Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Pierwszy raz do Chorwacji samochodem Warszawa-Trogir

Którędy jechać? Ile zajmuje pokonanie trasy? Na jakich odcinkach drogi są płatne? Gdzie przekraczać granice? Nocować po drodze czy nie? A jeśli tak, to gdzie? Co zabrać w podróż, na co uważać, jak się zachowywać, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych. Gdzie nie warto tankować i co z LPG.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
artur100g
Turysta
Posty: 14
Dołączył(a): 13.05.2008
Pierwszy raz do Chorwacji samochodem Warszawa-Trogir

Nieprzeczytany postnapisał(a) artur100g » 13.05.2008 13:47

Witam.
Proszę o pomoc.Pierwszy raz jadę samochodem do Chorwacji(trasa Warszawa-Trogir).
1.Jaką trasę wybrać?
2.Szukam też jakiegoś taniego noclegu na trasie.Jakieś propozycje?
3.Wyjeżdżamy 30.06.08 w 4 osoby(ja z żoną i dwójka przyjaciół) ,kwaterę mam zarezerwowaną od 1.07. Nasi znajomi jadą "w ciemno".Łatwo można znaleźć kwaterę na miejscu?
Wiem,że temat był wałkowany wielokrotnie,ale nie znalazłem odpowiedzi na wszystkie moje pytania.
Proszę życzliwych i doświadczonych o pomoc.
el_guapo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1539
Dołączył(a): 08.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) el_guapo » 13.05.2008 14:39

artur100g napisał(a):Witam.
Proszę o pomoc.Pierwszy raz jadę samochodem do Chorwacji(trasa Warszawa-Trogir).
1.Jaką trasę wybrać?

Opcje dojazdu poniżej:
1. Waw - Częst - Kat - Ciesz - Brno - Mikulov - Wiedeń - Graz - Maribor - Zagrzeb - Karlovac
2. Waw - Częst - Kat - Żywiec - Zwardoń - Zilina - Bratysława - Wiedeń - Graz - Maribor - Zagrzeb - Karlovac

Przetestowałem obie (raz 1. i dwa razy 2.). W Karlovacu musisz się zdecydować czy bulisz kasę i jedziesz autostradą czy wybierasz opcję tańszą ale za razem bardziej malowniczą (info w tym wątku: http://cro.pl/forum/viewtopic.php?t=17814 a cennik autostrad na stronie www.hac.hr wraz z kalkulatorem opłat) Przy opcji 1. i 2. musisz wziąć pod uwagę plany wprowadzenia winiet na Słowenii (info w tym wątku: http://cro.pl/forum/viewtopic.php?t=18549).

Jest jeszcze frakcja południowo-wschodnia, która wyznaje kult drogi przez Węgry - osobiście nie testowałem, więc nic nie napiszę.

2.Szukam też jakiegoś taniego noclegu na trasie.Jakieś propozycje?


Tani nocleg w Polsce:
- Zwardoń, schronisko Dworzec Beskidzki - 17zł/os. (warunki podobne do warunków z wycieczek szkolnych)
Tani nocleg w Austrii:
- sieć Oekotel (okolice Wiednia 2 hotele, okolice Graz'u 1 hotel; z reguły miejsc wolnych brak, dlatego polecana rezerwacja)

3.Wyjeżdżamy 30.06.08 w 4 osoby(ja z żoną i dwójka przyjaciół) ,kwaterę mam zarezerwowaną od 1.07. Nasi znajomi jadą "w ciemno".Łatwo można znaleźć kwaterę na miejscu?


Będzie to początek sezonu - z kwaterami w ciemno może być różnie. Może się zdarzyć, że nie będziecie obok siebie, albo kwatera nie będzie z tych 'luksusowych'.

Wiem,że temat był wałkowany wielokrotnie,ale nie znalazłem odpowiedzi na wszystkie moje pytania.
Proszę życzliwych i doświadczonych o pomoc.


Na pewno byś znalazł - trzeba tylko dobrze szukać.
W razie czego pytaj. :lol:
artur100g
Turysta
Posty: 14
Dołączył(a): 13.05.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) artur100g » 13.05.2008 14:50

Wielkie dzięki za odpowiedź.Pozdrawiam.
olole
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 41
Dołączył(a): 15.05.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) olole » 13.05.2008 23:25

Chyba warto rozważyć trasę "węgierską" - i to z kilku względów. Po pierwsze daje ona możliwość ominięcia słoweńskich "księżycowych" opłat winietkowych wprowadzanych od 01.07 - a w tym przypadku oznaczało by to płacenie bezsensownie wysokiego "myta" za króciutki przejazd namiastką autostrady i to do tego w notorycznym korku (który w terminie waszego przejazdu oczywiście tam będzie).
Testowałem obie wymienione trasy oraz "węgierską nadgraniczną" (droga 86) i jeśli nie jesteście zajadłymi fanami autostrad, to polecałbym tą ostatnią. Co prawda to zwykła szosa, a nie dwupasmówka, ale jedzie się nią gładko i bez stresu, i co nie bez znaczenia - bezpłatnie. Zważywszy na to, że nie ma na niej korków (które są w weekendy w sezonie noieodłącznym elementem wariantu "austriacko-słoweńskiego"), to przy porównywalnej w końcu długości trasy przejazdu - dość niespodziewanie daje czasowo lepsze wyniki, niż autostradowe oszczędności austriackie gubione potem z nawiązką w słoweńskich korkach (w ubiegłym roku ludzie stali tam po 8-9 godzin !!!!) :roll:
ahmed
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 64
Dołączył(a): 12.05.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) ahmed » 14.05.2008 01:47

Z Warszawy jadę pod koniec lipca trasą przez Węgry - pierwszy cel w Chorwacji to Plitwickie Jeziora. Taki wariant drogi wybrałem gdyż zamierzam również kilka godzin poświęcić na spacery po Budapeszcie :D
keruj7
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 430
Dołączył(a): 23.03.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) keruj7 » 14.05.2008 06:13

ahmed napisał(a):Z Warszawy jadę pod koniec lipca trasą przez Węgry - pierwszy cel w Chorwacji to Plitwickie Jeziora. Taki wariant drogi wybrałem gdyż zamierzam również kilka godzin poświęcić na spacery po Budapeszcie :D


olole nie pisze o trasie przez Budapeszt :!:
artur100g
Turysta
Posty: 14
Dołączył(a): 13.05.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) artur100g » 14.05.2008 11:07

Dzięki za wszystkie sugestie.Może te Węgry to niezły pomysł.Może napiszecie mi tak w skrócie trasę przez Węgry,tzn. tak po głównych miastach na trasie.
Będę bardzo wdzięczny.
paypal
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 53
Dołączył(a): 05.08.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) paypal » 14.05.2008 11:33

Dwa razy jechałem do Makarskiej przez Wegry i w tym roku jade trzeci. Trasa fajna, spokojna, bez korków i bezpłatna - ja polecam

Co do trasy - lece na bartysławe, potem wjezdzam na Wegry kawałek bezpłatna autostradą, odbijam na droge 86 dojezdzam do Słowenii na króciutki odcinek (mozne ktos wie na której stacji warto tam tankowac pod względem jakosci paliwa ??) Za Słowenią wskakuje do Chorwacji, jade jakies 20km zwykłą drogą i wjeżdzam na autobane i tne do samej Makarskiej :lol:
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 14.05.2008 11:37

artur100g napisał(a):.....Może napiszecie mi tak w skrócie trasę przez Węgry,tzn. tak po głównych miastach na trasie......

Jeżeli masz na myśli tzw. 86-tkę to opisana jest ona szczegółowo w FAQ-u
stypkaa
Odkrywca
Posty: 60
Dołączył(a): 18.01.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) stypkaa » 14.05.2008 13:56

el_guapo napisał(a):
artur100g napisał(a):Witam.
Proszę o pomoc.Pierwszy raz jadę samochodem do Chorwacji(trasa Warszawa-Trogir).
1.Jaką trasę wybrać?

Opcje dojazdu poniżej:
1. Waw - Częst - Kat - Ciesz - Brno - Mikulov - Wiedeń - Graz - Maribor - Zagrzeb - Karlovac
2. Waw - Częst - Kat - Żywiec - Zwardoń - Zilina - Bratysława - Wiedeń - Graz - Maribor - Zagrzeb - Karlovac

Przetestowałem obie (raz 1. i dwa razy 2.). W Karlovacu musisz się zdecydować czy bulisz kasę i jedziesz autostradą czy wybierasz opcję tańszą ale za razem bardziej malowniczą (info w tym wątku: http://cro.pl/forum/viewtopic.php?t=17814 a cennik autostrad na stronie www.hac.hr wraz z kalkulatorem opłat) Przy opcji 1. i 2. musisz wziąć pod uwagę plany wprowadzenia winiet na Słowenii (info w tym wątku: http://cro.pl/forum/viewtopic.php?t=18549).

Jest jeszcze frakcja południowo-wschodnia, która wyznaje kult drogi przez Węgry - osobiście nie testowałem, więc nic nie napiszę.



A jaką trase polecacie przy założeniu, że będziemy przejeżdzać przez Jelenią Górę? Mamy tam nocleg za darmo, więc raczej skorzystamy. Wiem, że trochę nadrobimy w związku z tym, ale jadąc z dwójką małych dzieci bierzemy pod uwagę rozłożenia jazdy nawet na 3 dni, więc odpadnie nam koszt jednego noclegu gdzieś indziej.

Wyjazd się zbliża wielkimi krokami, a ja się zaczynam bać :) Najbardziej podróży, bo nasz roczniak nie jest fanem długich podróży :(
ahmed
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 64
Dołączył(a): 12.05.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) ahmed » 14.05.2008 14:39

Moja trasa będzie biegła przez przejscie graniczne ze Słowacją w miejscowości Chyżne, tak jak wcześniej pisałem jest to związane z chęcią zwiedzenia Budapesztu oraz żona chce koniecznie zobaczyć Balaton (może nawet i w nim popływać). Na dojazd do Chorwacji chcę poświęcić dwa dni i wtedy zacząć oglądać te słynne Plitwickie Jeziora - czytając o nich na forum już się nie mogę doczekać aż na własne oczy te cuda zobacze :D
olole
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 41
Dołączył(a): 15.05.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) olole » 14.05.2008 22:25

ahmed napisał(a):Moja trasa będzie biegła przez przejscie graniczne ze Słowacją w miejscowości Chyżne, tak jak wcześniej pisałem jest to związane z chęcią zwiedzenia Budapesztu oraz żona chce koniecznie zobaczyć Balaton (może nawet i w nim popływać). Na dojazd do Chorwacji chcę poświęcić dwa dni i wtedy zacząć oglądać te słynne Plitwickie Jeziora - czytając o nich na forum już się nie mogę doczekać aż na własne oczy te cuda zobacze :D


Moim skromnym zdaniem lepiej jechało by Ci się na Zwardoń ( z W-wy masz gładką "katowiczankę" aż do Bielska B., a nie zapchaną i jednopasmową "krakowiankę"), a na Słowacji od Żyliny masz rewelacyjną autostradę, ktorą via Bratysława prujesz na Węgry, jeśli chcesz - oczywiście do Budapesztu. Z Chyżnego przez Słowację tak gładko nie przejedziesz. (Osobiście tą słowacką Zyllińsko-Bratysławską autostradę oceniam jako najlepszą autostradę na trasie do Chorwacji) :wink:
el_guapo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1539
Dołączył(a): 08.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) el_guapo » 15.05.2008 08:09

ahmed napisał(a):Moja trasa będzie biegła przez przejscie graniczne ze Słowacją w miejscowości Chyżne


Daj sobie spokój z Chyżnym. Zarówno po polskiej jak i słowackiej stronie będzie cała masa TIRów. Dodatkowo po słowackiej droga jest wąska i kręta - praktycznie nie ma miejsca na wyprzedzanie (no chyba że chcesz treningu przed HR :wink:) Zanim dojedziesz do Ziliny umęczysz się po łokcie, a to dopiero początek drogi...
ahmed
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 64
Dołączył(a): 12.05.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) ahmed » 15.05.2008 09:39

Dziękuję za wypowiedzi i zastosuję się do Waszych rad czyli jadę przez Zwardoń - dodatkowo jak patrzę na mape to po drodze jest miasteczko Żywiec a piwo u źródeł podobno najlepsze :D :D
jacusd
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 218
Dołączył(a): 15.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) jacusd » 15.05.2008 10:07

ahmed napisał(a):Dziękuję za wypowiedzi i zastosuję się do Waszych rad czyli jadę przez Zwardoń - dodatkowo jak patrzę na mape to po drodze jest miasteczko Żywiec a piwo u źródeł podobno najlepsze :D :D


Co kierowca, to inne zdanie. Tylko raz pojechałem przez Zwardoń, i nigdy więcej. Wolę jednak przez Cieszyn. Teraz do samej granicy masz dwupasmówkę.
Pozdrawiam
Następna strona

Powrót do Samochodem - trasy, noclegi, przepisy, uwagi



cron
Pierwszy raz do Chorwacji samochodem Warszawa-Trogir
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone