nie wiedzieć czemu kojarzy mi się z poskokami i skorpionami :roll:

A zachody słońca z Twierdzy Napoleon muszą być niesamowite :papa:


Nawet mi nie mów , brrrr. W takich miejscach, kto wie, co może się zagnieździć.
Na Hvarze funkcjonował kiedyś klub piłkarski Poskok Pitve. Ciekawe skąd ta nazwa :roll: ...
pobrane.jpg

maslinka napisał(a):MG niezwykle klimatyczne :hearts:
Bardzo żałuję, że tam nie dotarliśmy...

Wszystko przed Wami :D
Hvar Was wzywa i jeszcze wiele
tajemnic skrywa :P :wink:
wojtekant
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 158
Dołączył(a): 18.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) wojtekant » 01.03.2021 12:18

Habanero napisał(a):MALO GRABLJE cz.1

Ojej, a ja tak po macoszemu to miejsce potraktowałem, nogą za mało ruszałem, a już o wejściach do starych domów nawet nie pomyślałem. Ale to wszystko przez żonę, która nie czuła klimatu, bała się, albo starocie ją nie kręcą. Na cmentarze to już całkiem nie chciała wstąpić. Jedynie lavenda ją interesowała (mamy teraz tego z dziesięć metrów kwadratowych przed domem). Trzeba będzie zatem V.G i M.G. powtórzyć. Może tym razem bez żony, zostawiając ją na plaży w V. Stinivie ;)
Katerina
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5003
Dołączył(a): 18.08.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katerina » 01.03.2021 12:45

Habanero
Znalazłem też taką ciekawą legendę o Tudorach:
Według legendy; jeden z synów angielskiej rodziny królewskiej Tudorów...


A jednak :D Zażartowałam z tymi Tudorami, bo myślałam, że to zbieżność - w końcu kościółek jest p.w. Św Tudora - jak napisałeś ( próbowałam się dowiedzieć co to za święty, ale nic nie znalazłam :oczko_usmiech: ), a tu proszę - naprawdę dynastia :D

wojtekant
Ale to wszystko przez żonę... Jedynie lavenda ją interesowała (

:lol:
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13437
Dołączył(a): 22.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 01.03.2021 13:53

Katerina napisał(a):A jednak :D Zażartowałam z tymi Tudorami, bo myślałam, że to zbieżność - w końcu kościółek jest p.w. Św Tudora - jak napisałeś ( próbowałam się dowiedzieć co to za święty, ale nic nie znalazłam :oczko_usmiech: ), a tu proszę - naprawdę dynastia :D

Świętych Teodorów jest kilku, ale w tym przypadku chodzi o sv. Teodora iz Amasije. Męczennika z Amasei w Turcji. :wink:

sv_Teodor.jpg
Katerina
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5003
Dołączył(a): 18.08.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katerina » 01.03.2021 14:10

walp
Katerina napisał(a):
A jednak :D Zażartowałam z tymi Tudorami, bo myślałam, że to zbieżność - w końcu kościółek jest p.w. Św Tudora - jak napisałeś ( próbowałam się dowiedzieć co to za święty, ale nic nie znalazłam :oczko_usmiech: ), a tu proszę - naprawdę dynastia :D


Świętych Teodorów jest kilku, ale w tym przypadku chodzi o sv. Teodora iz Amasije


:D To wyjaśnione, Konrad pewnie z rozpędu napisał,że Św.Tudora :)
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13437
Dołączył(a): 22.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 01.03.2021 14:46

Katerina napisał(a): :D To wyjaśnione, Konrad pewnie z rozpędu napisał,że Św.Tudora :)

A tak przy okazji, Tudor (prezime je poteklo od imena Teodor) - jak podają chorwackie źródła. :)
Katerina
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5003
Dołączył(a): 18.08.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katerina » 01.03.2021 16:00

walp
A tak przy okazji, Tudor (prezime je poteklo od imena Teodor) - jak podają chorwackie źródła.

Czyli jednak nie mają królewskiej krwi, tylko...świętą :wink:
boboo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4915
Dołączył(a): 06.08.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) boboo » 01.03.2021 16:59

Z Teodorem to 2 mam skojarzenia:
Teodoryk od Ostrogotów i...

:wink:

A nie.
Był jeszcze kolega Smoka Telesfora.
Habanero
KONTO ZAWIESZONE
Avatar użytkownika
Posty: 6549
Dołączył(a): 14.09.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) Habanero » 01.03.2021 19:00

wojtekant napisał(a):Ojej, a ja tak po macoszemu to miejsce potraktowałem, nogą za mało ruszałem, a już o wejściach do starych domów nawet nie pomyślałem. Ale to wszystko przez żonę, która nie czuła klimatu, bała się, albo starocie ją nie kręcą. Na cmentarze to już całkiem nie chciała wstąpić. Jedynie lavenda ją interesowała (mamy teraz tego z dziesięć metrów kwadratowych przed domem). Trzeba będzie zatem V.G i M.G. powtórzyć. Może tym razem bez żony, zostawiając ją na plaży w V. Stinivie ;)


Też dobrze :D , lawenda jest super. Dużo jej mamy dookoła domu.
Dla każdego coś miłego,..
a klimaty żywcem wyjęte z The Last of Us...
1045130.png
...nie każdemu leżą.
Sam w nocy bym się tam nie wybrał :wink:

Katerina napisał(a):walp
Katerina napisał(a):
A jednak :D Zażartowałam z tymi Tudorami, bo myślałam, że to zbieżność - w końcu kościółek jest p.w. Św Tudora - jak napisałeś ( próbowałam się dowiedzieć co to za święty, ale nic nie znalazłam :oczko_usmiech: ), a tu proszę - naprawdę dynastia :D


Świętych Teodorów jest kilku, ale w tym przypadku chodzi o sv. Teodora iz Amasije


:D To wyjaśnione, Konrad pewnie z rozpędu napisał,że Św.Tudora :)


Katerina napisał(a):walp
A tak przy okazji, Tudor (prezime je poteklo od imena Teodor) - jak podają chorwackie źródła.

Czyli jednak nie mają królewskiej krwi, tylko...świętą :wink:


U mnie było tak :lol:
Czytałem sobie artykuł i stało jak wół Sv. Teodor.
Potem rzuciłem okiem na mapę https://www.google.com/maps/place/Sv.+T ... 16.5033853 .... i :? :roll:
Normalnie byk w artykule, pomyślałem.
Tudorowie tam mieszkali, to i Tudor musiał być ich patronem.
Całe szczęście mamy Waldka 8) :papa:

boboo napisał(a):Z Teodorem to 2 mam skojarzenia:
...


Mistrz Wojciech Pokora :D
Świetny serial.
Polskich aktorów z tamtych lat jem łyżkami :P
P.S.
Więcej Teodorów również nie kojarzę :roll:
wojtekant
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 158
Dołączył(a): 18.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) wojtekant » 01.03.2021 20:01

Habanero napisał(a):Dla każdego coś miłego,..
a klimaty żywcem wyjęte z The Last of Us... nie każdemu leżą.
Sam w nocy bym się tam nie wybrał :wink:

Ale grzyba tam chyba nie było? ;)
Żałuję, bo zdjęcia byłyby ciekawe, chyba nawet lepsze niż z Kupari. Tak czy siak powrót na Hvar konieczny. Bo Rudina pominięta, plaża Dubovica tylko z góry oglądana, Žučicę z ośmiornicą trza zaliczyć, a i obie Stinivy chętnie bym powtórzył :hut:
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13437
Dołączył(a): 22.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 01.03.2021 20:38

Katerina napisał(a):walp
A tak przy okazji, Tudor (prezime je poteklo od imena Teodor) - jak podają chorwackie źródła.

Czyli jednak nie mają królewskiej krwi, tylko...świętą :wink:

Czy świętą to nie wiem, ale być może są jakoś nadzwyczajnie obdarowani, biorąc pod uwagę drugi człon imienia (gr. doro = dar). :)
Habanero napisał(a):a klimaty żywcem wyjęte z The Last of Us...nie każdemu leżą.
Sam w nocy bym się tam nie wybrał :wink:

Też nie. 8O
Jak pisałem w swojej relacji, byliśmy tam sami, ok. godz. 19, kiedy słońce schowało się za otaczającymi wioskę górami. Już był mały dreszczyk emocji. :D
Habanero napisał(a):Czytałem sobie artykuł i stało jak wół Sv. Teodor.
Potem rzuciłem okiem na mapę https://www.google.com/maps/place/Sv.+T ... 16.5033853 .... i :? :roll:
Normalnie byk w artykule, pomyślałem.

Zdarzają się błędy na Google Maps, szczególnie w opisach mniej znanych miejsc. :wink:
majkik75
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2208
Dołączył(a): 25.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) majkik75 » 01.03.2021 21:00

Fantastycznie. Będzie co fotografować 8)

pozdrawiam, Michał
Habanero
KONTO ZAWIESZONE
Avatar użytkownika
Posty: 6549
Dołączył(a): 14.09.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) Habanero » 02.03.2021 15:34

wojtekant napisał(a):
Habanero napisał(a):Dla każdego coś miłego,..
a klimaty żywcem wyjęte z The Last of Us... nie każdemu leżą.
Sam w nocy bym się tam nie wybrał :wink:

Ale grzyba tam chyba nie było? ;)
Żałuję, bo zdjęcia byłyby ciekawe, chyba nawet lepsze niż z Kupari. Tak czy siak powrót na Hvar konieczny. Bo Rudina pominięta, plaża Dubovica tylko z góry oglądana, Žučicę z ośmiornicą trza zaliczyć, a i obie Stinivy chętnie bym powtórzył :hut:


Grzyba nie stwierdzono , "klikaczy" również :wink:
Rudinka, owszem, była w tym roku, Mala rzecz jasna :D

walp napisał(a):....
Zdarzają się błędy na Google Maps, szczególnie w opisach mniej znanych miejsc. :wink:


To prawda, już nawet na Istrii Hvar znalazłem :roll: :wink:

majkik75 napisał(a):Fantastycznie. Będzie co fotografować 8)

pozdrawiam, Michał

O taaak, dla takiego Mistrza , MG to wyjątkowo wdzięczne miejsce do robienia klimatycznych zdjęć.
Będzie Pan zadowolony :coool:
Habanero
KONTO ZAWIESZONE
Avatar użytkownika
Posty: 6549
Dołączył(a): 14.09.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) Habanero » 16.03.2021 11:54

Pogoda barowa, to gibnę sobie barowo :wink:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasze relacje z podróży



cron
Plaże na Hvarze - 2019/2020 - strona 66
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone